Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Samsung Notebook (Dizüstü) Bilgisayarlar

Başlatan heartsmagic, 03 Temmuz 2010 - 18:52:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Samsung markalı Notebook (Dizüstü) Bilgisayarların modellerini buraya yazabilirsiniz.

Ubuntu'ya özel olarak ürettiğiniz çözüm önerilerini de bu başlık altına yazabilirsiniz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

takyon

Ben Samsung R522 ye ubuntu 10.04 ü sorunsuz bir şekilde kurdum ve yaklaşık 1 aydır kullanıyorum.
Fakat önemli olmamakla beraber bende laptop daki fn tuş kombinasyonlarını kullanamıyorum onun dışında sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor.
Bide webcamı ayarlayamadım.
Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır

srolee95

ben samsung R580 kullanıyorum

Sorunum : kullanıcı hesabı değiştirirken 2 yada 3 defa değiştirme sonucunda siyah ekran geliyor .. bi 10 dk bekleyince geliyor ya mouse gelmiyor yada klavye  :-X :'(

sem

@srolee95 diğer açtığınız başlığı okumanızı tavsiye ediyorum... Özellikle AlmaMorena'nın yazdıklarını... Hala yanlış yerdesiniz, bölüm olarak yanlış yerdesiniz, onu geçtim site olarak yanlış yerdesiniz...

Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Samsung Notebook (Dizüstü) Bilgisayarlar
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

burk

Ben Samsung R510 kullanıyorum,fn tuşlarından ses ile ilgili olanı,uyku moduna almayı,mousepadi kitlemeyi ve F11de bulunan harflere sayı atama tuşunu kullanabiliyorum, gerisi çalışmıyor. Bu konuyla aynı sayfada bulunan ekran parlaklığını ayarlamak için yapılanları da denedim olmadı gerçi ekran kartım Nvidia, orada Ati için anlatım vardı, bi şansımı deneyeyim demiştim.
Bunun dışında arada bir ekran çerçeveleri gider açlışıta onu da;
metacity --replace & exit
ile hallediyorum.

bLaCkSouL

Papyrux

Samsung R520-XS02TR Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx yayınlandı yayınlanalı kullanılyorum.
Problemsiz çalışıyor, hatta şu ana kadar makinada çalışan en sorunsuz dağıtım.
Tabi bu benim Diz üstü bir makinadan beklentilerimle paralel bir düşünce.
Siz beklentilerinizi iyi tespit edip ona göre bir tercih yapmalısınız.
Aksi halde benim için önemli olmayan bazı eksikler sizin olmazsa olmazınız olabilir.
İyi bir analiz sorularınıza cevap olacaktır.
papyrux

empax

Alıntı yapılan: Papyrux - 04 Ağustos 2010 - 09:53:49
Samsung R520-XS02TR Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx yayınlandı yayınlanalı kullanılyorum.
Problemsiz çalışıyor, hatta şu ana kadar makinada çalışan en sorunsuz dağıtım.
Tabi bu benim Diz üstü bir makinadan beklentilerimle paralel bir düşünce.
Siz beklentilerinizi iyi tespit edip ona göre bir tercih yapmalısınız.
Aksi halde benim için önemli olmayan bazı eksikler sizin olmazsa olmazınız olabilir.
İyi bir analiz sorularınıza cevap olacaktır.

Daha ziyade çalışan veya çalışmayan donanımları ve nasıl çalışır hale getirdiğinize dair küçük notlar geçerseniz daha da iyi olur. :)
Kolay gelsin.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Ruh

Samsung N150 Netbook ile Ubuntu Netbook Remix kullanıyorum. Kullanmaya başlayalı 1 ayı geçti şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Ama ben de şu anda parlaklık ayarlarıyla ilgili arayış içerisindeyim. Onu da çözdüğüm an yazarım foruma.

bLaCkSouL

Ben yazayım çözümünü.
Sırayla şu komutları uygularsanız düzelir sanırım sorununuz.

sudo add-apt-repository ppa:voria/ppa

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install samsung-backlight

Son olarak sistemi yeniden başlatın.

