Boot ederken GRUB loading "no such partition hatası"

Başlatan gkan, 07 Temmuz 2010 - 01:49:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gkan

Merhaba
Bilgisayarımda Win7 ve Ubuntu10 var. Win7'ye format atmak için, bios'tan Cd'den başlatmayı ayarladım. Ancak, her restartta, Priority'de ilk sırada Cd olmasına rağmen, kurulum ekranı yerine GNU Grub geliyordu (ubuntuyu ya da win7 yi seçtiğim ekran). Bunu çözmek için, ubuntunun içindeki Grubu sildim :( Şu anda restart atıyorum ve Cd'den başlatmayı seçiyorum yine. Gelen ekran şöyle:
"GRUB loading
error: no such partition
grub rescue>_

"
Yapmak istediğim, ubuntuyu tamamen silmek ve win7'ye format atmak. daha sonra ubuntuyu tekrar kuracağım. Ancak, Cd'den başlatma bir türlü olmuyor ve bilgisayar şu anda hiç açılmıyor.

Yardımlarınızı rica ederim..

ufuk_k

Öncelikle forumda araştırarak Grub'ı Ubuntu Live CD ile tekrar kur (yeniden grub kurulumu). Ubuntu içinden grub silmek bir işe yaramaz, çünkü grub diskin önüne kuruluyor, kurduğun bölümle ilgisi yok. Eğer bir kurulum CD'si başlamıyorsa CD'de sorun olabilir. Ya da CD okuyucun problemli olabilir. Önce CD'nin hasarlı olup olmadığını ya da okuyucu sorunu olup olmadığını başka bir bilgisayarda denemelisin. Bu arada yapmak istediğin Win 7 bölümünü tamamen formatlamak ise bunu Ubuntu içinden ya da çalışan CD'den de yapabilirsin.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Alquimista

@gkan,

1 - Cd ISO'sunu indirdiğin ftp dizininde ya da adreste md5sum değerleri yazar, inen ISO'daki ile bunu karşılaştır. Aynı rakam ve harf dizisi neticesini almışsan ISO doğru inmiştir.

2 - Sonra düşük hızda, mümkünse 4x hızı ile yazdır cd/dvd'yi.

Bu adımlar içinde tamda bunun için hazırlanmış olan şu Wiki sayfamızı da bir incele lütfen;

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum

Sorun yaşarsan nerede yaşadığını daha iyi görebiliriz böylelikle.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

@AlmaMorena, kurulum Win7 kurulumu olunca :)
@gkan, eğer kuruluma geçmiyorsa CD, Grub menüsü geliyorsa bu Grub'dan dolayı değildir. @ufuk_k'nın dediği gibi CD veya CD-Rom sorunudur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

SunShinE

dün sabaha kadar uğraştık bu grub muhabbeti yüzünden, en sonunda super grubdisk programını cd ye yazıp o şekilde giriş yapabilmiştim...

jhoontok

Sorunu yaşayan arkadaşa belki yardımı olmaz zira aylar geçmiş üzerinden,lakin ben bu sorunu yaşayacak başka arkadaşlara yardımcı olması için konuyu cevaplayayım istedim.şimdi arkadaşlar eğer grub hatası alıyor ve windowsunuza ulaşamıyorsanız yapmanız gereken aslında çok basit.ubuntunun ingilizce sitesinde de bu konudan bahsedilmiş.ben çok kez uygulaıdm bu sorunla karşılaşan arkadaşlara yardımcı oldum her seferinde.

örnek olarak bir sorun anlatayım,.misal 30 gb C sürücünüzde windows 7 var ve bir de D sürücüsü var,ve siz bir de E sürücüsü yaratmıştınız ve onda da ubuntu vardı.windowsun içinden disk partisyonlarını ayarlamaya girdiniz ve ubuntunun yüklü olduğu kısmı sildiniz,ve bu kısımdaki boş disk alanlarını yani E diskini C'ye veya D'ye dağıttınız ve onları genişlettiniz.makineniniz başlattığınızda grub hatası yani bu konunun başındaki "no such a partition" hatasını alırsınız.

Bu hatayı çözmek için gerekenler aşağıdadır,herkes kolaylıkla uygulayabilir.

1- windows DVD'mizi takıp yeniden başlatıyoruz,boot ekranı geldi ve windows yükleme sihirbazı çalıştı ,
2- oradan "install" veya "yükle" demeden önce misal windows 7 için hemen sol altta "repair" veya "kurtarma" kısmı olur.oradan repaire giriyoruz ve yeni gelen pencereden en altta "command prompt" veya "komut" kısmı olur oraya giriyoruz,karşımıza efsanevi siyah ekranımız gelecek.
3- bu komutları aynen o kısımda sırayla uygulayın.
   bootrec.exe/fixmbr   yazıp entere basıyoruz.
   bootrec.exe/fixboot   yazıp entere basıyoruz.
   bootrec.exe/rebuildbcd   yazıp entere basıyoruz.

