arşivden çıkardıktan sonra dosyalar silinsin

Başlatan setare, 08 Temmuz 2010 - 00:13:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

setare

Winrar'ın beğendiğim özelliklerinden birisi dosyaları arşivden(rar, zip, 7zip v.s.) çıkardıktan sonra ayar yapılması halinde arşiv dosyalarını siliyor. Bunu ubuntuda yapabilir miyiz? Veya yapabilen program var mı?
Peazip'in ayarlarına da baktım orada da bulamadım.
Winrar ayarı

Not: herhangi bir nedenden (arşiv dosyasında part eksik olabilir veya daha değişik bir sorun)  dolayı dosyalar arşivden çıkmaz ise dosyaları kesinlikle silmiyor, arşiv başarıyla çıkartılırsa ancak o zaman siliyor...

rar'dan çıkan dosyalar kendiliğinden silinsin

heartsmagic

Öntanımlı gelen "file-roller" paketinde bu özellik yok. İstek yapılabilir aslında bunun için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Bu özellik  file-roller da yok. Şu şekilde bir çözüm bulabiliriz. Aşağıdaki içeriği boş bir dosyaya istediğin bir adla kaydet. Daha sonra dosyaya sağ tık >> özellikler >> Erişim hakları >> bir program gibi çalışmasına izin ver kutucuğun seç. Son olarak betiği ev dizinindeki ~/.gnome2/nautilus-scripts klasörü içerisine at.

Arşivden dosya çıkarırken dosyaya sağ tık >> betikler >> betik_adı yoluya yapabilirsin. Arşiv dosyasını çöpe taşır.

#!/bin/bash

file-roller -h "`echo -e "$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS"`" ; gvfs-trash "`echo -e "$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS"`"

heartsmagic

@ironic, çoklu rar arşivlerinde iş görür mü acaba?
Zaten istenen şey bu. Eğer bir bölümde sorun varsa arşiv açılmaz ve parçalar silinmez. Fakat her şey sorunsuzsa arşive ait bölümler silinir.

setare

@heartsmagic
istek yapılırsa iyi olur. Arşivden çıkan dosyaların kendiliğinden silinmesi kolaylık sağlıyor.
yani olmazsa olmaz bir özellik değil elbette ama karışık bir indirme dizini varsa hangisini çıkartmıştım diye bakınmanıza gerek kalmıyor.

@ironic betik başarıyle çalıştı. fakat partlara ayrılmış rar dosyarında sadece ilk partı çöp'e taşıdı.
NTFS bölümündeki arşiv dosyasını ise çıkarttı ancak çöpe taşıyamadı.

ironic

for döngüsü ile çoklu dosya için yapılabilir ama nautilus a nasıl giydireceğiz bunu. Dosya seçimleri sorun.

@setare, ntfs disklerden doğrudan dosya da silinmiyor. Forumda daha önceden tartışılmıştı.

ironic

Şu şekilde oluyor galiba. @setare bir denermisin. ama ntfs üzerinde olmasın dosyalar.

#!/bin/bash

for i in `echo -e "$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS"` ;do file-roller -h "$i" ; gvfs-trash "$i" ;done

heartsmagic

Eğer İngilizce'n varsa @setare, http://bugzilla.gnome.org/ üzerinden hata kaydı girer gibi istek kaydı girebilirsin. İlgili paketi bulman yeterli olacaktır bunun için.

setare

Alıntı yapılan: ironic - 08 Temmuz 2010 - 01:26:01
Şu şekilde oluyor galiba. @setare bir denermisin. ama ntfs üzerinde olmasın dosyalar.

#!/bin/bash

for i in `echo -e "$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS"` ;do file-roller -h "$i" ; gvfs-trash "$i" ;done

Arşiv oluşturulamadı

"Arşiv türü desteklenmiyor" uyarısı verdi bu sefer, ve hiç açmadı.

@heartsmagic
İstek yazacak kadar ingilizcem malesef yok. Çokta önemli bir konu değil ilerde belki bu özellik kazandırılır :)

ironic

@setare, sadece part1 üzerindeyken mi yaptın yoksa tüm partlar seçili haldeyken mi? Benim yaptığım denemelerde çalıştı ama partlar halinde değildi.

setare

Hem part1'i seçip hem de tüm partları seçip denedim ikisinde de aynı uyarıyı verdi. Bir daha bakayım ama

heartsmagic

Mesele aslında doğrudan file-roller ile ilgili olsa hemencecik yapayım derdim ama sanırım daha çok rar arşivleri ile ilgili :) Şimdi orada istek yapacağız, bize rar arşivlerinden bahsedecekler :) Zira file-roller bu konuda muhtemelen unrar alt yapısını kullanıyordur.

heartsmagic

lener49fi

"Arşiv oluşturulamadı: Arşiv türü desteklenmiyor." hatasının çözü mü ne?

heartsmagic

lener49fi

Nerede aldığının değişe bileceğini düşünmemiştim, forum kirliliği olmasın diye bu başlığa ekledim soruyu.

Bir torrent programı ile indirdiğim bir .rar uzantılı dosyada alıyorum bu hatayı.

ironic

rar için destek doğrudan gelmez. Aşağıdaki komutla kurabilirsin.

sudo apt-get install unrar

lener49fi

heartsmagic

Eğer unrar kurulu değilse ubuntu-restricted-extras da kurulu değildir, o kurulu değilse muhtemelen bazı şeylerden mahrumsundur. Forumdaki ve Wiki'mizdeki Kurulumdan Sonra Yapılması gerekenleri ilgilendiren başlık ve maddeleri gözden geçir bence.

lener49fi

egcodes

Aşağıda tarafımdan yazılan böyle bir program var. Bir dene istersen.

Tanıtım : http://egcodes.blogspot.com/p/boss-v10.html
Download : https://sourceforge.net/projects/boss-archivefil/

İyi çalışmalar.
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

senkul

Alıntı yapılan: ironic - 26 Ağustos 2010 - 20:20:21
rar için destek doğrudan gelmez. Aşağıdaki komutla kurabilirsin.

sudo apt-get install unrar

Sağol @ironic

Gecenin bir saatinde üşenmeyip yazmışsın. Hemi de 2010 ağustosunda... Şimdi Linux'u iyi bilmeyen biri olarak öntanımlı arşiv yöneticisi yerine yazılım merkezinden başka bir arşiv programı kurmaya kalkan birine aslında arşi yöneticisinin bu işi yaptığını ama öntanımlı gelmeyen bir özellik olduğunu öğretmiş hatta gereksiz program yüklemek zorunda da bırakmamış oldun. Sizin cevap aradığınız ne, bizim istifâde ettiğimiz konu ne ? Bu, şu demek : Bahsedilen meselelerde işi "kitâbî" uslupla anlatanlarınızın yazdıkları bize Linux öğretiyor. Cabası, işimizi kolaylaştırıyor. Biz burada bir programın bazı özelliklerinin öntanımlı gelmeyebileceğini (keşke bu "unrar" gelseydi) ama küçük bir komutla yapılabileceğini öğrenmiş olduk. Emeğinin cezâsını göresin. :)

Teşekkürler.
İyi insan olabilmek için ne yapmalı ? Dahası iyi insan nedir ? Kim düşünür ki bunu...