[Nasıl] ATI için Xorg Düzenleme

Başlatan Alquimista, 11 Temmuz 2010 - 01:33:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alquimista

Xorg / xorg.conf Nedir?

Xorg Ubuntu'da X Pencere sisteminin kontrolünü yaptığınız bir diğer deyişle grafik ortamınızın temelidir. xorg.conf dosyası ile de grafik ortamınızın ayarlarını yapabilirsiniz. Ekranınıza gelen her görüntünün temeli bu ayarlardan geçeceği ve sorunlarınızın bir çoğunu bu ayar dosyası ile çözebileceğinizden elimden geldiğinde bu konuda bilgilendirmeye çalışacağım.

Atladığım, eksik bıraktığım ya da yanlış belirttiğim kısımlar olursa belirtin lütfen başlığı yeniden düzenleyelim.

Bu başlık özellikle ATI ekranları temel alınarak hazırlanmıştır, en çok problemi kullanıcılarımız ATI ile yaşadıkları için böyle başlamak istedim konuya.

Yazı genelindeki komutları Uygulamalar / Donatılar / Uçbirim altından uygulamalısınız.

Ekran Kartım Nedir?

lspci -nn | grep VGA

komutu ile bir çıktı alacaksanız, örneğin;

01:00.0 VGA compatible controller [0300]: ATI Technologies Inc Device [1002:95c2]

buradan görebileceğiniz üzere ekran kartım ATI.

Ekran Kartı Sürücülerim Doğru Yüklenmiş mi?

glxinfo | grep render

bu komut ile ekran kartınız yüklenmiş ise sürücüsünün isimini göreceksiniz. Örneğin;

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 3430
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,

Gördüğünüz üzere ATI Mobility Radeon HD 3430 ekran kartı sürücüsü doğru olarak yüklenmiş. Hatta:

fglrxinfo

komutu ile (fglrx ATI'nın Linux sürücüsünün isimidir diyebiliriz) detaylı bakalım;

display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 3430
OpenGL version string: 3.2.9756 Compatibility Profile Context

Buna benzer çıktılar ekran kartınızın yüklenmesi ile ilgili bir sorununuz olmadığı anlamına geliyor.

Eğer bu kısımda şuna benzer bir sonuç geliyorsa;

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 AGP 4x x86/MMX/SSE2 TCL

Sisteminiz ATI değil Mesa sürücüleri kullanıyordur. Bu Ubuntu'nuza henüz ATI sürücülerini yüklemediğinizi ve sisteminizde genel sürüler olan Mesa'nın kullanıldığını gösterir.

Eğer Mesa Sürücüleri kullanıyorsanız ATI sürücülerini kullanabilmek için ATI Kurulumu Başlığından faydalanabilirsiniz.

Xorg Düzenleme

Xorg grafik ortamınızı ayarlamak için kullanacağınız dosyaya şu komut ile erişeceksiniz;

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Açılan dosya, benim için şu şekilde ayarlanmış durumda;

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
DefaultDepth 24
EndSection

Section "Module"
Load "glx"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Default Device"
Driver "fglrx"
EndSection

Grafik ortamınız ile ilgili sorunlar yaşamıyorsanız, xorg.conf dosyanızdan düzenlemelere gitmeniz çok gerekli değildir, mevcut yapılandırmanızı bozmamak adına. Değişiklik yapmadan önce de;

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/yedek.xorg.conf

komutu ile /etc/X11 klasörü altında olan xorg.conf dosyanızı yedek.xorg.conf isimi ile aynı klasör altına bu şekilde kopyalıyor, yedekliyoruz.

Device Kısımı

Xorg.conf dosyanız içerisinde ilk kontrol edeceğimiz kısım. Bu kısım bize ekran kartımız ile ilgili temel bilgileri verecektir. Başk bir örnek üzerinden bakalım;

Section "Device"
        Identifier      "Radeon 9600"
        Driver          "ati"
        BusID           "PCI:1:0:0"
EndSection

Identifier: Ekran Kartınızın isimi / modeli.

Driver: Kullandığı sürücü.

Önemli Not: Bu kısımda örnekteki gibi ati yazmasının anlamı, ekran kartınızın kullandığı sürücüsünün açık kaynak bir sürücü olduğunu gösteriyor. ATI'nin sitesinden indirdiğiniz kapalı kaynak sürücü yüklü ise eğer bu kısımda fglrx görebilirsiniz, yani yukarıda kendi xorg çıktımda görülebileceği üzere. Eğer Radeon ekran kartı kullanıyorsanız mesela bu örnekte gördüğünüz 9600 model gibi, bu durumda açık kaynak sürücüleri yani fglrx yüklemesinin yapılmış olması gerekir. Bu gibi durumlarda bu kısımı kontrol etmenin faydası olacaktır.

