Taşınabilir HDD'ye Ubuntu Kurulumu

Başlatan utdmr, 23 Mayıs 2008 - 19:35:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

utdmr

Arkadaşlar, bugün edindiğim Western Digital marka 320GB'lik taşınabilir HDD'ye Ubuntu(Hardy) veya Windows kurmak istiyorum. Ve de size danışmam gereken bir-iki nokta var:

• Ben bu diski hem işletim sistemi olarak başlangıçta çalıştıracağım, ancak çoğunlukla diğer XP kurulu makinelerde USB bellek olarak kullanacağım. İkisini bir arada yapmam mümkün mü? Sanırım Ubuntu'nun varsayılan olarak ext3 üzerine kuruluyor. Ve de bunu Windows makineler programsız okuyamıyor-yazamıyor. Hem de taktığım her bilgisayara program kurmak istemiyorum. Kısaca Ubuntu'nun FAT veya NTFS gibi Windows'un tanıdığı dosya sistemlerine kurulabilme yeteneği var mı? Ve de bunu Windows kurulu makine üzerinden rahatça okuyabilir miyim? Aşağıdaki konulardan birinde Wubi Installer ile kurulabildiğini söylemişsiniz? Kullanımı nasıldır?
  • Ubuntu şovenisti olmazsak, uyumluluk açısından XP kurmak daha mı avantajlıdır, yoksa fark yaratmaz mı?
  • Biraz saçma olacak ama, diyelim ki ubuntu kurdum. Benim /home haricindeki dizinlere parola kullanarak nasıl girebilirim, /home'u sorunsuz XP'ye tanıtabilir miyim?
Not: Diski kullanacağım XP bilgisayarda bir ayar yapmamam(okul bilgisayarlarında kullanacağım çünkü ve pek bir vaktim olmayacak) ve sorun yaşamamam gerekiyor? Nasıl bir yöntem uygulamalıyım?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Sypro

Harddiskinizi istediğiniz miktarda parçalara bölersiniz öncelikle, depo alanı olarak kullanacağınız bölümü FAT yaparsanız da NTFS yaparsanız da Ubuntu onu görür okur tanır yazar. Sisteme ayıracağınız kısmı salt (biçimlenmemiş) halde bırakırsanız swap falan uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ya da isterseniz sistem için bölüm ayırır ve swap alanı elle belirlersiniz. Bununla ilgili aklınıza takılan birşey olması durumunda yardım ederiz.

Ubuntu ext3 sistemlere kuruluyor, NTFS ya da FAT kullanmanız mümkün değil, dolayısıyla bir ek programa ihtiyacınız var. Wubi -bence- kararlılığı kesinleşmiş bir yazılım değil, bu yüzden kesinlikle önermem. Yine de merak ediyorsanız kullanan arkadaşlar açıklama yapacaktır seve seve.

Ubuntu şovenistliğini bir kenara koyarsak eğer, ne demek istediğinizi anlayamadım. neyin uyumluluğundan bahsediyorsunuz?

Nautilus'u yeniden yapılandırmak kolay olmayacaktır sanıyorum ki:)  /home 'u değil de direk Ubuntunun olduğu bölümü tanıtırsınız arada home 'da tanıtılmış olur.

not'a cevap: xp'nin de usb'den çalışan versiyonları mevcut legal olmasa da. hdd üzerine onu da kurarak istediğinizi kendi sisteminiz üzerinden yaparsınız en kötü ihtimal.

not: usb'den başlatabilmek için anakartın desteklediğinden emin olun.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ufuk_k

Kullanacağım XP bilgisayarlara hızlıca ext2 IFS programını yükleme olanağım var diyorsanız ben tüm Ubuntu ve depo bölümünü ext3 olarak ayırmanızı öneririm. Program kurma hakkınız varsa okuldaki vs. bilgisayarlara, hemen ext2 IFS kurup windowsun ext3 olan depo ve ubuntu bölümünü görmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer yok diyorsanız Sypro'nun dediği gibi Ubuntu için ext3 (zorunlu), windows ve depo için de NTFS bölümleri oluşturun. Depo bölümü fat formatında da olabilir ama ben artık linuxta ntfs yazma desteği iyi durumda olduğundan depo ve windows için NTFS öneririm. Bir de linux altında clamav gibi bir antivirus kurarsanız, depo bölümüne windowstan geçme olasılıgı olan virüsleri tararsınız.

utdmr

"Ubuntu şovenisti olmazsak eğer, siz olsaydınız, her yerde kullanacağınız bir diske ubuntu mu yoksa windows mu kurardınız?" demek istemiştim...

