[Nasıl]Nvidia sürücülerinin elle kurulumu

Başlatan heartsmagic, 16 Temmuz 2010 - 03:37:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karaca

ctrl+alt+f1 yaptım siyah bir ekran çıktı ama bir türlü buradan çıkamadık kullanıcı adı, parola yazdım ama nafile, ne yapmam lazım?

burk

@karaca buradaki anlatımı takip ettiğinizi varsayarak giriş bilgilerini mi kabul etmiyor yoksa kabul ettikten sonra başlamıyor mu?

karaca

"login incorrect" diyor, öylece kalıyor, halbuki  yazdıklarımda bir yanlışlık yok, neden bilmem ama çok sorun
yaşıyorum, bir kaç ay önce cd'den 13.4' ü kurmuştum, 1280x800 seçenekler arasında vardı, geçenlerde bir format
atayım dedim, baktım 1280x800 yok olmuş, ve aynısı mint 14' te yaşadım, akıl alır gibi değil, sonra "xrandr" yolu ile çözünürlük değiştirmek istedim, "ekranlar için kayıtlı yapılandıma uygulanamadı, seçilen kiplerden hiçbiri kullanılabilir kiplerle uyumlu değil", X Error of failed request:  BadMatch (invalid parameter attributes),
X Error of failed request:  BadName (named color or font does not exist) diye her defasında farklı üç  hata verdi, xorg.conf dosyasını bir kaç kere değiştirmek istedim, bu seferde pc açılmadı her defasında format atmak zorunda
kaldım, işte son çare olarak nvidia kaynağından teker teker sürücüleri denemek için bu yola başvurdum  fakat
"login incorrect" deyip siyah ekran olarak kalıyor, reset yada format atmak zorunda kalıyorum, bu da olmassa
artık pes edip mecburen windows.  teşekkür ederim

heartsmagic

Eğer o hatayı alıyorsan giriş bilgileri yanlıştır. Ya kullanıcı adı ya parola ya da ikisi birden. Parolanda ilginç karakterler var mı? "num lock" açık mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

anadoluparsi

merhaba arkadaşlar ben yeni katıldım ubuntu 12.04 kurdum ama nvidia sürücüleri yükleyemedim yönlendirebilir misiniz

guopx

@anadoluparsi
lspci | grep VGA çıktısını verebilir misiniz?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

anadoluparsi

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G72 [GeForce 7200 GS / 7300 SE] (rev a1)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Şubat 2014 - 13:30:55

@guopx    

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G72 [GeForce 7200 GS / 7300 SE] (rev a1)

guopx

@anadoluparsi
Bu başlıktakileri denemeden önce Yazılım ve güncellemeler > Ek sürücüler sekmesinde görünen sürücüleri denediniz mi?

anadoluparsi

@guopx
  bir kez denedim orada önerileni ama güncelleştirmeleri yüklemeden sonra yeniden başlattığımda siyah ekran geldi masaüstüne ulaşamadım  sonra ubuntuyu yeniden yükledim güncelleştirmeleri yükledim şimdi ekran kartı sürücülerini yüklemek istiyorum  ek sürücülerden yüklesem tekrar hata alır mıyım?

guopx

@anadoluparsi
Hangi ubuntu sürümünü kullanıyorsunuz?

anadoluparsi

if

@anadoluparsi, sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r) komutundan sonra EK Sürücüler'den size önerilen sürücüyü kurun.

anadoluparsi

@if
önerilen sürücüyü kurdum şu an sorun yok o kodu kullanmama gerek var mı ?

if

Sorun yoksa zorunlu değil  @anadoluparsi.

anadoluparsi

killer1691

Ben 331.38 i kurmuştum bu yöntemle sonra kalrdırmak istedim blacklist'e eklediklerimizi geri sildim ve daha sonra masaüstüne bir daha ulaşamadım yardım ederseniz çok sevinirim ve ben bu 331.38 kaldırıp tekrar bana ubuntunun önerdiği 319 sürücüsünü kullanmak istiyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mart 2014 - 13:37:38

çözdüm uçbirime
sudo sh '/home/abdurrahman/NVIDIA-Linux-x86_64-331.38.run' --uninstall
girerek kaldırdım daha sonra blacklist deki eklediklerimizi sildim ve yazılım güncellemeden tekrar 319 sahipli tes edildi yazan sürücüyü kurdum ve sorunumu çözdüm

