Ubuntu için sesli sohbet özelikli MSN Messenger

Başlatan adnan_gungor, 11 Temmuz 2010 - 00:55:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adnan_gungor

Selam
İki önce ubuntu kurdum ve gayet memlunum bır tek messenger problemim var!
amsn kurdum ve bir arkadaşla sesli sohbet denedik olmadı amsn wiki de araştırdım.
Sesli Sohbet için bazı paketler ve pluginler yüklenmesi gerekiyor, paketleri ve pluginleri kurmaya
çalıştım ubuntu acemisi olduğum için başarısız oldum!
Gerekli olan paketler ve pluginler şunlar:

glib 2.16, gstreamer, gst-plugins-base, gst-plugins-good, gst-plugins-bad, gst-plugins-ffmpeg, libnice ve  farsight2.

Sorum amsn benzer veya bir başka messenger içinde paketleri ve pluginler olan bir messenger varmı?

Yardımcı olursanız çok sevinirm!

Teşekürler

ironic

Depodan kurduysan zaten gerekli paketler yüklenir. MSn konusunda şu sıralar , ms taraflı yapılan değişikliklerden dolayı sıkıntılar mevcut. Forumda daha önceleri çok kez de dile geldi. Sesli görüşme için, skype ya da gtalk deneyebilirsin.

Al Arabi

Alıntı yapılan: adnan_gungor - 11 Temmuz 2010 - 00:55:28
Selam

İki önce ubuntu kurdum ve gayet memlunum bır tek messenger problemim var!
amsn kurdum ve bir arkadaşla sesli sohbet denedik olmadı amsn wiki de araştırdım.
Sesli Sohbet için bazı paketler ve pluginler yüklenmesi gerekiyor, paketleri ve pluginleri kurmaya
çalıştım ubuntu acemisi olduğum için başarısız oldum!
Gerekli olan paketler ve pluginler şunlar:

glib 2.16, gstreamer, gst-plugins-base, gst-plugins-good, gst-plugins-bad, gst-plugins-ffmpeg, libnice ve  farsight2.

Sorum amsn benzer veya bir başka messenger içinde paketleri ve pluginler olan bir messenger varmı?

Yardımcı olursanız çok sevinirm!

Teşekürler

A.S, arkadaşım daha önce msn ağı dahil bütün ağlara bağlanan programların tamımı ile denememe rağmen bende (ihtiyacım olduğundan değil) sonuç elde edemedim. Foruma, benzer şekilde bir soru sormuştum fakat şuan için MS ağının protokolüne  hack yoluyla (Daha önce o şekilde kısa süreliğinede olsa kullanılabilmiş)sızılamıyor. Yani microzort  kaynaklı bir sorun. Bunda Linux yazılımlarının bir suçu yok.

heartsmagic

"Hack" demeyelim de protokolü anlama diyelim biz ona. Gerçek anlamında "hack" kullanılıyorsa bilemiyorum tabii.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umuthvr

wine ile windows live messenger açabiliyormuyuz ya da açabilen var mı ?

bytan

Alıntı yapılan: umuthvr - 25 Temmuz 2010 - 16:07:09
wine ile windows live messenger açabiliyormuyuz ya da açabilen var mı ?

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=9426

Forumda da bahsi geçen bir konuydu. Çok sağlıklı olmasını beklemiyoruz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sem

Ses ve görüntü için @ironic'e katılıyorum... skype çok geçerli cidden...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

kaos_07

http://www.meebo.com/

bu adresten bir program yüklemeden internet üzerinden hem ileti gönderip alabiliyorsun hemde
görüntülü konuşma yapabiliyorsun

TuNCeRo

linux da herkesin kanayan yarası zaten görüntülü arama yapan messenger yazılımı.artık bir çözüm bulunmalı...
sanırım bu sorun çözülene kadar en mantıklısı meebo.com
Sözüm senet,adım imzamdır..

umutubuntu

Alıntı yapılan: TuNCeRo - 29 Temmuz 2010 - 10:34:24
linux da herkesin kanayan yarası zaten görüntülü arama yapan messenger yazılımı.artık bir çözüm bulunmalı...
Çözüm Microsoft'ta ve çözümü vermeye hiç niyeti yok, alternatiflerle yetinmek lazım.

gelturi

peki bu meebo ne kadar güvenli msn adresimizi ve şifremizi verdiğimizde  site üzerinden kullanımına imkan sağlıyoruz bence veya 3. kişilere hesabımızı kullnadırma riski nedir?

