Codecleri nereden nasıl indirebilirim?

Başlatan LaneX, 28 Haziran 2010 - 01:05:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LaneX

arkadaşlar sistemdeki ubuntu 9.10u silip temiz kurulum ile 10.04 kuracağım. Fakat şu sıralar kota sorunum olduğu için codecleri falan internet cafeden indireceğim. Ubuntuda "sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras"  komutunu verdiğimizde yüklenen codecleri bir yerden .deb şeklinde indirip kurma veya buna benzer yöntemler varmı? ::)

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler :)
sudo apt-get install ozgurluk

sipazilla

bana tam olarak paket isimlerini verebilirseniz sizin için yükleyebilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Haziran 2010 - 02:19:10

hatta şöylede yapabiliriz benim /var/cache/apt dizinimi komple yükleyebilirim (1gb). nasıl kurabileceğinizi forumda arayarak bulabilirsiniz.

empax

Mümkün ancak çok zahmetli.
libavcodec-extra-52 peketline ihtiyacınız var ve bağımlılıkları çok fazla.

http://ns2.canonical.com/fi/lucid/i386/libavcodec-extra-52

@sipazilla'nın dediği gibi yapabilir. Sisteminizin 32bit veya 64bit mi olduğunu söylerseniz gerekli paketleri(istenirse tüm ubuntu-restricted-extra paketleri) paket yöneticisnden toparlanıp başka bir sunucuya yüklenir ve sizde bunu indirip klasöre çıkartırsınız daha sonra konsoldan klasörün içine girip
sudo dpkg -i *deb
koduyla tüm paketleri tek seferde kurarsınız.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

sem

Bu şekilde indirince kota sorunu ortadan kalkıyor mu ki?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

empax

Alıntı yapılan: sem0900 - 28 Haziran 2010 - 02:42:14
Bu şekilde indirince kota sorunu ortadan kalkıyor mu ki?

İnternet kafeden indirecekmiş.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم

sem

Anladım... Ben de neler düşündüm, "nasıl olabilir ya" tarzında =)=) Gözümden kaçmış o kısım, kusura kalmayın, ben yokmuşum gibi davranın=)...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

empax

Alıntı yapılan: sem0900 - 28 Haziran 2010 - 02:50:08
Anladım... Ben de neler düşündüm, "nasıl olabilir ya" tarzında =)=) Gözümden kaçmış o kısım, kusura kalmayın, ben yokmuşum gibi davranın=)...

Estağfurullah :)
بسم الله الرحمن الرحيم

andirinli

Alıntı yapılan: LaneX - 28 Haziran 2010 - 01:05:27
arkadaşlar sistemdeki ubuntu 9.10u silip temiz kurulum ile 10.04 kuracağım. Fakat şu sıralar kota sorunum olduğu için codecleri falan internet cafeden indireceğim. Ubuntuda "sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras"  komutunu verdiğimizde yüklenen codecleri bir yerden .deb şeklinde indirip kurma veya buna benzer yöntemler varmı? ::)
Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler :)

sadece komutta biraz değişiklik yapıp halledebilirsin

sudo apt-get -d install ubuntu-restricted-extras

gerekli bütün paketleri /var/cache/apt/archives dizininde bulacaksın.
onları alıp evindeki bilgisayarın /var/cache/apt/archives dizinine kopyala.
-d parametresi kullanmadan evden yüklersin

tabi internet kafede ubuntu linux olduğunu varsayıyorum. yoksa bile live cd + flash disk ile de halledebilirsin :)
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

LaneX

Arkadaşlar yorumlar için gerçekten çok teşekkür ederim. Ancak dediğiniz işlemler biraz zor gözüktü gözüme(yeni ubuntucu olduğumun etkiside var) En iyisi perşembe günü kotalar sıfırlanınca evden indirmek olacak sanırım.. Bir soru daha soracağım ilk mesajdaki komutu verdiğimizde tam olarak hatırlamıyorum ama 60mb tan az boyutta dosya yükleniyordu sanırım.Ama konudaki mesajlarda 1gb gibi bir boyut geçmiş. Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba yoksa sizin 1gb diye bahsettiğiniz şey daha farklı birşey mi?

empax

1GB'nin içerisinde güncellemeler ve diğer bir çok yazılım vardır.

ubuntu-restricted-extras paketi 160mb gibi bir boyutu vardı yanlış hatırlamıyorsam.
بسم الله الرحمن الرحيم

LaneX

arkadaşlar biraz araştırdım ve şu linki buldum : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1477045

Bu linkteki ubuntu 10.04 için olanı indirsem nasıl kuracağım? İndireceğim dosya "tar.gz"formatında

empax

Aslında size en uygunu Linux mint.

Son kullanıcı için en ideali denebilir, kurulumdan sonra herhangi bir paket gerektirmiyor flash player,kodekler,MS Font vs. ile birlikte kuruluyor.
Ubuntu'dan tek farkı yukarıdaki paketlerle birlikte gelmesi ve bazı hataların giderilmiş olması.
بسم الله الرحمن الرحيم

ironic

Alıntı yapılan: LaneX - 28 Haziran 2010 - 11:33:43
arkadaşlar biraz araştırdım ve şu linki buldum : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1477045

Bu linkteki ubuntu 10.04 için olanı indirsem nasıl kuracağım? İndireceğim dosya "tar.gz"formatında

Gerekli .deb paketlerini bir dosyada toplayarak, tar.gz ile sıkıştırmışlardır. İndirdikten sonra dosya içeriğindeki .deb paketlerini, /var/cache/apt/archives altına nautilus' u yönetici haklarıyla başlatarak ekle. Daha sonra restricted-extras paketini yükleme komutunu ver.

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Nautlius' u yönetici haklarıyla başlatmak için:

gksudo nautilus

Ayrıca VLC' yi de indirmeni öneririm.

sema

Meraktan indirdim, 106 MB'mış. @ironic'in söylediği gibi tar.gz'den çıkarılınca Packages'teki .deb paketleri tek tek kurulabilir ama zahmetli olur bu. Aynı dizinde install.sh diye bir gedit dosyası var, çift tıklanıp Uçbirimde çalıştır deyince kuruyor hepsini, yalnız ben iki kere kurmuş oldum, sorun olur mu acaba, neyse..
susema

heartsmagic

@sema, sorun olmaz.
Ayrıca o dizin içinde:
sudo dpkg -i *.deb komutu yürütülürse tüm paketler kurulur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.