Ubuntu hdd

Başlatan By AnymosRE, 13 Temmuz 2010 - 07:59:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

By AnymosRE

arkadaşlar win xp kullanırken hdd ( Disk bozuk okunamaz ) hatası aldım ve google'de araştırdığım sonuçlara dayanarak ubuntu 10.4 desktop i386 sürümünü kurdum ve şuan makinam hdd'mi görüyor fakat bozulmuş olan

E: bölümü " Unable to mount E: " ... " Error mounting: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda1, missing codepage or helper program, or other error in some cases useful info is found in syslog -try dmesg | tail or so ..

hatası alıyorum hdd 3 bölümde 2 bölümü gösteriyor bir bölümde hata var bunu nasıl mount edebilirim.. sabahladım fakat hiçbirşey işe yaramadı ... :S

eribol

İzah ettiğiniz gibi bölüm bozuk olduğu için mount komutu hata vermiş. Yazılımsal değil donanımsal bir sorun.

By AnymosRE

Alıntı yapılan: eribol - 13 Temmuz 2010 - 11:49:57
İzah ettiğiniz gibi bölüm bozuk olduğu için mount komutu hata vermiş. Yazılımsal değil donanımsal bir sorun.

... sorun donanımsal mı ? :S sorun partitionda olması lazım :S yani nette araştırdığama göre ubuntu ile geri getirme olayı varmış yani ben partitionu mount edeceğim ve recovery ile alacağım bunu yapmam için mountlamam gerekiyor bunun kodu nedir acaba ... hdd'de diğer iki bölüm görünüyor fakat mountlayamadığım partition yok lüften şu dertten kurtarın beni...:S

andirinli

Alıntı yapılan: By AnymosRE - 13 Temmuz 2010 - 12:45:58
Alıntı yapılan: eribol - 13 Temmuz 2010 - 11:49:57

... sorun donanımsal mı ? :S sorun partitionda olması lazım :S yani nette araştırdığama göre ubuntu ile geri getirme olayı varmış yani ben partitionu mount edeceğim ve recovery ile alacağım bunu yapmam için mountlamam gerekiyor bunun kodu nedir acaba ... hdd'de diğer iki bölüm görünüyor fakat mountlayamadığım partition yok lüften şu dertten kurtarın beni...:S

bu önünündeki cesete soru soran polislerin dorumuna benzeyen bir durum.
eğer sadece dosya sistemi zincirleri bozulduysa bu cesetten bazı cevaplar alabilirsiniz. bunun için windows cd si ile bilgisayarı açıp kurtarma konsolundan chkdsk yapmanız gerekecek. eğer chkdsk ile bile dosya sistemine erişelemez ise. ceseti daha fazla huzursuz etmeyin güzel bir cenaze töreni ile uğurlayın.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

XemreG

HDD Bad Sector diye bir program vardı windowsta calısıyor. Bu arada eğer bad sector varsa bolumlenmiş bir kısımda çıkması iyi olmuş ve geneli etkilememesi. Bunun için bir çok forum gezmiştim bir zamanlar birkaç programla bad sectorun kaçıncı sectorde olduğunu bulup bu kısmı partition olarak ayırıp kullanmaya devam etmiştim zor ve zahmetli bir işti bu yaptığım ama burdaki veriyi kurtarmaksa amacın bu cok daha zahmetli hdd recovery diye aratıp seçenekleri incelemen gerekiyor. Genelde bu programlar ağır çalışıyor ve %80 e kadar kurtarabildiğini yazıyorlar. Umarım başarılı olursun..