[Nasıl]Nvidia sürücülerinin elle kurulumu

Başlatan heartsmagic, 16 Temmuz 2010 - 03:37:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

turkerataturk

nvidia 340.46 güncel sürümünü konsoldan nasıl yükleriz ?
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

turkerataturk

meda

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Temmuz 2010 - 03:37:01
Not: Lütfen ne yaptığınızdan tam olarak eminseniz bu anlatımı uygulayın. Örneğin bu işlemler sorun oluşturduğunda eski Nvidia paketlerini kurmayı ve uçbirimden işlem yaparak değişiklik yapılan dosyayı eski haline getirmeyi biliyor olmanız şiddetle tavsiye olunur.

İlk adım olarak Nvidia'nın sitesinden kartımıza ait olan sürücüleri indirip ev  (yani Başlangıç) dizinine koyuyoruz. Örneğin şu sürücü olsun:
NVIDIA-Linux-x86_64-195.36.24-pkg2.run

İlgili modülleri kara listeye alıyoruz.
gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Açılan dosyanın sonuna şu satırları ekleyerek kaydediyoruz:
Alıntı Yapblacklist vga16fb
blacklist nouveau
blacklist rivafb
blacklist nvidiafb
blacklist rivatv

Ardından initramfs yapılandırmasını yürütüyoruz:
sudo update-initramfs -u

Sonra sistemi yeniden başlatarak aşağıdaki anlatımı takip ediyoruz.

Sistemden, kurulu olan nvidia paketlerini kaldırıyoruz:
sudo apt-get --purge remove nvidia-*

Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve sistem Nvidia modüllerini yükleyemediğini söyleyip hata verdiğinde uçbirime düşme işlemini yapıyoruz. Ancak eğer hata verip uçbirime düşmek yerine masaüstünüz düşük çözünürlükte de olsa açılırsa şunu uyguluyoruz:

Ctrl+Alt+F1 ile uçbirime düşün, kullanıcınızla giriş yapın.
sudo service lightdm stop ile X'i sonlandırın.

Not: 11.10 öncesi yukarıdaki komut için şunu kullanın:
sudo killall gdm-binary

Ardından kuruluma geçiyoruz:

sudo sh NVIDIA*

Ardından giriş yöneticisini başlatıyoruz:
sudo service lightdm start

Not: 11.10 öncesi yukarıdaki komut için şunu kullanın:
sudo service gdm start

Belgenin aslı: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1467074

Not: Bu kurulumdan sonra her şey yolunda gittiyse lütfen Ubuntu'nun size kısıtlı sürücüler yoluyla teklif ettiği kurulumu yapmayın, sürücü etkinleştirmeyin. Zira Nvidia sürücülerini elle kurduğumuzdan dolayı, o önerileri görmezden geleceğiz.

Not: Anlatımdaki sistemi yeniden başlatıp uçbirime düşme adımını GDM'yi sonlandırarak vermek istesem bile modüllerin kaldırılmadan bunun kuruluma nasıl etki edeceğini bilemediğimden dolayı değişikliğe gitmedim. Modüllerin elle kaldırılması da denenebilirdi ancak birbirine bağlı olan modüller nedeniyle sorun yaşanabileceğini düşündüm. Bizzat deneme fırsatım da olmadığı için belgenin aslında sadık kaldım.

Sorun yaşanması durumunda

Eğer sürücü kurulumu sonrası bir şekilde sıkıntı yaşanır masaüstüne kadar gelemezseniz veya sistem giriş ekranına dahi gelemezse şunları uygulayabilirsiniz.

1. ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düşebiliyorsanız normal kullanıcınızla giriş yapar aşağıdaki komutu yürütebilirsiniz:
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf

2. Eğer yukarıdaki gibi uçbirime düşemiyorsanız, Grub2 üzerinden kurtarma kipi ile sistemi açıp ardından şu komutları uygulayabilirsiniz:
mount -o rw,remount /
rm -f /etc/X11/xorg.conf

Burada anlamadığın nedir acaba ? Anlatımı zaten yapılmış
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

turkerataturk

bu işlemi daha önce denemiştim ve ubuntu çökmüştü tekrar kurmak zorunda kalmıştım,,

suan yüklü sürücü 340.32 ve ben böyle yükledim

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install nvidia-340

şimdi güncel sürüm nvidia 340.46 bu şekilde yükleyebilirmiyim sormuştum,

meda

Eklediğiniz depo test aşamasında olan sürücüleri kapsar. Yalnız sahipli sürücülerde şöyle bir şey olur her çekirdek güncellemesinde sürücüleri yeniden yüklemeniz gerrekir. Performans olarak da aralarında çok büyük farklar yoktur.

