HDD Sorusu?

Başlatan bl4ster, 06 Temmuz 2008 - 19:37:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bl4ster

Merhabalar; 80 GB Samsung Hard diskim var. Windowsu kaldırmadan önce C:\ (40) ve D:\ (40) Sürücüm vardi. Bunları tamamen kaldırdım ve Linux kurdum. Bilgisayarda şuan hiç bir veri yok. Sadece Ubuntunun son sürümü yüklü.

Boş alan: 65,2 GB
İçerik: 3,9 GB

Dosya sistemi özelliklerine baktığımda böyle diyor. Benim diğer boş alanlarım nerde acaba? fikri olan varmi?

izzetguntalaz

Üzülerek söylüyorum diskin tek parça. Ha birde 1 ya da 2gb swap olmalı.

Kurulumda disk bölümleme bölümünde neler yaptınız ?

Kayıp alan biçimlendirilmemişte olabilir.

bl4ster

kurulum yaparken C:\ ve D:\ NTFS olarak gözüküyordu, oraları sildim ve tek parça haline getirdim otomatik olarak kuruldu işte hmm.

munirekinci

69gb + 2gb swap olsa 80gb eder.

Yani bir eksiklik yok. Nasıl oluyor bu iş derseniz, hdd üzerinde yazan GB hesapları Gigabyte hesabı değil, 1kb 1000b üzerinden hesaplanıyor, dolayısı ile üzerinde 80gb yazan bir hdd 80 gigabyte olmuyor.

bl4ster

yani sorun yok dimi ? bi yanlı$lık yapmamı$ım. 80 GB = 69 + 2 GB

munirekinci

Siz yinede cfdisk ile bir bakın, bölümlerinizi inceleyin, herhangi kullanılmayan bir boş alan varsa gparted ile o boş alanı diğerlerine ekleyebilirsiniz.

bl4ster

dostum yardımcı olmasi icin gparted ile ss aldim.. Tekrar format atmak zorunda bırakmaz beni in$.

http://img369.imageshack.us/img369/8565/ekrangrnts1co7.png

Resim'e göre herşeyi tam yapmı$ım ama 80 GB'lık hdd yi daha az göstermesi canımı sıktı.

ufuk_k

Toplamda 76 GB olarak görünüyor. Bence normal.

bl4ster

off iyice kafaya takmış durumdayım bunu. 80 GB'lık hdd neden o kadar gösterir ki, sizde gparted SS'lerinizi paylaşabilirmisiniz?

ufuk_k

bl4ster

Biraz araştırma yaptım ve sonuca ulaşabildim.. munirekinci'nin dediği gibiymi$. Oh be sonunda rahatça uyuyabilcem euhaeua :D

http://doctus.org/sabit-disk-boyutu-oldugundan-az-t13562.html

j1647

arkdaslar hdd konusunda benimde bi problemim var. bende westerndigital in harici 500 gb lık bi hdd si var. eger ubuntuyu acarken usb ile takılı ise hdd gozukuyor. ancak ubuntuyu acmıs isem sonradan taktıgımda hdd yi hdd yi gormuyor.goruyor ama acmıyor...( cannot mount volume ) sizde nasıl tanıtmalıyım ne yapmalıyım ? daha onceden bu sekilde bi proglemle karsılasan varsa yardımcı olabilirmi?

ufuk_k

Alıntı yapılan: j1647 - 09 Temmuz 2008 - 15:17:12
arkdaslar hdd konusunda benimde bi problemim var. bende westerndigital in harici 500 gb lık bi hdd si var. eger ubuntuyu acarken usb ile takılı ise hdd gozukuyor. ancak ubuntuyu acmıs isem sonradan taktıgımda hdd yi hdd yi gormuyor.goruyor ama acmıyor...( cannot mount volume ) sizde nasıl tanıtmalıyım ne yapmalıyım ? daha onceden bu sekilde bi proglemle karsılasan varsa yardımcı olabilirmi?

Eğer sisteminde windoz kurulu ise, diski orada da kullanıyorsan, sistemini kapamadan önce diski düzgünce çıkardığından emin ol. Ayrıca gelen hata mesajı ne bilmiyorum ama hatada komut önerisinde bulunuluyorsa, o komutu sonuna -o force ekleyerek vermen gerekebilir.

atomkarinca

Boot up manager'la açılışta "hal" servisinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsin.

sudo apt-get install bum

Ya da alternatif olarak ivman kurup bu işlemi ona devredebilirsin:

sudo apt-get install ivman

yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp kontrol edebilirsin.

j1647

print screan la hatayı cektim ama yollayamadım burdan bi turlu :$

ufuk_k

EKran görüntüsü olarak hata yollama, seç, kopyala yapıştır buraya. Kod takıları içinde yazabilirsin.