KDE 4.1 Beta 1

Başlatan ufuk_k, 21 Haziran 2008 - 20:39:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Şu an Hardy Heron KDE 4.0.5 sürümünü depolarında barındırıyor. Ben de KDE4 masaüstündeyken kubuntu sitesine bir göz atayım dedim. KDE 4.1 depo adresleri verilmiş, Beta 1 versiyonu kurulabilir ve yükseltilebilir. Şu adresi sudo gedit /etc/apt/sources.list dosyasını açarak sonuna ekleyebiliriz:

Alıntı Yapdeb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu hardy main

Daha sonra da eğer sistemimizde kubuntu-kde4-desktop paketleri varsasudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade ile, eğer sıfırdan KDE4 kuruyorsak, sudo apt-get install kubuntu-kde4-desktop komutu ile KDE 4.1 sürümünü kurabiliriz.

Kaynak: http://kubuntu.org/announcements/kde-4.1beta1.php

KDE PIM uygulamaları KDE4 için ilk defa bu sürümle sunuluyormuş. Benim gördüğüm kadarıyla da KDE3 paketlerinden bir kaçı daha KDE4 için sunulmuş, böylece KDE3 paketlerinden kurtulmaya biraz daha yaklaşıyor bu sürüm. Tabi ki hala sorunlar ve hatalar var. Özellikle plasma ve uygulamacıkları olan bazı widgetlerde. Yine de hatalar da düzeltilmiş. Mesela KDE4 sistem seslerini kullanmak için OSS aygıtlarını seçmem gerekiyordu ve yine de hata alarak sistem seslerini kullanabiliyordum önceki sürümde. Ama bu sorunu çözmüşler, libphonon paketi de güncellenmiş sanırım. Bir de artık panelin boyutunu ve özelliklerini biraz da olsun ayarlayabiliyoruz ve daha kolay kullanabiliyoruz. KDE4 adım adım kararlı bir masaüstü olma yolunda ilerliyor. Denememiş olanlara öneririm.

Gopca

Yukarda anlattıklarını yaparak Ubuntu üzerine kde4.1 beta'yı kurabiliyor muyuz? Bi sorun filan çıkartırmı? Akşama denemek istiyorumda :) acemi bir ubuntucuyum ve kde4'ün video Google tanıtımını izledim son derece insanı kendine aşık eden bir yüzü var :)

izlemek isteyenler adresine göz atabilirler..

http://video.google.com/videoplay?docid=6642148224800885420&q=kde&ei=U3NrSNSdJp762wLT1oGOBw

ufuk_k

Elbette sorun çıkabilir, kde4 ayarlarını sıfırlamak gerekebilir. Sistemde başka masaüstü yöneticisi var is (Gnome vb.) çok da sorun olmaz, bir şey olursa kullanmazsın.

Gopca

burada şöyle bir dolaştım biraz araştırdım dediklerine göre açılışta hangisi ile açmak gerektiğini soruyormuş KDE'denmi Gnome'denmi açılsın diye bir secenek varmış... inşallah doğrudur (ubuntuyu dün gece kurmuştum ancak bilgi sahibi oluyoruz araştırarak).

KDE4 çökse bile açılırken o ekrandan gnome'yi seçip sorunsuzca işlemlerime devam edebilirim... Doğru mu?

ufuk_k

Gopca

çok teşekkür ederim... deneyip görüşlerimi aktaracağım... önceden pardus kullanmıştım 2008 sürümünü sabırsızlık bekledim ve sonuç büyük hüsran :) arkadaşım ubuntu kullanıyordu onu tavsiye etti dedim kurarız onu... Artık arkadaşın şansızlığımı bilemem pardusta işlerimi tıkır tıkır yapıyordum kapı çaldı gelen arkadaştı kapıyı açmaya giderken pcyi yeniden başlattım sonuç mükemmel :D Pardus 2008 açılmıyor :D zati driverleri kurmak bile bir eziyetti... Sinirlendim Ubuntu kurdum herşeyimi tanıdı bi Creative X-fi Gamer ses kartım vardı onunda oss driverini netten indirdim kurdum Çatır çatır çalıştı... işin komik tarafı Ekran kartım, ses kartım hddler hep sorun verirken pardus 2008'de ubuntuta hiç biri sorun yaratmadı :)

Gözünü seveyim ubuntu senin :)

ufuk_k

Hoşgeldin. Kurulum öncesi ve sonrası, Yazılım gibi bölümlerden başlayarak forumu iyice incelemeni, Wiki'ye göz atmanı ve bol bol arama yapmanı öneririm. Bunlar dışında sorun olursa uygun başlık altında konu açabilirsin.

