Disk bölümleme sorunu

Başlatan Escasmu, 03 Temmuz 2010 - 14:14:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Olorin

Alıntı yapılan: hitokiri - 12 Ekim 2010 - 08:22:31
Sistem yönetim disk aracını açıp o boş bölümü ntfs olarak biçimlendirebilirsin o zaman :)
İki taraftada görünür hem :)

Evet, Disk Aracı menüsünde 231GB'lık alanı "Boş" olarak tanımlamış, Disk sağlıklıdır yazıyor :) Bölüm oluştur seçeneği var hemen altta, sanırım oradan ntfs olarak biçimlendirebilirim değil mi? Kusuruma bakmayın, daha çok yeniyim o yüzden böyle acemice sorular soruyorum, alıştığım an Windows'a veda edeceğim :)

hitokiri

Evet aynen öyle :)
boş bölüm çekinmeden dene istediğini yanlış bi şey yaparsan siler bi daha yaparsın veri falan yok içinde :D

Olorin

Alıntı yapılan: hitokiri - 12 Ekim 2010 - 09:12:00
boş bölüm çekinmeden dene istediğini yanlış bi şey yaparsan siler bi daha yaparsın veri falan yok içinde :D

Teşekkür ederim cevaplarınız için :) Şu an işte olduğumdan akşam evde deneyeceğim mutlaka. Sonuç hakkında bilgilendirme yazısı yazarım...

Sonuç : Bölüm oluşturma işe yaradı, hem Windows'tan hem de Ubuntu'den oluşturduğum diski görebiliyorum :)

hitokiri

Alıntı yapılan: Olorin - 12 Ekim 2010 - 09:17:41
Alıntı yapılan: hitokiri - 12 Ekim 2010 - 09:12:00

Teşekkür ederim cevaplarınız için :) Şu an işte olduğumdan akşam evde deneyeceğim mutlaka. Sonuç hakkında bilgilendirme yazısı yazarım...
Heim kolay gelsin öyleyse burdan başlıyan ubuntu macerasıda :)

Olorin

Disklere artık ulaşabiliyorum her şey çok güzel de, şimdi kısayol oluşturma problemim var. Ubuntu'nun kurulduğu disk harici bir diskten masaüstüne kısayol oluşturmak istediğimde; "böyle bir bağ yok, bağ kırılmış çöpe göndereyim mi?" diye soruyor. Ancak ulaşmak istediğim diski elle açtığım zaman masaüstündeki kısayol bağı görebiliyor.

Başka bir diskten (Windows'u kurduğum veya boş bir diskten) kısayol oluşturma imkanım var mıdır?

stratovarius

Dik bağlama veya  ntfs config diye forumda arama yapınız.

Olorin

Alıntı yapılan: stratovarius - 13 Ekim 2010 - 09:32:31
Dik bağlama veya  ntfs config diye forumda arama yapınız.

Bağlamak istediğim disklerim ntfs formatlı olduğu için ntfs-config yolu ile çözümü denedim. Ntfs-config'i kurdum, ancak Sistem > Yönetim > NTFS yazma desteği yapılandırma aracı açılmıyor, alt+F2 den "gksu ntfs-config" yazdığımda da olmadı. ntfs-config'in çalışmama sebebi ne olabilir?

Yiğit Ateş

Uçbirimden çalıştırıp hata çıktısını buraya geçin.

stratovarius

Donatılar /uçbirim yolu ile uçbirimi açınız.

ntfs-config-root

Bunu yazıp entera basınız konsolda.

Normalde sizden şifre isteyip programın açılması lazım. Açılmazsa konsola mutlaka bir hata düşecektir.

Onu buraya ekleyiniz.

Olorin

Sonuç :

huseyin@huseyin:~$ ntfs-config-root
INFO : Launching ntfs-config with gksu...
    main(args, opts)
  File "/usr/bin/ntfs-config", line 75, in main
    app = NtfsConfig()
  File "/usr/lib/pymodules/python2.6/NtfsConfig/NtfsConfig.py", line 56, in __init__
    os.mkdir(HAL_CONFIG_DIR)
OSError: [Errno 2] Böyle bir dosya ya da dizin yok: '/etc/hal/fdi/policy'

Yiğit Ateş

Hal kullanımı sonlandırıldığından beri böyle garip sorunlar ortaya çıkabiliyor. En temizi fstab'a eklemek.

Olorin

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 13 Ekim 2010 - 19:03:02
Hal kullanımı sonlandırıldığından beri böyle garip sorunlar ortaya çıkabiliyor. En temizi fstab'a eklemek.

