[Nasıl]Nvidia sürücülerinin elle kurulumu

Başlatan heartsmagic, 16 Temmuz 2010 - 03:37:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Not: Lütfen ne yaptığınızdan tam olarak eminseniz bu anlatımı uygulayın. Örneğin bu işlemler sorun oluşturduğunda eski Nvidia paketlerini kurmayı ve uçbirimden işlem yaparak değişiklik yapılan dosyayı eski haline getirmeyi biliyor olmanız şiddetle tavsiye olunur.

İlk adım olarak Nvidia'nın sitesinden kartımıza ait olan sürücüleri indirip ev  (yani Başlangıç) dizinine koyuyoruz. Örneğin şu sürücü olsun:
NVIDIA-Linux-x86_64-195.36.24-pkg2.run

İlgili modülleri kara listeye alıyoruz.
sudo -H gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Açılan dosyanın sonuna şu satırları ekleyerek kaydediyoruz:
Alıntı Yapblacklist vga16fb
blacklist nouveau
blacklist rivafb
blacklist nvidiafb
blacklist rivatv

Ardından initramfs yapılandırmasını yürütüyoruz:
sudo update-initramfs -u

Sonra sistemi yeniden başlatarak aşağıdaki anlatımı takip ediyoruz.

Sistemden, kurulu olan nvidia paketlerini kaldırıyoruz:
sudo apt-get --purge remove nvidia-*

Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve sistem Nvidia modüllerini yükleyemediğini söyleyip hata verdiğinde uçbirime düşme işlemini yapıyoruz. Ancak eğer hata verip uçbirime düşmek yerine masaüstünüz düşük çözünürlükte de olsa açılırsa şunu uyguluyoruz:

Ctrl+Alt+F1 ile uçbirime düşün, kullanıcınızla giriş yapın.
sudo service lightdm stop ile X'i sonlandırın.

Not: 11.10 öncesi yukarıdaki komut için şunu kullanın:
sudo killall gdm-binary

Ardından kuruluma geçiyoruz:

sudo sh NVIDIA*

Ardından giriş yöneticisini başlatıyoruz:
sudo service lightdm start

Not: 11.10 öncesi yukarıdaki komut için şunu kullanın:
sudo service gdm start

Belgenin aslı: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1467074

Not: Bu kurulumdan sonra her şey yolunda gittiyse lütfen Ubuntu'nun size kısıtlı sürücüler yoluyla teklif ettiği kurulumu yapmayın, sürücü etkinleştirmeyin. Zira Nvidia sürücülerini elle kurduğumuzdan dolayı, o önerileri görmezden geleceğiz.

Not: Anlatımdaki sistemi yeniden başlatıp uçbirime düşme adımını GDM'yi sonlandırarak vermek istesem bile modüllerin kaldırılmadan bunun kuruluma nasıl etki edeceğini bilemediğimden dolayı değişikliğe gitmedim. Modüllerin elle kaldırılması da denenebilirdi ancak birbirine bağlı olan modüller nedeniyle sorun yaşanabileceğini düşündüm. Bizzat deneme fırsatım da olmadığı için belgenin aslında sadık kaldım.

Sorun yaşanması durumunda

Eğer sürücü kurulumu sonrası bir şekilde sıkıntı yaşanır masaüstüne kadar gelemezseniz veya sistem giriş ekranına dahi gelemezse şunları uygulayabilirsiniz.

1. ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düşebiliyorsanız normal kullanıcınızla giriş yapar aşağıdaki komutu yürütebilirsiniz:
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf

2. Eğer yukarıdaki gibi uçbirime düşemiyorsanız, Grub2 üzerinden kurtarma kipi ile sistemi açıp ardından şu komutları uygulayabilirsiniz:
mount -o rw,remount /
rm -f /etc/X11/xorg.conf
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

berkan402

berkan@can:~$ sudo apt-get --purge remove nvidia-*
E: /var/lib/dpkg/lock kilit alınamadı - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: (/var/lib/dpkg/) yönetim dizinini kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?
berkan@can:~$ sudo apt-get --purge remove nvidia-
E: /var/lib/dpkg/lock kilit alınamadı - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: (/var/lib/dpkg/) yönetim dizinini kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?
berkan@can:~$

az önce kubuntu 10.04 kurdum bunu dedi..acaba hiç güncelleme yapmadığımdan mı dedi bunu ?? ne yapmak lazım ??

kaos_07

synaptic paket yöneticisi, güncelleme yöneticisi vb açık olduğu için bu hatayı vermiştir
bunlar gibi programlarınız açıksa kapatıp tekrar deneyin
kolay gelsin.

berkan402

neyse kubuntu kaldırdım ubuntu kurdum..fakat

sudo sh NVIDIA*

dediğimde şöyle hata verdi konsolda

ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before           
         installing.  For further details, please see the section INSTALLING   
         THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver         
         download page at www.nvidia.com.