Yaşamış olduğunuz Ubuntu çökmesi muhtemelen uyumsuzluk problemidir. Çünkü 2 yıldır masaüstü bilgisayarın sürücülerini bu şekilde kurarım.

ata1

Ustadım @ heartsmagic  ellerine saglık arch'da bile beni kurtardı grup ekranini geçip kalıyordum .masaüstüne duştüm tabi kendime uyarladım senaryoyu .çok teşekkūr ederim

heartsmagic

Rica ederiz. Ufak tefek değişiklikler haricinde kurulum zaten her yerde aynı şekilde yapılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ata1

fakat araştırıyorum bazı ufak sorunlarım kaldı .bir oneriniz varmıdır  örneğin çıft görüntü bulanıklık gibi sorunum var bazı araştırmalar yaptım .
çare bulamadım açık sürücülere dönmem mi gerekecek ? üstadım

heartsmagic

Sorunun için yeni bir konu açabilirsin Diğer Dağıtımlar bölümünde. Neticede Arch kullanıcısı değilim, fakat vardır kullanan birileri mutlaka. Kaldı ki temel meseleler belli. Sürücü sağlıklı kuruldu mu, ilgili çıktılar ne diyor vs.

JMalkovich

@heartsmagic Merhaba dediğiniz bütün adımları tek tek izledim. Ancak uçbirime düştüğüm de login de hiç bir şekilde başarılı olamadım. Şifremi üç kez değiştirdim sadece rakam bile yaptım ancak her defasında login incorrect dedi.

Reverser

klavye ayarlarınız değişmiş olabilir.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

JMalkovich

Alıntı yapılan: Reverser - 09 Haziran 2015 - 17:29:47
klavye ayarlarınız değişmiş olabilir.

Hep tr de idi. O ihtimali de düşündüğüm için tamamen rakam içeren şifre koydum yine incorrect diyor.
Düzenleme: Klavye ayarları ile ilgiliymiş şuan daha detaylı bakınca farkettim teşekkürler.

heartsmagic

conanait

İyi günler,
Anlatımı takip ettim ancak UbuntuGnome 14.04 üzerinde Nvidia 352 sürücüsünü kuramadım.

Sadece sizinkinden farklı olarak, sırası ile ilerlerken Ctrl+Alt+F1 ile uçbirime düşüp
sudo service gdm stop

komutunu kullandım.

sudo sh NVIDIA*

komutundan sonra yükleme işlemi hata verip, devam etmiyor.
Şu şekilde yapıyorum, sürücü yükleme sayfası açılıyor, sözleşmeyi kabul ediyorum, pre-install hatası veriyor, gene de devam et diyorum ama kurulmuyor.

Hata kaydı aşağıda;
nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log'
creation time: Fri Jun 26 16:25:36 2015
installer version: 352.21

PATH: /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin

nvidia-installer command line:
    ./nvidia-installer

Using: nvidia-installer ncurses user interface
-> Detected 4 CPUs online; setting concurrency level to 4.
-> License accepted.
-> Installing NVIDIA driver version 352.21.
-> Running distribution scripts
   executing: '/usr/lib/nvidia/pre-install'...
-> done.
-> The distribution-provided pre-install script failed!  Are you sure you want to continue? (Answer: Abort installation)
ERROR: Installation has failed.  Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find suggestions on fixing installation problems in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

Bir de şu var acaba doğru mu yapıyorum teyit etmek için detaylandırdım;
"sudo service gdm stop" komutundan sonra bir ekran geliyor, bir şeyler yazıyor (sane network server working gibi) ve altta imleç yanıp sönüyor ancak bu ekranda hiçbir şey olmuyor, bu ekrandan Ctrl+Alt+F1 ile önceki ekrana dönüyorum orada kullanıcı adının altında "gdm/waiting" yazıyor. Bu son gdm/waiting bana X'in sonlandırıldığını düşündürdü.

Yardımınızı beklerim

heartsmagic

Kurulumu tekrar deneyip, ardından şu dosyanın çıktısını buraya geçer misin:
gedit /var/log/nvidia-installer.log
Hatta tekrar kurulumu denemene de gerek yok, /var altındaymış, hâlâ duruyordur dosya orada.

X sonlandırılmış mı sonlandırılmamış mı diye şu şekilde anlarsın. Uçbirime düştükten sonra alt+f7 ile geri X'e yani masaüstüne dönmeyi dene. Eğer dönmüyorsa X sonlandırılmış demektir.

conanait

Hallettim. Şöyle ki;

gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Alıntı Yapblacklist vga16fb
blacklist nouveau
blacklist rivafb
blacklist nvidiafb
blacklist rivatv

Burada son satırdan sonra  boşluk bırakmak gerekiyormuş. Aslında belki siz de ilk anlatıma ekleyebilirsiniz.

Bir de son olarak şunu sorup, kapatayım, ben 64 bit kullanıyorum. Nvidia sürücüyü yüklerken 32 bit kütüphaneleri kurulsun mu diye sordu ben de hayır demeye cesaret edemedim ve evet dedim. hayır mı demeliydim yoksa fark etmez mi?

plazma

Evet demeniz daha iyi bazı oyun/uygulamalar o kütüphanelere ihtiyaç duyuyor.

heartsmagic

Boşluk mu? Sorunun onunla alakası mı varmış? Şimdiye kadar böyle bir şeyi tecrübe etmedim, bu yönde bir sorun da gelmedi. Bu anlatımla birçok kişi sürücü de kurdu şu ana değin.

conanait

sizin ilk mesajınızda verdiğiniz ubuntuforums'daki anlatımın altında problem yaşarsanız bir de şu linke bakın denmiş. O linkte, link bu http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1467074&page=4&p=9211609#post9211609, "blacklist.conf" kısmında son boşluğu unutmayın yazıyor. Ben de bundan yola çıkarak son satıra bir boşluk ekledim ve oldu. Önceki 3 denememden farklı olarak yaptığım tek şey bu olduğu için sorunu bunun çözdüğünü düşündüm.

Bu arada hazır konuyu uzatmışken müsadenizle bir şey daha danışayım, problem yaşayınca biraz araştırayım demiştim ve şu başlığı buldum  http://ubuntuhandbook.org/index.php/2015/01/install-nvidia-346-35-ubuntu-1404/.
Burada sizin yöntemden farklı olarak
/etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf

dosyasında şu değişiklikler yapılıyor.
blacklist nouveau
blacklist lbm-nouveau
options nouveau modeset=0
alias nouveau off
alias lbm-nouveau off

Acaba sürücünün verimli çalışması açısından bir fark yaratır mı?

heartsmagic

Boşluk işini hâlâ anlayabilmiş değilim. Orada boşluk olması gerekmiyor, gerekmemeli diye düşünüyorum. Gösterdiğin kaynak cidden nasıl o çözüme ulaşmış onu da bilemiyorum. Sende de işe yaradığına göre bir şeyler var demektir, ancak eminim boşluk koymadan kuran bir sürü insan var. Hatta bir ara ilk elden kendim deneyeyim derdim fakat makinede Optimus olduğu için pek yanaşmak istemem :)

Diğer soruya gelince, evet biraz bakındım da bu işlemleri önerenler de var. Kesinlikle olmalı mıdır bilemiyorum. Fakat yeni kurulan sürücüde sıkıntı yapacağını pek sanmam. Gerçi pek emin olmamak lazım. Şu ne diyor örneğin:
lsmod | grep nouveau

plazma

Belki o dönemde böcek/hata (bug) vardı ondan bir satır boş eklenmiş olabilir mi ?

heartsmagic

Bilemiyorum @plazma, @conanait yeni karşılaştı ama bu sorunla. Garip cidden.

conanait

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Haziran 2015 - 15:17:06
Diğer soruya gelince, evet biraz bakındım da bu işlemleri önerenler de var. Kesinlikle olmalı mıdır bilemiyorum. Fakat yeni kurulan sürücüde sıkıntı yapacağını pek sanmam. Gerçi pek emin olmamak lazım. Şu ne diyor örneğin:
lsmod | grep nouveau

lsmod | grep nouveau

Hiç bir sonuç dördürmedi

heartsmagic

Pek gerek olmayabilir o zaman :) Tek modülü kara listeye eklemek yeterli gibi duruyor bence.