BusID: Ekran kartınızın donanım adresini belirtir.

Yapılabilecek Eklemeler;

Bu bahsettiğim ekleme seçeneklerinin tümünü

Section "Device"
        Identifier      "Radeon 9600"
        Driver          "ati"
        BusID           "PCI:1:0:0"
        ----bu kısıma ekleyebilirsiniz----
EndSection

Section "Device" ve EndSection satırları arasına eklemelisiniz.

Option          "XAANoOffscreenPixmaps"
Harici ekran hafızasındaki hızlandırılmış olan Pixmap (pixmap, x pencere yöneticisinin kullandığı görüntü dosyası türüdür) çizimlerini kapatır. Eğer AIGLX masaüstü hızlandırması kullanılıyorsa bu seçenek ile daha hızlı/sorunsuz görüntü elde edebilirsiniz.

Bir İpuçu:

glxgears

komutunu verdiğinizde bir pencere açılır ve içinde 3 tane dişlinin döndüğünü görürsünüz. Bu OpenGL görüntüsüne bir örnektir. Eğer buradan bakınca bir kilitlenme veya sorunlu dönen (kesik kesik mesela) dişliler görüyorsanız muhtemelen bir OpenGL sorununuz vardır. OpenGL uygulamalarda kilitlenme sorunu yaşıyorsanız o zaman bu kısıma;

Option        "BusType" "PCI"
        Option         "AGPMode" "1"

seçeneklerini ekleyerek bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Monitor Kısımı

Ekran kartımızdan görüntünün monitöre nasıl iletileceğine bu kısımdan bakacağız. Bu kısımın her xorg dosyasında bulunmasına gerek yok eğer ekranınıza doğru bir biçimde görüntü alıyorsanız. Ekran kartınız ile monitörünüz arasında bir uyuşmazlık varsa buradan çözüyotuz

Örnek üzerinden içeriğine bakalım;

Section "Monitor"
        Identifier      "Generic Monitor"
        Option          "DPMS"
EndSection

Identifier: Yine isim / model kısımı. Burası standart tanınmış bir monitör için genelde Generic olur.

Yapılabilecek Eklemeler;

Option          "DPMS"
DPMS, monitörün güç ayarlarının (açılıp, kapanma, uyku moduna girme gibi) Xorg üzerinden kontrol edilebilmesi için eklenen bir satırdır, çok gerekli değildir ihtiyaç duymuyorsanız.

HorizSync | VertRefresh

Örnek kullanım;

HorizSync       28-72
        VertRefresh     43-60

Bu önemli kısımlardan biri. Eğer monitörünüze görüntü alamıyorsanız bunun muhtemelen sebeplerinden biri monitörünüzün ekran yenilenme hızını ekran kartınızın algılayamamış olmasıdır. Buu basitçe böyle ifade edip geçiyorum çünkü donanımsal konulara girmek gerekecek aksi durumda.

Ekranınıza görüntü alamama sorunu yaşıyorsanız eğer monitörünüzün kullanma kitapçığından ekran yenilenme/tazelenme oranlarına dair bu bilgileri edinebilirsiniz.

Eğer kitapçığınız yok ve bu bilgileri edinemiyorsanız birinci yöntem:

Buraya Tıklayarak gideceğiniz sayfadan monitörünüz ile ilgili değerleri girerek karışığı olan HorizSync ve VertRefresh değerlerini yakalayabilirsiniz.

Eğer kitapçığınız yok ve yukarıdaki yöntemi uygulayamıyorsanız ikinci yöntem:

Monitör ve Ekran kartınızın değerlerini algılayacak olan uygulamayı aşağıdaki komut ile yüklüyorsunuz;

sudo apt-get install xresprobe

Ve ardından şu komut ile ekran kartı ve monitörünüzün mevcut özelliklerini görebilirsiniz;

sudo ddcprobe | less

bu komut çıktısı uzun olacaktır çünkü detaylı bilgiler bulacaksınız (bu ekrandan çıkmak için Shift + 2 kere Z tuşuna basın)

sadece işimize yarayacak olan ilgili montirrange satırı için ise;

sudo ddcprobe | grep monitorrange

bu komutu verebilirsiniz. Bu her iki komut ile de görebileceğiniz ve ilgilendiğimiz satır;

monitorrange: 24-82, 50-75

bu örnek satırda gördüğümüz;
- 24-82 olan ilk değer HorizSync değeriniz,
- 50-75 olan ikinci değer de VertRefresh değerinizdir.