ERROR: Installation has failed.  Please see the file
         '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find           
         suggestions on fixing installation problems in the README available   
         on the Linux driver download page at www.nvidia.com

kaldı ki donanım sürücüsünde de nvidia yok haliyle..keşke başlamasaydım diyeceğim ama bu işe başlamadan önce de etkinleştiremiyordum sürücüyü..

kaos_07

berkan402

evet ordan indirdim ilkten yanlışlıkla linux 64 biti indirdim attım başlangıça terminalde 32 bit kullanacağım yazdı

32 bit indirdim sonra o yazdığım hatalar geldi hani o kurulum ekranında renkli olan yer..

şimdi 9800gt driver indiriyorum linux 32 bit başka bi driver sitesinden belki işe yarar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2010 - 19:36:51

bir de benim merak ettiğim sistem gözlemcisinde ram 3,9 gb yazıyor..32 bit işlemciler 3 den yukarısını göstermiyor diye biliyorum..

madem sistemim 64 bit neden 32 bit istiyor??

kaos_07

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Temmuz 2010 - 03:37:01
Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve sistem Nvidia modüllerini yükleyemediğini söyleyip hata verdiğinde uçbirime düşme işlemini yapıyoruz.
Kullanıcımızla giriş yapıyoruz ve şu komutu uyguluyoruz:
sudo sh NVIDIA*

Ardından giriş yöneticisini başlatıyoruz:
sudo service gdm start

bilgisayarı yeniden başlatacaksın hata verince uçbirime gireceksin ondan sonra kurulum yapacaksın
sen yeniden başlatmamışsın herhalde sorun ondan kaynaklanıyor olabilir

berkan402

onu denedim de konsola girdim..sudo sh NVIDIA* yazdım şifre istedi yazdım şifreyi login incorrect dedi..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2010, 20:10:14

login işini hallettim..dediğin yere geldim konsolu seçtim ordan geldi siyah ekran..kullancı girişi yaptım

ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before           
         installing.  For further details, please see the section INSTALLING   
         THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver         
         download page at www.nvidia.com.

ERROR: Installation has failed.  Please see the file
         '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find           
         suggestions on fixing installation problems in the README available   
         on the Linux driver download page at www.nvidia.com

yine bunları dedi..

kaos_07

benim bilgim buraya kadar  :( inşallah çözüm bulursun
kolay gelsin

berkan402

Sağolasın... Zaten yeniden kurdum Ubuntu'yu, bununla hiç uğraşmayacağım... Şu an donanım sürücüsünden indirip kuruyor; fakat öyle geliyor ki sanki yine bir hata çıkacak :)

ufuk_k

Komutu grafik ekran açılmadan önce vermen gerekiyor. Konsoldan login olduktan sonra komutu vermen gerek. Ubuntu'yu recovery modda başlatıp seçenekler çıkınca "netroot" seçip konsola düşünce sh /home/kullanıcıadı/NVIDIA* şeklinde de verebilirsin. Tabii kullanıcı adı yerine kendininkini yazacaksın.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

heartsmagic

Gerekiyorsa belgeyi düzenleme amacıyla sorayım. Nvidia sürücülerini kaldırdın, sistemi yeniden başlattın. Buna rağmen giriş yöneticisi mi açıldı, X mi açıldı? Tam olarak ne oldu?

mozakca

Ben 64 bit 10.04 ubuntu kullanıyorum. Bilgisayarımda da nvidia gt240m model bir ekran kartı var. Söylediğiniz gibi nvidia sürücülerini üreticinin sitesinden indirdim. Söylediğiniz gibi de kurulumu yaptım. Şimdi soracağım şu:

Kurulumdan sonra paket yöneticisini açtığımda kurulu ve (otomatik kaldırılabilir) bölümünde dkms, fakeroot, patch paketleri var. Bunları kaldırmam problem yaratır mı?
sevgi, emek ister.

heartsmagic

fakeroot ve patch'ten pek emin değilim ancak dkms sorun yapabilir diye düşünüyorum. Zira çekirdek güncellemeleri devreye girdiğinde depodaki sürücüker kurulmasa bile son zamanlarda elle yüklenen grafik kartları için de bir şeyler yapılıyor. Bunu da dkms yapıyor olabilir. Eskiden elle kurulumdan sonra çekirdek güncellendiğinde kurulum tekrar yapılırdı, son dönemde böyle değil sanırım. Sanırım diyorum zira çok uzun süredir elle grafik kartı yüklemedim. İşte bu nedenle de geri bildirim istiyorum başlıkta. @mozakca, sende sorun oldu mu peki? 

