Ubuntu üzerinden windows ağında internet+dosya+yazıcı paylaşımı

Başlatan nfortech, 06 Temmuz 2010 - 12:12:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kndrommr

Arkadaşlar biraz geçte olsa sonunda Ubuntuya geçtim ve bu forum sayesinde baya bir hızlı ilerliyorum iş yerinde windows ağ yazıcısına bağlandım. paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.

the kumpir

Hp Deskjet F4500 yazıcım var. Driver indirdim kuramadım, sonra yazıcıyı taktım otomatik tanıdı. Buraya kadar önceden de yapmıştım lakin wireless ten yazdıramıyordum.
Ağdan yazıcı bul dedim buldu driver aranıyor dedi, sonra güzel bir ubuntu test sayfası yazdırdım :) Onuda kendiliğinden yaptı ubuntu, hiç öğrenemeyecem bu gidişle.

Fakat benim sorunum şimdi yazıcılarda yazıcımı iki kere görüyor, biri usb bağlantısı biride wireless onu nasıl teke indirebilirim ?

Silip geri usbyi takınca yine ikinci printer olarak onu görüyor ve üstünde yeşil tik var. Wireless olarak gördüğünde yok o tik :) Tek wireless üzerinden kullanabilirim ama meraktan soruyorum.

ps: Windows ağında değilim sadece ubuntudayım..
Dünya'nın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır. B. Russel

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

the kumpir

evet, usb takılı veya takılı değilken denedim, iki tane printer varmış gibi birini seçmem gerekiyor. aslında sorun da denemez.
Dünya'nın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır. B. Russel

heartsmagic

Öntanımlı olarak işaretlediğinde hep o işaretli kalmıyor mu? Sorun denemez bence de, çok düşme peşine bence :)

varol7

ubuntu da yazıcı paylaşımı yapamadım

yazıcı paylaşım yaptığımda da karşı ki pc yazıcısına tıkladığımda  "color , Ia64, W32alpha " gibi dosyalar çıkıyor yardımlarınız bekliyorum

heartsmagic

Nasıl deniyorsun paylaşım yapmayı? Karşıdaki bilgisayar yazıcısına nasıl tıklıyorsun?

varol7

yazıcı ekleden denedim ağdan eklemek isteğim pc'nin yolunu bulup modelinin ekle dedim ekledi ama yazı gönderdiğim de doğrulama bekliyor diyor yazdıramadım doğrulama için kendi oturum adını ve parolamı yazdım olmadı karşıdaki pc kullanıcı adını yazdım olmadı  eski alışkanlık diyelim buntu da çok yeniyim windows' ta ağda pc bulup içine girince yazıcı simgesi var ona tıklayınca sürücüleri otomatik yükleniyor bunu ubuntu da    ayınısın denediğimde yukarıda yazdığım dosyalara çıkıyor (yaklaşık 1 aydır ubuntu kullanıyorum )

heartsmagic

Nerede çalışıyor bu yazıcı, Windows üzerinde mi tanımlı?

Şuraya bir bak:
https://help.ubuntu.com/community/NetworkPrintingWithUbuntu#Ubuntu_print_server_compatible_with_Windows_.28Samba.29

"Printing from Ubuntu" kısmında gördüğün yerde yazıcı IP adresini yazınca sonuç alıyor musun?

varol7

ubuntu üzerin de çalışıyorum ağ dan diğer pc dede ubuntu 12,04 kurulu karşı pc nin yazıcısını ekleye biliyorum ama yazdıramıyorum kimlik onayla diyor 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Haziran 2012 - 08:44:13

http://localhost:631/admin buradan deneyeceğim

varol7

heartsmagic

Webmin ile ne yapmayı planlıyorsun, yazıcı için mi soruyorsun bunu?
Nedir bu yazıcının markası?

