Kilitlenme Sorunu

Başlatan selimege, 12 Temmuz 2010 - 18:04:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selimege

Öncelikle herkese merhabalar
Yeni kurmuş olduğum Ubuntu 10.04 versiyonunda özellikle internette görüntü izlerken veya movie playerı kapatınca ekran kararıyor veya takılıyor bilgisayar kilitleniyor ve reset atmadan çalışmaz hale geliyor. Çözümü varmıdır acaba
Windows yüklü iken VPU recovery hatası veren makineye yükledim Ubuntuyu aynı sorun burdada devam edebilirmi. Ekran kartının fazla ısınmasından olabilirmi. BİOS ayarlarının düzenlenmesi veya yükseltilmesi ile çözülebilirmi.?
Saygılarımla

bytan

Benzer başlıklar ve içeriğindeki sorular senin için de geçerli:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20641.0.html
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

selimege

Mynette bi video açtım ekran dondu Linkte denidiği gibi ctr+alt+F1 bastım siyah ekran ve uzunca sıralanan bir sürü zannediyorum komut sonrası yine reset haricinde hiç bişey aktif değil.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Temmuz 2010 - 19:35:32

Restarttan sonra normal çalışırken Ctrl+Alt+F1 yaptığımızda "123.12....   unable to enumarete USB device on port 8" diyerek yaklaşık 10-15 dakka tüm portları araması normalmidir. Yoksa terminale geçmesimi gerekir.

ufuk_k

Eğer sorun donanımsal ise, Windows'ta da ekran kartı ısınmasına bağlı kapanma ve kilitlenme yaşıyorsan, ATI kartını söküp dikkatli bir şekilde fan bölgesini temizlemeni ve varsa uygun bir yağ ile yağlamanı öneririm. Bunun dışında sürücü sorunları için foruma bakabilirsin.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

selimege

Sorun donanımsal değil sürücüleri ile ilgili zannedersem, ATİ nin Crystal diye bir ekran kartı driveri var ve netten araştırabildiğim kadarı ile çözümü yok. VPU Recovery diye bir hata verip windowsda bilgisayar oyun yada bilgisayrada internet üzerinde iken bazen donuyor bazen siyah ekran oluyor ve sistem kilitleniyor. Windowsta anladığım kadarı ile sorun yazımlar arası uyuşmazlık BİOS ve ekran kartı ile. Fakat Ubuntuyu yükledim aynı sorun buradada aynı şekilde devam ediyor, tavsiyeniz nedir. Teşekkürler.

heartsmagic

Grafik kartı sürücülerini kurduktan sonra mı oldu bu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

selimege

Ubuntuyu kurduktan sonra forumda "Kurulum Sonra İçin Gerekli Betik" diye bişey kurdum sadece.

heartsmagic

lspci | grep VGA
grep -i driver /var/log/Xorg.0.log
dpkg -l | grep fglrx

komutlarının çıktılarını görebilir miyiz?

selimege

james@james-desktop:~$ sudo lsppi | grep VGA
[sudo] password for james:
sudo: lsppi: command not found
james@james-desktop:~$ sudo lspci | grep VGA
04:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV370 5B60 [Radeon X300 (PCIE)]
james@james-desktop:~$ sudo grep -i driver /var/log/Xorg.0.log
   X.Org Video Driver: 6.0
   X.Org XInput driver : 7.0
(==) Matched ati as autoconfigured driver 0
(==) Matched vesa as autoconfigured driver 1
(==) Matched fbdev as autoconfigured driver 2
(==) Assigned the driver to the xf86ConfigLayout
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/ati_drv.so
   Module class: X.Org Video Driver
   ABI class: X.Org Video Driver, version 6.0
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/radeon_drv.so
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/vesa_drv.so
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/fbdev_drv.so
(II) RADEON: Driver for ATI Radeon chipsets:
(II) VESA: driver for VESA chipsets: vesa
(II) FBDEV: driver for framebuffer: fbdev
(II) RADEON(0): EXA: Driver will allow EXA pixmaps in VRAM
(II) Unloading /usr/lib/xorg/modules/drivers/vesa_drv.so
(II) Unloading /usr/lib/xorg/modules/drivers/fbdev_drv.so
(II) EXA(0): Driver allocated offscreen pixmaps
(II) EXA(0): Driver registered support for the following operations:
   Module class: X.Org XInput Driver
   ABI class: X.Org XInput driver, version 7.0
(II) No input driver/identifier specified (ignoring)
james@james-desktop:~$ sudo dpkg -l | grep fglrx
ii  fglrx-modaliases                      2:8.723.1-0ubuntu4                              Identifiers supported by the ATI graphics dr
james@james-desktop:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Temmuz 2010 - 00:45:05

