Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Alfa 2 Duyuruldu

Başlatan özgürubuntu, 02 Temmuz 2010 - 11:08:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Henüz Alfa sürüm olduğu için ileri seviye kullanıcılar haricinde tavsiye edilmiyor

10.04'ten Yükseltmeyi Nasıl Yaparım?
sudo apt-get install ubuntu-desktop
KDE için ;
sudo apt-get install kubuntu-desktop
komutları ile sistemlerinde bulunan eksik paketleri kontrol edebilirler
ALT+F2 tuşları ile komut penceresini açıp
update-manager -d
Ya da Uçbirimden ;
sudo do-release-upgrade -d
komutları vererek yüksetme yapabilirsiniz.

Neler Yeni?
* 10.10 Alfa 2'de Linux kerneli  2.6.35-rc3 üzerine 2.6.35-6.7
* GNOME 2.31
* KDE 4.5 RC1
* Qt 4.7 Beta

İndirme Bağlantıları
http://cdimage.ubuntu.com/releases/maverick/alpha-2/ (Ubuntu Desktop, Server, and Netbook)
http://uec-images.ubuntu.com/releases/maverick/alpha-2/ (Ubuntu Server for UEC and EC2)
http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/maverick/alpha-2/ (Kubuntu Desktop and Netbook)
http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/maverick/alpha-2/ (Xubuntu)
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntustudio/releases/maverick/alpha-2/ (Ubuntu Studio)
http://cdimage.ubuntu.com/mythbuntu/releases/maverick/alpha-2/ (Mythbuntu)

Sürüm Duyurusu ;
http://www.ubuntu.com/testing/maverick/alpha2

Ekran Görüntüleri ;
* http://www.omgubuntu.co.uk/2010/07/ubuntu-1010-alpha-2-released.html
* http://www.webupd8.org/2010/07/ubuntu-1010-maverick-meerkat-alpha-2.html

ironic

@özgürubuntu, teşekkürler. Güncellemeler haricinde pek yeni özellik görünmüyor henüz.

sabian

en çok KDE 4.5'i merak ediyorum, acaba herhangi bir değişiklik olmuş mudur?
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Yiğit Ateş

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

susema

Bambal

!EÇB!

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Temmuz 2010 - 03:43:58
Ben denedim, hâlâ deniyorum :)

Deneyin tavsiyesi değildi tabii bu. Sonuç olarak sistem henüz Alfa.

sema

Alıntı yapılan: sema - 06 Temmuz 2010 - 14:29:58
Ben denedim, siz de deneyin :)

Benimkisi tavsiye :P Şaka yapıyorum tabii, ileti devamına uysun diye yazdım ben onu. 10.10'a yükselttim ama henüz bilgisayarı yeniden başlatmış değilim ve açıkçası bilgisayarımı kapatmaya da korkuyorum, açılmama ihtimali var, NŞA'da pek takmam ama malum dergi çalışmaları var masaüstünde, onları kaybetme korkusu olmasa, zaten bilgisayarı kapatmadan evvel flash'a atacağım yazıları bu sefer (dergi tayfasının elinde kalabilirim yoksa), işimi garantiye almak için :)

susema

Yiğit Ateş

Unclutter mıdır ne karın ağrısıysa, deli etti beni :) Ben de bu fare imleci niye kayboluyor diye xorg dosyası, nvidia sürücüsü falan bakıp duruyorum. Meğersem bir özellikmiş. Fareyi 1 sn oynatmazsanız imleç kayboluyor. Hangi akıllı böyle bir özellik koyduysa :)

Güncelleme yöneticisi ve yazılım merkezi hangimiz daha çok donup kalacağız yarışındalar, birinciye karar veremedim. Nautilus'ta dosyalar arasında gezinmek ayrı bir işkence, performans yerlerde. Plymouth, sürücüyü yükledikten sonra yine bozuluyor, hala düzeltmemişler. Daha pek çok sorunla karşılaştım ama aklıma gelenler şimdilik bunlar. Sonuç olarak Alfa 2'yi sabit diskten uçurdum, pişman da değilim :)

