openSUSE 11.3 RC1

Başlatan fortran, 17 Haziran 2010 - 18:47:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Michael Löffler, openSUSE 11.3'ün ilk sürüm adayını duyurdu. Final sürümü 15 Temmuz 2010'da çıkarılacak olan openSUSE 11.3 için bundan sonra ikinci bir sürüm adayı ve ardından Goldmaster sürümü çıkarılması planlanıyor. 15 Temmuz 2010'daki openSUSE 11.3 final sürümüne mükemmel bir geçiş yapmayı umduklarını ifade eden Löffler, şu an için, yazılım portalından openSUSE 11.3 RC1'in indirilmesini beklediklerini sözlerine ekledi. Genellikle olduğu gibi en can sıkıcı olan şey, hata listesi ise burada.  Sürümü, Temmuz ayındaki büyük sürüme doğru iyi bir geçiş olarak tanımlayan Löffler, kullanıcıya, sistemin keyfine varmaları önerisinde bulundu. openSUSE 11.3 RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

openSUSE 11.3 RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

* İndirme sayfası
    * Yansılar

2dbilgisayar.com.tr

Özgür yazılım dergisi: eniXma

hasansahin

@fortran, haber için teşekkürler.

KDE Live sürümünü dün deneme fırsatım oldu, kararlılık anlamında oldukça iyi ve ayrıca gözle görülür bir hızlanma var. Sistem açılışı ve kapanışı oldukça çevik.
Grafiksel arayüze sahip uygulamaların tepkime süreleri oldukça iyi. Yanlız iki sorunla karşılaştım :

1. Opensuse'nin kararlı sürümlerinde (11.2 - 11.1 vs vs) one click install olayı vardır. İnternet üzerindeki bağlantıya tek tıklayarak nvidia/ATI sürücülerini kurabilirsiniz.
Bu bir geliştirme sürümü olduğu için böyle bir şansım olmadı. Manual yoldan kurmayı denedim ve açıkcası çok uzun ve zahmetli bir yoldan geçtim.
Deneyimsiz kullanıcılara bunu asla tavsiye etmem. Fakat bu bir bug(hata) değil, 1 ay sonra kararlı yapıya büründüğünde böyle bir sorun kalmayacaktır.

2. Kurulum esnasında grub'un MBR'ye değilde kök bölümüne yüklenmesini istedim. Bana sormadan HDD'nin birinci bölümde var olan boot bayrağını
kaldırıp, kök bölümüne boot bayrağı koydu. Elbetteki sistemi açıktan sonra fdisk,cfdisk veya gparted gibi araçlarla bunu kolayca düzeltebilirsiniz. Ama sonuç olarak
bu bir bug(hata)'dır ve gerekli geribildirimi yaptım.

SONUÇ : Yukarıda saydığım iki sorun haricinde sistemin performansından oldukça memnun kaldım. Kararlı sürümünü de mutlaka test etmek isterim.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Geany

Opensuse her zaman denemek için kendime belli bir tarihi söz verdiğim dağıtım oldu. Ama bir türlü kde 'ye ısınamadığım için erteleyip duruyorum. Nedense şu kde bana itici geliyor. Belki de Mint & Ubuntu gibi varsayılan olarak gnome kullandığım içindir. Belki de ilk kullandığım dağıtımda gnome olmasından :P

Herneyse, bilgilendirme için teşekkür ederim.

fortran

Alıntı yapılan: hasansahin - 18 Haziran 2010 - 12:52:36
@fortran, haber için teşekkürler.
hasansahin arkadaşım, ben de izlenimlerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim. Selam ve sevgiler.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Contempt

Bugün iti bari ile benimde deneme şansım  oldu ve her zaman ki gibi Kde suse ile bir başka güzel. Daha bir hızlı ve özel. Laptopumdaki bluetoota kadar çalışmayan donanım yok.

Ama işte Opensuse Türkçeye olan değeri ne zaman artacak merak ediyorum. Kde bile yeteri kadar türkçe değil. Kde tr paketini kurduğum halde çok  kötü....
Herşeye Rağmen...

hasansahin

Alıntı yapılan: Contempt - 18 Haziran 2010 - 16:27:11
Bugün iti bari ile benimde deneme şansım  oldu ve her zaman ki gibi Kde suse ile bir başka güzel. Daha bir hızlı ve özel. Laptopumdaki bluetoota kadar çalışmayan donanım yok.

Ama işte Opensuse Türkçeye olan değeri ne zaman artacak merak ediyorum. Kde bile yeteri kadar türkçe değil. Kde tr paketini kurduğum halde çok  kötü....

Maalesef bende de aynı sorun var fakat buna fazla takılma, çünkü kararlı sürümde bu tip sorunlar olmayacaktır.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Contempt

Kullanım olarak zaten engel bir durum yok inşallah kararlı sürümde gideriller...
Herşeye Rağmen...