[Çözüldü] Samsung NC10 üzerindeki UNE'de ekran parlaklığı artırma/azaltma

Başlatan gezegenci, 05 Temmuz 2010 - 23:18:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gezegenci

iyi günler arkadaşlar bugün samsung nc10 netbook'uma " ubuntu netbook edition " kurdum ancak ekran parlaklığı en düşük düzeyde ve nerden artırılıp azaltılacağını bulamadım  :( nerden yapılıyor acaba?  deli olcam ya  >:(

heartsmagic

Bu UNE'de panel mevcut mu? Gnome alt yapısı mı var?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Temmuz 2010 - 00:38:00
Evet ancak panel menüsü yok. Ben fonksiyon tuşlarıyla hallediyorum ekran ayarını.

gezegenci

Alıntı yapılan: eribol - 06 Temmuz 2010 - 07:15:04
Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Temmuz 2010 - 00:38:00
Evet ancak panel menüsü yok. Ben fonksiyon tuşlarıyla hallediyorum ekran ayarını.

fonksiyon tuşları çalışmmıyyor  :'( acaba terminal'den halledilebilir mi? bide parlaklık en düşükte kfayı yiycem ya hiç bişey göremiyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2010 - 19:26:23

arkadaşla aynı konuyu donanım haberede açmıştım ve panele eklenebilecek bi parlaklığı ayarlama programı varmış nasıl ekliycem dedim arkadaşta; panele tıklayıp ekle demen lazım ama o şekilde eklemezsin normal deskop görünümüne geçmen lazım dedi peki bu görünüme nasıl geçicez ?

heartsmagic

Ben de zaten o panele eklenecek uygulamacık için sormuştum panel var mı diye.
Normal görünüme menülerden geçebiliyordun sanırım. "desktop switcher" tarzı bir şey yok mu? UNE kullanan arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar bu konuda.
Uçbirimden de deneyebiliriz:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20492.msg249303.html#msg249303

gezegenci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Temmuz 2010 - 20:13:45
Ben de zaten o panele eklenecek uygulamacık için sormuştum panel var mı diye.
Normal görünüme menülerden geçebiliyordun sanırım. "desktop switcher" tarzı bir şey yok mu? UNE kullanan arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar bu konuda.
Uçbirimden de deneyebiliriz:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20492.msg249303.html#msg249303

dediğin yerde bi dosya yok diyor maalesef  :( ya ben o görünümü bi değiştirip deskop'a geçsem halledecem de...

Ozmo

ekran kartın nvidia ise smartdimmer -s sayı

sayı 15 ile 100 arası

gezegenci

Alıntı yapılan: Ozmo - 06 Temmuz 2010 - 22:09:09
ekran kartın nvidia ise smartdimmer -s sayı

sayı 15 ile 100 arası

Cihaz: Samsung NC10 Netbook

galiba bunlarda intel gma ... var

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2010 - 22:47:43

dediğin komutu yazdım ilk önce progamı kurun dedi kurdum dediğin kodu yazınca "init_nvclock() failed!
" hatası veriyor nvidia olmadığı için herhalde

Ozmo

gezegenci

Sayın Ozmo;
Acaba şu masaüstü görünümüne geçirmeyi siz biliyormusunuz o görünüme bi geçsem sorun morn kalmayacak da...

heartsmagic

@gezegenci, benim verdiğim bağlantıdaki aynı yol veya dosya sende olmayabilir. Benzer şeyler vardır muhtemelen. Diğer arkadaşa bakarsan onda da ufak farkla mevcut.

gezegenci

peki ben bu dosyayı nasıl bulabilirim. aslında o değilde şu masaüstü değiştirme oalyı daha kolay olacak galiba

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2010 - 09:14:46

ya ben bi yandanda desktop switcher 'ı kurmaya çalışıyorum da .tar.gz li bi paket vardı onu kurmaya çalışıyorum uç birimden "malum ilk kez kuruyorum" .configre yaz dığımda ;

configure: error: in `/home/gezegenci/İndirilenler/desktop-switcher-0.5.8':
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
See `config.log' for more details.

çıktı bu nedemek bide ubuntu yazılım merkezinde arattım ama bukamadım bazı forumlarda var diyor ama...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2010 - 09:24:05

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

bide bişey fark ettim uçbirim'e

sudo apt-get install Desktop Switcher

yazıyorum kontrol ediliyor diyor sonra;

E: Desktop paketi bulunamadı

diyor, burda desktop değilde desktop switcher bulunamadı gibi birşey demesi gerekmezmiydi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2010 - 11:26:18

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ya herşeyi geçtim, masaüstünde bulunan "desktop-switcher-0.5.8.tar.gz" dosyasını kurmak için kullanacağım komutları söyleyin yeter :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2010 - 11:32:07

sayın heartsmagic; biliyorum bu kaçıncı mesaj ama biaz dosları araştırdım ve

/proc/acpi/video/GFX0

diye bir dizin var bende bunun içinde;

DD01 DD02 DD03 DD04 DD05

diye beş dosya var ve hepsiin içinde brightness dosyası var acaba ben hangisini değiştirmeliyim ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2010 - 12:21:26

tekrariyi günler desktop switcher'ın .deb uzantılı programını buldum ve yükledim üstteki panel değişti falan. ama sağ tıklıyorum panele ekle butonuna tıklanamıyor (yani siyah değil gri) offf...

heartsmagic

Biraz bakındım etrafa. Önce masaüstü değiştirme işini deneyelim. Kullanıcı adını ve parolanı yazdığın giriş bölümü vardır, GDM. Orada giriş yapmadan önce alt taraftan masaüstü olarak Gnome'u ayarla. Normalde Ubuntu Netbook Edition seçiliymiş. Ardından panele parlaklık uygulamacığı eklemeyi denersin.

gezegenci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2010 - 03:10:19
Biraz bakındım etrafa. Önce masaüstü değiştirme işini deneyelim. Kullanıcı adını ve parolanı yazdığın giriş bölümü vardır, GDM. Orada giriş yapmadan önce alt taraftan masaüstü olarak Gnome'u ayarla. Normalde Ubuntu Netbook Edition seçiliymiş. Ardından panele parlaklık uygulamacığı eklemeyi denersin.

hemen deniyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Temmuz 2010 - 13:24:56

Dizüstü panel parlaklığı algılanamıyor diyor...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Temmuz 2010 - 13:47:56

buarada o dediğin 5 kalsörün içindeki tüm parlaklık dosyalarında; <not supported> yazıyor

heartsmagic

Masaüstü değiştirebildin mi yani? Uygulamacık mı algılanamadı diyor?
Yine etrafa biraz bakındım eski sürümlerde (UNE olmayan) ufak tefek sıkıntılar olsa da çalışıyor gibi. Fn tuşu için bir de kernel yaması görünüyor ancak bu da eski sürümde. Şu an destekleniyor olabilir. Normal bir sürümde 10.04 mesela Canlı CD ile açıp baktın mı bu konuya?

gezegenci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2010 - 15:55:17
Masaüstü değiştirebildin mi yani? Uygulamacık mı algılanamadı diyor?
Yine etrafa biraz bakındım eski sürümlerde (UNE olmayan) ufak tefek sıkıntılar olsa da çalışıyor gibi. Fn tuşu için bir de kernel yaması görünüyor ancak bu da eski sürümde. Şu an destekleniyor olabilir. Normal bir sürümde 10.04 mesela Canlı CD ile açıp baktın mı bu konuya?

senin dediğin gibi açışışta değiştirdim açtım, ekledim uygulamacağı çarpı işreti var üzerine gelince algılanamadı diyor. parlaklık dosyaları hakkında bir bilgin var mı?

heartsmagic

O dosyalardan da anladığım kadarıyla desteklenmiyor diyor. Hepsinde de öyle diyorsa açıkçası sistemde o destek yok diye düşünmek zorundayız sanırım. Dediğim gibi normal bir sürümle denemiş miydin?

gezegenci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2010 - 16:15:10
O dosyalardan da anladığım kadarıyla desteklenmiyor diyor. Hepsinde de öyle diyorsa açıkçası sistemde o destek yok diye düşünmek zorundayız sanırım. Dediğim gibi normal bir sürümle denemiş miydin?

hayır maalesef ne yapmamaı önerirsiniz kota ve hız sorunum yok normal ubuntuyu flash'a indirip live cd olarak mı açayım?

heartsmagic

Evet o şekilde bir deneme yaparsın, en azından görmüş oluruz. Hani, orada da sorun yaşarsak ne yaparız bilemiyorum ancak en azından bir kriteri elemiş oluruz.

gezegenci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2010 - 16:34:59
Evet o şekilde bir deneme yaparsın, en azından görmüş oluruz. Hani, orada da sorun yaşarsak ne yaparız bilemiyorum ancak en azından bir kriteri elemiş oluruz.

