Gönderen Konu: Yeni bir virüs bulaştığı kişiden para istiyor  (Okunma sayısı 1725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Hangi işletim sistemlerinde etkili olduğunu belirtmemişler ama tahmin etmek zor *değil  ;D
Alıntı
En sonunda yaptılar. Yayılmakta olan yeni bir virüs türü tüm diski şifreliyor, açmak için de para istiyor!
Yeni bir virüs bulaştığı kişiden para istiyor
Virüs yazarları artık kesenize de göz dikiyorlar!
Kaspersky Lab tarafından keşfedilen yeni virüs bulaştığı sistemin sabit diskindeki hemen hemen tüm dosyaları tek tek şifreliyor, daha sonra da bir fidye notu gönderip kullanıcıdan para istiyor. Kaspersky Lab şu anda virüsün 1,024-bit RSA şifreleme kodunu kırmak için uğraşıyor.

Bu yeni tür zararlıya "ransomware" (fidyeci yazılım) kategorisine sokan Kaspersky Lab virüsün Gpcode virüsünün çok daha güçlü bir varyantı olduğunu belirtiyorlar. Çok fazla yayılma imkanı bulamamış olsa da Virus.Win32.Gpcode.ak kodlu bu virüste kullanılan RSA 1,024-bit şifreleme sabit diskte önemli gibi görülen tüm dosyaları çok güçlü bir şekilde şifreliyor. Bunların arasında .doc, .txt, .pdf, .xls, .png ve .jpg gibi popüler dosya formatları bulunuyor. Virüsü programlayan fazla göze batmamak için şifreyi çözmek için sadece 50 dolar isteyecek şekilde ayarlamış. Ancak Kaspersky Lab, bu paranın hiçbir şekilde ödenmemesi konusunda kullanıcıları uyarıyor.

kaynak: http://www.chip.com.tr/konu/Yeni-bir-virus-bulastigi-kisiden-para-istiyor_7257.html
Kod: [Seç]
sudo apt-get purge windows

« Yanıtla #1 : »
Alıntı
Virüsü programlayan fazla göze batmamak için şifreyi çözmek için sadece 50 dolar isteyecek şekilde ayarlamış.

50 $ * X = 50X $ .. Hiç de göze batmayacak gibi durmuyor. 100 kişi ödese bir Alienware parası çıkıyor.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

« Yanıtla #2 : »
Apple pc yeter aslında :D o zaman kaç x olur :D

« Yanıtla #3 : »
Bu virus root şifrelerimizi de oğrenirse yakında bizede dadanır :D Millet msn şifresi kıramaya çalışırken şimdide root şifresi çıktı.İşte linux u bu yüzden seviyom ama şunu oğrendim root hakkıyla fazla dolamamak lazım çünkü ozaman bir virüs ten farkım kalmıyor ;D

« Yanıtla #4 : »
Kesinlikle :) Bence ubuntu'da o kadar koymaz da Suse, Slackware Gentoo gibi distrolarda direk Virus-Blacklist'de 1'nciliktesin ;)