Anladığım kadarıyla;
Anlaşılan ext3+fat olarak diski bölümleyerek ext3 kısmına ubuntu sistem dosyalarını,fat kısmına da home klasörünü atmak mantıklı. Ama sanırım benim yapacağım 10GB'lik ext3'e ubuntu'yu home klasörü dahil olarak kurup, kalan 310 GB'i FAT bölümleyip işlerimi 310GB'lik kısıma kaydetmek.

Bir soru daha ortaya çıktı şimdi, üstteki gibi yaptığımda ve bilgisayarı ubuntu'dan başlattığımda kalan 310GB'lik kısmı taşınabilir medya olarak mı görecek ubuntu, sorun çıkarır mı?
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

erginemr

@utdemir,

Ubuntu'nun taşınabilir disklere nasıl kurulduğunu (daha doğrusu, standarttan farklı bir şekilde kurulup kurulmadığını) bilmiyorum. Ancak önerdiğiniz çözüm güzel.

Yalnız 10 GB Ubuntu + ev dizini (home) için yetersiz kalacaktır. Sonradan arttırmak zorunda kalmamak için Ubuntu'ya en az 25-30 GB ayırın derim. Geri kalanı fat32, ya da daha iyisi ntfs olarak biçimlendirebilir, ve Ubuntu ile Windows arasında paylaşımlı olarak kullanabilirsiniz. Ubuntu her iki dosya sistemini okuyabilir ve her ikisine de yazabilir.

ufuk_k

Eğer depo olarak başka bir dizin varsa 20 GB sadece Ubuntu için minimum ayrılması gereken miktar bence. Her ne kadar çok gibi görünse de sürekli yeni uygulamalar, oyunlar kurmaya kalkınca kolayca 10 GB boyutunu aşabiliyor Ubuntu. Yok dosyalar için home dizinini kullanırım diyorsan, home aynı bölümde ya da farklı bölümde mi olacak bilmiyorum ama (farklı bölüm çok gerekli değil, bir süre öyle kullandım) o zaman büyüklük artar.

utdmr

Teşekkürler arkadaşlar yanıtlarınız için.

En kısa sürede kurulum sonrası görüşlerimi aktaracağım...
--

egulcin

Merhaba arkadaşlar ben de 200gb lık usb taşınabilir belleğe ubuntu kurmayı denedim bugün.Bu işlemi xp yüklü masaüstü bir bilgisayarda yaptım.Kurulum esnasında usb belleği seçtim.kurulum bittikten sonra bilgisayarı usb hdd takılı olarak tekrar başlattım fakat grub da error 21 gibi bir hata verdi.Daha sonrasında usb hdd yi laptopa taktım görmüyo.Sonra ubuntu kurulum cd sini tekrar kasaya taktım.USB hdd yide taktım.Deneme ekranı var ya hani.Koppix gibi olan orda usb hdd ve normal kasanın hdd si görünüo.İçlerine baktım.Yerel hdd de hala windows kurulu usb hdd de ubuntu dosyaları kurulmuş.Ama sonuç ne ubuntu ne xp çalışıo.Sizce ne yapmalıyım.Hdd ler yanmamışdır değilmi?Lütfen yardım edin arkadaşlar:(

utdmr

Alıntı yapılan: egulcin - 10 Temmuz 2008 - 22:15:37
Hdd ler yanmamışdır değilmi?
İhtimal bile vermiyorum ona. Bence sorun GRUB'u usb-hdd'ye kuracağına, win'in olduğu bölüme kurmuşsun, bu yüzden hata veriyor, aslında iki kurulum da sağlam(tabi ubuntu kurulumunda bir sorun yoksa) live CD ile açıp GRUB'u tekrar kurarsan düzelir kanaatindeyim. GRUB kurulumu olarak google de aratırsan bulabilirsin.
--