peki diyelimki yaptım o işi ekran parlaklığı çalıştı ozaman ne oalcak

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Temmuz 2010 - 16:37:18

yada çalışmadı

heartsmagic

Çalışırsa suçu UNE'de arayıp ona göre yol yöntem arayacağız, eğer çalışmazsa genel şekilde arama yapacağız. Fakat ümit vermek istemem. Dediğim gibi etrafta eskiden çalıştığına yönelik başlıklar mevcut. Fn tuşu için yama bahsi var vs. BIOS güncellemesi yapıp sorunu çözdüğünü belirtenler var. Karışmış biraz bu mesele yani.

gezegenci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2010 - 16:56:03
Çalışırsa suçu UNE'de arayıp ona göre yol yöntem arayacağız, eğer çalışmazsa genel şekilde arama yapacağız. Fakat ümit vermek istemem. Dediğim gibi etrafta eskiden çalıştığına yönelik başlıklar mevcut. Fn tuşu için yama bahsi var vs. BIOS güncellemesi yapıp sorunu çözdüğünü belirtenler var. Karışmış biraz bu mesele yani.

tamam hemen iso'yu indiriyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Temmuz 2010 - 18:10:17

birader; öncelikle yardımların için teşekkürler

normal ubuntuyu indirip livecd oalrka açtım uygulamacığı ekledim ancak burdada aynı hatayı verid istersen bakabilirsin;

burda yukarıya bakarsan çarpı işaretini örebilirsin http://i30.tinypic.com/6jmsy8.png

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Temmuz 2010 - 23:33:24

birader her şey için teşekkürler ama ben donanım haberde cevabı buldum arkadaşlar sondan bi önceki mesaja bakabilirler bu model için tek çözüm http://forum.donanimhaber.com/m_41057242/mpage_1/f_/key_//tm.htm#41131158

6 45

merhaba arkadaşlar
bu başlık altındakileri okudum. benim de samsung n210 netbookum var. windows ile geldi ve gelişine kaldırdım ardından da ubuntu yükledim.

ancak, bir çok sitede gezmeme rağmen sorun bende çözülmüyor. fn tuşları aktif. ses kısılabiliyor olsa da ekranın parlaklığına dair bir emare çizmiyor. yine depodan desktop manageri yükleyip oradan gireyim olaya dedim, orada da ddc/ci gibi bir kod kullanarak deyimyerindeyse grafik kartımı görmediğini söyledi.

bu yukarıda arkadaşın tavsiye ettiği komutla 66 55 44 yapmama rağmen ki nasıl işleyeceğini bilmememe rağmen denediysem de bir şey değişmedi.

bu sorunu wiki'de grafik kartı bölümünde irdelerken de grafik kartı update etmek gerek gibi bir bilgiye ulaştım. ancak onu yaptığımda da işte ubuntu yu tekrar yekten kurmak zorunda kaldım.

o panele eklenen parlaklık çubuğunun çalışmamasını da fn ile halledilmemesini de ve hatta desktop manager gibi programcıklarla kotarılmamasını da grafik kartımızın uyumsuz olmasına bağlıyorum.

soruma gelince
ubuntu'yu uninstall ederek debian pardus gibi başka bir distro yüklersem bu netbook a acaba düzelir mi?
bu birleşik ekran kartlarının intel sanırım driver update leri var mı? kotarılabilir cinsten mi? yahut dediğim gibi başka distrolarda acaba bu hardware uyumsuzluğu halledilebilir bir sıkıntıya dönüşür mü?

teşekkürler.

heartsmagic

Geçenlerde forumda bir markaya ait paketlerin bulunduğu depo adresi paylaşılmıştı. Samsung muydu o depo adresi hatırlayanımız var mı?

gezegenci

Arkadaşlar çok önemli bir kesin çözüm ;
Direk olaya giriyorum ; bu bilgisayardan bu sorun yüzünden çok işkence çekmiştim ama neden bilmiyorum 1 seneyi aşkın süredir yüklemediğim BIOS güncellemesini yapınca parlaklık uygulması FONKSİYON tuşlarıyla çalışır oldu ubuntu'da....

Sadece bu değil bunun gibi bir sürü problemde çözüldü yanında ! Kafayı yiyeceğim resmen ! Bu problemle karşılaşan arkadaşlar BIOS güncellemesini denyebilirler...

Ama zararın neresinden dönsek kardır değil mi ? (Bir de kendi dediğimi benimsesem  :) )