Ubuntu'dan XP'ye dönüş sorunu

Başlatan Haplo, 12 Temmuz 2010 - 13:40:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haplo

Merhaba. Benim hiçbir problemim yok ama babamın eski laptopda problem çıktı. Kaybolan konsol olayından sonra ertesi gün bilgisayar açılmadı. Ubuntu yazısı çıkıp kalıyordu. Tekrar ubuntu kuruldu (babam kurmuş ikinci defayı) ilk açılışta normaldi. ntfs-config kurup ikinci diski de tanıtmak istedim. Kurdum ama program diskleri görmedi. Sonra programın kendisini göremedim. Yeniden başlatayım dedim başlattım ve yine açılmadı. İlk kurulumda sorun olmuyordu yeniden başlatınca bir daha açılmıyordu yani.

Ardından babam XP kurmuş. XP yine olağan şekilde açılıyor ama ortada D:\ diski yoktu. Yönet'den Disk Yönetiminde C:\ D:\ ve daha önce ayırdığımız swap alan görünüyordu ama formatı tanımıyordu. Swaplardan birini sildim. Ardından diğerlerini silme işlemini yapamadım. Bilgisayarı yeniden başlat falan dedi. Yeniden başlattık ve yine açılmadı. Bu sefer format da işe yaramadı. Format sırasında disklerin hiçbirini görmüyor. Şöyle ki bilinmeyen dosya türü gibi bir uyarı var. Silme, onarma, kurtarma veya tekrar kurma gibi işlemlerin hepsi mavi ekran ile sonuçlanıyor. setupdd.sys vesaire ve vesaire.

Biraz araştırdım setupdd.sys uyumsuz donanım ve ram kaynaklı olabildiği sonucuna ulaştım. Ram slotlarını değiştiren herkesin sorunu çözülmüştü. Ama Laptop var ve içinde iki ram olduğunu sanmıyorum. 256mb ram e sahip. Ubuntu yüklüyken de çok kasıyordu zaten ram'de bir sorun olduğunu düşünmüştüm. 256'lık ram i doldurmuş 1gb lık swap alandan da 80m b yiyiyordu. Mouse bile hoplaya zıplaya sağ sola gidiyordu.

Dizüstü benim olsa çoktan kırıp çöpe atmıştım çok sinir bir durum. Çözümler bekliyorum. :-X

Edit: Sorunun windows kurulumda ext4 ü algılayamamış olmasına bağlıyordum ama setupdd.sys sorunundan ram sorunu olarka bahsedilince şimdi bilemiyorum. Ayrıca sanırım ilk XP formatında ext4 e çevirmiş olduğumuz C:\ diski sanırım görülmedi ve babam da görünen ntfs diske yani D:\ diskine format attı diye düşünüyorum. Çünkü D:\ tamamen silinmiş görünüyordu XP'nin ilk kurulumunda Yönet'den Çıkarılabilir Disk  ve Harddiskler e baktığımda. Benim için önemli değil de bu babamın değer verdiği yüzlerce kayıp fotoğraf demek. Format sonrası bunları kurtarmanın bir yolu var mı?

Teşekkür ederim.

sabian

Forumda var anlatımı, bu durumda veri kurtarmanın en iyi ve kesin çözümü TESTDİSK programını kullanmaktır. Arayın forumda bulacaksınız anlatımını, terminal üzerinden birkaç kodla tüm verilerinizi başarılı bir şekilde kurtarırsınız.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

antiXa

Live (çalışan) cd ile başlatmayı denediniz mi? Oradan disk bölümlerini görebiliyor musunuz?

Haplo

XP kurulum yaptıktan sonra tekrar Ubuntu kurmayı denemedim. Ama tekrar XP'ye nasıl döneceğim. Acaba ubuntu kurulum sırasında diski ext4'den ntfs ye alsak ve kuruluma devam etsek. Ardından format atıp XP kurulum yapmaya çalışsak disk görmeme sorununu atlatabilir miyiz? Fakat ubuntu ntfs ye kuruluyor mu işte?

antiXa

Live cd ile sistemi başlatıp diskteki verileri kurtarır, sonra ntfs olarak biçimleyebilirsiniz. Ondan sonra XP'yi kurarsınız. Yani bunun için ubuntuyu tekrar kurmanıza gerek yok. Sadece verilerinizi almak ve diskinizi ntfs olarak biçimlemek amacıyla live cd (veya usb) kullanacaksınız.

Haplo

Tekrar ubuntu kurmaya başladım. Babam için internete girsin sorun olmasın yeter ne olursa olsun. Ama görünen o ki disklerin hepsi silinmiş ve yıllardır ayrı olan C ve D diskleri birleşmiş. Ubuntu kurarken D: yi ntfs bırakalım dedik ama ntfs seçeneği bile yoktu. Biz de her iki tarafı da ext4 yaptık. Yani benim önce ntfs sistem kuralım sonra xp formata başlayalım düşüncesi yaşamadı fazla. Kurulum biterse @dewrim2 'nin dediği testdisk ile veri kurtarmayı deneyeceğim. Öncelikle kapandı mı tekrar açılmama ardından da Panel sorunlarının tekrar yaşamazsak kullanmaya devam eder düşüncesindeyim. Konu açmıştım panel kayboldu ve panel ayarlarına girmiyor diye.

zeitgeist

Eğer veri kurtarma gibi bir sorun varsa ortada, disk/disklerle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce Testdisk ile kurtarma işlemine başlanması çok daha sağlıklı netice verirdi. Anlattığın şekilde diski birleştirmeler, ayırmalar, Windws ya da Ubuntu yükleme uğraşları veri kurtarma olasılığını azaltan unsurlar.

Bana kalırsa yaşadığın sorunlar yazılımsal değil donanımsal. Bellek, depolama aygıtları bu sorunlara neden olabilir. Eğer yeni sistem yapılandırmanın ardından yine aynı sorunlarla karşılaşırsan meselenin donanımsal olduğunu teyit etmek için elinde somut bir bilgi olacaktır.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles