[Nasıl]Nvidia sürücülerinin elle kurulumu

Başlatan heartsmagic, 16 Temmuz 2010 - 03:37:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emix

8600GT Ekran kartım problemsiz çalışıyor elle kurulum yaptım az önce kusursuz :)

teşekkür ederim

conanait

iyi günler,
ben ilk mesajdaki anlatımla nvidia driver kurdum. şimdi yeni sürümünü yüklemek istiyorum ancak,
sudo apt-get --purge remove nvidia-*
kodu konsoldan işletilince kurulu olan driver'ı kaldırmıyor. doğal olarak ta yeniden başlatınca konsola düşmüyor. ben de recovery modda öncekini kaldırmadan yenisini yüklemeye çalıştım ve kurulum sırasında şöyle bir uyarı verdi;
you appear to be running in runlevel1; this may cause problems. some dist. that use devfs do not run the devfs daemon in runlevel1, making it difficult for 'nvidia-installer' to correctly setup the kernel module configuration files. it's recommended that you quit installation now and switch to runlevel3(telinit3) before installing
ben de bu uyarıya uyup kurulumdan vaz geçtim. eskisini kaldırıp yeni driver'ı nasıl kurabilirim?yardımlarınızı bekliyorum.
teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ocak 2011 - 16:54:27

şöyle yaptım;
ek sürücülerde nvidia driver gözükmüyordu, synaptic paket yöneticisinden nvidia-current'i kurdum, reboot ettim, gene paket yöneticisinden nvidia-current'i tamamen kaldırı işaretledim, reboot ettim bu sefer  X sever çalışmadı ve komut satırından "sudo sh nvidia*" komutu ile kurulum yaptım.
ama sormak istediğim şu, bu elle yüklenen sürücüleri kaldırmak mümkün değil mi ve nvidia sürücüsü olmadan oturum açamayacak mıyım?

sema

Şu an kullanımda sanırım, bundan dolayı kaldırılmıyor. NVİDİA'sız açabilirsin bilgisayarını. Güvenli modda da kaldırmayı deneyebilirsin. Ya da Synaptic'i aç ve nvidia yazdığında çıkan her şeyi tamamen kaldır.
susema

heartsmagic

Eğer yanlış anlamadıysam zaten güvenli kipte denenmiş. Sorun da bu zaten, init 1 seviyesindeyken kurulum tavsiye etmiyor Nvidia sürücüleri. GDM'yi veya X'i sonlandırarak istenen şey yapılabilirdi belki.

Nvidia için bir "uninstall" betiği var mıydı pakete dahil şu an hatırlayamıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

Arkadaşlar ben sistemimden bütün Nvidia paketlerini kaldırdıktan sonra başka bir şey yapmadım, vazgeçtim. Şimdi Sistem>Yönetim>Ek Sürücüler konumuna girdiğim bu bilgisayarda sahipli sürücü yok diyor. Ben oradaki sahipli sürücüyü bulup kurmak istiyorum. Yaptığım işlemi nasıl geri alabilirim?

sema

Eskiden sürücü varsa yine olması gerek aslında. Bilgisayarı yeniden başlatıp sistemi güncellersen gelir herhalde, olmazsa ya terminalden ya da Sinaptik'ten kurabilirsin uyumlu olanı.
susema

XRumer

sudo apt-get --purge remove nvidia-* komutunu sudo apt-get install nvidia-* olarak değiştirdim işe yaradı.

ineversmoke

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Temmuz 2010 - 03:37:01
Not: Lütfen ne yaptığınızdan tam olarak eminseniz bu anlatımı uygulayın. Örneğin bu işlemler sorun oluşturduğunda eski Nvidia paketlerini kurmayı ve uçbirimden işlem yaparak değişiklik yapılan dosyayı eski haline getirmeyi biliyor olmanız şiddetle tavsiye olunur.

Henüz o yetkinlikte değilim, ne yapalım bu işe girişmeyeyim mi  :D

Alıntı yapılan: berkan402 - 16 Temmuz 2010 - 19:35:00

Hocam çözünürlülüğe hayran kaldım, benim masa üstü hiçte böyle görünmüyor.