Acemiyim biraz zor oldu ama.

heartsmagic

Şimdi, burada devreye ATI sahibi arkadaşlar girmeli. Burada gördüğüm fgrlx sürücülerinin kullanılmadığı. Kartın da X300 olduğu için son sürücüleri kuramazsın zira ATI desteği kesti. Haliyle sistem açık kaynak sürücüleri kullanıyor. Acaba mesaya döndürsek durum nasıl olur?

hitokiri

Alıntı YapŞimdi, burada devreye ATI sahibi arkadaşlar girmeli. Burada gördüğüm fgrlx sürücülerinin kullanılmadığı. Kartın da X300 olduğu için son sürücüleri kuramazsın zira ATI desteği kesti. Haliyle sistem açık kaynak sürücüleri kullanıyor. Acaba mesaya döndürsek durum nasıl olur?
Alıntı Yapunable to enumarete USB device on port
denemeye değer sonuç ne olur bilemiyorum ama ,
mesa sürüclerin de de zaman zaman donma yaşanabiliyor
bu alıntıdaki hata nedendir anlamadım ama bi usb aygtıttan kaynaklı gibi tek tek çıkartıp hangisi neden olmuş test etmek belki işe yarar sorun devam ediyorsa
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20283.0.html > burdaki anlatım atinin radeon serisi için yazılmış sanırım yani burdaki ekran kartı için geçerli görünüyor :)
Veya daha ayrıntılı bakınmak gerekebilir https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver
ama yine de sistem de sorun yaparsa
en makul çözüm metacity denemek gibi
metacity --replace
komutunu alt+f2 tuş kombinasyonundan çalıştırınca benzeri sorunlar var mı yok mu denenebilir ama metacity den de oyun beklememek gerek.
:-\

selimege

Bilgisayarda USB mouse ve USB wireless var onlarla ekran donmasının ilgisimi var acaba, oyun derken internetteki flash oyunlardan bahsediyorum. Çözüm yok mu şu an için. ( Bios upgrade yasam sürücüleri tekrar güncellemsem faydası olurmu, bide biosu güncellediğimizde yeniden sistem yüklemek gereklimidir, disket sürücüsüz bios güncelleyebilirmiyim.)

Teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Temmuz 2010 - 15:37:03

Mesa sürücülerini yükledim aynı sorun devam etmekte.

heartsmagic

Bir de USB klavye ve fare olmadan dene sistemi eğer imkânın varsa.
BIOS güncellemesi sonrası sistemi yeniden kurmana gerek yok.
Güncelleme için disket artık şart değildir sanıyorum günümüzde. Belki parmak bellekler bile olur. Gerçi birçok üretici sanırım .exe şeklinde dağıtıyor bu güncelleme uygulamalarını. Doğrudan bir Windows'a da ihtiyacın olabilir.

selimege

Herşey için teşekkürler,  artık windows ve donanım sorunları ile uğraşmaktan bıkan bünyem şu an için çalışan bir Ubuntu yükledim ( farklı bir kasaya ) zannediyorum stabil çalışıyor, o da kendi hatalarımdan dolayı biraz zor oldu ama oldu. Son iki günden çıkarılacak dersler ise
1-Eski bilgisayarlar, donanımlar insanı bilgisayardan soğutuyor.
2-ATİ ekran kartlarından uzak durulması gerektiği.
3-Ubuntu yüklenirken işlem sırasında CPU fanına bir şekilde dokunulursa depo olarak kullanılan ve bir bölümüne Ubuntu kurulması istenen harddisteki tüm bilgiler gidiyor.   Sonra diskin tamamına kurulum gerekiyor.( Yada ben öle yaptım)
4-Herşeye rağmen çok eğlenceli idi.

Şuan ubuntu yüklü olan kasa
[IMG]http://i27.tinypic.com/3013cyx.jpg[/img]
Yükleyemediğim kasa
[IMG]http://i29.tinypic.com/wclan7.jpg[/img]

heartsmagic

Farklı bir şekilde olsa da Ubuntu kullanabiliyorsun artık. Umarım yeni sistemde sorun yaşamazsın.

selimege

Her bilgisayarımda olsun istediğim Ubuntu için bu seferde laptop zorluk çıkartıyor.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21125.0.html

Ama sayenizde zorluklar açılmak için.