SUDO'da Oyun Tanıtımı Yapmak İsteyen?

Başlatan XRumer, 11 Temmuz 2010 - 18:40:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

SUDO olarak kadromuzu genişletiyor ve kalitemizi yükseltiyoruz. Grafik tasarımcılardan sonra şimdi de dergimizin oyun bölümünü devralacak arkadaş arıyoruz. Dergide her ay bir oyunu ayrıntılarıyla tanıtacak, deneyip kapsamlı değerlendirmesini yapacak ve ekran görüntülerini de ekleyecek bir arkadaş arıyoruz.

Aradığımız nitelikler
-Türkçe dil bilgisi kurallarına hakim olacak.
-Sık sık, kısa süreliğine de olsa Ubuntu Türkiye Foruma girme imkanına sahip olacak.
-Kalıcı olabilecek.
-Mümkünse bilgisayarının kapasitesini düşük olmayan. (Çünkü oyunları kendisi deneyecek, bilgisayarı oyun çalıştırmazsa nasıl denesin)

Katılmak isteyen arkadaşlar bu konunun altına cevap yazabilirler, daha sonra ben onlarla özel mesajdan bağlantıya geçeceğim.

sem

Arkadaşlar bu konu hala günceldir... Okan'ın da dediği gibi istekli olan varsa bu başlık altında belirtebilir...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sem

Forumumuzun bu kalabalık zamanında bu başlığa bir güncelleme geçeyim. Belki başlığı gözünden kaçıran oyun, Linux ve SUDO sever arkadaşlar vardır =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

sema

Alıntı yapılan: sem0900 - 03 Ocak 2011 - 20:36:37
Forumumuzun bu kalabalık zamanında bu başlığa bir güncelleme geçeyim. Belki başlığı gözünden kaçıran oyun, Linux ve SUDO sever arkadaşlar vardır =)

Koskoca forumda hiç oyunsever yok sanırım. Çok da zor olmasa gerek. Yapılacak şey bir yandan oyun oynarken bir taraftan da oyunun görüntüsünü almak. Birazcık da bilgi. Neredeyse hepsi bu ve tabii ayda bir.
susema

asukaki

Ben elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Zaten SUDO'ya yazmak istiyordum. Hangi oyunun olduğu önemlimi yoksa kendi seçtiğim bir oyunu anlatsam da olur mu ? Şunu da belirtmek isterim her ay yardımcı olamaya bilirim ama elimden geldiğince yardım etmek isterim çünkü Linux dünyasına artık bir katkım olsun istiyorum. Neden her ay yardımcı olamayabilirim kesin olmamakla birlikte olabilirim. İş arayan biriyim tercihim memurluk onun için bazı zamanlar kasmam gerekiyor. Ama düşünüyorum günde yarım saatlik bir çalışmayla bir oyunu inceleyebilirim. Tabi işte evde ki hesap çarşıya uymayabiliyor. :)
Linux'la Her Şey Mümkün!

umithaz

Tanıtım için açık kaynak kodlu oyun mu gerekiyor yoksa Ubuntu ile çalıştırabileceğimiz her türlü oyunla ilgili inceleme yazısı hazırlayabiliyor muyuz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: umithaz - 07 Ocak 2011 - 16:19:19
Tanıtım için açık kaynak kodlu oyun mu gerekiyor yoksa Ubuntu ile çalıştırabileceğimiz her türlü oyunla ilgili inceleme yazısı hazırlayabiliyor muyuz?

Öncelik özgür yazılımda olabilir elbette, fakat diğer türlüsünü de karşı çıkılmaz. Zira oyun konusu ciddi anlamda yaygınlaştırılmalı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

asukaki

Ben varım ve bu akşamdan itibaren linux oyunlarını inceleyip anladığım kadarıyla yardımcı olmayaca çalışacağım. Yardımlarınıza ihtiyacım olabilir :)
Linux'la Her Şey Mümkün!

sema

Alıntı yapılan: asukaki - 07 Ocak 2011 - 10:19:15
Ben elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Zaten SUDO'ya yazmak istiyordum. Hangi oyunun olduğu önemlimi yoksa kendi seçtiğim bir oyunu anlatsam da olur mu ? Şunu da belirtmek isterim her ay yardımcı olamaya bilirim ama elimden geldiğince yardım etmek isterim çünkü Linux dünyasına artık bir katkım olsun istiyorum.