eribol

En mantıklısı insanların messenger bağımlılığını ortadan kaldırmak. Skype kullanan olsa mesela hiçbir sorun olmayacak.

gelturi

kişi listemde var  150 ye yakın kişi, yarısı uzaktan akraba ve uzak, eski arkadaşlar hadi kalanın yarısıda sürekli yazıştığımız ve görüştüğümüz değil diyelim geri kalan 35-40 kişiden yaklaşık 5 senedir en fazla  15 ini skype kullanmaya ikna ettik  geri kalan  kişileride msn sevmiyoruz(ki bu gerçek gerçekten sevmiyoruz) diye hayatımızdan uzaklaştıramıyoruz,bağlarımızı kopartamıyoruz.ancak:hani bir gün gelirde gates amca protokolü mac a açtığı gibi linux ada açar diye bekliyoruz .keşke insanların tamamını ikna edebilsek bunu olmayacağını gates amca bizden daha iyi biliyor o yüzdendirki de protoklu açmıyor linux a...(eeee niye açsınki,linux un microsoft a karşı msn haricinde ne eksisi varki gates açsında  10 seneye kadar kullanıcı sayısını yarıyamı indirsin?...)

eribol

Durum bu, doğru. Ben de o yüzden sesli ve görüntülü arama yapmıyorum direk telefonla görüşüyorum veya sadece yazışıyorum :)

XRumer

Microsoft, Msn protokolünün kendi geliştirdiği Windows Live Messenger yazılımı dışında hiçbir yazılım tarafından düzgün çalışmasını istemiyor. Amsn, Emesene, Kmess gibi Msn yazılımları ve Pidgin, Kopete, Empati, Mercury gibi çoklu protokol yazılımları Msn protokolündeki son değişikliklere uyum sağlasalar da Microsoft hemen değişiklikler yaparak bu yazılımların düzgün çalıştırmasını engelliyor. Ve bu yazılımları geliştireneler yeniden yeni duruma uyarlamaya çalışıyorlar. Kısacası Microsoft, özgür yazılım geliştiricilerinin iş gücü kaybı yaşamasına neden oluyor.

fyodor

sanırım bir çözüm var dünyadaki tüm linux kullanıcıları ms msn protokolünü işleten serverlara aynı anda ping atsın bakalım serverları ya da cepleri ne kadar güçlü. eski mesajların birinde msn serverlarına hack vs. yolu girilip amsn vb. programların çalıştırıldığı söylenmiş. biraz uçuk bir fikir çünkü 12 tane güvenlik protokolünü aşmak henüz başarılmadı sanırım wikileaksdaki 1.5 gb lık dosyanın şifresi açıklanana ya da kırılabilene kadar da aşılacağını sanmıyorum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: fyodor - 09 Ağustos 2010 - 00:44:20
eski mesajların birinde msn serverlarına hack vs. yolu girilip amsn vb. programların çalıştırıldığı söylenmiş.

Söylenmişse yanlış söylenmiştir. Böyle bir şey sözkonusu bile olamaz. Kırılan şey protokolün kendisidir belki, o da geri mühendislik ile olmuştur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

2070

Alıntı yapılan: eribol - 08 Ağustos 2010 - 16:43:19
En mantıklısı insanların messenger bağımlılığını ortadan kaldırmak. Skype kullanan olsa mesela hiçbir sorun olmayacak.
kesinlikle katılıyorum skype çok iyi bir alternatif
"software is like sex. it's better when it's free."

XRumer

Ubuntu'yla hazır kurulu gelen Empati, Msn ve Gtalk üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapabiliyor.