Önemli Not: Her monitör için bu bilgiye bu komut ile erişemeyebilirsiniz. Erişemiyorsanız ne yazık ki ekran yenilenme hızınızı monitörünüzün marka ve modeline göre üreticiye ulaşarak öğrenmek durumundasınız.

Screen Kısımı

Ekran Kısımı, buradaki ayarlarımız ekran kartı ve monitör olarak daha geniş bir etki alanına sahip olacak. Ben de bulunan kısım;

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
DefaultDepth 24
EndSection

bu şekilde sade ama şöyle bir Screen kısımı da görebilirsiniz;

Section "Screen"
        Identifier      "Default Screen"
        Device          "Radeon 9600"
        Monitor         "Generic Monitor"
        DefaultDepth    24
        SubSection "Display"
                Depth           24
                Modes           "1440x900" "1024x768"
        EndSubSection
EndSection

Identifier: Ekranızı tanımlayan bir isimdir bu. Ne yazdığı çokta önemli değildir, genelde Default Screen yazar, böyle de kalır, bir etkisi yoktur. Dosya içerisinde bir yerde eğer bu kısımı tanımlamanız gerekirse bu isimi kullanırsınız. Bu kısımlara şimdilik girmeyeceğim.

Device: Device kısımınızın altında yazan Identifier tanımlaması yazıyor burada. Aynısı olmalıdır. Yukarıdaki örnek çıktıda olan aynı dosyadan Radeon 9600 değerini görüyorsunuz burada mesela.

Monitor: Burada da Monitor kısımınızın altında yazan Identifier tanımlaması yazılıyor. Aynısı olmalıdır. Yukarıdaki örnek çıktıda olan aynı dosyada bulunan Generic Monitor değerini görüyorsunuz burada mesela.

SubSection "Display" ile başlayıp EndSubSection arasında belirttiğiniz değerler ekranınızda her zaman kullanılması için sabitlediğiniz değerler anlamına gelir. Yani burada belirttiğiniz örneğin bir çözünürlük değeri dışında çözünürlük kullanmaz monitör ve ekran kartınız. Bunlarında temel ayarlarına bakalım;

DefaultDepth: Xorg'un kullanmasını istediğiniz piksel başına bit derinliğidir. 15-16 ya da 24 gibi değerler alır. 24 caiz olan değer.

Modes: Tahmin edebileceğiniz üzere ekran çözünürlük değerleriniz. 1024x768 ya da 1280x800 gibi değerler, bu değerlerden monitörünüze uygun olmayan bir değer belirlerseniz sistem açıldığında ekranı göremeyebilirsiniz. Bu değerlere ulaşmak için bir çok yöntem olabilir yukarıda bahsettiğim ddcprobe gibi, ama bir diğer yol ise şu şekilde;

cat /var/log/Xorg.0.log

erişebileceğiniz xorg kayıt (log) dosyasında ekran çözünürlüğünüz ile ilgili kısımları görebilirsiniz.

Şimdilik bu kadarlık kısım temel ayarlar için yeterli olur sanırım.

Xorg.conf dosyanızda değişiklik yapıp kaydettikten sonra ise şu komut ile;

sudo /etc/init.d/gdm restart

Ya da klavyenizden Ctrl + Alt + Backspace tuşu işe x pencere sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz.

Hazırlarken Yardımcı Olan Kaynaklar:
http://www.x.org/archive/X11R6.8.0/doc/xorg.conf.5.html
https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=501072
http://www.cyberciti.biz/faq/howto-use-linux-ddcprobe-command/
http://www.youtube.com/watch?v=qGyPuey-1Jw
ve daha önce onlarca defa yaptığım hatalar.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

hitokiri

Alquimista

@hitokiri aslında eksik kısımlar var hâlen ama burada bıraktım artık çok uzuyordu, malum detaylı bir konu.

Wiki'ye eklediğin için teşekkürler ;)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

Üzerinde düşünülüp, emek verilerek hazırlanmış bir belge olmuş. Eline sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

@AlmaMorena; kac puan istiyorsan o kadar gönlümden puan veriyorum. Güzel bir icerik olmus tesekkürler. Mümkün ve zamanin oldugunda icerigi devamli genisletirsen daha cok sevinirim.
Linux LPIC1 - MCSA

Alquimista

Ne demek efendim, sizlerden öğrendiklerimi toparlayıp geri koyuyorum sadece, ben teşekkür ederim :) Eksik kısımları da en yakın sürede tamamlarım.

zeitgeist

Ati kullanıcıları için çok güzel bir kaynak olmuş. Gerçekten özenle hazırlanmış değerli bir belge. Xorg içeriğiyle ilgili bir çok yapılandırma yöntemini de görmüş oldum. Ellerine sağlık.   
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

kaspara

benimde erkan kartım ati. belge oldukça işime yaradı teşekkür ederim.

linuxe yeni başlayanlarlar için bu tarz belgelerin çok yararlı olduğunu düşünüyorum, bende yeni bir linux kullanıcısıyım işletim sisteminin çalışma mantığını kavramak için oldukça yararlı oluyor. bu tarz dökümanlar çoğalırsa güzel olur. örnek olarak; internet bağlantı ayarlarının bulduğu dosya nerdedir, satırları ne anlama gelir vs vs ..