mozakca

Elle kurulum problemsiz yaptım. Fakat ekran kartını güncellemem çok fazla bir değişiklik oluşturmadı. Hatta Nvidia x server settings arayüzü kayboldu. Bazen üst panel örneğin saçmalıyordu o yine devam etti. Bir artı getirmediği için ben de eski haline geri döndürdüm. O söylediğim paketleri de kaldırmadım.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Tamam, kısacası buradaki anlatımı takip edince sorun olmadı? Sürücüleri kaldırıp sistemi başlatınca X açılmadı ve devam ettin kuruluma?
Zaten yeni sürücüler çığır açacak değişiklikler getirmiyordur. Getiriyorsa da belirli durumlar için belirli iyileştirmeler getiriyordur diye düşünüyorum. Çok fark ettirecek olursa bir şekilde haberi geçiyor haliyle.

spxln

Arkadaşlar bende nvidia 256.52 yüklü, fakat gerek bunu gerekse 173 .. olanı yüklediğimde ekran kartı tam kapasite devreye girmesine rağmen açılışta bir saçmalık oluyor. Durum tam olarak şu:
Hiç ekran kartı sürücüsünü yüklemeden, açılma esnasındaki Ubuntu yazısı normal boyutlarda çıkıyor ve açılıyordu. Fakat donanım (Nvidia GeForce gt 220M )  sürücüsünü yükleyince Ubuntu yazısı büyüyor ve Nvidia probleming ... gibi bir yazı çıkıyor.. Fakat bir süre sonra açılıyor .. Gerisi normal, neden oluyordur bu acaba?
Sorun şimdilik sadece görsel.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: spxln - 10 Eylül 2010 - 21:30:08
arkadaslar ben nvidia 256.52 yüklü fakat gerek bunu gerekse 173 .. olanı yüklediğimde ekran kartı tam kapasite devreye girmesine ragmen açılışta bi saçmalik oluyor. durum tam olarak şu:
hiç ekran kartı sürücüsünü yüklemeden,açılma esnasındaki ubuntu yazısı normal boyutlarda çıkıyor ve açılıyordu. fakat donanım(Nvidia GeForce gt 220M )  sürücüsünü yükleyince ubuntu yazısı büyüyor ve Nvidia probleming ... gibi bi yazı cıkıoyor.. Fakat bi süre sonra açılıyor .. gerisi normal neden oluyordur bu acaba?
Sorun şimdilik sadece görsel
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18602.0.html

spxln

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 10 Eylül 2010 - 21:34:55
Alıntı yapılan: spxln - 10 Eylül 2010 - 21:30:08
arkadaslar ben nvidia 256.52 yüklü fakat gerek bunu gerekse 173 .. olanı yüklediğimde ekran kartı tam kapasite devreye girmesine ragmen açılışta bi saçmalik oluyor. durum tam olarak şu:
hiç ekran kartı sürücüsünü yüklemeden,açılma esnasındaki ubuntu yazısı normal boyutlarda çıkıyor ve açılıyordu. fakat donanım(Nvidia GeForce gt 220M )  sürücüsünü yükleyince ubuntu yazısı büyüyor ve Nvidia probleming ... gibi bi yazı cıkıoyor.. Fakat bi süre sonra açılıyor .. gerisi normal neden oluyordur bu acaba?
Sorun şimdilik sadece görsel
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18602.0.html
Teşekkür ederim. Yazanları bire bir uyguladım ama daha kötü oldu sanki?? Kara bir ekran çıktı, anlatmasi zor bir manzara, neyse ki açıldı sonuçta:) Ama sorunun bende olduğunun farkındayım bu sefer. Ubuntu'yu kurarken bu kadar beğenecegimi düşünmemiştim, yani kalıcı olacağını düşünmediğim, biraz da ilk defa Linux kullanmanin acemiliği ile şimdiye dek neler kurduğumu ben bile bilmiyorum:)

bariscaa

İşlemleri hata almadan yaptım; ama daha önce Nvidia programı varken şimdi yok. Bu sorun mudur yoksa normal bir şey mi?
Sistem>Yönetim bölümünde bulunmuyor ama sysinfo dan açıyorum.

heartsmagic

Nvidia uygulaması dediğin muhtemelen nvidia-settings'dir.
nvidia-settings komutunu verdiğinde açılıyor mu uygulama?

bariscaa

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Ekim 2010 - 23:26:18
Nvidia uygulaması dediğin muhtemelen nvidia-settings'dir.
nvidia-settings komutunu verdiğinde açılıyor mu uygulama?
açılıyor .

sem

Sistem -> Tercihler bölümünde Ana Menü'ye girip Yönetim sekmesine  tıklayın... Burada N Vidia X server settings var...

Dediğiniz bu uygulama sanıyorum... Eğer burada uygulamanın yanında tik işareti yok ise tik koyun... Eğer zaten işaretli ise kaldırıp tekrar koyarsanız sorununuz çözülebilir...

Ek: NVidia kullanıyorum hiç el ile kuruluma ihtiyaç duymadım...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

bariscaa

Teşekkürler arkadaşlar.Tercihler bölümünde gözüktü Nvidia.