heartsmagic

Fare imlecinin kaybolmasını ilk durumda ben de yadırgadım ama sonradan sonradan hoşuma gitmeye başladı. Okurken ve yazarken rahatsızlık vermiyor.
Yazılım merkezini hiç kullanmam ancak güncelleme yöneticisi bende kararlı çalışıyor.
Nautilus gayet hızlı, sanırım bu alfa beni sevdi :) Kendisinin Karmic'ten geldiği düşünülürse hatta, gayet kararlı :)

sema

Bilgisayar ara ara donuyor gibi ama donmuyor sadece gibi ve bence hızlı. Plymouth'un düzeltilmiş olmasına da çok sevindim. Henüz tam olarak denedim denemez ama ilk etapta çok hoşum gitti, uçurmaya niyetim yok benim.. Bakalım...
susema

ironic

Bugün aradan  ben de yükselttim. Açılışta ekran kartı sorun yaptı. Uğraştım biraz, ayarları okutamadım.  Her seferinde şu sürücüleri kaldır öncelikle diyorum ama bir anda her şey olup bitiyor. Geç kalıyorum.  :) Geri vazgeçip açık kaynak sürücülerle devam etme kararı aldım. Zaten çözünürlük sorunu yapmıyor, yeterli bana. Diğer taraftan, pek kullanmadığım sık güncellenebilecek java, openoffice bilimum kullanmadığım tüm uygulamaları kaldırdım. Zaten Lucid de de bayağı bir yüklü temizlik yapmıştım.

Alıntı yapılan: sema - 06 Temmuz 2010 - 23:57:31
Bilgisayar ara ara donuyor gibi ama donmuyor sadece gibi ve bence hızlı. Plymouth'un düzeltilmiş olmasına da çok sevindim. Henüz tam olarak denedim denemez ama ilk etapta çok hoşum gitti, uçurmaya niyetim yok benim.. Bakalım...

Donmalar X den dolayı oluyor galiba. Çakışan  yüklü bir X güncellemesi var. Bugün bir kere Synaptic i açarken sağlam dondu mecbur yeniden başlatmak zorunda kaldım.

Bir iki görüntü. Yazılım merkezinden

sema

Bende Yazılım Merkezi açılmıyor, Synaptic de öyle. Nautilus'tan yapıyorum güncellemeleri şimdilik. Ayrıca sda'lar, sdb'lere dönüşmüş, bunun sebebini merak ediyorum. Haliyle önceden bağladığım diskler de girişte hata veriyor,  fstab dosyasına baktım, her bir disk için hem sda hem de sdb olarak yapılandırılmış, sda'lar eski diye sildim ama olmadı, şimdi sda'ları ekleyip sdb'leri sileceğim. Allah'a emanet artık. Güzel ama pişman değilim.
susema

ironic

Muhtemelen, Python Türkçe uyumsuzluk sorunundan kaynaklanıyordur. Forumda yazılım merkezi açılmama  hatasının çözümü mevcut.  Disk sorunları için de > Alfa/Beta/Rc bölümüne yeni başlık güzel gider.  :)

sema

Disk sorunu çözüldü, söylediğim gibi fstab dosyasında sdb'lerdeki b'leri a'ya çevirip yeniden başlatınca düzeldi.. Yazılım Merkezi için de söylediğin başlığa bakayım..
susema

heartsmagic

Bir ara forumda söylemiştim. X paketleri yaklaşık on beş gün boyunca paketlenmeyi bekledi, zira doğrudan bir dist-upgrade X'i sorunlu hâle getiriyordu. Daha doğrusu X için paketlenmiş sürücüleri. Bu nedenle safe-upgrade ile devam ettim ben, hâlâ da öyle devam ediyorum, Alfa kullananlar da öyle devam etsinler. Şu an bu sorun giderildi mesela. Bende X yüzünden donma veya çakılma olmuyor, şanslı sayayım bari kendimi :)

ironic

Şu an güncellemeleri alıyorum  halen beklemede gözüküyor. Donma bugün bir kez oldu. İlk yükselttiğimde ufak tefek takılmalar da oluyordu. Yeni güncellemeleri alınca bayağı bir farketti. Şu an umduğumdan kararlı. O  kadar yükleme kaldırmadan sonra pek açılacağını sanmıyordum.   :)

BELLEROPHONTES

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Temmuz 2010 - 19:26:31
Fare imlecinin kaybolmasını ilk durumda ben de yadırgadım ama sonradan sonradan hoşuma gitmeye başladı. Okurken ve yazarken rahatsızlık vermiyor.
Yazılım merkezini hiç kullanmam ancak güncelleme yöneticisi bende kararlı çalışıyor.
Nautilus gayet hızlı, sanırım bu alfa beni sevdi :) Kendisinin Karmic'ten geldiği düşünülürse hatta, gayet kararlı :)

Burası bu sorunun yeri değil ama merak ettim. forumda da gereksiz başlık açmak istemedim.