Teşekkürler. Google'da bir araştırma yaptım, birçok kullanıcı bu sorunla karşılaşmış, bu sitede çözümü bulmuşlar...Deneyip sonuç hakkında bilgi veririm --> http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1497399.html

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ekim 2010 - 22:59:14

Sorun çözüldü. ntfs-config sorunu için uç birime : sudo mkdir -p /etc/hal/fdi/policy girilmesi geçici olarak çözüm yaratıyor. Sonrası mağlum, alt+F4 --> gksu ntfs-config ile açılan menüden iki onay kutucuğu işaretleniyor ve restart sonrası diskler bağlanabiliyor...

cenin

Merhabalar, daha önce sistemi başka bir alana taşımayı ve home dizinini ayırmayı başarmıştım fakat son olarak sisteme linux mint kurarken ilk defa kullanıcı klasörünü şifreleyerek koruma seçeneğini seçtim. Bu kez bana yeter diye düşünerek sistem için 23 gb. alan ayırmıştım ancak home dizininide aynı alana kurmuştum. Her neden olduğunu anlayamadığım bir şekilde sistem kendi kendine şişti ve boş alan 340 mb'a kadar düştü. Sanırım upnp ve dlna server olarak kurduğum PS3 Medya serverın transcoding özelliği sebep olmuş olabilir bilemiyorum ancak başım çok ağrıdı :) yine home dizinini 80 lik ayrı bir dizine taşıma macerasına kalkıştım ancak nafile, başaramadım. Çünkü herşey şifreli olarak taşındığından bir türlü sistemi başarılı olarak açamadım. Bu kopyala yapıştır sil formatla dejavuları sonunda şifreli home dizininden kaynaklı bu sorunu kendi başıma aşamayacağımı düşünüp fstab dosyasına eklediğim home dizini ile ilgili satırı silip eski haline getirdim. Sistemi açtığımda ilginç bir tablo ile karşılaştım, şişen sistem %99 disk kullanımından %21'e düşmüştü ve bir türlü anlam veremedim fakat interneti ve dlna server meselesini (dlna özellikli lcd televizyon, telefon vs. gibi aygıtlara bu protokol üzerinden çeşitli medya dosyalarını streeming mantığına benzer bir şekilde paylaştıran teknoloji) daha verimli kullanabilmek için home klasörünü 80 lik hddye taşıma konusunda ısrarlıyım, kullanıcı oluşturulurken sorulan ve kolayca ayarlanabilen bu ev dizini ayarının kaldırılması mümkünmüdür acaba?

bytan

/home klasörünü 80'lik kısma taşırsan ve fstab ile bu yolu gösterirsen sorunun devam eder mi? Kullanıcı oluşturulurken belirtilen ev dizininin bağlantı yerini fstab sağlar, fstab ile yerini değiştirirsen silmene gerek kalır mı? O kısmı tam anlayamadım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cenin

Fstab ile tanımlamayı yaptım ancak şöyle bir sorun var aslında bende sizin mantığınızdan hareketle yola çıkmıştım fakat grafik ekrandan çıkıp konsolda root ile çalışırken yada live cd ile sistemi açtığımızda home klasörü şifrelenip içeriği kullanıma kapatılıyor. Şimdi buna ne gerek var diyecek olursanız home klasörünü kopyalayabilmek için bunlardan birini yapmam gerekiyor zira kullanıcı kullanılmakta iken kullanıcının home dizini altındaki bazı sistem dosyaları kopyalanamıyor yani home dizininin birebir klonunu 80 lik hddde oluşturmak için bunu yapmam gerekiyor. Haliyle dosyalar şifreli olarak alınınca da açılış sırasında hata veriyor. Kullanıcı adı ve şifre sorduğu kısıma kadar sorun yok, kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra sıra kişisel ayarların yüklenmesine geliyor ki kriptolu olduğu içinde yüklenemiyor.

bytan

Şimdi anladım. Kullandığın ev dizini şifreli olduğu için, şifreyi çözmek için mutlaka kullanıcı girişi gerekiyor, ancak bu durumda kullanıcıya atanmış ev dizini olarak belirtilen alandaki şifre çözülüyor. Fakat, dediğin gibi kullanıcı oluşturulurken girilen bu ayarı silersek, canlı cd ile açtığın zamanki gibi bir görüntü elde edeceksin. Bu yüzden kullanıcıyla giriş yaptıktan sonra bu verileri taşımalısın.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST