[Çözüldü] Aynı harddiskte Ubuntu ve Pardus

Başlatan BILGEKAM, 13 Temmuz 2010 - 15:37:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BILGEKAM

Şimdiye kadar iki ayrı dizüstünde Windows ve Ubuntu ile Windows ve Pardus kullandım. Merak edenler için söyleyeyim, windowsları makinalarımda tutmamım tek bir sebebi vardı Linux'un desteklemediği bir Mustek Bearpaw 4800 TA Pro tarayıcım vardı. Artık bu tarayıcıdan kurtuldum dolayısıyla windows'a da ihtiyacım kalmadı. Soruma gelince, hem Ubuntu'yu hem de Pardus'u sistem dosyaları ve kullanıcı dosyaları ayrı partisyonlarda olarak kullanmayı seviyorum. Bu hem yedeklemeyi hem de yeniden sistem yüklemeyi çok kolaylaştıran bir durum. Ve yine her iki dağıtımla da takas alanı kullanıyorum ve takas alanını da ayrı bir partisyona tanımlıyorum. Lakin şimdi aynı makinaya Ubuntu ve Pardus'u yükleyeceksem hem Ubuntu hem de Pardus için aynı Partisyonu Kullanıcı Dosyalarına atayabilir miyim yoksa sorunla karşılaşır mıyım? Yine benzer şekilde aynı partisyonu hem Ubuntu'nun hem de Pardus'un takas alanı olarak atayabilir miyim.

Bunun dışında da Ubuntu ve Pardus'u aynı diske kurarken dikkat etmem gereken şeyler var mı? Örneğin kendi düşündüğüm bir konu önce Pardus'u kurup Pardus'un grubunu Pardus'u kurduğum bölümün başına kurup sonra Ubuntuyu kurmak. Çünkü Pardus grub Ubuntu grub 2 kullanıyor dolayısıyla Pardus'un Ubuntunun grubunu tanımama riski var ama Ubuntunun Grub2 sinin Pardus grubunu rahatça tanıyacağını düşünüyorum. Bunun gibi aklıma gelmeyen, bilmediğim ama dikkat etmem gereken konular var mı.

antiXa

Aynı takas alanını kullanma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsın. Ama ev dizinin için aynısını söyleyemem.

BILGEKAM

cevabını biraz daha açabilirsen sevinirim "aynısını söyleyemem" diyerek sorun yaşarsın mı diyorsun yoksa bilmiyorum mu diyorsun? Takas alanı konusunu denedin mi ya da referansın nedir. Teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Temmuz 2010 - 16:29:53

Gerçekten hayret ediyorum. Linux'u gerçekten bilen bir tek kişi mi yok yoksa okuyup da kimse cevap vermeyemi tenezzül etmiyor. İlla önce yapıp sonra olmadı şimdi bunu nasıl toplarım diye mi sormak gerekiyor. Anlamadım gitti doğrusu.

atillux

Farklı dağıtımların home klasörlerini aynı disk bölümünde tutmak, şayet o dağıtımlar farklı user id'leri kullanıyor ise, sorunlara neden olur. Birinde kaydettiğin bir dosyayı, başka bir Linux dağıtımında açamazsın. Örneğin bilgisayarımda Ubuntu, Mepis ve Mandriva var. Ubuntu'da kaydettiğim bir dosyaya Mepis ile rahatça ulaşabiliyorum, fakat Mandriva'da o dosyanın olduğu klasörü açmaya yetkim olmuyor. Bu nedenle farklı dağıtımların home klasörlerini aynı disk bölümünde toplamamak en iyisi.

Farklı dağıtımların swap bölümlerini ortak yapabilirsin. Zaten bilgisayarında aynı anda tek bir Linux açık olacağı için, rahatlıkla farklı dağıtımlar için tek bir swap alanı kullanabilirsin. Kendi bilgisayarımda 4 yıldır tek bir swap alanını Ubuntu, Mepis ve Mandriva'da kullanıyorum.

BILGEKAM

bytan

Alıntı yapılan: BILGEKAM - 13 Temmuz 2010 - 15:43:37
Gerçekten hayret ediyorum. Linux'u gerçekten bilen bir tek kişi mi yok yoksa okuyup da kimse cevap vermeyemi tenezzül etmiyor. İlla önce yapıp sonra olmadı şimdi bunu nasıl toplarım diye mi sormak gerekiyor. Anlamadım gitti doğrusu.

Bu açıdan bakarsanız hataya düşersiniz. Müsait olan, yardımcı olabileceğini düşünen zaten yazar.

Bu arada partisyon yerine bölüm/bölümlendirme kullanılmasını tercih ediyoruz.

@atillux'un yanıtından sonra soruların cevaplandığını düşünerek konuyu kapatıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST