Disk bağlarken root şifresi kullanma

Başlatan levonardo, 24 Haziran 2010 - 20:22:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

levonardo

Merhabalar,

Ubuntu 10.04 sürümünü kullanıyorum. Özel dosyalarımı sakladığım bir disk bölümünün (sdb1) bağlanırken, herkes ulaşamasın diye root şifresi sormasını istiyorum. Şimdiki durumda bağlanır bağlanmaz direk açılıyor. PySDM (Storage Device Manager) programını biraz kurcaladım ama istediğim sonucu elde edemedim. PySDM ile bunu nasıl yapabilirim veya fstab dosyasında direkt olarak nasıl bir değişiklik yapabilirim?

Lazım olur mu bilmiyorum ama fdisk -l çıktısının şifre sormasını istediğim kısımla ilgili bölümü:

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş     BlokSayısı     Kml     Sistem
/dev/sdb1          1           6629    53247411     7       HPFS/NTFS

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ufuk_k

cat /etc/fstab çıktısını vermen gerekli. Örneğin:
# /mnt/Windows was on /dev/sda3 during installation
UUID=A2182F97182F6A0D /mnt/Windows    ntfs    defaults,nls=utf8,umask=007,gid=46 0       0

bu satır bağlamak istediğin bölüme ait ise, buraya nouser parametresi ekleyebilirsin. şu şekilde:
# /mnt/Windows was on /dev/sda3 during installation
UUID=A2182F97182F6A0D /mnt/Windows    ntfs    defaults,nouser,nls=utf8,umask=007,gid=46 0       0

gksudo gedit /etc/fstab ile fstab dosyasını düzenleyebilirsin.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

levonardo

Ufuk bey istediğiniz çıktı şöyle.

levent@nefes:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc                                       /proc           proc  nodev,noexec,nosuid       0  0 
# / was on /dev/sda3 during installation
UUID=09920f18-fe2b-4051-9eb7-47bcbba98c63  /               ext4  errors=remount-ro         0  1 
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=cb5ce013-b299-487f-9651-18185a4beedf  none            swap  sw                        0  0 
/dev/fd0                                   /media/floppy0  auto  rw,user,noauto,exec,utf8  0  0 

bağlanmak istediğim bölüm sdb1 ama o da burada yok.

bytan

gconf-editor uygulamasını çalıştırıp alttaki değeri düzenleyelim:

Alıntı Yap/apps/nautilus/preferences/media_automount

Anahtar buna benzer bir şey olmalı. Şu an kontrol edemiyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

fstab içindeki nouser da sanırım bağlayan kullanıcı ayrılabilir ayarı içindi. Kısacası kullanıcının bağlamasını engellemez. Yakın bir zamanda buna çözüm bulunmuştu bu başlıkta aslında fakat o dahili diskler içindi. Senin istediğin harici bir disk mi? Yoksa ikinci bir disk mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Haziran 2010 - 11:37:09
fstab içindeki nouser da sanırım bağlayan kullanıcı ayrılabilir ayarı içindi. Kısacası kullanıcının bağlamasını engellemez. Yakın bir zamanda buna çözüm bulunmuştu bu başlıkta aslında fakat o dahili diskler içindi. Senin istediğin harici bir disk mi? Yoksa ikinci bir disk mi?

Doğrudur. Ben zaten fstab çıktısına kadar bölümün normal disk bölümü olduğunu sanmıştım. Belki bölümü fstab'a girererek bağlanmasını sağlamak ve noauto,user seçenekleriyle bağlamak bir çözüm olabilir.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

levonardo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Haziran 2010 - 11:37:09

Dahili disk. Windows 'ta D sürücüsü. İki ayrı hdd var kasanın içinde. hdd'nin birinde 2 tane işletim sistemi yüklü, diğerinde müziklerim ve belgelerim var. O da iki partitasyona ayrılmış durumda. windows'taki D ve E sürücüleri yani. Ubuntu 9.10 dan yükseltmeden evvel, bu diski bağlarken yönetici şifresi isteyen küçük  pencere çıkıyordu, root şifresini girdikten sonra disk bağlanıp dosyaları gösteriyordu. Bağı kaldır deyince de şifre sormadan kaldırıyordu. Demek istediğim bu olay yani.

Kafa karışıklığıni önlemek için fdisk -l çıktısının tammamı:

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xfd77fd77

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        5099    40957686    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            9608        9729      979934+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda3            5100        9607    36209664   83  Linux
/dev/sda5            9608        9729      979933+  82  Linux takas / Solaris

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil

Disk /dev/sdb: 160.0 GB, 160041885696 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x14661466

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
[b]/dev/sdb1               1        6629    53247411    7  HPFS/NTFS[/b]
/dev/sdb2            6630       19456   103032877+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sdb5            6630       19456   103032846    7  HPFS/NTFS

Hayırlı cumalar.

heartsmagic

@ufuk_k, disk bağlama işleri karıştı açıkçası. Ben de bazı meselelerde tıkanıyorum. Ancak fstab dosyasına noauto girilse bile normal kullanıcı bağlayabilir o bölümü diye düşünüyorum. Dediğim gibi aslında forumda geçenlerde konuşulan bir mesele bu.

@levonardo, ortada bir gariplik var. Eğer tek disk varsa ve iki bölüm varsa bu diskin üzerinde sda1 sda2 gibi bir yapılandırma olur. sdb dediğinde ikinci bir disk giriyor işin içine.

stratovarius

Konuyla pek alakalı olmıyacak ama aklında bulunsun;

Kubuntuda disk bağlamada root şifresi istiyordu baktın bir çözüm yoluna ulaşamazsan kubuntu kullanabilirsin son çare.

heartsmagic

KDE kurmak büyük değişiklik olur :)
Forumdaki başlığı bulamadım, bulabilirsem geçerim buraya.

levonardo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Haziran 2010 - 14:33:26
@levonardo, ortada bir gariplik var. Eğer tek disk varsa ve iki bölüm varsa bu diskin üzerinde sda1 sda2 gibi bir yapılandırma olur. sdb dediğinde ikinci bir disk giriyor işin içine.

evet, durumu o şekil anlattım. fdisk çıktısında da gözüküyor.kasa içinde ide kablo ile bağlı 2 tane harddisk var. 80 gb ve 160 gb olmak üzere. 80 gb lık hdd 3 bölüme ayrılmış durumda. bu bölümlerin birinde windows, diğerinde ubuntu kurulu. 2 gblık küçük partitasyonda ise swap var. toplam 3 bölüm 80 gb lık harddisk. bunda sıkıntı yok. diğer 160 gb lık hdd de 2 bölüme ayrılmış durumda. 55 gb ve 105 gb gibi değerlerde. işte benim istediğim, 55 gb lık sdb1 bölümünün bağlanırken küçük pencerede root şifresi isteyerek açması.

bir arkadaşım şu işlemleri yaptırdı. bunda da hdd bölümü görsel olarak "yerler" kısmından kayboluyor. terminalden mount ederek root dizini altında oluşturduğumuz /yedek  dizinine bağlıyoruz. fstab da yaptığımız işlem şöyle:

UUID=DC10A29710A27862 /yedek ntfs-3g defaults,user,noauto 0 0

ubuntu'nun 9.10 sürümündeyken bahsettiğim hdd bölümüne tıklayınca açılan küçük pencerede şifre girip masaüstüne hdd bölümünü bağlayabiliyordum. kde olmadan da oluyordu yani.

heartsmagic

Eğer parola sorarak bağlansın istiyorsan her bölüm için soracaktır, gördüğüm çözümde bölümler için ayrı ayrı işlem yoktu.
Sizin kullandığınız yöntem iş görüyor mu peki? Normal kullanıcılar göremiyor mu o dizini?

levonardo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Haziran 2010 - 17:44:03
Eğer parola sorarak bağlansın istiyorsan her bölüm için soracaktır, gördüğüm çözümde bölümler için ayrı ayrı işlem yoktu.
Sizin kullandığınız yöntem iş görüyor mu peki? Normal kullanıcılar göremiyor mu o dizini?

Diğer kullanıcılar göremiyor. Terminalden "sudo mount /yedek" olarak bağlıyorum. sistemden ayıracağım zaman da yine sudo kullaranak umount yapıyorum. sudo kullamadan açmaya çalıştığında şöyle hata veriyor.

Unprivileged user can not mount NTFS block devices using the external FUSE
library. Either mount the volume as root, or rebuild NTFS-3G with integrated
FUSE support and make it setuid root. Please see more information at
http://ntfs-3g.org/support.html#unprivileged

Bağlama ve ayırma işlemlerini Terminalden yapmak gerekiyor işte bu şekilde.

