Mandriva 2010.1 Spring sürümü yayınlandı!

Başlatan tarakbumba, 08 Temmuz 2010 - 18:58:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tarakbumba

Mandriva Linux' un çıkışı oldukça geciken 2010.1 Spring sürümü nihayet yayınlandı. Yeni sürüm 2.6.33.4 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış ve KDE 4.4.3 ile   GNOME 2.30.1 masaüstü yöneticileri kullanılmış. Kullanıcı tercih ederse,   sistemi XFCE veya LXDE masaüstü yöneticileri ile de kullanabilmekte. Mandriva Linux 2010.1 Spring'in konuk hesabı yönetiminde   sağlanan geliştirmelerle diğer kullanıcıların dosyalarına ve çoğu   Mandriva aracına kısıtlı erişim artık olanak dahilinde. Dosya sistemi   şifreleme işlemi daha da geliştirilmiş; şifreleme, hem diskdrake hem de   kurulum aracı üzerinde daha da kolaylaştırılmış bulunuyor. Mandriva   araçları artık GRUB'da şifrelenmiş parola kullanımını destekliyor. Ayrıca drucut initrd oluşturma aracı ve kurulumu eski bir sürüm üzerine klonlayarak yapabilmeyi sağlayan KA özelliği sunulan yeni teknolojiler olarak göze çarpıyor. X.org   7.6 ve Xserver 1.7.6 içeren sistemde; NVidia ekran kartları için nv   yerine öntanımlı olarak "Nouveau" açık kaynak kodlu ekran kartı sürücüsü   kullanılmış. ATI ekran kartları için için Mesa 7.8; Intel kartlar için   de Intel X11 sürücüsünün 2.11.0 sürümü kullanılmış.  Qt 4.6.2, Amarok 2.3.1,   Digikam ve kipi-plugins 1.3.0, Firefox 3.6.6, OpenOffice.org 3.2, Deluge   1.2.3, Transmission 1.92, Skrooge 0.7.0, Kdenlive 0.7.7.1 sistemle   birlikte gelen paketlerden bazıları. Ayrıca Opera ve Chromium web tarayıcıları, bir çok bilimsel uygulama Mandriva Linux 2010.1 depolarında kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Bir önceki sürümde olduğu gibi Mandriva Linux 2010.1 Spring sürümü de %100 Türkçe desteği ile geliyor.

Mandriva Linux,   bilindiği gibi x86-32 ve x86-64 mimarilerinde özgür (free) tek bir DVD   veya KDE ve GNOME masaüstlerinden birini içeren One CD olarak   edinilebiliyor. Dahası .iso dosyaları melez .iso'lar olduğundan, yansı   adreslerinde bulunan mandriva-seed.sh  ile veya "dd" komutu ile USB   disklere kaydetmek de mümkün oluyor.

Manriva Linux 2010.1 Spring ile ilgili sürüm notlarını ve bilinen sorunları okumayı unutmayın.

Mandriva' yı gerek torrent vasıtasıyla gerekse doğrudan edinebileceğiniz adresleri burada bulabilirsiniz.

heartsmagic

Umarım yeni sürüm mutlu olan Mandriva kullanıcılarını daha da mutlu eder :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omergex

mandriva denemek istiyorum ama pişman olucağımı bildiğim için hep vaz geçiyorum :D
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

realmanager

arkadaşlar mandriva deneyin.
pişman olmazsınız.
hiçbir linux dağıtımını denediğinize pişman olmazsınız çünkü hepsi sizin ufkunuzu açar.
ki mandriva abartısız en güzel linux dağıtımlarından biridir.
diğer linux dağıtımlarını bu şekilde aşağılamak(istemeyerek de olsa) hiç hoş değil.

ubuntuki lilith

Arkadaş Ubuntu'ya da methiyeler düzmemiş ama sözlerinize katılıyorum. Teknik eksikliklerim nedeniyle indirdiğim halde bir önceki sürümü kuramadım.Bu skıntıyı aştıktan sonra en çok denemek istediğim dağıtımlardan birisi.

heartsmagic

Alıntı yapılan: realmanager - 08 Temmuz 2010 - 20:26:49
ubuntu'yu övmek için diğer linux dağıtımlarını bu şekilde aşağılamak(istemeyerek de olsa) hiç hoş değil.