Elinden geldiğince artık. Her ay verebileceksen SUDO ekibine de katılabilirsin, orada size ait bölüm olduğu için işlerin nasıl döndüğünü daha kolay anlarsın diye söylüyorum. Onun dışında Ubuntu'da oynanabilen herhangi bir oyun olur. Dikkat edilmesi gereken bir konu daha önceki sayılarda anlatılmamış bir oyun olabilir, onun dışında kafana takılan bir soru olduğunda elimizden geldiğince yardıma da hazırız. SUDO'daki arkadaşlar da tabii.. Ayrıca eski sayılardaki oyunları da inceleyebilirsin.
susema

asukaki

Evet buna dikkat edeceğim. Eski sayılara göz atmakla başlayacağım nasıl yapılmış inceleme ve hangi oyunlar incelenmiş diye ona göre bende kendim bir oyun seçip başlayacağım. İnşallah başarılı bir şekilde linux camiasına yardımlarım dokunur. :)
Linux'la Her Şey Mümkün!

sem

Söylenebilecek her şey söylemiş zaten =)
Burası dünya?

sem

Burası dünya?

furkankalkan

Daha önce yapılmıstır gerçi ama bu günlerde hastası olduğum warzone 2100 ün tanıtımını yapabilirim. Daha farklı oyunlarda olabilir tabiki :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Luna

Buna Wine ile çalıstırılabilen oyunlar dahil mi?
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

heartsmagic

Alıntı yapılan: Luna - 16 Haziran 2011 - 12:34:37

Oyunun sadece kendisinden ziyade Wine ile uyumu, kurulumda yapılanlar, ne kadar zahmetli/zahmetsiz olduğu, başarımı gibi konulara da değinilecekse bence güzel olur.

Luna

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2011 - 15:23:11

Oyunun sadece kendisinden ziyade Wine ile uyumu, kurulumda yapılanlar, ne kadar zahmetli/zahmetsiz olduğu, başarımı gibi konulara da değinilecekse bence güzel olur.

NFS Underground 1 ve 2 yi sorunsuzca oynamayı başarabilmiştim, acaba bunu iyice çatallayarak anlatsam mı :)
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

krwlng

Bence wine işine hiç girilmemeli, çünkü bir çok oyun wine ile değişik sistemlerde çok değişik sorunlar çıkarabiliyor, ayrıca linux'ta oyun demek wine demektir gibi bir intiba uyandırmamak bence yerinde olur, ek olarak wine için bir kısım yapılabilir belki ama bence direkt wine ile oyun anlatımı linux için çıkan oyunlara olan eğilimi azaltır.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

badhero

Alıntı YapBence wine işine hiç girilmemeli, çünkü bir çok oyun wine ile değişik sistemlerde çok değişik sorunlar çıkarabiliyor, ayrıca linux'ta oyun demek wine demektir gibi bir intiba uyandırmamak bence yerinde olur, ek olarak wine için bir kısım yapılabilir belki ama bence direkt wine ile oyun anlatımı linux için çıkan oyunlara olan eğilimi azaltır.

+1

orpi

Alıntı yapılan: krwlng - 16 Haziran 2011 - 21:42:17
Bence wine işine hiç girilmemeli, çünkü bir çok oyun wine ile değişik sistemlerde çok değişik sorunlar çıkarabiliyor, ayrıca linux'ta oyun demek wine demektir gibi bir intiba uyandırmamak bence yerinde olur, ek olarak wine için bir kısım yapılabilir belki ama bence direkt wine ile oyun anlatımı linux için çıkan oyunlara olan eğilimi azaltır.

Birde olayın şu tarafından bak bence.. Eğer biz  wineyi de işin içine katacak olursak, Windows işletim sistemini kullanan ve Linux kullanmaya eğilimli ayrıca oyun sevdalısı insanları bu camiaya çekmiş oluruz. Onların aklında
'' Aa bak! Linuxte de oyun oynanabiliyormuş'' intibası uyandırabiliriz. Hiç olmazsa sempati kazanırız ve Ayrıca Bu dergiyi Windows kullanıcılarına önermemizede vesile olur.
MÜHENDİS BEG

Yiğit Ateş

Oyunun Wine üzerinden çalıştığı ve değişik sistemlerde değişik sorunlar yaşanabileceğinin altı özellikle çizilirse, bence güzel olur.

badhero

@orpi, derginin Ubuntu veya herhangi bir Linux dağıtımını yaygınlaştırmak gibi bir amacı yok gördüğüm kadarıyla. Zaten tercihini bu yönde yapan kitleyi hedefleyen bir dergi. Öyle değilse bile bu zamana kadar benim düşüncem hep bu yönde oldu. :)

BayboraKaan

Alıntı yapılan: dewilman - 16 Haziran 2011 - 12:16:22
Daha önce yapılmıstır gerçi ama bu günlerde hastası olduğum warzone 2100 ün tanıtımını yapabilirim. Daha farklı oyunlarda olabilir * tabi ki :D

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Warzone_2100

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2011 - 15:23:11

Aynen katiliyorum bir tür Wine incelemesi olabilir.

burk

Bence Wine oyunlarının kurulumu/ kurulum sorunları/ ayarlamalar da işlenebilir. Linux altında wine aracılığıyla oyun oynamak isteyen ancak bunu başaramayan insanlar da var.

renegade

Merhabalar sizin için eğer yaş sorun değilse bende elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Oyuncuları Linux'a çekmek çok güzel bir fikir. Özellikle ubuntu üzerinden anlatırsak ubuntuyu seçeceklerdir. Çoğu kişi en azından tanıdıklarım böyle genelde Linux'a geçmemelerinin sebebi olarak "oyun oynayamama"yı gösteriyorlar. Gerçekten güzel bir fikir oyun tanıtımları dergi içerisinde... Yaşım 16 hatta 17 sayılır. Zaten ben şu an Windows için kendi bloğumda yazı yazıyorum oyun incelemeleri anlatımlar filan. Ubuntu için yaparım daha iyi olur :) Yalnız daha önce ubuntu kullandığımda internet sorunu ile karşılaştım şu an tekrar yükleyeceğim sorun çıkarmazsa eğer katılmak isterim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: badhero - 17 Haziran 2011 - 00:09:37
@orpi, derginin Ubuntu veya herhangi bir Linux dağıtımını yaygınlaştırmak gibi bir amacı yok gördüğüm kadarıyla. Zaten tercihini bu yönde yapan kitleyi hedefleyen bir dergi. Öyle değilse bile bu zamana kadar benim düşüncem hep bu yönde oldu. :)

İşte o kitleden bazı arkadaşlar Wine ile oyun oyanamayı da tercih ediyorlar. Wine sevsek de, sevmesek de bu dünyanın bir gerçeği. Linux tarafına "port" edilmemiş, hiç edilmeyecek oyunları oynayan kişiler var ve bazıları sırf bu oyunlar nedeniyle Windows'u makinelerinde tutuyorlar. Bunun en güzel örneklerini şu forumda bile görebiliyoruz.

Altını çizeyim, Windows oyunlarının tanıtımı olacaksa bu yazılar, olmasın zaten. Birçok Windows/Oyun dergisinde zaten daha güzelleri yapılıyordur, tekrar etmenin bir anlamı olmaz. Fakat Wine ile ilgili bir yazı harmanlanabilirse bence gayet güzel olacaktır.