standart ubunutu üzerinde xfce ve dock

Başlatan floyd07, 25 Haziran 2008 - 13:17:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

floyd07

Arkadaşlar merhaba,
ben bir şey danışmak istiyorum. standart ubuntu üzerinde gnome u kaldırıp xfce kurmak ve dock çalıştırmak istiyorum. Dock konusunda "kiba dock" ta ısrarlı değilim yani kiba dock olmasada olur. Ancak benim bildiğim dock kullanmak için compiz in kurulu olması gerekiyor. bunun bir çözümü var mı? yani xfce üzerinde compiz kurmadan/kullanmadan sitemi yormayacak bir şekilde dock kurup kullana bilir miyiz. Yada bu işin çözümü xubuntu da var mı?

DeFacto

xfce paketlerini edinebilirsin de benim anladığım kadarı ile siz dock'u compiz kullanmadan mı çalıştırmak istiyorsunuz ?

izzetguntalaz

Anladığım kadarıyla sistemi yetersiz olduğu için Compiz Fusion u açmak istemiyor.

DeFacto

Hmm benim de sanırım bir bilgi eksikliğim var. Bu dock temaları aslında XFCE için mi tasarlanmıştır ki geçiyim de compiz siz kullanayım diyorsunuz ? Aydınlatabilirseniz sevinirim.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 25 Haziran 2008 - 13:27:32
Hmm benim de sanırım bir bilgi eksikliğim var. Bu dock temaları aslında XFCE için mi tasarlanmıştır ki geçiyim de compiz siz kullanayım diyorsunuz ? Aydınlatabilirseniz sevinirim.

Görsel işlerle hiç ilgilenmedim ilgilenmem.
Dock şu mac/osx taklidi şey değilmi ? Alttaki bar.

DeFacto

Evet o kadarını ScreenShotlardan ben de görebildim de hani GNOME yapımı mı KDE mi yoksa XFCE için mi üretilmiş bir tema mı ki arkadaş XFCE kurmak istiyor ubuntuya ? Hayır mümkün de biraz daha açarsanız diğer arkadaşlarımız da önerilerini sizler ile paylaşaklardır ve farklı alternatifler de sunulabilir bu konuda .

ynt

Alıntı yapılan: floyd07 - 25 Haziran 2008 - 13:17:05
      Arkadaşlar merhaba,
ben bir şey danışmak istiyorum. standart ubuntu üzerinde gnome u kaldırıp xfce kurmak ve dock çalıştırmak istiyorum.

Bence gnome yi kaldırma, xfce yi yanına kur açılışta gnome yerine xfce seçersin. Eğer verim alamassan Xubuntu kurarsın. 

Alıntı yapılan: floyd07 - 25 Haziran 2008 - 13:17:05
Dock konusunda "kiba dock" ta ısrarlı değilim yani kiba dock olmasada olur. Ancak benim bildiğim dock kullanmak için compiz in kurulu olması gerekiyor. bunun bir çözümü var mı? yani xfce üzerinde compiz kurmadan/kullanmadan sitemi yormayacak bir şekilde dock kurup kullana bilir miyiz. * ya da bu işin çözümü xubuntu da var mı?

Compiz ve dock konusunu bilmiyorum ama kde kullanırken compiz olmadan kooldock kullanıyordum. Xubuntu'da ise Kooldock, Avant ve Cairo-Dock kurdum hepsi sorunlu oldu. Avant açılmadı, Kooldock simgeleri bozuktu, Cairo da ise bir simgeye tıklayınca sayfalar bozuluyordu. Bende xfce panelin bir uygulamasını kurdum, hoşuna giderse deneyebilirsin.

http://img80.imageshack.us/my.php?image=screenshotxy4.png

floyd07

arkadaşlar benim demek istediğim; nette yaptığım araştırmalara göre dock kullanmak için illa compiz in kurulu  ve akitif olması gerekli ama oda malum makinayı çok yoruyor. benim burada niyetim xfce gibi hafif bir sistemin üzerinde şöyle tatlı hoş bişey olan (en  azında benim gözüme öyle görünen) dock u kullanmak. belli bir süre mac kullanmış biri olarak bu özellik çok hoşuma gitmişti

floyd07

Compiz ve dock konusunu bilmiyorum ama kde kullanırken compiz olmadan kooldock kullanıyordum. Xubuntu'da ise Kooldock, Avant ve Cairo-Dock kurdum hepsi sorunlu oldu. Avant açılmadı, Kooldock simgeleri bozuktu, Cairo da ise bir simgeye tıklayınca sayfalar bozuluyordu. Bende xfce panelin bir uygulamasını kurdum, hoşuna giderse deneyebilirsin.

http://img80.imageshack.us/my.php?image=screenshotxy4.png

[/quote]
------------------------------------------------------
arkadaşım cevabın için öncelikle teşekkürler. yukarıda bahsettiğin  xfce nin panel uygulumasını nerden ve nasıl kurabileceğimi açıklarsan sevinirim. ama benim istediğim tam olarak bu değil.  masa üstünün en altındaki standart bar yukarıda olsa ve herhang  bir  aktif pencereyi simge durumuna küçülttüğümde dock paneline düşmesi istediğim şey (var ya tam süper olur) yani ben tam bir mack özelliği yaratmaya çalışıyorum aslında. ve bunu götüre bildiğim noktaya kadar da götürme niyetindeyim.

ynt

Alıntı yapılan: floyd07 - 25 Haziran 2008 - 15:38:58
arkadaşım cevabın için öncelikle teşekkürler. yukarıda bahsettiğin  xfce nin panel uygulumasını nerden ve nasıl kurabileceğimi açıklarsan sevinirim. ama benim istediğim tam olarak bu değil.  masa üstünün en altındaki standart bar yukarıda olsa ve herhang  bir  aktif pencereyi simge durumuna küçülttüğümde dock paneline düşmesi istediğim şey (var ya tam süper olur) yani ben tam bir mack özelliği yaratmaya çalışıyorum aslında. ve bunu götüre bildiğim noktaya kadar da götürme niyetindeyim.

Panelin yerini istediğin gibi değiştirebilirsin.

Xfce panel uygulamasını panele sağ tıklayıp yeni öğe tıklayı seçtikten sonra Quicklauncher uygulamasını çalıştırıp yapabilirsin.Burda  yeni panel ekleyerek bu panel üstüne simgelerin yerleştirilmesi gerçekleşiyor. Ayrıca aynı yöntemle simge kutusunu eklediğinde aktif pencere panele yerleşir.

Xfce ye bir de Mac teması yüklersin çok güzel olur.

erginemr

@ynt,

Ben de yan paneli (sidebar) çok beğendim. Bunu hangi programla oluşturdunuz?

ynt

Alıntı yapılan: erginemr - 25 Haziran 2008 - 16:10:06
@ynt,

Ben de yan paneli (sidebar) çok beğendim. Bunu hangi programla oluşturdunuz?

Beğendiğinize memnun oldum.
Screenlets

floyd07

arkadaşlar yardımlarını ziçin çok teşekkürler. son olarak acaba bana 32 bit laptop um için  xubuntu 7.10 kararlı sürümü indirebileceğim linki verebilr misiniz? ben ubuntunun sitesine baktım ama işin içinden çıkamadım kolaylıklar.....

floyd07

arkadaşlar son bir sorum daha olacak acaba ubuntu 7.10 üzerinde gnome u kaldırmadan xfce yi nasıl yükleyebilirm?
synapticten xfce4 paketini yüklemem yeterli olur mu acaba?

ufuk_k

sudo aptitude install xubuntu-desktop pakedi temel paketleri yükler. Masaüstünü açıp kullanmanı sağlar.

DeFacto

floyd07

ben dediğiniz gibi xfce yi kurdum ve açılışta xfce mi gnome diye soruyor xfce yi seçip açtım ama menü çubuğu boş yani var ama herhangi bir menü öğesi yok bir problem mi var yoksa paket mi eksik kurduk çünkü hiç bişeye ulaşamıyorum

ynt

Alıntı yapılan: floyd07 - 25 Haziran 2008 - 20:37:16
ben dediğiniz gibi xfce yi kurdum ve açılışta xfce mi gnome diye soruyor xfce yi seçip açtım ama menü çubuğu boş yani var ama herhangi bir menü öğesi yok bir problem mi var yoksa paket mi eksik kurduk çünkü hiç bişeye ulaşamıyorum

Herhangi bir anormallik yok, menüyü düzenlemek için paneldeki applications yazan yere sağ tıkla ve  özellikleri seç, daha sonra  menü dosyasına şimdiki menü dosyasını kullan seçeneğini işaretle ve şunu kopyala.

/etc/xdg/xfce4/desktop/menu.xml

Forumda ki Xfce bölümünü okumanın faydalı olacağını düşünüyorum, çünkü bu sorunun cevabı vardı.

heartsmagic

@ynt bu bilgiyi XFCE bölümünde bir başlık olarak yeniden açar mısın. İsmi de açıklayıcı bir şey olsun, daha sonra da sabitleyelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

floyd07

arkadaşlar şuan ubunutu üzerinde gnome u kaldırmadan  xfce kurdum ve şuan xfce yi kullnmaktayım ancak iki adet problem var
1-)aynı partititon  içinde yer alan iki klasörden(A VE B KLASÖRLERİ) birini(A KLASÖRÜNÜ), diğeri içine (B KLASÖRÜNE) sürükleyip bıraktığım da normalde sürükleyip içine attığım klasörü(A KLASÖRÜNÜ) diğer kalsör içine(B KLASÖRÜNE) taşıması gerekirken taşımıyor kopyalıyor ve bunu yaparken de hiçi bişey sormuyor.

2-)applications panelinin bulunduğu bar a ses denetimi nesnesini ekle dediğimde teorik olarak hatasız ekliyor ama panelden ses denetimi nesnesine  hiç bir şekilde ulaşılmıyor(görünmüyor)

bunlar birer hata mıdır yoksa ubunutuda xfce yi sonradan kurduğum için mi böyle bir durum mevcut.Kolaylıklar

heartsmagic

Dosya yöneticisi olarak ne kullanıyorsun?

floyd07

dosya yöneticisi derken? biraz acemi biri için daha açıklayıcı olursan sevinirim

erginemr

Dosya yöneticisini Windows Gezgini'nin Linux'taki karşılığı olarak düşünün.

Varsayılan dosya yöneticisi; Gnome altında Nautilus, KDE altında Konqueror/Dolphin, XFCE altında Thunar'dır. Bunu anlamanın en kolay yolu, bir klasörü çift tıklayarak açılan pencerede, menüden About.../Hakkında... vb. bir maddeyi aramaktır.

heartsmagic

Benim merakım da o zaten. Misal Thunar kullanıyorsan Nautilus ile de sonuç aynı mı oluyor?