Bu komutlarla kurulan samsung-backlight paketini sadece intel grafik yongası olan dizüstülere kurun. Sizinki öyle diye biliyorum.
Yine aynı depo üzerinde Fn tuşları için samsung-tools ve wireless sorunu yaşayanlar için samsung-wireless paketleri de mevcut.

1DOST

Benim laptop Samsung R540 serisinden. Üzerinde ati ekran kartı var. Verilen linkteki depoyu ekledim ver tüm samsung paketlerini kurdum. Birçok iyileşme oldu. Ses ayarını yapabiliyorum artık fakat ekran parlaklığı gene çalışmadı. Ekran kartını ubuntu'nun otomatik driver yükleyicisi ile kurmuştum önceden. Verilen depoda da sanki yeni derlenmiş ekran kartı driver'ları mevcut. Ne yapmam gerek? R540 serisi laptop'u olanlar veya en azından ati kartı olanlar yardımcı olabilirler mi?

bLaCkSouL

Alıntı yapılan: 1DOST - 17 Kasım 2010 - 11:47:49
Benim laptop Samsung R540 serisinden. Üzerinde ati ekran kartı var. Verilen linkteki depoyu ekledim ver tüm samsung paketlerini kurdum. Birçok iyileşme oldu. Ses ayarını yapabiliyorum artık fakat ekran parlaklığı gene çalışmadı. Ekran kartını ubuntu'nun otomatik driver yükleyicisi ile kurmuştum önceden. Verilen depoda da sanki yeni derlenmiş ekran kartı driver'ları mevcut. Ne yapmam gerek? R540 serisi laptop'u olanlar veya en azından ati kartı olanlar yardımcı olabilirler mi?

Ses ayarı zaten herhangi bir işlem yapmadan da düzgün çalışıyor. Ubuntu'yu kurarken yapmanız gereken, tüm güncellemeleri yaptıktan sonra ekran kartını el ile kurmak ardından depoyu ekleyip tekrardan güncellemeleri yaptıktan sonra "samsung-tools" isimli paketi yüklemek. İzlenmesi gereken yol bu. Burada önemli olan ekran kartı sürücüsünü el ile kurmak ve güncelleme sırasını doğru takip etmek.

msek

Bende Samsung R 520 var ve süper diyebilirim. Hiç bir sorunla karşılaşmadım şimdiye kadar ve oldukça yoğun kullanmaktayım.

XRumer

Samsung R580 kullanıyorum. Sorunsuz çalışıyor. Sadece kart okuyucuları denemedim onlar hakkında bir şey diyemem. Fakat Ubuntu bu bilgisayar üzerinde gayet kararlı. Ekran kartı Nvidia, ister sahipli sürücüler ister açık kaynak sürücüleri kullanın. Wireless kartı, Bluetooth bağdaştırıcısı, Fn tuşları ve kamera sorunsuz.

Tek sorunum ekran parlaklığı ki o da zaten bu bilgisayara özgü bir durum değil. Tek tek donanım olarak yazayım size:

İşlemci: Intel işlemci 32 ve 64 bit sorunsuz.
Ekran Kartı: Nvidia, Hem sahipli hem de Nouveau sürücüleriyle sorunsuz.
Kamera: Sorunsuz.
DVD+R: Sorunsuz.
Ses: Sorunsuz.
HDMI: Sorunsuz.
USB ve Diğer Girişler: Sorunsuz.
Klavye ve İmleçsürer: Sorunsuz.
Fn Tuşları: Sorunsuz.
Güç Yönetimi: Sorunsuz.
Kablosuz Ağ Aygıtı: Sorunsuz.
Bluetooth: Sorunsuz.
Ethernet: Sorunsuz.
Mikrofon: Sorunsuz.
SD/MMC Kart Okuyucu: Çalışmıyor

frtxyz

R530 kullanıyorum, ufak düzenlemeler ile tamamen sorunsuz çalışıyor.
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

ozgurozturk

r522 kullanıyorum. fanın deli gibi çalışması ve bilgisayarın ısınması hariç hiçbir uyumsuzluk veya sistem kararsızlığı yaşamadım. ancak dediğim gibi fan çalışması ve (bence normalin üzerinde) ısınmaya -forumda bakmadığım başlık kalmamasına rağmen- çözüm bulamadım.

