[Çözüldü] GRUB'dan Sonra Renkler dağılıyor.

Başlatan v0ld3m0rt1s, 21 Haziran 2010 - 07:25:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

v0ld3m0rt1s

Arkadaşlar grub ekranında Ubuntuyu seçip başlatıyorum.Şifre girilecek ekran falan gelmiyor renkler birbirine giriyor yeşil ağırlıklı bozuk pikselli ubuntu yazısı geliyor ortalar falan hiç gözükmüyor.Recovery moddaki seçenekleri denedem grafik çözümünü vs. hiç* bir şey değişmedi.Sisteme Ekran Kartı Sürücüsü kurmamıştım yeni indiriyorum.

Bu sistemi nasıl açıcam ?

hitokiri

kurtarma modunda veya http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Hardiskteki_Ubuntuyu_Ba%C5%9Fka_Bir_B%C3%B6l%C3%BCmden_ve/veya_Canl%C4%B1_Cd%27den_Y%C3%B6netme
linkteki şekilde /etc/X11/xorg.conf dosyasını şu şekilde değiştirip bir de şu paketleri kurduktan sonra yeniden dene  ,
sudo apt-get install mesa-utils
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "vesa"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

v0ld3m0rt1s

mesa-utils zaten en güncel versiyonda diyor.

/etc/X11/xorg.conf bu dosyayı root yetkilerde uçbirimden editlemeye çalıştığımda hem Live CD üzerinden hem de Kurtarma modundan hata alıyorum.

Hata:

(process:8964):  Gtk-WARNING  **:  Locale not supported by C library.
                       Using the fallback 'C' locale.

(gedit:8964):  Gtk-WARNING **:  cannot open display:
#:

bu üstteki kurtarma modundaki hata galiba görüntü açılamaz diyor ama kurtarma modunda başka nasıl editleyebilirimki.Live CD de de benzer bir hata verdi.

hitokiri

sudo nano /etc/X11/xorg.conf
şeklinde açıp değiştir kurtarma modundan ,
daha sonra ctrl+x kaydet kapat :)

ironic

Öncelikle ekran kartın nedir?

lspci | grep VGA

v0ld3m0rt1s

@hitokiri

bu kez

sudo: unable to resolve host dhcppc0DarkSign
Error opening terminal: bterm.

ilk hata ethernet le ilgili adını söyle diyorduda ben ne biliyim adını :)

@ironic

ATI HD 5770

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2010 - 08:54:34

@hitokiri

sudo yazmadan denedim.editleyip çıktım sadece bi "vesa" satırı yoktu.Hiçbir değişiklik olmadı.

hitokiri

Alıntı Yapsudo yazmadan denedim.editleyip çıktım sadece bi "vesa" satırı yoktu.Hiçbir değişiklik olmadı.
editledin ama kayıt edebildin mi ?
root ile mi açıyorsun recoveryden ?
vesa satırını da ekleyip bir dene :)

v0ld3m0rt1s

Evet kayıt ettim.
Root ile açılıyor.CD'yi takıp Bozuk Sistemi Kurtar Diyorum.Ordaki uçbirimde Direkt # çıkıyor zaten.
vesa satırını ekleyip denedim zaten :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2010 - 09:05:11

Şimdi driver'ı indirdim aynı şekilde sisteme girip bu kez Driverı attığım Sürücü mount edip kursam olur mu acaba ?

hitokiri

hiç,
Alıntı YapCD'yi takıp Bozuk Sistemi Kurtar
denemedim ama recovery yakın zamanda uğraşmıştım ati ile yine :)
başka ne yapılabilir ?
elle kurduysan dirverı
sh /usr/share/ati/uninstal.sh
benzeri şekilde kaldırıp yeniden kurmak
Elle kurmadıysan fglrx paketlerini kaldırıp
yeniden elle kurmak :)
daha sonra komutu verip yeniden denemek
aticonfig --initial -f
İşe yarıycaktır diye düşünüyorum :)

v0ld3m0rt1s

Sürücü kurmadım.Henüz indirdim sürücüyü.Bi açılsa kuracam.Aslında aklıma başka birşey geliyor ama bilmiyorum yapsammı :)

Şuanda Harici Ekran Kartı takılı.Birde Anakartın Dahili ekran kartı var HD 4200 acaba onu takıp açsam ne olur merak ediyorum :)

O zaman CD takıp sistemi kur mu demeliyim ? Yani format.

Şey dicem Live CD'den açıp Sürücüyü kurulu Ubuntuya yükleyebilir miyiz ?

hitokiri

Sistemi canlı cd den aç sana verdiğim wiki bağlantısındaki gibi
sudo fdisk -l
çıktısından mount ediceğin bölümü bul elbeette daha rahat çalışırsın kurabilirsin de :)

v0ld3m0rt1s

Ben oraya NTFS diski nasıl mount edeceğim ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2010 - 11:27:42

Ayrıca NTFS Diski oraya mount ettikten sonra.Ordaki dosyayı alıp Kurulu Ubuntuya atmam gerekiyor.Sonra tekrar Kurulu ubuntuyu mount edip kuracağım ama ben diski mount ettiğimde onun içinde nasıl işlem yapacağım ? yani o dizine nasıl gideceğim ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2010 - 11:30:55

Şimdi ben kurulu ubuntuyu mount ettim sorun yok ama burda linux driver'ı yok onu nasıl oraya alacağım.Yani o dosya sisteminin üstüne çıkmam lazım :D

hitokiri

cd yi takınca zaten harici bölümleri bilgisayarım üzerinden açabilirisin
yani şöyle olucak
sistemi sudo fdisk -l
den bulucaksın ext olanı :)
sudo mount /dev/sdax /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo chroot /mnt
sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sonra kurucaksın kaldırdığın gibi :)
son olarak
aticonfig --initial -f
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt
sudo reboot

v0ld3m0rt1s

Tamamdır çok teşekkürler sorunu halletim kurulu ubuntu altından istediğim Diski buldum.Şuanda açtım Ubuntuyu ama başka bir sorun tekrar patlak verdi :)

Daha önceden başlık açmıştım.Renk bozukluğu oluyor diye şuan aynısı var Catalyst Control Center falanda kurulu Sürücüyüde kurdum ama Control Center'ı açmıyor

Başlatma Hatası

Catalyst Control Center Linux sürümü başlatılırken bir sorunla karşılaşıldı.   Aşağıdaki sebeplerden birin dolayı oluşmuş olabilir.

Hiçbir ATI grafik sürücüsü kurulmadı (imkansız az önce kurdum)  veya ATI sürücüsü düzgün çalışmıyor.
Lütfen ATI donanımınıza uygun ATI sürücüsünü kurun, veya "aticonfig" ' i kullanarak yapılandırın.

bu aticonfig komutu nasıl kullanarak yapılandıracağız veya şu Control Center'ı nasıl düzeltebilirim ?

hitokiri

Alıntı Yapbu aticonfig komutu nasıl kullanarak yapılandıracağız veya şu Control Center'ı nasıl düzeltebilirim ?
aticonfig --help

heim şimdi şöyle yapabiliriz,
1-)
sudo aticonfig --initial -f
yeniden başlatıp bir duruma bakarsın ,
olmazsa
2_)
ati sürücüsü yerine mesa sürücüleriyle grafik ayarlarını yapılandırabilirsin ,
onun içinde şöyle
https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver bağlantıdaki aşamaları bir bir uygulamak gerek  :-\

bytan

Başlığın kaynağı olan sorun çözüldüğü için başlığı kapatıyorum.

İkinci sorunun için kullandığın diğer başlıktan devam edebilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST