[Nasıl] ATI için Xorg Düzenleme

Başlatan Alquimista, 11 Temmuz 2010 - 01:33:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cradle

display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4800 Series           
OpenGL version string: 3.3.10666 Compatibility Profile Context

stratovarius

Ekran kartınız sorunsuz kurulmuş gözüküyor

Cradle

Alıntı yapılan: stratovarius - 29 Nisan 2011 - 17:04:25
Ekran kartınız sorunsuz kurulmuş gözüküyor

Teşekkürler cevap için.

ViolenTornado

glxgears Komutunu verdiğimde çıkan o görüntüde benim dişliler çok takılıyor buradada o zaman openGL'de sorun olduğu belirtilmiş fakat ben aşağıdaki belirtilen " option " olarak belirtilen iki satırlık komutları tam olarak nereye ve neyin altına eklicem bunu anlamadım. Mesajdaki anlatım aşağıda belirtilmiş. Bunu yapınca düzelecekmi bu sorun ?

Option          "XAANoOffscreenPixmaps"
Harici ekran hafızasındaki hızlandırılmış olan Pixmap (pixmap, x pencere yöneticisinin kullandığı görüntü dosyası türüdür) çizimlerini kapatır. Eğer AIGLX masaüstü hızlandırması kullanılıyorsa bu seçenek ile daha hızlı/sorunsuz görüntü elde edebilirsiniz.

Bir İpuçu:

Kod: [Seç]

glxgears

komutunu verdiğinizde bir pencere açılır ve içinde 3 tane dişlinin döndüğünü görürsünüz. Bu OpenGL görüntüsüne bir örnektir. Eğer buradan bakınca bir kilitlenme veya sorunlu dönen (kesik kesik mesela) dişliler görüyorsanız muhtemelen bir OpenGL sorununuz vardır. OpenGL uygulamalarda kilitlenme sorunu yaşıyorsanız o zaman bu kısıma;

Kod: [Seç]

Option        "BusType" "PCI"
        Option         "AGPMode" "1"

seçeneklerini ekleyerek bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Bunların yanında ekranımda kullandığım ek sürülerdeki driver güncelledim hatta bugun yine güncelleme çıkmış fakat benim ekran kapatırken sürekli arka planda garip garip çizgiler çıkıyor bir de sonra yarım kalıyor sonra kapanıyor bunlardamı grafik kartından kaynaklanıyor. (Ekran kartım HD 5730 Asus Notebook kullanıyorum)

heartsmagic

glxgears'a çok takılmadan önce, 3b oyunlarda falan sorun yaşatıyor mu bu kart?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ViolenTornado

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2011 - 01:23:34
glxgears'a çok takılmadan önce, 3b oyunlarda falan sorun yaşatıyor mu bu kart?

Hiç oyun oynamıyorumki laptopda sadece burada opengl kesik kesik yada çarklar dönmezse sorunludur demişte ondan sorma gereği duydum 3B olarak oynamamı istediğiniz oyun nedir deneyeyim olmazsa

heartsmagic

Çarklar bende de kesik kesik geliyor. extremetuxracer deneyebilirsin oynamak için.

ViolenTornado

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2011 - 03:50:49
Çarklar bende de kesik kesik geliyor. extremetuxracer deneyebilirsin oynamak için.

Sorun yok sanırım sizin dediğiniz oyunu güzelce oynuyor hiç ne takılma var nede başka bişeyler onun için çok takmıyorum. Teşekkürler :)

heartsmagic

Bu durumda bence dert etme. İstiyorsan bir de Urban Terror denemesi yapabilirsin.

ersoy28

Alıntı yapılan: ViolenTornado - 16 Temmuz 2011 - 13:21:53
Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2011 - 03:50:49

Sorun yok sanırım sizin dediğiniz oyunu güzelce oynuyor hiç ne takılma var nede başka bişeyler onun için çok takmıyorum. Teşekkürler :)

Merhaba arkadaşlar,

Bu konuyu buldum ve hortlattım.

Demek ki arayan buluyor, benim sorunumu bence burada çözelim.

