Ubuntu 8.04 64 bit Atheros AR5007EG (AR2425) Kurulumu

Başlatan muuzoo, 22 Haziran 2008 - 20:55:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Şimdi kontrol ettim, kablosuz anahtarını kapasam da açsam da sonuçlar seninkisi gibi oluyor. Kart ve kablosuz bilgisi görünüyor çıktılarda. Haliyle sende ışık yanmıyorsa cidden kablosuz kapalı olabilir. Bu durumda dizüstü modeline göre Fn tuşu sıkıntısı için arama yapmak gerekecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tanercat

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Nisan 2009 - 21:42:40
Şimdi kontrol ettim, kablosuz anahtarını kapasam da açsam da sonuçlar seninkisi gibi oluyor. Kart ve kablosuz bilgisi görünüyor çıktılarda. Haliyle sende ışık yanmıyorsa cidden kablosuz kapalı olabilir. Bu durumda dizüstü modeline göre Fn tuşu sıkıntısı için arama yapmak gerekecektir.
hocam kaç gündür arama yapıyorum bu konuda ama bişe bulamadım. notebook LG R310. bilgisi olan varsa allah rızası için bişeler yazsın :(

heartsmagic

Kabaca baktım model pek sonuç vermiyor. Daha detaylı bakmak gerekiyor ne yazık ki.

tanercat

ok usta daha detaylı dediğin nedir ne bilmek gerekiyorsa ben bilgileri buraya yazayım. uyuyamıyorum geceleri bu sorun yüzünden.
bu arada notebook un orjinal wireles kartı bu değil bunu sonradan değiştirdim. eğer bilgisayarın özelliklerine internetten bakarsanız göreceksiniz kartı atheros değil intel diye şimdiden söyliyim dedim.

heartsmagic

Detaylı derken biraz daha vakitten bahsediyordum. Şu an ancak kabaca bakabiliyorum, oturup iyice bir Google araması yapılabilir. Fakat benim kabaca yaptığım arama bile aslında Linux/Ubuntu konusunda bana fikir verdi. Pek bilgi yok ne yazık ki bu konuda.

Kartın değişmesi Fn meselesine etki eder mi bilemiyorum.

tanercat

anladım hocam mesela sony acpi için sonuçlar var acaba bu donanımlar arasında tesadüfen bir benzerlik olupta aynı yüklemeleri yapsak bi işe yarar mı? yoksa çokmu sallamış olurum böylece???? veya fn tuş değil de ubuntu açıılışta aygıtı açacak bir düzenleme yapılabilir mi? sadece fikir jimnastiği açısından soruyorum. saçma olabilir kızmayın...

heartsmagic

@tanercat kızmak en son yapacağım, hatta yapmayacağım şey olur :) Biz fikir teatisi yapılmasına neden kızalım ki, bilakis seviniriz.
Şimdi, aslında bu kablosuzu aktif etme olayı bazı betiklerle yapılabiliyor diye gördüm bir yerlerde. Fakat herkeste aynı sonucu verir mi bilemiyorum. Teorik olarak betik kullanmak iş görebilir, eğer benzer bir şeyler yakaldıysan deneme yapabilirsin. İş görürse başlangıca bile eklenebilir.

localhost

Senin Bilgisayarda iki tane wlan mi var ? Ayrica kartin tüm özelliklerini yaz. Ben yarin aksam bir bakinayim. lsusb ve pci ciktilarini filanda ekle.
Linux LPIC1 - MCSA

tanercat

hocam şimdi denemeye korkuyorum. betik derleme işlemi nedir nasıl olur tam olarak bilmediğim için siz birşey söylemeden yapmak istemiyorum. biraz açıklar ve örneklerseniz sevinirim.
@Kirmizi hayır 1 tane wireless var şu anda atheros ar5007eg.

localhost

Bu Linkteki Notebook`a sahipsen icinde Intel® WiFiLink 5100 AGN (bis zu 300Mbps) karti var. Yoksa yaniliyormuyum ?
Linux LPIC1 - MCSA

tanercat

@Kirmizi daha önce belirttiğim bölüme bakarsan cevap burda var zaten.
Alıntı yapılan: tanercat - 02 Nisan 2009 - 23:12:59
ok usta daha detaylı dediğin nedir ne bilmek gerekiyorsa ben bilgileri buraya yazayım. uyuyamıyorum geceleri bu sorun yüzünden.
bu arada notebook un orjinal wireles kartı bu değil bunu sonradan değiştirdim. eğer bilgisayarın özelliklerine internetten bakarsanız göreceksiniz kartı atheros değil intel diye şimdiden söyliyim dedim.