Bu komutları sırasıyla uyguladıktan sonra komut dizinine "exit" diyoruz ve sonra da yükleme sihirbazından çıkıyoruz.ve yeniden başlat veya restart diyoruz.

Ekranımıza direk windows geliyor ve mutlu mesut hayatımıza devam ediyoruz.

Bu açıklamayı daha detaylı bir şekilde anlatmak isterdim ama zaten bundan dah fazla detay olmaz.Eğer daha düzenli ve bir konu halinde tekrar bu başlığı açmak isteyen olursa birebir bunu kullanabilir,izin verdim :D Şaka bir yana bu sorunu yaşayan çok fazla arkadaşımız olduğunu düşünüyorum,benim vaktim olmadğından konusunu açmakla uğraşamam fakat açılması gereken bir konu diye düşünüyroum.
Zaten varsa da bu konunun altına link eklensin derim.

Hadi gittim ben şimdilik :) Herkese kusursuz ubuntulu sorunsuz bal gibi şerbet gibi mis gibi günler dilerim.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

tnt44345

Alıntı yapılan: jhoontok - 06 Mart 2011 - 15:50:41
Sorunu yaşayan arkadaşa belki yardımı olmaz zira aylar geçmiş üzerinden,lakin ben bu sorunu yaşayacak başka arkadaşlara yardımcı olması için konuyu cevaplayayım istedim.şimdi arkadaşlar eğer grub hatası alıyor ve windowsunuza ulaşamıyorsanız yapmanız gereken aslında çok basit.ubuntunun ingilizce sitesinde de bu konudan bahsedilmiş.ben çok kez uygulaıdm bu sorunla karşılaşan arkadaşlara yardımcı oldum her seferinde.

örnek olarak bir sorun anlatayım,.misal 30 gb C sürücünüzde windows 7 var ve bir de D sürücüsü var,ve siz bir de E sürücüsü yaratmıştınız ve onda da ubuntu vardı.windowsun içinden disk partisyonlarını ayarlamaya girdiniz ve ubuntunun yüklü olduğu kısmı sildiniz,ve bu kısımdaki boş disk alanlarını yani E diskini C'ye veya D'ye dağıttınız ve onları genişlettiniz.makineniniz başlattığınızda grub hatası yani bu konunun başındaki "no such a partition" hatasını alırsınız.

Bu hatayı çözmek için gerekenler aşağıdadır,herkes kolaylıkla uygulayabilir.

1- windows DVD'mizi takıp yeniden başlatıyoruz,boot ekranı geldi ve windows yükleme sihirbazı çalıştı ,
2- oradan "install" veya "yükle" demeden önce misal windows 7 için hemen sol altta "repair" veya "kurtarma" kısmı olur.oradan repaire giriyoruz ve yeni gelen pencereden en altta "command prompt" veya "komut" kısmı olur oraya giriyoruz,karşımıza efsanevi siyah ekranımız gelecek.
3- bu komutları aynen o kısımda sırayla uygulayın.
   bootrec.exe/fixmbr   yazıp entere basıyoruz.
   bootrec.exe/fixboot   yazıp entere basıyoruz.
   bootrec.exe/rebuildbcd   yazıp entere basıyoruz.

Bu komutları sırasıyla uyguladıktan sonra komut dizinine "exit" diyoruz ve sonra da yükleme sihirbazından çıkıyoruz.ve yeniden başlat veya restart diyoruz.

Ekranımıza direk windows geliyor ve mutlu mesut hayatımıza devam ediyoruz.

Bu açıklamayı daha detaylı bir şekilde anlatmak isterdim ama zaten bundan dah fazla detay olmaz.Eğer daha düzenli ve bir konu halinde tekrar bu başlığı açmak isteyen olursa birebir bunu kullanabilir,izin verdim :D Şaka bir yana bu sorunu yaşayan çok fazla arkadaşımız olduğunu düşünüyorum,benim vaktim olmadğından konusunu açmakla uğraşamam fakat açılması gereken bir konu diye düşünüyroum.
Zaten varsa da bu konunun altına link eklensin derim.

Hadi gittim ben şimdilik :) Herkese kusursuz ubuntulu sorunsuz bal gibi şerbet gibi mis gibi günler dilerim.

Ben şimdi Windows 7 üzerinden Ubuntu nun bulunduğu disk i biçimlendirdim. Şimdi pc yi kapatmadan bu işlemi nasıl yapabilirim.

heartsmagic

Neden kapatmadan yapmak istiyorsun? Kapatmadan yapman zaten mümkün değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

goktu9797

[mention=308845]@jhoontok[/mention]

Ya sen ne güzel bir şeysin. Çok çok teşekkür ederim. Kara kara düşünüyordum nasıl düzeltecem diye. Ne desem az. Allah razı olsun. Sırf teşekkür etmek için kayıt oldum.