Her seferinde yapılandırmak zorunda kalıyorum.

Başlatan barakli, 24 Haziran 2010 - 16:48:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barakli

Merhaba millet.

Benim sorunum 2-3 gün önce baş gösterdi. İnternete girememe problemi. Windowstan girebilirken linuxtan giremiyorum. Sorunu bir araştırayım dedim. Benim ağ ip adresin normalde 172.16.100 vs diye gidiyor. İşte arasıra 192.vs ye dönüyordu.(Windows zamanlarım) İnternet var görüldüğü halde girmiyordu. Sonra internet sağlayıcımızdan olduğunu öğrendim. Kendi otomatik düzeliyordu. yani 172.16.100 vs oluyordu. İnternete girebiliniyordu.

Linux kullanmaya başladım. Baktığımda windowstakiyle benzer ip yani 172.16 vs diye ipler görünüyordu. İnternete çok güzel giriyordu. 3-4 gün önce internette sorun oldu internet sağlayıcısı kaynaklı. Ben de uğraştım düzeltmek için. Sildim kablolu bağlantıyı, yeni ekle vs dedim. Meğer sorun sağlayıcımızdan kaynaklıymış, ama belli ki yanlış bir şey de yapmışım buna ek olarak. Çünkü evdeki diğer bilgisayar girmeye başladı, bende de windows girmeye başladı ama linux giremedi bir türlü.

Sorun şu:

Görüldüğü gibi 192 vs diye gidiyor ip. Bu olmaması lazım. 172 olması lazım bende. Sonra sabit konuda gördüm.

sudo ifconfig eth0 172.16. vs yazdım. Sonra yine 172.16. bu sefer ana makinaya yazdım. Ping attım, sonuç olumlu. Sitelere girebiliyorum. Ama yukarıdaki görüntü hiç değişmiyor. Yani sağ tuşla o internet bölgesindeki connection information yazan yere bakıyorum. Yine 192 diye ipler var. Orada dikkat ederseniz open dns ipleri var. Bende open dns ile youtubea girmedi linuxta. Windowsta girdi, o da ayrı mesele. Onun için açık dns varmış. Onu denedim, rahat girebiliyorum. Yani oradaki open dns adresi de o şekilde değil an itibariyle. Değiştirdim yani. Oradaki görüntü neden değişmiyor?

Ayrıca bilgisayarı her kapatıp açtığımda veya kabloyu çıkarıp taktığımda yeniden terminalden sudo ifconfig eth0 ile ayarlamak zorunda kalıyorum.

Sonuç olarak:

Ayarları nasıl kalıcı hale getiririm? O ekran o halden nasıl çıkar, eskisine döner?

Bir de open dns ile youtubea windowsta girip linuxta girememe gibi bir olayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu arada comodo dns, açık dns ile girebiliyorum linuxta.

Kusura bakmayın, açtığım konular hep uzun, derdimi tam belirtmek için.

stratovarius

Şimdi resimde gördüğün ip internal ipindir(yani modemle bilgisayarın arasındaki bağ) external ipin ile alakalı değildir. Anladığım kadarıyla ip sabitlemişsin. Ağ bağlantısı ikonuna sağ tıkla bağlantıları düzenle de. Kablolu bağlanıyorsun kabloludan etho gözükecek ona tıkla sağdan düzenle de ipv4 ayarlarını seç orayı otomatik al olarak değiştir bakalım girecekmi internete. Bunun sonucuna göre dnsleri nasıl ayarlayacağını anlatırım.

barakli

Orası aynen dediğiniz şekilde. automatic (dhcp) seçili. Yani orada manuel olarak dnsler girilmemiş durumda. Bu durumda yukarıdaki resimdeki open dns ipleri görülmemeli.

Şöyle diyeyim. Benim extrenal ip adresim aynı. Hiç değişmedi. İstesem de değişmez. Arasıra internal olan değişiyor. Ama sonuçta hep 172.16.100.1 ile 172.16.100.230 gibi bir şey arasında sürekli değişiyor. Ama yine de internete girebiliyordum. Şimdi ise orası 192 olduğu için internete girmiyor. Ancak manuel olarak her seferinde girerek düzeltiyorum. sudo ifconfig komutu ile. Yani şimdi 172 kullanıyorum ama görüntüde 192 var. Bu yüzden screen aldığım bölüm hiç değişmiyor. Yukarıda anlattığım gibi yani.

stratovarius

Şimdi mantığı şöyle açıklım , her marka modemin kendine ait sabit ip'si varıdr, değişmez yani örnek; airties modemlerin ipsi: 192.168.2.1 dir ve sana atayacağı iplerde 192.168.2.x gibi bir dğer olucaktır.

Anladığım kadarıyla farklı marka modem kullanıyorsun , ama ayar dosyana airtiesin ipleri işlenmiş durumda.

Şunu deniyelim o zaman 'modem ipinden eminsen' dediğim kısıma gel ve manueli seç;

Sonra adress kısmına ; 172.16.100.14
Ağ maskesi kısmına; 255.255.255.0
Ağ geçidi bölümüne; 172.16.100.1

yaz ve uygula de bu config dosyanı düzelticektir. Bakalım internetin gelicekmi.

barakli

"Şimdi mantığı şöyle açıklım , her marka modemin kendine ait sabit ip'si varıdr, değişmez yani örnek; airties modemlerin ipsi: 192.168.2.1 dir ve sana atayacağı iplerde 192.168.2.x gibi bir dğer olucaktır.

Anladığım kadarıyla farklı marka modem kullanıyorsun , ama ayar dosyana airtiesin ipleri işlenmiş durumda."

- Heh işte aynen onu diyorum. Benim ip adresim 172 ile olmalı. Nerden ayarlıyorlar bunu bilmiyorum. Arasıra bilgi işlemden oynayınca bazen 192 ye gidebiliyor. Onun için nete girmiyor. Onun için sudo ifconfig eth0 172.16.100.209 diye birşey ayarladım. Sonra da ağ geçidini de sudo route add default gw 172.16.100.1 yaptım. Bunların hepsini terminalden yaptım. Bunun sonucunda nete girebiliyorum fakat o screen aldığım yerin görüntüsü değişmiyordu.

Sonra sizin dediğinizi yaptım. Yani edit oradan IPv4'ten Manuel seçtim. Dediklerinizi yazdım. Kendime ait ip yi 172.16.100.209 yaptım. Onayladım vs. Ama neti kesmedim. Nete girmeye devam etti. BU sırada connection information denen yerde hala 192 ile başlıyordu. Sonra bağlatıyı kestim. Yeniden başlattım. Connection informationa baktığımda düzelmişti. 172 idi. SOnra yine internete bağlanmayı denedim. Bağlanmadı. Bilgisayara restart attım. Connection informationa baktım. 172 yani artık kalıcı hale gelmişti ama bu sefer de internete bağlanamadı.

Ardından yine terminalden sudo ifconfig ile elle yapılandırdım. Ping attım. Olumlu ve nete girdi. Önceden hatırlarsak manuel olarak elle yazdığımız yerdeki bilgileri silip otomatike ayarladım. Nete girmeye devam etti.

ufuk_k

Kalıcı hale gelmiş ve bağlantı yok ise işlemi yaparken bir yeri yanlış girmiş olabilirsin. Eğer o information yazan kısmı sıfırlamak istiyorsan uygulamayı şu şekilde yeniden başlatabilirsin:
sudo /etc/init.d/network-manager restart

Bence bilgilerini kontrol edip, bir kenara not alıp (ip, DNS, gateway) manuel bir bağlantı yapmayı tekrar dene, dediğim gibi uygulamayı yeniden başlatıp.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

barakli

Hocam valla söylenilenleri 3-4 defa yapıyorum. Yanlış girmediğime eminim.

Sizin dediğinizi yaptım. Verdiğiniz komutu çalıştırdım. Sağ üstteki internet yerinde bir kıpraşmalar oldu, yeniden bağlanma adına. Baktığımda 172 haline geri dönmüştü. Orada yeni alınan değerlere baktım, not ettim. Elle ayarlama kısmından yazdım, uyguladım, ama nete girmedi. Hep aynı sonuç. Sonra bağlantıyı kestim. Yeniden bağlandım. Yine 172 yani manuel olarak ayarladığım yer ile aynıydı. Kendini kaydetmiş iyi güzel de nete girmiyor bu sefer. Ben de elle yapılandırdığım yerden o satırı silip otomatik (dhcp) konumuna getirdim. Neti kestim, bağlandım. Bu sefer 192 olarak aldı ipyi. Bu sefer terminalden ayarlayıp giriyorum şu anda. Terminalden ayarlayıp kullandığım ip 172.16.100.209. yukarıdaki 172.16.100.50 idi bahsettiğiniz komutun atadığı. Onu aynen bahsi geçen yere girdim. Olmayınca 209 olanı da denedim. Girmiyor. Sonuç olarak ipm: 172.16.100.209 görülen ise 192.168.2.206. Elle felan yapılandırmadığınızda otomatik olarak bilgisayarıma 192 atanıyor. Ama evdeki diğer bilgisayara ve benim windowsa 172 atanabiliniyor.

heartsmagic

Ağ yöneticisini aç, eski bağlantıyı sil, yani eth0'ı. Ardından yeni bir kablolu bağlantı oluştur, otomatik Ip değil de elle IP yapılandırması yap. Alacağın IP adresini ve ağ geçidini dikkatlice seç. Ardından kayıt et. Sonra ağı yeniden başlat ve /etc/network/interfaces dosyasını buraya aktar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

barakli

Dosyanın içinde şu iki satır var.

auto lo
iface lo inet loopback

heartsmagic

Ağ yöntecisinin oraya senin sabit olarak işlediğin değerleri kaydetmesi lazım diye hatırlıyorum. Hangi ağ yöntecisini kullanıyorsun?

stratovarius

Meraktan bende baktım o dosyaya bendede aynı şekilde heartmagic. ip ayarlarımda manuel ayarlanmış durumda.

Network manager kullanıyorsun galiba onun yerine son çare farklı bir ağ düzenleyici olan wicd kurup deneyebilirsin.

barakli

Ek bir ağ yöneticisi kullanmıyorum. Ubuntu ile gelen program: NetworkManager Applet 0.8

andirinli

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Haziran 2010 - 15:05:52
Ağ yöntecisinin oraya senin sabit olarak işlediğin değerleri kaydetmesi lazım diye hatırlıyorum. Hangi ağ yöntecisini kullanıyorsun?

Ubuntunun NetworkManager uygulaması /etc/network/interfaces dosyasına ayarları kaydetmiyor.
ama siz elle kayıt edebilirsiniz. (ama bu seferde NetworkManager çalışmayacaktır)

auto lo
iface lo inet loopback

den sonra

auto eth0
iface eth0 inet static
     address 172.16.100.209
     netmask 255.255.255.0
     network 172.16.100.0
     broadcast 172.16.100.255
     gateway 172.16.100.201
     dns-nameservers 8.8.8.8 8.8.4.4

şeklinde yazıp kaydedip bilgisayarınızı yeniden başlatıp deneyin. ip ve dns bilgilerini size uygun şekilde doldurmayı unutmayın :)
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

heartsmagic

Ben de eğer kaydetmiyorsa elle işleyelim diyecektim. Onu da @andirinli yapmış sağ olsun.