varol7

hp laserjet p1006

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2012 - 15:04:31

problemim ağ üzerinde yazıcılarıma paylaşım vermek yardımlarınızdan dolayıda teşekkür ederim problemim halen devam ediyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2012 - 23:29:02

sarım derdimi anlatamadım teşekkür ederim .

heartsmagic

@varol7, derdini anlatabiliyorsun da haliyle hemen vakit bulamıyoruz. Bir başka arkadaş paylaşımlı yazıcı kullanımını HPlip sürücülerini kurarak aştı geçen gün forumda. Sen paylaşıma açmak isitiyorsun ama doğru mudur?

varol7

Evet  paylaşıma açmak istiyorum ama denemelerim başarısız oluyor. Yazıcı ekleden en kolay olanı olaması gerekmiyor mu?

heartsmagic

Evet, normalde oradan olması gerekiyor.

Alıntı YapUbuntu print server
The Print Server is the Ubuntu computer that is directly connected to the printers.

On the server machine (the one the printer is attached to), open System -> Administration -> Printing. This will open the Printer Configuration window. OR you can open the following URL in your browser: http://localhost:631

Select Server in the menu bar, and then Settings. This will open the Basic Server Settings window.

Check the second box:
Publish shared printers connected to this server

If this computer acts as both a Print Server and a client (it does need access to a printer connected to another computer), select also the first box, "Show printers shared by other systems".

OK

Right click the printer and check the Shared option, if not checked yet

https://help.ubuntu.com/community/NetworkPrintingWithUbuntu

varol7

benim ağımdaki pc'lerim  IP si sabit değil ve hepsi ubuntu windows yok üzgünüm anlamıyorum . :-[

heartsmagic

varol7

bilgisayar ağım  vpn ve dns ler ile başka bir ağa bağlanıyor sabit ıp lerim bloklanıyor ve verişim sağlanamıyor daha önce windows 7 kullanır ken bu problemi yaşamamıştım acaba Mac adresinden bu yapabilir miyim (nasıl olacak bilimiyorum)

heartsmagic

MAC adresi ile yazıcı ekleme işi olmuyor diye biliyorum. Senin sorduğun sabit IP verme işi mi?

varol7

sorunum ağdaki yazıcılarım paylaşıma açamama (ıplerim sabit değil, sabit bit yaptım oda olamadı ,ağda windows yok )

heartsmagic

@varol7, eksik eksik gidiyoruz ne yazık ki. Şimdi ben tekrar şu belgeyi geçeceğim sana:
https://help.ubuntu.com/community/NetworkPrintingWithUbuntu

Oradaki "Ubuntu print server" denilen kısım senin istediğin şey. Yazıcıyı sisteme ekledin aynı yerden, sonra orada anlatılanları yapacaksın. "Global Menü" seni yanıltmasın. "Sunucu" bölümü yine mevcut. Anlatım İngilizce, eğer sorun oysa lütfen belirt bir şekilde daha detaylı geçmeye çalışayım. Ancak dediğim gibi:

1. Önce yazıcıyı sisteme ekle, bir tanısın.
2. Aynı yerde, üstteki seçkeden(menü) Sunucu sekmesini seç. Ayarlar bölümüne gel ve paylaşıma aç sunucuyu.

Fakat, sabit IP adresi olmadan diğer makineler nasıl erişecekler onu bir düşünmek lazım.   

varol7

yazicı ekledim yazdır değimde "kimlik doğrulaması için tutuluyor"  sağ tıkladığım  "kimlik doğrulma" dan  kullanıcı adı ve parola soruyor , kendi oturum adı ve parolamı girdiğimde onaylamıyor karşı ki pc oturum adını ve parolasını girdim yine olmadı 

heartsmagic

Yazdırma işlemini yelerdeki yani yazıcıyı eklediğin bilgisayarda mı deniyorsun? Eğer başta orada sorun varsa paylaşım meselelerine hiç dalmayalım.

varol7

ağdaki her hangi bir pc de deniyorum o bilgisayarda  yazıcı ve paylaşım aça biliyorum  :o