Bunu da belirtmek isterim 331.38 i kaldırma sebebim bu sürücü ile skype çalışmıyor en azından bende

plazma

14.04 te de durum aynı mıdır hocam herhangi bir değişiklik olmadan bu rehber ile kurabilir miyiz ?

aynı yolla denedim sorunsuz kuruldu.

heartsmagic

Bu yol kolay kolay değişmeyecektir, tabi gün gelir de köklü başka değişiklikler olursa elden geçiririz. 14.04 üzerinde teyit ettiğin için teşekkürler.

plazma

Linux Mint 17 Cinnamon 64 bit aynı yolla 340.24 sürümünü sorunsuz kurulum gerçekleştirdim. sadece

sudo service ligtdm stop yerine sudo service mdm stop olarak değişiklik var geri kalan kurulum yolu aynı.

lambadan

Alıntı YapBilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve sistem Nvidia modüllerini yükleyemediğini söyleyip hata verdiğinde uçbirime düşme işlemini yapıyoruz. Ancak eğer hata verip uçbirime düşmek yerine masaüstünüz düşük çözünürlükte de olsa açılırsa şunu uyguluyoruz:

Ctrl+Alt+F1 ile uçbirime düşün, kullanıcınızla giriş yapın.
Kod: [Seç]

sudo service lightdm stop

ile X'i sonlandırın.
üç birime düşme için Ctrl+Alt+F1 yaptığımda
sudo service lightdm stop
komutu girdiğimde pasword istediğinde yazsamda bir işlem yapmadı
tekrar ilk üç birime düştüğümde de karşıma çıkan ilk yazı çıktı
bahsedilen kullanıcı adıyla giriş yapmayımı atladım?
anlatımda da öyle bir komut bulunmuyor

Yeniden başlattım şu anda ekran düşük çözünürlükte çalışmakta

teşekkürler...

plazma

"passwrod:" kısmında şifrenizi girin yazmıyormuş gibi görünsede yazaıyorsunuz sonra "enter" tuşuna basın çalışması lazım, siz yazmadığını düşünüp işlem yapmadınız galiba.

lambadan

oncesinde ismimi yazmam gerekiyormus saninirim sonra paswordu
acept secenekleri ve ok secenekleriyle kurulumdan sonra ekran cozonurlugu yukselmedi simdi format aticam  oneri olan

Alıntı YapEğer sürücü kurulumu sonrası bir şekilde sıkıntı yaşanır masaüstüne kadar gelemezseniz veya sistem giriş ekranına dahi gelemezse şunları uygulayabilirsiniz.

1. ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düşebiliyorsanız normal kullanıcınızla giriş yapar aşağıdaki komutu yürütebilirsiniz:
Kod: [Seç]

sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf

komutlari kullandiktan sonra dahada bozdu simdi unity de cikmiyor
telefonla kurulum  video ya alinip
video linkide eklense
Tesekkurler...

heartsmagic

Yeniden kuruluma gerek yok:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43215.0

Elle kurulumda da tam olarak neler olduğunu aktaramazsan buraya ne yazık ki yardım etmemiz zor. Neden elle kurulum istiyorsun? Normal şartlarda gerek yok.

zubanda860

çok yararlı bir çalışma olmuş .yeni başlayanlara epey yararlı olacaktır.
Herkes doğru insanı bulmak ister, yanılmamak için. Oysa kimse uğraşmaz, doğru insan olmak için.:|

lambadan

@heartsmagic

Nvidia Güncel Ekran Kartı Sürücüsü Duyuruları [r331.49] : https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37985.0
Konusunda paylaştığım tesadüflerle paralel gündemlerle ve senkronizelerle coincidence bir durumunda akabinde yazıldığı...
Güncel kullanma nedeni elle kurma isteği...
Yeni kurduğumdan format atmak basit geldiğinden format atmamın nedeniyken...
Konusunu açtığım yeni sorunum : Ubuntu 14.04 Oturum açıldıktan sonra, Unity ve Üst Panel Açılmama Sorunu https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45024.0

Teşekkürler...