Kubuntu Masaüstü Efektleri Sorunu

Başlatan vasily, 05 Temmuz 2010 - 21:42:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vasily

Arkadaşlar Kdeyi kullanmayı çok istediğimden Kubuntu yükledim fakat masaüstü efektleri bir türlü etkinleşmiyor. Sistem Ayarlarından giriyorum efektleri seçiyorum. Fakat masaüstünün sağ altında Seçilen efektler etkinleştirilemedi diyor. Bir de Efekt penceresinde sürekli "Birleşiklik Durumu => Birleşiklik kipi geçici olarak pasifleştirildi" diyor. Birleşiklik kipine geç dediğimde "başka bir uygulama yüzünden etkinleştirilemiyor" diyor. Bununla alakalı olabilirmi acaba. Bu arada ekran kartım ati HD4650 ve açık kaynak sürücü yüklü.( Çünkü resmi sürücü yüklediğimde kde de düzgün çalışmıyor.)

ufuk_k

Ben de HD 4670 kartı kapalı sürücülerle kullanıyorum. Sorunu çözmek için biraz hile yapmak gerekiyordu. Önce System Settings-->Desktop--Desktop Effects kısmından compositingi kapa ve uygula de (compositing "birleşiklik" oluyor sanırım). Daha sonra tekrar etkinleştir ve ALT+SHIFT+F12 kombinasyonuyla oyna. Bir iki kez bunu yapabilirsin. Ayrıca Efektler kısmındaki gelişmiş ayarlar sekmesinde "disable functionality checks" diye bir yer var. Türkçesi "kontrolleri deaktive et" gibi bir şey olabilir. Onu da işaretleyip deneyebilirsin. 
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

vasily

Denedim ama olmadı. Zaten kubuntuyu kurdum kuralı hep bi sorun çıkıyor. Daha açar açmaz zaten kde çöktü bi de üstüne bu sorun... Ben kubuntuyu bırakıyorum. Sanırım KDE aşkımı giderebilecek bi sürüm aramalıyım. Forumlarda Mandriva çok iyi diyorlar. Bi kaç güne de yeni sürümü çıkacak. Onu deneyeceğim. Kubuntu gerçekten kötü...

kaansef

ArchLinux'uda deneyebilirsin.Tabii linux hakkında yeterli bilgin varsa.
# 28065

serenler

Kubuntu 12.04'te nerdeyse tüm masaüstü efektlerini sorunsuz kullanıyordum fakat sistemi formatladım aynı şekilde tekrar kurdum şimdi KWin pencere yöneticisi hata veriyor ve masaüstü efektleri etkinleştirilemedi diyor.

Edit: ipuçları ve öneriler kısmındakileri yapınca tekrar düzeldi. şimdi yine hepsini sorunsuz kullanabiliyorum.
https://launchpad.net/~serenler07
www.dahianlamindakideayriyazilir.com