raspacı

Alıntı yapılan: XRumer - 02 Mart 2011 - 09:05:13
Ubuntu'yla hazır kurulu gelen Empati, Msn ve Gtalk üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapabiliyor.
Alınmayın xrumer sizin için demiyorum ama yaklaşık 1,5 yıldır bu forumda msn ile sesli ve görüntülü görüşme yapabildiğini söyleyen o kadar çok kişi gördüm ki, çoğunun dediği programı kullanıyorum, ne görüşme yapabildim ne de nasıl yapıldığına dair bir anlatım görebildim. Empati kullanmıyorum. Msn bile kullanmıyorum. Ama ayda yılda bir lazım oluyor işte görüntülü görüşme. Bu görüntülü görüşme empati ile nasıl yapılır bir anlatım yapan olursa müteşekkür olurum. Lafım size değil ama bugüne kadar "yapılıyor " diyen arkadaşlar sayesinde çok kez boş yere program denemişliğim oldu. Artık denemek bile istemiyorum. Hatta ayda yılda bir görüntülü görüşme yapmam gerekirse, windowsa geçmem lazım ya da skype şifresini unuttum kim uğraşacak diyip geri çeviriyorum. Bu yüzden sevgilimle aram bile açıldı. Şu işe el atan büyük sevap işler.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: raspacı - 02 Mart 2011 - 11:58:50
Alınmayın xrumer sizin için demiyorum ama yaklaşık 1,5 yıldır bu forumda msn ile sesli ve görüntülü görüşme yapabildiğini söyleyen o kadar çok kişi gördüm ki, çoğunun dediği programı kullanıyorum, ne görüşme yapabildim ne de nasıl yapıldığına dair bir anlatım görebildim. Empati kullanmıyorum. Msn bile kullanmıyorum. Ama ayda yılda bir lazım oluyor işte görüntülü görüşme. Bu görüntülü görüşme empati ile nasıl yapılır bir anlatım yapan olursa müteşekkür olurum. Lafım size değil ama bugüne kadar "yapılıyor " diyen arkadaşlar sayesinde çok kez boş yere program denemişliğim oldu. Artık denemek bile istemiyorum. Hatta ayda yılda bir görüntülü görüşme yapmam gerekirse, windowsa geçmem lazım ya da skype şifresini unuttum kim uğraşacak diyip geri çeviriyorum. Bu yüzden sevgilimle aram bile açıldı. Şu işe el atan büyük sevap işler.

+1 +Rep :P
geyik bir yana ben de çok merak ediyorum.. Skype ile bir kaç denemem de görüntülü (ama sessiz) Sesli (Ama donan görüntülü) konuşma denemelerinden sonra vazgeçtim..

Gunef

Facebook twitter gibi platformlar çıktığından beri msn kullanan insanlar çok seyrekleşti ki kendi düşüncem de msn i çok gereksiz buluyorum 4 sene önce windows kullanırken de skype kullanırdım şimdide skype kullanıyorum :)
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

eribol

Alıntı yapılan: raspacı - 02 Mart 2011 - 11:58:50
Alıntı yapılan: XRumer - 02 Mart 2011 - 09:05:13
Forumdaki arkadaşlarla deneme yaptık ve hem ses hem de görüntü aktarımını da yaptık. Pidgin ile hafif bir sorun olmuştu ama empathy ile çok rahat yapabilmiştik. Ama ne oldu, kısa süre sonra portlar yine değişti. Bu adamlar programın hatalarını mı gidersin, programı mı geliştirsin yoksa microsoftun ayak oyunlarını mı takip etsin? Gerçekten düşününce microsoftun yaptığı en basit tabiriyle "ayıp oluyor". Ama bu programı geliştirenler ne yapsın? Yapsalar yine değişecek.

ubuntuki lilith

aMSN ile görüntülü görüşme yapılabiliyor, ben yapabildim zamanında. Açıklamayı Argitux blogunda yapmıştı, forumda da bağlantıyı paylaştı. Aynı portları görüşme yapacağınız kişi de açtıktan sonra sorun olmuyor. ubuntu ile windows arasında sesli görüntülü yapmış birisi olarak söylüyorum:)
Eğer karşılıklı ubuntu kullanıyorsanız en güzeli zaten, çok da sıkıntısız oluyor webcam ubuntulu pcler arasında.

XRumer

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 02 Mart 2011 - 19:52:18
aMSN ile görüntülü görüşme yapılabiliyor, ben yapabildim zamanında. Açıklamayı Argitux blogunda yapmıştı, forumda da bağlantıyı paylaştı. Aynı portları görüşme yapacağınız kişi de açtıktan sonra sorun olmuyor. ubuntu ile windows arasında sesli görüntülü yapmış birisi olarak söylüyorum:)
Eğer karşılıklı ubuntu kullanıyorsanız en güzeli zaten, çok da sıkıntısız oluyor webcam ubuntulu pcler arasında.

Zamanında hepimiz farklı bir yazılımla bunu yapabilmişizdir. Geçtiğimiz aylarda Empati'yle de yapılabiliyordu. Fakat Microsoft boyuna portları değiştiriyor.