Dediğim şekilde ise hem daha pratikti hem de masaüstüne disk simgesi ile bağlıyordu. Diğer bölümler için de parola soruyordu.
Diğer partitasyon için de parola sormasının sakıncası yok, eğer olursa öyle de olabilir. Ben belki tek partitasyon için yapılabilir düşüncesiyle diğer partitasyonu karıştırmadım işin içine.

heartsmagic

Benim sorduğum aslında bağlama işleminden sonra normal kullanıcıların görüp göremediğiydi ancak senin istediğin zaten bu değil sanırım.
Diğer şekilde nasıl olur bilemiyorum, senin hatırladığın nedi onu da tahmin etmek güç. Bölümler kendiliğinden bağlanmasın ancak bağlama işlemi şifre ile olsun istiyorsun. Hani hiç bakınmadım ama ntfs-config uygulamasında böyle bir şey var mıdır acaba?

Bir de panele Disk Bağlayıcı ekle. Orada en azından diskler/bölümler görünecektir. Ancak yine de oradan işlem yapmaya çalışsan bile sana şifre sormuyor.

levonardo

Normal kullanıcılar dediğiniz, bilgisayarda oturum açan diğer kişiler sanırım. Ama bilgisayarda sadece 1 oturum var. Benden başka oturum açan kişi yok. Başka bir bilgisayarın göreceği şekilde ağa da bağlı değil. Dosyalarımı görmesinler dediğim kişiler, var olan tek oturum açıkken ve de ben bilgisayar başında değilken bilgisayarın başına oturup kurcalamak kaydıyla "yerler" kısmında bulunan bağlanmamış disk bölümüne tıklayarak rahat bir şekilde dosyalarıma ulaşmasınlar istiyordum.

Panele disk bağlayıcı eklemek, bağlama işleminin kısa yolu oluyor ötesinde bir ayar vermiyor. Senin de dediğin gibi şifresiz açılıyor yani.
Yukarı da yaptığımız ayarda da yönetici şifresiyle açılmasını istediğim disk, menülerden kayboluyor. Disk araçlarında ve fdisk -l çıktısında görülüyor sadece.

heartsmagic

Menülerden haliyle kaybolacaktır zira kendiliğinden bağlanmıyor. Tek oturum varsa ve istediğini yapabiliyorsan zaten sorun çözülmüş durumda. Fakat benim daha önce de söylediğim üzere merak ettiğim şey, senin "daha önce yapmıştık" dediğin şey. Bir bölüm için ayrıca parola soran bir ekran kısacası, uçbirim olmadan.

levonardo

merhaba heartsmagic. kusuruma bakma, bu konuyla artık ilgilenen yok diye kontrol etme olayını zayıflattığımdan dolayı geç gördüm. ubuntu 9.10 kurduğumda hiç bir ayar yapmadan olmuştu şifre ile disk bağlama olayı. sonra diğer işletim sistemine format attım ve 10.04 kurdum. istediği disk bölümünü şifre sormadan masaüstüne bağladı. eskiden (9.10) bir ayar yapmamıştım yani.

heartsmagic

Şifre sorabilir ancak her bölüm için sorar. Ben bir bölüm için sorup, diğer bölüm için sormama kısmını anlayamadım. Öyle bir şeyden bahsettiğini hatırlıyorum sanki.

levonardo

eski sürümde her bölüm için şifre soruyordu. şimdi ise, var olan iki bölümde de şifre sormuyor. ben sadece 1 bölümde şifre sormasını istiyorum. fakat iki bölüm için de şifre soracak bir çözüm varsa ona da kabulüm. şuan, terminalden "sudo mount /dizin" komutuyla / altında oluşturduğum bir dizine diski bağlayıp ayırak kullanıyorum. dediğim türlüsü daha pratikti.

erginemr

Şu başlıklarda da aynı konu tartışılmış:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=9596767
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1467629

Çözüm önerisi ise şu:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=9207234&postcount=4

İlgili ayar dosyası açıldıktan sonra:
gksu gedit /var/lib/polkit-1/localauthority/10-vendor.d/com.ubuntu.desktop.pkla
Alıntı YapResultActive=yes
satırı
Alıntı YapResultActive=auth_admin_keep
olarak değiştirilir.

Yalnız, bu çözümün şöyle bir yan etkisi varmış: Sisteme bağlanan USB diskler için de aynı şekilde şifre girilmesi gerekiyormuş.