ozgurozturk

Alıntı yapılan: susema - 12 Nisan 2011 - 01:43:51
Şuradaki öneriyi yapar mısın:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22280.msg306708.html#msg306708

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim ancak bu problemle uzun süre karşılaşıp çözemeyince başka bir linux dağıtımı olan yine Ubuntu temelli "Linux Mint"e yöneldim ve linux mint 10'u kurdum. Şimdi gayet memnunum. Aşırı ısınma problemi yok, fanım da isyankar olmaktan vazgeçti :) Ubuntu ile 1 saat giden bataryam da 2 saat civarı gidiyor.

Bu iki sistem de aynı temellere dayanmasına rağmen -hatta Linux Mint, Ubuntu'nun izinden gidiyor bildiğim kadarıyla- bu fark neden oluştu anlayamadım ama hoşuma gitmedi de değil :)

Ekleme: bu arada ubuntu ile ilgili yapılan ayarların neredeyse hepsinin mint ile de geçerli olduğunu gördüm. Dolayısıyla bu forumdan faydalanmaya devam edeceğim :)

abbasc

samsung n150 ile linux mint 10' u  5 aydır kullanıyorum. fn tuşları haricinde (ses, parlaklık çalışıyor) hiç problem yaşamadım.

goktr001

Samsung RV511(diğer bir deyişle RV 511, R511, R 511). Tamamen uyumlu çalışıyor. Sürücüler tamamen uyumludur ve ekran sorunu bulunmamaktadır.

the kumpir

R508 Fn tuşlarından wireless, ekran parlaklığı, ve harici ekrana veya projektöre aktarma tuşları dışındakileri kullanabiliyorum, diğer donanımlarda da hiçbir problem yok.
Dünya'nın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır. B. Russel

Pashaes

Bilgisayarım r620. Pardus 2008 2009 2011 ve Ubuntu 11.04-12.04 sürümlerinde sıkıntılar yaşarken Ubuntu 10.10'da hiç br sıkıntım yok. Isınma problemim yok.  drıverlarda Sürücülerde bir sıkıntı yok. Maşallah demek lazım :)

Düzenleme Notu: Lütfen yazım kurallarına riayet ediniz.

sem

Şirket bilgisayarı olarak Samsung kullanıyorum... Yanılmıyorsam modeli r580 ve hiç bir soruna denk gelmedim şu ana kadar. Her iki sistem de kurulu bilgisayarda ve ne Debian'da ne Ubuntu'da bir sorun olmadı şu ana kadar.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

adonizer

Öncelikle Herkese Merhaba. İlk önce belirtmek istediğim şey problem benim bilgisayarımda yaşanmıyor, arkadaşımın bilgisayarında yaşanıyor. Modeli Samsung R540. Geçen hafta bilgisayarına Ubuntu yükledi. İlk bakışta her şey normal gözüküyordu. Ama sonra uzun süre internette gezinince veya Mineraft adlı java ile çalışan bir oyunu uzun süre oynayınca bilgisayar aniden kapanmaya başladı. Hiç belirti göstermeden aniden kapanıyor. Capslock felan hiç yanmıyor. Bilgisayarın tamamen gücü kesilmiş gibi kapanıyor. Hiç bir ışık yanmıyor veya fan sesi gelmiyor sorunu çözemedik lütfen yardım edin :(
Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

burk

@adonizer bu tip bir sorun için körleme yardım ve çözüm olmaz, o bilgisayar üzerinden uygun konu altında bir başlık açın ve oradan sorunu konuşalım. Şu durumda benim ilk aklıma gelen ısı sebebiyle kapanıyor olabileceğidir.