Bekir Cem

ATI Radeon X1600 ekran kartı kullanıyorum. Ubuntu 10.10 sürümünü kullanmaktayım ayrıca. 10.10 sürümü ekran kartımı desteklemiyor ve ben çözünürlüğümü 1280x1024 e yükseltmek istiyorum. xorg.conf dosyamın ise içi boş. Nasıl bir kod eklemeliyim içine?

heartsmagic

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Generic Monitor"
   Device      "vesa"
   DefaultDepth   24
        SubSection "Display"
      Depth      1
      Modes      "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      4
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      8
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      15
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      16
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      24
   EndSubSection
EndSection

gibi. Kendine göre düzenleyebilirsin. Eğer X açılmazsa bu şekilde Ctrl+Alt+f1 ile uçbirime düşer, giriş yapar:
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf ile siler, reboot ile yeniden başlatırsın sistemi.

Bekir Cem

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Aralık 2010 - 13:31:42
Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Generic Monitor"
   Device      "vesa"
   DefaultDepth   24
        SubSection "Display"
      Depth      1
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      4
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      8
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      15
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      16
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      24
   EndSubSection
EndSection

gibi. Kendine göre düzenleyebilirsin. Eğer X açılmazsa bu şekilde Ctrl+Alt+f1 ile uçbirime düşer, giriş yapar:
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf ile siler, reboot ile yeniden başlatırsın sistemi.

Bu şekilde düzenledim xorg.conf dosyasını. Yeniden başlattım sistemi, siyah ekran falan çıkmadı. Fakat herhangi bir değişiklik de olmadı çözünürlükte. Yine aynı çözünürlük seçenekleri çıkıyor.

bytan

Xorg.conf dosyanın tam halini görebilir miyiz? Mesela diğer "Section" kısımları gibi? Diğer başlığına burayı görmeden bir bağlantı atmıştım. Önceki xorg.conf dosyan olsa gerek. Oraya bakarak varsa eksik kısımlarını gidermelisin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Bekir Cem

Alıntı yapılan: bytan - 13 Aralık 2010 - 18:59:37
Xorg.conf dosyanın tam halini görebilir miyiz? Mesela diğer "Section" kısımları gibi? Diğer başlığına burayı görmeden bir bağlantı atmıştım. Önceki xorg.conf dosyan olsa gerek. Oraya bakarak varsa eksik kısımlarını gidermelisin.

xorg dosyamin içi boş normalde. diğer başlıkta bahsedilen şekilde ekledim restart yaptim ubuntu açılmıyor.

error: couldnt read file
error: you need to load the kernel first.
devam etmek için bir tuşa basın...

diyor. bir tusa basinca farklı uyarılar çıkıyor yine açılmıyor. ne yapmam gerek şu an telefondan yaziyorum.

bytan

Bize eklenmiş halini göstermen lazım.

Xorg.conf ile sorun yaşadığında sistemi açabilmek için, kurtarma kipiyle root olarak alttaki komutu vermen yeterli:

mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek

Ki, benzer bir çözümü de @heartsmagic önermiş:

Eğer X açılmazsa bu şekilde Ctrl+Alt+f1 ile uçbirime düşer, giriş yapar:

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Bekir Cem

Alıntı yapılan: bytan - 13 Aralık 2010 - 21:17:22
Bize eklenmiş halini göstermen lazım.

Xorg.conf ile sorun yaşadığında sistemi açabilmek için, kurtarma kipiyle root olarak alttaki komutu vermen yeterli:

mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek

Ki, benzer bir çözümü de @heartsmagic önermiş:

Eğer X açılmazsa bu şekilde Ctrl+Alt+f1 ile uçbirime düşer, giriş yapar:

Kurtarma kipinde de açılmadı ben de yeniden kurdum ubuntuyu. Şu anda xorg.conf dosyam yine bomboş. Çözünürlüğü ayarlamak için ne eklemem gerekiyor?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Aralık 2010 - 13:52:49

Yapabilecek bir şey yok mu? Günlerdir buna uğraşıyorum, çözünürlük sorununu hala aşamadım :/

bytan

Xorg.conf dosyan boş gelecek. Bunda bir sorun yok. Yapacağın şey, diğer başlıkta kullandığın xorg.conf  dosyasının içinde ilgili satırları @heartsmagic'in verdikleriyle değiştirmen.