yani ben wireless kartı değiştirdim.

localhost

yok benim merak ettigim. Notebook`un icindeki wlani nasil degistiriyorsun?  PCMCIA kartini taktiginda anakarta bagli olan wlan kartini nasil devre disi birakiyorsun ?
Linux LPIC1 - MCSA

tanercat

PCMCIA kart kullanmıyorum ki. anakartın içindeki wireless kartı söküp elimdeki diğerini takıyorum....

heartsmagic

Alıntı yapılan: tanercat - 03 Nisan 2009 - 23:21:47
PCMCIA kart kullanmıyorum ki. anakartın içindeki wireless kartı söküp elimdeki diğerini takıyorum....

Kart tümleşik değil yani?

Betik meselesini dediğim gibi araştırmaya bakıyor. Derleme gerekmez, muhtemelen bir kaç komutla kablosuzu açmaya çalışırız. Zaten olmazsa olmaz.

localhost

Senin olayin beni asar o zaman. Biliyormusun bilmiyorum notebookta gelen wlan karti N teknolojisini tasiyor. Yani 300mbs ye kadar veri hizi ve cekim gücü abg ye göre daha yüksek bir wlan karti. Eger elinizde N teknolojisine sahib bir wlan modeminiz varsa bence notebookla gelen karti kullanmaniz daha mantikli.
Linux LPIC1 - MCSA

tanercat

@heartsmagic kart tümleşik değil.
betik olayına daha önce hiç girmedim. onun için deneme vs.. yapamıyorum.

@Kirmizi kart evet daha iyi çekim gücü sağlıyor ama benim kullandığım ubuntu programlarında işe yaramıyor. atheros daha iyi işlev görüyor o konuda.

heartsmagic

@tanercat senin model için bir şeyler bulamadım. Daha önce buna benzer bir soru sorulmuştu forumda. Bir arkadaşın Fn tuş sorunu vardı. Onun için bakınırken kablosuz açma-kapama (sistemsel değil) betiği görmüştüm ancak şu an bulamıyorum ne yazık ki.

tanercat

@heartsmagic 
usta şu adreste başka bi makina için bi çözüm var ama. benzer bi sorunmudur tam emin olamadım bi bakarmısın?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=4452.0

bir de şu adreste bir hata raporu bildirilmiş tam anlayamadım. ingilizcem yetersiz kaldı.
http://www.ubuntu.com/getubuntu/releasenotes/810#Cannot%20reactivate%20Intel%203945/4965%20wireless%20if%20booting%20with%20killswitch%20enabled

heartsmagic

Senin kart şu an Atheros değil mi? Oradaki sorun intel çipsetli kartlar için sanırım, işe yarayacağını sanmıyorum.

tanercat

muuzoo

Ubuntu 9.04 64 bit işletim sisteminde daha önce bizi uğraştıran bu ağ kartı sorunsuz bir şekilde çalışıyor.  :)

tanercat

kendiliğinden mi çalışıyor. umarım öyledir. öyleyse yaşadık :D

muuzoo

Alıntı yapılan: tanercat - 27 Nisan 2009 - 21:48:35
kendiliğinden mi çalışıyor. umarım öyledir. öyleyse yaşadık :D

Aynen öyle. Kendiliğinden tanınıyor ve çalışıyor. WPA2 ile ilgili bir sorun da yaşamadım. WPA2 şifrelemeli ağa sorunsuz şekilde bağlandı.
Kullandığım makina LG R400 serisi bir dizüstü bilgisayar. Tüm donanımlar başarıyla tanındı. En büyük korkum bu ağ kartı idi ama hiç bir sıkıntı olmadı. Ek bir şey yapmadan kartı tanıdı, kablosuz ağları gösterdi ve bağlandım. Ubuntu 9.04 x64 kullanıyorum.

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkürler. İlk iletiye bir not ekledim böylece.