Yüksek grafik isteyen oyunlar oynamak gibi bir niyetim yok.

Notebook daki driverlarını bir türlü kurmayı başaramadığım, intel ve Ati nin driverlarını artık kurma çabasına son vermeye karar verdim.

Şu satırları yazarken notebook çok kasmıyor, sıcaklık çok yüksek değil, fakat can sıkacak şekilde fanlar sürekli çalışıyor.

Fanlar da sorun değil müzik açarak o sorunu çözebilirim.

Sorun şu ; Notebook 19" ama ben bu notebook u ekran kartı kurulmamış Win95 veya Win98 gibi kullanıyorum. Çözünürlük 1024-768 ve bu hiç hoş birşey değil :)

Çözünürlüğümü cam gibi yapmak istiyorum, ama yapmam gereken çözünürlük nedir henüz onu da keşfetmiş değilim...

Bu konuda yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.

Sorularınızı bekliyorum.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Kemal Sunal

Empat

[mention=647415]@ersoy28[/mention]
Merhaba.

Bir [Nasıl] konusu veya başka bir sorunu çözdüğümüz konu içerisinde farklı bir sorun çözmeyi, forum düzeninin sürdürülebilirliği açısından doğru bulmuyoruz.

Lütfen sorununuzla ilgili bölüme yeni bir konu açınız.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ersoy28

Alıntı yapılan: Empat - 30 Haziran 2019 - 01:52:56
[mention=647415]@ersoy28[/mention]
Merhaba.

Bir [Nasıl] konusu veya başka bir sorunu çözdüğümüz konu içerisinde farklı bir sorun çözmeyi, forum düzeninin sürdürülebilirliği açısından doğru bulmuyoruz.

Lütfen sorununuzla ilgili bölüme yeni bir konu açınız.

Teşekkürler. Farklı bir konu oluşturacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Temmuz 2019 - 00:07:27

Alıntı yapılan: Alquimista - 11 Temmuz 2010 - 01:33:24

Xorg / xorg.conf Nedir?

Xorg Ubuntu'da X Pencere sisteminin kontrolünü yaptığınız bir diğer deyişle grafik ortamınızın temelidir. xorg.conf dosyası ile de grafik ortamınızın ayarlarını yapabilirsiniz. Ekranınıza gelen her görüntünün temeli bu ayarlardan geçeceği ve sorunlarınızın bir çoğunu bu ayar dosyası ile çözebileceğinizden elimden geldiğinde bu konuda bilgilendirmeye çalışacağım.

Merhaba,

Bildiğiniz gibi 26 Mayıs dan günümüze 1 aydır, ekran kartlarımı kurabilmek için çabalıyordum, dün bu sevdadan artık vazgeçtim.

Gelelim şu anki problemime : Sistemim de XORG.conf dosyası yok. önceki gün sanki vardı, kaybolmuş.
Dosyayı tekrar oluşturmam mı gerekir, yoksa bir takım komut dizesi ile başka ayarlardan geri dönmem mi gerekir ?

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

sudo: gedit: komut bulunamadı

Yeni konu oluşturacağım ama öncesinde hazırlık yapmam lazım, XORG.Conf dosyası yokken yeni konuyu oluşturmak mantıksız olur.
Kemal Sunal

Empat

[mention=647443]@ersoy28[/mention]
Ekran kartınız Nvidia marka ve kapalı kaynak sürücüleri yüklü ise, aşağıdaki komutla uygun xorg.conf dosyasının otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.
nvidia-xconfig

Eğer değilse, bunu açtığınız yeni konuda değerlendirelim.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ersoy28

Merhaba,

Ekran kartım Nvidia değil.

Dahili intel , harici ise ATI Radeon 6770M

2012 teknolojisi, yani eski bir sistem sayılır.

Ayrıca en son açtığım-oluşturduğum topic de konunun detaylarını görebilirsiniz.

Konuyu birkaç platform da gündeme getirdim, bakalım ne kadar zaman da ve ilk kim çözümü bulacak ?
Kemal Sunal