Ben senden önceki iletide Ubuntu'yu öven bir bölüm göremiyorum?

realmanager

evet sanırım haklısınız ubuntu ile doğrudan alakası yok :)
ancak işin özüne odaklandığımızda "mandriva'yı denemeye pişman olacağımı bildiğim için" gibi bir öbek kullanmak hangi dağıtım olursa olsun hoş olmaz.

heartsmagic

Elbette öyle. Araya Ubuntu'yu katmamak için düzeltme yapalım istedim.

realmanager

omergex

denemeye pişman olacağım için demişim ne kadar çok takılmışın bu öbeğe realmanager.. orada kötüleme gibi bir anlam çıkarmışsın. insan başka nedenlerden dolayı pişman olamaz mı? örneğin mandriva kurmaktan en çok pişman olacağım şey başıma gelecek olan hataları forumlarda istediğim şekilde bulamayacak olmam çünkü en büyük topluluk ubuntu tr topluluğu bana göre.

demek neymiş efendim hemen yargılamak gerekmiyomuş diğmi? ki sen bu dağıtımın avukatımısın yahu belki de gerçekten sevmiyorum o dağıtımı hani yok ya sevmiyorum desem de bunları söylemeye hakkın yok. herkes fikrini açıkça ortaya koyacak ki benim amacım tartışma yaratmak değil.

bence yanlış değerlendirdiğin yorumu tekrar tekrar oku. hayır anlamıyorum ne kadar meraklısınız tartışma çıkarmaya..

Yiğit Ateş

Ben de pişman olacağımı biliyorum :) Çünkü One Cd benim bilgisayarıma hiçbir zaman kurulmuyor, DVD sürümü de gerekli gereksiz birçok programla geldiği için bana uygun değil. Bu nedenle, pişman olacağımı biliyorum demek dağıtımı kötülüyoruz anlamına gelmiyor. Yalnızca bana uygun değil demek :)

omergex

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 08 Temmuz 2010 - 21:14:13
Ben de pişman olacağımı biliyorum :) Çünkü One Cd benim bilgisayarıma hiçbir zaman kurulmuyor, DVD sürümü de gerekli gereksiz birçok programla geldiği için bana uygun değil. Bu nedenle, pişman olacağımı biliyorum demek dağıtımı kötülüyoruz anlamına gelmiyor. Yalnızca bana uygun değil demek :)

kesinlikle yiğit ateş çok doğru anlamışsın, saol

realmanager

dağıtımı sevmek ayrı bir olaydır,  tabi ki herhangi bir dağıtımı sevmeyebilirsiniz, bunda normal olmayan bir şey yoktur
bizlerin de pek hoşuma gitmeyen dağıtımlar elbette var.
ancak saygı göstermek zorundasınız.
açık söylüyorum bütün linux dağıtımları ve özgür yazılımlara saygı göstermek zorundasınız.
ben saygı göstermem şeklinde bir tepkiniz olursa bu özgür yazılım felsefesini özümsememiş olmanın bir sonucudur.
ve sizin bu söylediğiniz cümleler mandriva dağıtımına saygısızlıktır.
insanlar elbette hata yapabilir. sizin mandriva dağıtımına saygısızlık yapmış olmanız beni kişisel anlamda ilgilendirmiyor ancak ben o sözü size değil genele söyledim ki bu hatalar ileride tekrarlanmasın.
çünkü hatasız kul olmaz ki ben de o sözü söylerken hata yapmışım, düzelttim :)
bakın size örnek vereyim
"""mandriva'nın geçen sürümünde böyle böyle hataları vardı, bu sürümde de benzer hatalar çıkmasından endişeleniyorum"""
cümlesini söylerseniz hem mandriva'ya saygı çerçevesinde eleştirmiş, hem de kimsenin kalbini kırmamış ve tepki çekmemiş olursunuz.

Yiğit Ateş

Arkadaşlar konuyu saptırmayalım lütfen.

Ben özellikle @tarakbumba'ya buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum, kullanıcılara % 100 Türkçe konuşan bir Mandriva kullanma şansı tanıdığı için :)

omergex

pardon ben şimdi hangi cümlemi değiştiricem? bunu mu: mandriva denemek istiyorum ama pişman olucağımı bildiğim için hep vaz geçiyorum :D

empax

Kurmakta sorun yaşayanlar varsa şu yöntemi denesinler. Bende sorunu böyle halletmiştim...
Alıntı YapCd ile yazmaya gelince 16X ve DAO, "Disk At Once" modunda Cd ye yazdırınız.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

vasily

mandriva dan hiç bir şey anlamadım. Dvd versiyonu 4,2 gb ama ne var içinde bilmiyorum. One Cd versiyonlarını indirirsem de sanki eksik birşeyler olacakmış gibi geliyor. O yüzden ne yapacağımı bilemedim. Bir de parayla satıyorlar bazı sürümlerini. Bu özgür yazılıma aykırı değilmi. Sonuçta açık kaynak kernel kullanmıyorlar mı? Son olarak kubuntu da yaşadığım kötü kde serüvenini mandrivada yaşamam umarım. Hangisini indirmeliyim sizce.. Dvd sürümmü yoksa One Cd KDE sürümünü mü? Teşekkürler

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: vasily - 08 Temmuz 2010 - 22:03:26
mandriva dan hiç bir şey anlamadım. Dvd versiyonu 4,2 gb ama ne var içinde bilmiyorum. One Cd versiyonlarını indirirsem de sanki eksik birşeyler olacakmış gibi geliyor. O yüzden ne yapacağımı bilemedim. Bir de parayla satıyorlar bazı sürümlerini. Bu özgür yazılıma aykırı değilmi. Sonuçta açık kaynak kernel kullanmıyorlar mı? Son olarak kubuntu da yaşadığım kötü kde serüvenini mandrivada yaşamam umarım. Hangisini indirmeliyim sizce.. Dvd sürümmü yoksa One Cd KDE sürümünü mü? Teşekkürler
Özgür yazılım parayla da satılabilir, özgür olduktan sonra sorun yok. Özgür yazılımların bedava olması gerektiği kanısına nereden vardınız anlamadım.

Mandriva sürümlerinin DVD'den kurulması öneriliyor genelde.

Ozmo

vasily

Özgür yazılımın parayla satılması bana ilginç geldi. Ne bileyim linux diyince ücretsiz gönül rahatlığıyla kullanabileceğimiz bir dünya canlanıyordu. Yarın öbürgün bu mandrivanın windows gibi tekelci olmayacağı ne malum...

Ozmo

mandriva harici 350 küsür dağıtım var istediğini kullanabilirsin

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: vasily - 08 Temmuz 2010 - 22:15:53
Özgür yazılımın parayla satılması bana ilginç geldi. Ne bileyim linux diyince ücretsiz gönül rahatlığıyla kullanabileceğimiz bir dünya canlanıyordu. Yarın öbürgün bu mandrivanın windows gibi tekelci olmayacağı ne malum...
Sonuçta kodları açık, başka biri alır adını değiştirir ve projeye devam eder. Özgür yazılım alanında tekel diye bir şey olamaz, o alınan para da teknik destek için zaten.

tarakbumba

Alıntı yapılan: vasily - 08 Temmuz 2010 - 22:03:26

Mandriva yayınları ile ilgili bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Özgür yazılımın ücretli olup olamayacağına dair şu kısa açıklamayı okuyabilirsiniz.

Yiğit, takdirlerin ve nazik yorumun için teşekkürler. Elimden geldiğince hem severek kullandığım dağıtıma hem de özgür yazılım dünyasına katkı vermeye çalışıyorum. Çünkü onlar bana çok şey katıyorlar...

XRumer

Mandriva DVD'yi özellikle tavsiye ederim, hem kurulum için ideal , hem de içinde her şey var. Ayrıca %100 özgür. Bir başka güzelliği de eğer DVD'den kurulum yapmışsanız, yazılım kur&kaldır'a girince istediğiniz yazılımı seçip kur dediğiniz zaman ilk önce DVD'yi takmanızı istiyor. Eğer yazılım DVD'de yoksa indirip kuruyor ama DVD'de varsa hiç indirme zahmetine girmiyor, doğruca oradan kuruyor. Ve DVD'de çok çok çok fazla şey var zaten. İnternet bağlantısı olmayanlar, internet bağlantısı kotalı olanlar ve yavaş olanlar için mükemmel bir şey. DVD ile pek çok yazılım elinizin altında.

kalender

mandriva 2010.1 kde için kurup kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim kuran bir pişman kurmayan bin pişman :)
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!