[Çözüldü] squid kurulum hakkında

Başlatan erhancoult, 18 Mart 2008 - 20:40:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erhancoult

Squid proxy server kurulumunda (Ubuntu 7.10)

sudo apt-get install squid
password:*****

kurulum esnasında paketler yüklenirken aşağıdaki mesajı alıyorum.

FATAL: Could not determine fully qualified hostname.  Please set 'visible_hostname'

Acaba bu hata neden kaynaklanıyor.

Birde proxy server a statik ıp mi girmem gerekli?

erhancoult

Tekrar Merhabalar;

Ubuntu konusunda yeterli bilgim olduğuna inanıyorum.Zaten bi başlayınca gerisi geliyor.Sorun çözülmüştür.Öncelikle synaptic paket yöneticisi altından sqid paketini yükledim.Daha sonra komut satında eksik olduğum nokta şu imiş ben sisteme root kullanıcı ile değil erhan kullanıcı ile bağlanmıştım.Bu yüzdende squid kurulum sırasında bana Nano GNU kızmında izinlerle ilgili bir mesaj veriyordu.
İllla root olmak mı gerekiyordu hayır ama root oalrak bağlanmadığınız zaman sizinde örnekte gösterdiğiniz gibi sudo komutunu girmek gerekiyor ki ben bunuda denedim ama GNU nano altında izinlerle ilgili hatayı yine aldım bu yüzdende de root olarak bağlandım.Root işlwmini nasıl yapıyoruz.Hemen ona geçiyorum.

erhan@erhan:~$  sudo passwd root  root a şifre verdim.

Daha sonra   erhan@erhan:~$ sudo -s   komutunu veriyorsunuz ve gelen komut sarında daha önce belirlediğiniz şifreyi girerek root a geçiş yapıyorsunuz.
Son durum aşağıdaki gibi olacak.
root@erhan:~#
Daha sonra root@erhan:~# apt-get install squid squid common kurulum yapılıyor.

Yeni başlayanlarında bu tür sorunlarla karşılaşacağını düşünerek foruma yazıyorum.

Cevap vermekte bize nasipmiş... :)

heartsmagic

Cevap için teşekkürler. Ancak benim aklıma takılan nokta normal şartlar altında root'a ihtiyaç olmadan bu işin sudo ile halledilmesi. Nano'yu nasıl kullanmaya çalışmıştın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erhancoult

nano komutunu kullandığım zaman root bağlantı yapmadığım zaman permision deny mesajı alıyordumBu yüzden de GNU nsno altında işlem yapamıyordum.Aynı şekilde squid restart ettiğimde de Fail mesajı alıyordum.Ama ssiteme root bağlanınca bu sorunlar ortadan kalktı.