Maverik için neden Karmic'ten geldi dedin? Yani lts bir sürüm çıkıyor. Kararlı güzel beğeneni de çok. Neden karmicten devam ediyorlar da licud'den devam etmiyorlar?
Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: BELLEROPHONTES - 08 Temmuz 2010 - 01:13:56
Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Temmuz 2010 - 19:26:31

Burası bu sorunun yeri değil ama merak ettim. forumda da gereksiz başlık açmak istemedim.

Maverik için neden Karmic'ten geldi dedin? Yani lts bir sürüm çıkıyor. Kararlı güzel beğeneni de çok. Neden karmicten devam ediyorlar da licud'den devam etmiyorlar?
@heartsmagic, Karmic'ten Lucid'e, Lucid'den de Maverick'e yükseltmeyle geçmiş. Onu belirtmek istedi sanırım :) Ben aynı işi yapsam kesin sistem göçerdi :)

BELLEROPHONTES

Ya bu linux 'u çabuk öğrenip birşeyler yapmak için deli oluyorum ama nedense adam gibi bir ilerleme yapamadım. Alfa sürümleri denesem öğrenir miyim diyorum sonra dönüp sürekli sorun çıkaranlar alfa orta düzeyler ise beta betayı beklim diyorum. Sonra ben daha sudo yu apt-get i yeni öğrendim hele dur diyorum :D :D

Sizce ne yapim alfa yı yüklim mi?
Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: BELLEROPHONTES - 08 Temmuz 2010 - 01:23:21
Ya bu linux 'u çabuk öğrenip birşeyler yapmak için deli oluyorum ama nedense adam gibi bir ilerleme yapamadım. Alfa sürümleri denesem öğrenir miyim diyorum sonra dönüp sürekli sorun çıkaranlar alfa orta düzeyler ise beta betayı beklim diyorum. Sonra ben daha sudo yu apt-get i yeni öğrendim hele dur diyorum :D :D

Sizce ne yapim alfa yı yüklim mi?
Bence şöyle yap, asıl sistemin olarak Lucid dursun. Benim gibi bir disk bölümünü atış talim alanı olarak kullan :) Oraya da alfa kur.

heartsmagic

Linux'u öğrenmek istiyorsan önce kararlı sistemlerde vakit geçir. Alfa veya beta sistemler bir şeyler öğretse de asıl amaçları bu değil. Kendine vakit tanı öncelikle, gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

yusufask

Arkadaşlar bende ubuntu 10.10 duyunca indirdim yükledim ama görsel efectleri etkinleştirmek için ekran kartı sürücüsünü yüklemek lazım.yüklince pc yeniden başlatıyorum.ama logon ekranı geliyor ve gitmiyor saatler geçti halen acılmadı.4 kez bastan yükledim ama aynı hata yüklüyorm pc kaptıyom acıyorum acılıyor ama görsel efectleri etkinleştirmek için ekran kartı sürücüsünü yüklüyorum pc yeniden başlatıyorum acılmıyor ne yapmalıyım. sorun bilen arsa yardım edebilir mi?

heartsmagic

@yusufask, bu başlıkta değil de Alfa/Beta/RC bölümünde dile getir sorununu. Fakat böyle sorarsan ne yazık ki yardımcı olamaz kimse. Grafik kartın nedir, modeli nedir, hangi sürücüleri nasıl kurdun, ilgili çıktılar nedir vs. gibi bilgiler lazım.

Ayrıca bu başlıkta da söylendiği üzere Alfa/Beta sürümler normal kullanım için değil, görüp hata bildirimi yapmak içindir. Mümkünse kararlı sürüme dönmen senin yararına olacaktır.