[Nasıl] Terminal'i Transparan/Şeffaf Yapmak

Başlatan Sypro, 18 Mart 2008 - 12:38:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sypro

Yazılım sunumları, Gnome masaüstü ve Üye çalışmaları arasında kaldım bu konu için; ama şu an bir How To bölümümüz olmadığından yazılım sunumlarına açtım, ilerde taşınması gerekirse taşırız.

Basit ama bi o kadar da güzel olan bu işlem için ihtiyacımız olan tek şey bir mouse :)
Birkaç tıklama ile terminal'imizi göze hitab eder bir hale getireceğiz.
Başlıyoruz.

Öncelikle terminali açalım,

[IMG]http://img209.imageshack.us/img209/4847/01ks7.th.png[/img]

Düzen > Profiller

[IMG]http://img216.imageshack.us/img216/9637/02la5.th.png[/img]

Düzen > Etkiler

[IMG]http://img204.imageshack.us/img204/8333/03bw3.th.png[/img]

Saydam (çubuk yardımı ile ne kadar saydam olacağı) > Kapat > Kapat

Sonuç olarak saydam arkafonlu bir terminale sahip oluyoruz.
Dediğim gibi, bir yazılım sunumu değil; ama benim çok sevdiğim bir düzenleme.
Bilmeyenler -illa ki vardır- için kaynak olması dileği ile.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Tekrar teşekkürler. Ancak başlıkları acaba Nasıl? yerine Nasıl mı yapsak? Hani sorudan ziyade anlatım olduğu daha rahat anlaşılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2008 - 14:16:47
Tekrar teşekkürler. Ancak başlıkları acaba Nasıl? yerine Nasıl mı yapsak? Hani sorudan ziyade anlatım olduğu daha rahat anlaşılır.

ikisini de düzenledim, nasılın soru teşkil etmesinden kaynaklanıyordu o " ? " :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Okuyacaklar da çözüm yerine soru olduğunu düşünmesinler diye söyledim ben de :)
Teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

s1bernet1k

Bence güzel bir paylaşım. Farklı bir sorum olacak windows xp de biliyorsunuzki ms-dos penceresinin açılış renklerini değiştirebiliyoruz bunu ubuntu nun consol u için nasıl yaparız örneğin zemin rengi siyah yazıların rengi yeşil şimdiden teşekurlerr...
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

fortran

Alıntı yapılan: zafercanpolat - 18 Mart 2008 - 16:23:28
Bence güzel bir paylaşım. Farklı bir sorum olacak windows xp de biliyorsunuzki ms-dos penceresinin açılış renklerini değiştirebiliyoruz bunu ubuntu nun consol u için nasıl yaparız örneğin zemin rengi siyah yazıların rengi yeşil şimdiden teşekurlerr...
Onu da aynı pencerede renkler sekmesinde yapıyorsunuz. Sistem temasının rengini kullan seçeneğinin solundaki tıkı kaldırdıktan sonra zemin ve yazı rengini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Sypro

o konuda pardus 'u takdir ediyorum, kendisinden haz etmesem de terminal ekranı (konsole) gayet renkli :)

s1bernet1k

Alıntı yapılan: fortran - 18 Mart 2008 - 17:45:02
Alıntı yapılan: zafercanpolat - 18 Mart 2008 - 16:23:28
Onu da aynı pencerede renkler sekmesinde yapıyorsunuz. Sistem temasının rengini kullan seçeneğinin solundaki tıkı kaldırdıktan sonra zemin ve yazı rengini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Teşekürler okulda sınav haftası başladığı için ubuntumdan ayrı düştüm :) eve gidince deniyecegim bayagı sabırsızlandım ...
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

engin1975

UBUNTUNA

Teşekkürler ben de beyaz değilde siyahtan hoşlanıyorum konsolda.. yazı işime yaradı..

edge_nabby

aynısını yakuake için de yapabilir miyiz? pardus'ta konsole ayarlarından ayarlayınca yakuake de şeffaf olabiliyordu. (pardus'taki gerçek şeffaflık değil ama. arka plan masaüstü resminizi transparanmış gibi koyuyor.) uçbirimde anlattığınız şekilde yapılabilen gerçek saydamlığı yakuake'de nasıl yapabiliriz?

E-DOGAN

Bence de çok güzel bi uygulama 1 yıl önce denemiştim bunu. Bi ara ubuntu ya ara verdim unutmuşum. Ama şimdi bulunca diğer tema paketlerine gerek kalmıyor. Nekadar sade okadar iyi.

Saygılar hepinize

EDIP DOGAN

Haoskman

Güzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederim..

ErtugrulTRN

terminalimizde ( Uçbirim ) görmek için Düzen > Profil Tercihleri > Arka Plan yolunu kullanmanız yeterli.

Sohicak