Linuxta Usb Belleği Ram Gibi Kullanabilir Miyiz

Başlatan MuzziP, 30 Haziran 2010 - 23:46:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mcyegen

Alıntı yapılan: dewilman - 15 Ağustos 2012 - 15:02:33
Bir yerde mesela 2 gb lik bos imaj hazirlayip mkswap komutuyla swap alani yaptigini okumustum. Suan internetten mkswap man dosyasina baktigima gore herhangi bir disk icin de ise yariyormus. Boylece sey flash bellekle de yapilabilir ama flash belleklerin yazma omurleri oldugu icin imaj dosyasi olayi bana daha mantikli geldi.
Bu arada swap alaninin RAM ile bir alakasi yoktur. RAM miktari asildiginda veya bilgisayar uyku moduna alindiginda SWAP alani kullanilir.
yanlış. ram miktarı tam olarak kullanılmasa da swap alanına başvurur işlemci. en azından windowsta böyle linuxu bilmiyorum.
Hello World!

heartsmagic

Alıntı yapılan: mcyegen - 15 Ağustos 2012 - 15:42:28
yanlış. ram miktarı tam olarak kullanılmasa da swap alanına başvurur işlemci. en azından windowsta böyle linuxu bilmiyorum.

Yanlış değil, sistem çok zorlanmadıktan sonra takas alanı pek kullanılmaz, hatta hiç kullanılmaz. Fakat belleğe hatırı sayılır bir yüklenme olursa (örneğin sanal makineleri coşturmak gibi), tamamen dolması beklenilmeden az da olsa takas alanına sıçrama olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mcyegen

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ağustos 2012 - 12:57:39
Alıntı yapılan: mcyegen - 15 Ağustos 2012 - 15:42:28

Yanlış değil, sistem çok zorlanmadıktan sonra takas alanı pek kullanılmaz, hatta hiç kullanılmaz. Fakat belleğe hatırı sayılır bir yüklenme olursa (örneğin sanal makineleri coşturmak gibi), tamamen dolması beklenilmeden az da olsa takas alanına sıçrama olabilir.

evet aynı söylediğiniz şekilde heartsmagic. sistem zorlanmadıktan sonra takas alanına başvurmayı seçmez işlemci, fakat bir bilgisayar işlemcisinin davranışlarını insan davranışlarına göre yorumlamamak lazım. saniyede milyarlarca kez(3ghz=3 milyar hz) yük binip binmediğini kontrol eden bir parça için saniyenin çok küçük bir zaman aralığındaki yüklenme bile çok önemli. swap alanlarının, özellikle çok sayıda farklı farklı donanım olacak şekilde swap alanı kullanmanın yararı her zaman gözle görülecek derecede olmayabilir, fakat işlemciye bu şekilde bir seçenek sunmanın hiçbi zararı olmadığı gibi çeşitli yararları var.

örneğin ani yük binmelerinde dengeleyici görevi görür. bu hem parçaların uzun ömürlü olması için yarar sağlar hem de performans açısından yarar sağlar.

bilgisayar oyunu oynayan arkadaşlar bilirler, aniden büyük bir obje yüklendiğinde bilgisayar bir an için kasar sonra kendine gelir. bu hard diskin yavaşlığından kaynaklandığı gibi işlemciye aniden binen yük fazlalığından da kaynaklanır. işte fazla sayıda ram ve fazla sayıda swap alanı kullanmak size burada yarar sağlar. veriyolunu genişletmiş olursunuz, işlemci kısa bir zaman için bile olsa swap alanının sağladığı veri yolu genişliğinden önemli derecede faydalanır.

ve bu bahsettiğim işlemler aslında saniyenin çok küçük bir kısmında sürekli gerçekleşir bilgisayar içerisinde. fakat biz bilgisayara göre çok yavaş olduğumuzdan  genelde farkedemeyiz.
Hello World!

laser1999

Yazim yanlislariyla dalga gecmek yerine dogrusunu biliyorsak medenice duzeltmesini istiyoruz hatayi yapandan. Bu konuda size yapacagim ilk ve son uyaridir.

furkankalkan

Takas (Swap) alanı daha önce de belirttiğimiz gibi RAM değildir ve hatta normal bir günde (internette gezinmek,kelime işlemci kullanmak v.s.) görünür miktarda kullanılmaz bile. Bu yüzden aşırı bir performans artışı beklememek lazım.
boot önceliğini biostan halledebilirsiniz. Fakat benim tavsiyem Ubuntu açıldıktan sonra
sudo swapon /dev/sdX (X sizin flash belleğinizin harfidir (başka bir depolama aracı bağlı değilse genellikle "b" dir ))
Komutunu vermektir.
belleği çıkartırken
swapoff -a
Komutunu uygulayabilirsiniz.

Düzenleme notu: @dewilman, komutları code etiketi kullanmakdan verme alışkanlığınızı bırakınız lütfen.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

ethernity

Ubuntu'yu değişik ortamlar ve parametrelerle uygulama yolunda ilerliyorum. Elime eski model ve düşük donanım değerleri olan bir bilgisayar geçti. Kendimde de bundan biraz hallice başkası vardı. Bunları birleştirip orta halli bir şey çıkarmak istedim. Sonuç olarak durum şöyle:
İşlemci: Pentium 4, 2.80 GHz
RAM: bir tane 256 MB, bir tane 512 MB. Toplam 768 MB
HDD: 80 GB. Yedekte de 60 GB-lık başkası var.

80 GB olana Ubuntu 16.04 kurdum.Kurulum normal gitti, hiçbir sorun çıkmadı. Güncellemeleri falan da yaptım. Biraz kasılma var ve kendiliğinden kapanıp tekrar açılıyor arasıra. Bellek kullanımı yüzde 90-100 arası seyrediyor. Ben de kendiliğinden kapanmanın bu sepepten olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarı bir yere sabitlemediğim için her fırsatta açamıyorum. Şu anda da kapatıp bir kenara koyduğum için aklıma gelenleri uygulamak işi başka bir zamana kaldı haliyle. Bunlardan biri de boşta kalan diski takas alanı gibi kullanmak. Fikir edinmek istediğim şey de bu konu. Acaba böyle yaparsam. Bu kapanma olayının karşısını alabilir miyim? Yoksa başka bir nedeni mi var? Fikir ve tavsiyelerinizi bekliyorum ve bütün bunları en yakın uygun bir zamanda hayata geçirip sonuçlarını buraya yazacağım. Yani bu bilgisayar bir nevi laboratuvar haline geldi benim için :)

lubuntu

[mention=637689]@ethernity[/mention] daha hafif bir dağıtıma geçiş yap.