PF @ ST

Bekir Cem

Alıntı yapılan: bytan - 14 Aralık 2010 - 16:42:26
Xorg.conf dosyan boş gelecek. Bunda bir sorun yok. Yapacağın şey, diğer başlıkta kullandığın xorg.conf  dosyasının içinde ilgili satırları @heartsmagic'in verdikleriyle değiştirmen.

Değiştirdim işe yaramadı o.

bytan

Buraya uyguladığın halini aktarır mısın?

PF @ ST

Gilthanas

Tabiki işin detayı ve açık kaynağını öğrenmek güzel... Bildiğimiz gibi bu işi ati sürücüsünü kurduktan sonra aticonfig --initial komutu ile aticonfig e otomatik olarak yaptırabiliriz.

Bekir Cem

Şu komutları izleyerek ekran çözünürlüğünü ayarlamayı başardım. Fakat restart yaptığımda çözünürlük sıfırlanıyor. Bence buradan ilerlememiz daha sağlıklı olacaktır çünkü xorg.conf dosyası siyah ekran hatası veriyor.

$ gtf 1280 1024 60
$ xrandr --newmode "1280x1024_60.00"  108.88  1280 1360 1496 1712  1024 1025 1028 1060  -HSync +Vsync
$ xrandr --addmode VGA-0 "1280x1024_60.00"

heartsmagic

Alıntı yapılan: Gilthanas - 14 Aralık 2010 - 18:46:50
* tabi ki işin detayı ve açık kaynağını öğrenmek güzel... Bildiğimiz gibi bu işi ati sürücüsünü kurduktan sonra aticonfig --initial komutu ile aticonfig e otomatik olarak yaptırabiliriz.

Kartı X serisi olduğu için fglrx sürücülerini kuramamıştır, kuramadığı için de bunu kullanamaz demektir sanıyorum.

@Bekir Cem, sana verdiğim örneği bu ayarladığın şekilde değiştirip öyle ekle xorg.conf dosyana. "1280x1024_60.00" gibi. Olmazsa diğer kısımlara da bakarız.

Bekir Cem

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Aralık 2010 - 22:46:31
Alıntı yapılan: Gilthanas - 14 Aralık 2010 - 18:46:50
* tabi ki işin detayı ve açık kaynağını öğrenmek güzel... Bildiğimiz gibi bu işi ati sürücüsünü kurduktan sonra aticonfig --initial komutu ile aticonfig e otomatik olarak yaptırabiliriz.

Kartı X serisi olduğu için fglrx sürücülerini kuramamıştır, kuramadığı için de bunu kullanamaz demektir sanıyorum.

@Bekir Cem, sana verdiğim örneği bu ayarladığın şekilde değiştirip öyle ekle xorg.conf dosyana. "1280x1024_60.00" gibi. Olmazsa diğer kısımlara da bakarız.

Evet X serisi olduğu için olmuyor o. xorg.config dosyasını defalarca kez düzenledim, bunun için 3-4 kere Ubuntu'yu tekrar kurdum. Çünkü siyah ekranda da geri dönüşü olmadı, dosyayı sıfırlayamadım. xrandr ile oldu gibi büyük oranda, bunu sabitlesek de bu kadar paket yüklemiş ve sistemi şekillendirmişken yeniden kurulum yapmak durumunda kalmasam.

Teşekkür ederim bu arada.

heartsmagic

Yeniden kuruluma gerek kalmaz, eğer sorun xorg.conf dosyasına işlediklerinse onun çözümü Ctrl+alt+f1 ile uçbirimden giriş yapıp
sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_yedek
sudo reboot
  komutları kadar basit. Hatta sistemi yeniden başlatmana bile gerek yok gdm'yi çağırsan bile olur.

Cradle

İyi forumlar. Biraz önce 11.04`e, Catalyst 11.4 kurdum. Xorg çıktısı aşağıdaki gibi. Driver kısmında fglrx yazıyor. Şu an sistemde problem görünmüyor ama pencereler falan lagli gibi. Driver kurmadan önce eski driver Mesa değil G... 0.4`dü (Baş harfini hatırlıyorum sadece) Sorunsuz yükleme yaptım mı yoksa hala eski sürücüler mi aktif? Yardımcı olursanız sevinirim.

Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection