sayfalarda kararma problemi

Başlatan amon-ra, 03 Temmuz 2010 - 02:13:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

amon-ra

sorunu önce thunderbird te farkettim sonra chromiumda da çıkmaya başladı.
ekranın bir kısmı kendiliğinden kararıyor fareyle üstüne gelince o kararma geçiyor ama bu sefer de baska bir yer kararıyor uygulamayı açıp kapatınca düzeliyor ama bir süre sonra yeniden olmaya başlıyor.özellikle thunderbird te açar açmaz oluyor.panellerde yada masaüstünde olmuyor durduk yere sadece o dediğim uygulamaları başlatınca oluyor.
ekran kartından olabileceğini düşündüm ama son ati sürücüsünü kullanmaya başladığımdan beri efektler de dahil sorunsuz kullanabiliyorum.
tam da bütün sorunları çözdüm derken bu çıktı karşıma :) yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Alquimista

fglrxinfo

çıktısı ne diyor acaba? Bana ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor gibi geldi sorun. Son ati sürücüsünden sonra bunu görmeye başladıysanız büyük ihtimalle bu yüzden zaten :)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

amon-ra

can@can-laptop:~$ fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 2400 XT
OpenGL version string: 3.3.9901 Compatibility Profile Context

çıktılar yukarıdaki gibi

Alquimista

Ekran kartında sorun görünmüyor, belki ayarlamasında bir sıkıntı vardır.

cat /etc/X11/xorg.conf

ile bir de o dosyanın içeriğine baksak?
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

amon-ra

can@can-laptop:~$ cat /etc/X11/xorg.conf
Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

compiz açık.
daha önceleri compiz açıkken videolarda takılmalar oluyordu.şuan öyle bir sorun yok yani düzgün çalışıyor diyebilirim compiz.

bytan

Metacity'e bir süreliğine geri dönüş yapıp sorunun devam edip etmediğine bak.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

amon-ra

sanırım sorun compizden değil kapattım şimdi onu metacity aktifti thunderbird ü açtığım gibi sayfanın çeşitli yerleri yukarıdaki resimdeki gibi kararmaya başladı.tuhaf olan sadece 2 uygulamada oluyor başka hiçbir yerde karşıma çıkmadı daha chromium ve thunderbird ten başka.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Temmuz 2010 - 15:45:06

buda thunderbirdten bir görüntü.

bytan

Metacity --replace ile de devam ediyorsa doğrudan sürücünü suçlarım. Gerçi diğer durumda da compiz ile çatıştığı için onu suçlayacaktım.  :)

PF @ ST

amon-ra

sorun % 90 sürücüden kaynaklı son ati sürücüsübü kurmadan önce mesa kullanıyordum böyle bir sorun yoktu ama bu sefer de çok ısınıyordu bilgisayar ve fan neredeyse hiç durmuyordu.
sürücüyü nasıl kaldırabilirim?

bytan

sudo /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh

Yeni sürücünü kurmadan makinayı kapatmamanı tavsiye ederim. :)

PF @ ST

agritux

Ben arch'da aynı sorun ile karşılaşmıştım. Gtk temasını kullan dediğimde sorun olmuyordu. xcompmgr kaynaklı idi benim sorunum.

amon-ra

sorunun sürücüde olduğu kesinleşti. sürücüyü kaldırınca düzeldi ama kurunca yeniden ortaya çıktı. sürücüyü kaldırmadan düzeltmenin bir yolu var mı?

agritux

Sürücüyü kullanırken gtk temasını kullan seçeneğini seçer misin

amon-ra

agritux

amon-ra

thunderbird için bir çözümünüz var mı acaba_?  :)
bir de diğer programlara bulaşmasından korkuyorum umarım öyle bir sorun çıkarmaz yoksa ben yine mandriva yolunu tutacağım  ;)

agritux

Chrome için oldu mu?
Diğer programlara sıçramaz merak etme :)
Program kaynaklı bunlar. Yavaş kaydırma da olabilir sebebi gerçi. Hiç aklıma gelmemişti.

amon-ra

chromiumda sürekli olmuyor nadiren çıkıyor ama thunderbirdte sürekli oluyor ve tahmin edeceğiniz gibi çok rahatsız edici.umarım sıçramaz diğerlerine :)

agritux

amon-ra

chromium 6.0.453.0 (51332) Ubuntu 10.04
sürümünü kullanıyorum.

Alquimista

ATI sürücüsünü nereden yüklemiştin? Forumda iki farklı biçimde nasıl yükleneceği anlatılıyor, depodan fglrx kurup deneyebilirsin ya da alternatif olarak Ati'nin sitesinden çekip deneyebilirsin. Ben de ati kullandığımdan arada farklılıklar yaşıyorum.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716.0.html

amon-ra

atinin sitesinden indirip kurdum.ekran kartıyla ilgili bütün çıktılar olması gereken değerlerde kurulumda sorun yok.chromiumda sorun yok şimdilik ama thunderbirdte devam ediyor.

Alquimista

Verdiğim sayfadaki birinci anlatım ile yüklemeyi denesen bir de? O çözüm olabilir. Depolardan yüklerim ben genelde, hiç bir sorun yok.

amon-ra