NVIDIA X Server Settings'e bakarsan renk 16 milyon da ama arka plan resimleri bu kalitede görünmüyor bende.

zeitgeist

@ineversmoke,

Bilgisayrında yaşadığın sorunlara ayıracak zamanın varsa ve araştırmayı, uğraşmayı seviyorsan elle kurulumu denemekten çekinme bence. Forumda yaşanılan sorunların üstesinden gelmek için gerekli tüm bilgileri bulabilirsin. Ancak nihayetinde karar senin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ineversmoke

Alıntı yapılan: zeitgeist - 10 Şubat 2011 - 05:43:01
@ineversmoke,

Bilgisayrında yaşadığın sorunlara ayıracak zamanın varsa ve araştırmayı, uğraşmayı seviyorsan elle kurulumu denemekten çekinme bence. Forumda yaşanılan sorunların üstesinden gelmek için gerekli tüm bilgileri bulabilirsin. Ancak nihayetinde karar senin.

Dostum forum sayesinde çok değerli makalelere ulaştım, okunacak bir kaç pdf daha var. Bunlardan sonra başlangıç düzeyi linux bilgi ve tecrübesine erişmiş olacağım inşallah.

Sonrasında problemler benden korksun, sistem çökebilir diye sorunların üzerine gitmeyenin kaşığı kırılsın icabında  :D

Kısacası deniyeceğim inşallah  :D

zeitgeist

Ekran kartımda ufak bir yükseltme yaptım. 8500GT yerine artık 9500Gt kullanıyorum.) Haliyle sürücüleri yenilemem gerekti. @heartsmagic'in alıntıladığı adımları takip ederek sürücüleri elle kurmaya çalıştım. Sadece bir aksilik yaşadım onu da buraya aktarayım ki hem benzer sorun yaşayacaklar faydalansın hem de modülleri silme ya da kara listeye alma ile ilgili muğlak fikirler netleşsin  ;)

Anlatımda bahsi geçen modülleri, özellikle de Nouveau modülünü kara listeye almama, ardından tüm gdm süreçlerini sonlandırmama rağmen sürücü kurulumundaki uyarılarda nouveau modülünün çalışır durumda olduğu ve öncelikle onun sonlandırılması gerektiği söyleniyordu. Öncelikle, @heartsmagic'in "modülleri de tek tek kaldırabilirdik" ibaresinden feyiz alarak 

sudo rmmod nouveau

komutuyla modülden tamamen kurtulmak istedim lakin sürücü kurulumunda yine nouveau nun etkin olduğu uyarılarını aldım. İnitframs ve nouveau uyarılarından hareketle bir şekilde sistemle birlikte bu sürücülerin devreye girdiğini düşündüm ve bu şekilde yaptığım aramaların neticesinde şu komuta ulaştım:

sudo update-initramfs -u

Nihayetinde benimle aynı sorunu yaşayan/yaşayacak arkadaşlar bu başlıkta bahsi geçen kara listeye alma ve tüm nvidia paketlerinin kaldırılmasından sonra sistemi yeniden başlatmadan önce verdiğim komutu uygulayabilirler.

heartsmagic

Teşekkürler @zeitgesit, anlatımı güncelledim. Sanıyorum ki doğru yere ekledim bu değişikliği.

okan_ubuntu

Bu sayfadan en güncel driver ı indirip elle kurmayı denedim fakat bir sorun oluştu.Gdm başlatılamıyor,ekranda değişik renkler çıkıyor,Capslock tuşu yanıp sönmeye başlyor.Ben de güç tuşundan kapatmak zorunda kalıyorum.Tekrar 195 sürümüne döndüm düzeldi.
http://www.nvidia.com/object/linux-display-ia32-260.19.44-driver.html

ilk kaşılaştığım hata ve daha sonra bilgisayarı reboot ettikten sonraki uyarı foroğraflarda.Reboot etmeden root olarak
start gdm
dersem güncel driver ile açılıyor.Ama reboot tan sonra sonra tekrar aynı hatayı alıyorum.

kernel:2.6.32-30-generic

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Henüz kurulum en başta hata vermiş. Senin kartına 260 serisinde destek var mı?

okan_ubuntu

@heartsmagic 260 desteğinden ne demek istediğini tam olarak anlamadım.
Ekran kartım Nvidia GeForce Gt 220M.Sitenin yönlendirmesiyle kartıma uygun driver ı buldum ama ben Gt 220 için driver aramışım.Benim kartım Gt 220"M" şimdi ona uygun driver ı buldum ve deniyorum.Bakalım değişiklik olacak mı?