Gopca

sağolsun kullanan arkadaş herşeyi gösteriyor... :) zaten forumdada her konuda bilgi mevcut sorun oluncada hemen yazıyorum bir kaç dk içinde hemen cevabı geliyor :)

neyse konuyu fazla gereksiz mesajlarla doldurmayalım ... tekrardan teşekkürler...

asukaki

Linuxla pardusla tanıştım sonra ubuntuya geçtim. Gnomenin eşsiz yüzünü görünce resmen aşık oldum :). Daha sonra xfce yi denemek istedim yükledim hiçte sevmedim nedense :) Bizim gopcada pardus pardus dedi dedi durdu ubuntuyu görünce ve bende biraz anlatınca ubuntuya geçti.
Bilmiyorum KDE4 videosunu izledim güzel özellikleri var da. Görünüm yine klasik geldi bana ama yükleyip deneyeceğim madem gnome ve kde 4 ile birlkte kullanılıyor yalnız kde4 kurduğumuzda türkçe mi ?
Linux'la Her Şey Mümkün!

Gopca

denedim kde4 şuanda türkçe değil :) birde şu efektleri full yaptım kde4 çöktü gibi :D açılışta bir patlama efekti devreye giriyor efekt güzel ama birde masaüstünü görsem mauseyle birşeylere tıklıyoz ama neye tıklıyoz bilmiyoz... bi restart atatım kde4ten başlatayım bakim :D

atomkarinca

Türkce için ;
sudo apt-get install kde-l10n-tr
Ayrıca System settings den regional&language - Country/regiona%language yolunda turkishi seçmelisin.
Efektlerlerden neyi kastediyorsun compizimi?

Gopca

kde4'un görüntü efektleri varya işte hepsini aktif ettim kde4 açılmıyor :D gnomeyi açıyorum ancak... kde4'u açınca ekranda biraz patlama renk karışım ilan oluyor sağ ust köşede bir göstere oluyor mouse görünüyor ama ne masaustu nede başka birşey görünmüyor :D

ilginç bişi efektleri merak etmiştim sadece :D

ekran kartım Ati HD2600XT GDDR4

atomkarinca

rm -rf /home/neresi_bu/.kde4/share/config/plasma*
Eğer olmazsa ;
rm -rf /home/neresi_bu/.kde4

Gopca

bunlar ne işe yarıyor?

ufuk_k

KDE4 masaüstünde yaptığın ayarları sıfırlar, ilk açtığın hale getirir.

Gopca

valla süpersiniz çok teşekkürler... bana 2 gecede ubuntuyu sevdirdinizya ne diyecem bilemiyom :D ah şu arkamdaki arkadaşada linuxu sevdirebilsek... illa xp diyiyor :D

asukaki

Alıntı yapılan: Gopca - 02 Temmuz 2008 - 23:04:32
valla süpersiniz çok teşekkürler... bana 2 gecede ubuntuyu sevdirdinizya ne diyecem bilemiyom :D ah şu arkamdaki arkadaşada linuxu sevdirebilsek... illa xp diyiyor :D
Adama nasil bilgisayar almışsan ne vista ne linux zor kuruluyor :) kde4 güzel hoş lakin ben yine gnomede kalmayı tercih ediyorum :)
Linux'la Her Şey Mümkün!

ufuk_k

Eee, vat hepınd (ne oldu)? :D Çözüldü mü?

asukaki

Alıntı yapılan: ufuk_k - 02 Temmuz 2008 - 23:13:42
Eee, vat hepınd (ne oldu)? :D Çözüldü mü?
Çözülecekti ama arkadaş ben istemiyorum diye tutturdu. Ama ben burdan gitmeden bi kandırıp yüklerim.Ubuntu hoşuna gitti de sorun olunca canı sıkılıyor. Biraz tez canlı olunca.Gopca'yı nası ubuntucu olmuşsa oda olur :)
Linux'la Her Şey Mümkün!

ufuk_k

KDE4 sadece sorunlu. O da çok normal, henüz bitirmediler ki. Herşey daha çok yeni, ve tam değil. Diğer masaüstleri oldukça kararlı çalışıyor, KDE 3.5.9 ve Gnome.

erginemr

Bu sayfayı daha sonra ziyaret edecekler için bir not:

Dikkat edin: /home/neresi _bu/.kde4/share/config/plasma*
ve aradaki boşluk yanıltıcı olabilir, hele "rm -rf" gibi tehlikeli bir komut ile kullanıldığında!..

Gopca

Alıntı YapBu sayfayı daha sonra ziyaret edecekler için bir not:

Dikkat edin: /home/neresi _bu/.kde4/share/config/plasma*
ve aradaki boşluk yanıltıcı olabilir, hele "rm -rf" gibi tehlikeli bir komut ile kullanıldığında!..

ben bu komutu uygularken şöyle uyguladım herhalde yanlış yapmamışımdır... aradaki boşluğun farkına varmadım çünkü

rm -rf /home/emre/.kde4/share/config/plasma*

emre: linux açılış kullanıcı adım ve home dizinindeki klasörümün adı... doğru kullanmışım demi :) yoksa yanlış mı  :o

atomkarinca

Doğru kullanmışsın :)
@erginemr teşekkür ederim.İkazınla düzelttim.(bazen dikkatten kaçıyor)

flip87e

Alıntı yapılan: ufuk_k - 21 Haziran 2008 - 20:39:53
Şu an Hardy Heron KDE 4.0.5 sürümünü depolarında barındırıyor. Ben de KDE4 masaüstündeyken kubuntu sitesine bir göz atayım dedim. KDE 4.1 depo adresleri verilmiş, Beta 1 versiyonu kurulabilir ve yükseltilebilir. Şu adresi sudo gedit /etc/apt/sources.list dosyasını açarak sonuna ekleyebiliriz:

Alıntı Yapdeb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu hardy main

Daha sonra da eğer sistemimizde kubuntu-kde4-desktop paketleri varsasudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade ile, eğer sıfırdan KDE4 kuruyorsak, sudo apt-get install kubuntu-kde4-desktop komutu ile KDE 4.1 sürümünü kurabiliriz.

Kaynak: http://kubuntu.org/announcements/kde-4.1beta1.php

KDE PIM uygulamaları KDE4 için ilk defa bu sürümle sunuluyormuş. Benim gördüğüm kadarıyla da KDE3 paketlerinden bir kaçı daha KDE4 için sunulmuş, böylece KDE3 paketlerinden kurtulmaya biraz daha yaklaşıyor bu sürüm. Tabi ki hala sorunlar ve hatalar var. Özellikle plasma ve uygulamacıkları olan bazı widgetlerde. Yine de hatalar da düzeltilmiş. Mesela KDE4 sistem seslerini kullanmak için OSS aygıtlarını seçmem gerekiyordu ve yine de hata alarak sistem seslerini kullanabiliyordum önceki sürümde. Ama bu sorunu çözmüşler, libphonon paketi de güncellenmiş sanırım. Bir de artık panelin boyutunu ve özelliklerini biraz da olsun ayarlayabiliyoruz ve daha kolay kullanabiliyoruz. KDE4 adım adım kararlı bir masaüstü olma yolunda ilerliyor. Denememiş olanlara öneririm.

ya arkadaşim çok güzel açıklamışsın dediklerini yaptım.baştan kde kurdum sora türkçe dil paketini kurdum,hepsini senin dediğin gibi yaptım ama sistemde bi deişiklik olmadı sadece artık açilişta ubuntunun simgesi yerine kubuntu çikio ben bişey anlamadım bu işten

ufuk_k

Açılış ekranında oturum olarak KDE4 seçmen gerekiyor. Eğer otomatik olarak giriş yapıyorsan, yani kullanıcı adı-şifre girdiğin GDM ekranını es geçiyorsan, doğal olarak KDE4'ü açamazsın. Otomatik giriş özelliğini nereden açtıysan oradan kapa, çünkü ben Gnome masaüstünde nereden açılıyor hatırlamıyorum, zaten kullanmıyorum da, hem o özelliği hem de Gnome masaüstünü.