Libre Graphics Meeting 2010

Başlatan ufuk_k, 22 Haziran 2010 - 22:31:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Libre Graphics Meeting (LGM) adından da anlaşıldığı üzere özgür ve açık kaynak uygulamalarını kullanan ya da geliştiren, yazılım geliştiricisi, sanatçı, tasarımcı ve konuyla ilgili herkesin buluştuğu her yıl gerçekleşen bir konferans. Şöyle bir örnek vermem gerekirse, Blender, Gimp, Inkscape geliştiricileri, Blender ile hazırlanan filmlerin, oyunların tasarımcılarının yaptıkları işler üzerine, uygulamaların geleceği üzerine (mesela CMYK desteği, Gimp tek pencere uygulaması) konuştuğunu görebileceğiniz bir organizasyon. Görebileceğiniz diyorum, çünkü konferansların videoları internete yükleniyor.
Bu yılki LGM de Brüksel'de gerçekleşti. Bu yıl ağırlıklı konular açık renk yönetimi sistemleri, web ve baskı için SVG grafikleri. Gerçekten çok bilgilendirici, ilginç konuşmalar, atölyeler oluyor. Gidemesek de takip edebiliyoruz.

LGM sitesi: http://www.libregraphicsmeeting.org/2010/

2010 ve diğer LGM'lerin içerikleri ve videolarını izleyebileceğimiz bağlantı: http://river-valley.tv/conferences/lgm-2010
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Alquimista

LGM 2010'un açılış konuşmasını izledim, geri kalanları da ilk vakit bulduğumda izleyeceğim. Bu konuyu ve adresleri paylaştığın için teşekkürler @ufuk_k.

Çok faydalı, çok iyi düşünülmüş bir konferans. Programcıları ve tasarımcıları bir araya getirip "daha iyi" nasıl olur diyerek konuşabilme erdemi gerçekten taktir edilmesi bir davranış. Umarım bu gibi konferanslara ülkemizi temsilen insanların da katılabileceği kadar yaygınlaşır bu özgür araçlar ülkemizde de.

Bir de bu yılın konusu olduğunu söylediğin (henüz videoların tamamını izlemedim fakat) özellikle renk yönetimi yani bence aslında CMYK konusuna bir çözüm getirilebilirse özgür yazılım tasarım programlarının yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel de kalkmış olacak. Merakla bunu bekliyorum yeni sürüm masaüstü yayıncılık programları için. Her ne kadar Scribus alternatifleri geliştirilemese de henüz ben yine de Inkscape'den umutluyum.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.