heartsmagic

gocen

Alıntı yapılan: zeitgeist - 07 Mart 2011 - 20:38:07
Ekran kartımda ufak bir yükseltme yaptım. 8500GT yerine artık 9500Gt kullanıyorum.) Haliyle sürücüleri yenilemem gerekti. @heartsmagic'in alıntıladığı adımları takip ederek sürücüleri elle kurmaya çalıştım. Sadece bir aksilik yaşadım onu da buraya aktarayım ki hem benzer sorun yaşayacaklar faydalansın hem de modülleri silme ya da kara listeye alma ile ilgili muğlak fikirler netleşsin  ;)

Anlatımda bahsi geçen modülleri, özellikle de Nouveau modülünü kara listeye almama, ardından tüm gdm süreçlerini sonlandırmama rağmen sürücü kurulumundaki uyarılarda nouveau modülünün çalışır durumda olduğu ve öncelikle onun sonlandırılması gerektiği söyleniyordu. Öncelikle, @heartsmagic'in "modülleri de tek tek kaldırabilirdik" ibaresinden feyiz alarak 

sudo rmmod nouveau

komutuyla modülden tamamen kurtulmak istedim lakin sürücü kurulumunda yine nouveau nun etkin olduğu uyarılarını aldım. İnitframs ve nouveau uyarılarından hareketle bir şekilde sistemle birlikte bu sürücülerin devreye girdiğini düşündüm ve bu şekilde yaptığım aramaların neticesinde şu komuta ulaştım:

sudo update-initramfs -u

Nihayetinde benimle aynı sorunu yaşayan/yaşayacak arkadaşlar bu başlıkta bahsi geçen kara listeye alma ve tüm nvidia paketlerinin kaldırılmasından sonra sistemi yeniden başlatmadan önce verdiğim komutu uygulayabilirler.
Ben de aynı hatayı aldım
bu verdiğiniz kodları da uyguladım ama hata devam ediyor
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,
Şahsın görünür, rütbe-i aklı eserinde.
Ziya Paşa

zeitgeist

@heartsmaic'in anlatımı ilk iletiden sırayla takip ettin değil mi? İşlemleri güvenli kipte yapıyorsun? Tam oalrak hata çıktısını aktarsan iyi olurdu.

heartsmagic

gocen

işlem basamaklarını tekrar baştan aldım ve bu kere oldu yalnız
sudo update-initramfs -u
komutunu @zeitgeist'in de dediği gibi nividia paketlerini kaldırdıktan sonra kullandım (işlem sırası hatalı galiba)
yalnız bi sorum olacak bu kurulumun tekrar bozulmaması için ne yapmak gerekir. Çünkü ben bu kurulumu 2. kez yaptım
nvidia driver'la ilgili güncellemeleri kapatma şansı var mı?
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,
Şahsın görünür, rütbe-i aklı eserinde.
Ziya Paşa

zeitgeist

Nvidia güncellemelerinin normal şartlarda sorun oluşturmaması gerek. şimdiye dek güncellemelerle oluşan bir ekran kartı sürücü sorunu yaşamadım. Şu andan aklıma gelen tek şey gelen güncellemlere kabaca bir göz atıp nvidia ibaresi geçenlerin tiklerini kaldırmak. Ama tavisye edeceğim bir şey değil.

heartsmagic

Zaten Nvidia paketlerini kaldırmadık mı? Bir güncelleme gelmemesi gerekiyor senin sistemine.

deepchiq

Çok acemi bir linux kullanıcısı olarak birşey sormak istiyorum...
Ben 11.04 te bir türlü dogru ekran kartını yüklüyemedim bu yüzden de bir çok kişi gibi bende halen sorun yaşamaktayım.. masaüstü ekran kartı sürücüsü yüklememe ragmen sanki hiç yokmus gibi kasılıyor.. Ben bu konuda öngörülen işlemlerin aynısını 11.04 için uygulasam bir sorun teşkil edermi acaba?
Çünkü
env LANG="en_US.UTF8" jockey-gtk
ve
jockey-gtk --list
komutları ile ayrı zamanlarda ekran kartı sürücümü kurmayı denedim ama anlaşılan yanlış sürücü kurdum veya beceremedim... O yüzden nvidia sitesinden indirip elle kurmak istiyorum..
Sanırım bu konu bana yardımcı olacaktır ama konu basındaki uyarı dikkatimi cektigi icin sorma gereği duydum...

sema

11.04 için sürücü sıkıntıları yaşanıyor. Dikkat ederek ve benzer konulara bakarak denemekte fayda var yine de sorun kesin çözülür diyemiyoruz sanırım.
susema

heartsmagic

@deepchiq, grafik kartına göre değişebiliyor işler. Önce mevcut sürücü ile durum neymiş bunu bir görelim:

sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render