xfprot hatası

Başlatan dead_march, 03 Temmuz 2010 - 20:27:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dead_march

bu sorunu nasıl çözebilirim

heartsmagic

F-prot'u nasıl kurdun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dead_march

başka bir konudan alıntı burdan bakıp yaptım kurulumda hatayla karşılaşmadım ama nedense xfprot hatası alıyorum
Ubuntu Intrepid altında F-Prot for Linux'u kurmak için yaptığım işlemler:

1. Bir konsol açtım ve şu adresten, aşağıdaki komutla F-Prot'u ev dizinine indirdim:
Kod: [Seç]
wget http://files.f-prot.com/files/unix-trial/fp-Linux-i686-ws.tar.gzAslında bu dosya kaynak kodu ihtiva etmiyor, zira F-Prot for Linux ücretsiz olsa da açık kaynak kodlu değil.

2. Ev dizinimdeki program arşivini "/usr/local/share" dizini altına açtım:
cd /usr/local/share
sudo tar xvzf ~/fp-Linux-i686-ws.tar.gz
3. Arşiv içinde bulunan README dosyasında, kurulum için, aynı klasörde bulunan "install-f-prot.pl" Perl betiğinin çalıştırılması gerektiğinden bahsediyordu. Bu dosyayı root yetkileriyle şu komutla çalıştırdım:
cd f-prot
sudo ./install-f-prot.plBütün soruları varsayılan tercihleri kabul etmek için Enter ile geçtim. Program kısayolu "/usr/local/bin" altına kuruldu ve İnternet'e bağlanarak otomatik olarak kendini güncellemeye başladı.

4. Veritabanı güncellemesinden sonraki son soru, güncelleme varsa saatte bir indirilmesi için Cron zamanlayıcısı kurulması ve ilgili satırın "/etc/crontab" dosyasına eklenmesi ile ilgiliydi. Dilerseniz bunu da Evet diyerek (Enter) geçebilirsiniz, ama ben Hayır'ı seçerek (n) Cron zamanlayıcısı kurulmasına izin vermedim. Bilgi için, ilgili crontab satırı şu:
40 * * * * root /usr/local/share/f-prot/fpupdate > /dev/null
5. Virüs taramalarını f-prot'un konsol arayüzü olan "fpscan" aracını kullanarak yapabilirsiniz:
fpscan /nerede/bu/klasör

Sıra F-Prot'un GTK+ grafik arayüzü olan XFprot'u kurmaya geldi:

6. Yeniden ev dizinine geri dönerek (cd), şu adresten, aşağıdaki komutla Ubuntu Hardy için verilen *.deb paketini indirdim:
cd
wget http://web.tiscali.it/sharp/xfprot/xfprot_2.0-1_lenny_hardy_i386.deb
7. Yine konsoldan "dpkg -i" komutuyla paketi kurdum:
sudo dpkg -i xfprot_2.0-1_lenny_hardy_i386.debPaket Uygulamalar >> Donatılar menüsü altına yerleşti.

heartsmagic

Aynı sorunu tekrarlayabilecek miyim diye bakayım dedim. F-prot kuruldu ama fpupdate parçalama hatası veriyor. Ne yazık ki xfprot'un da 64bit'lik sürümü olmadığı için deneyemiyorum. Uygulama fprot'un kurulu olduğu yeri beğenmemiş olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.