Dell de Ubuntu dedi

Başlatan umurcan, 16 Haziran 2010 - 18:35:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umurcan

Valla kutlamamak elde değil bu haber karşısında, daha da diyecek bişey bulamıyorum :D Ben susayım da bağlantılar konuşsun artık
http://www.pclabs.com.tr/2010/06/16/ubuntu-mu-windows-mu/
http://shiftdelete.net/dell-ubuntu-windowstan-daha-iyi-21444.html

Tekrar tebrikler vallaha buradan Dell'e

igneci

Alıntı YapÖnde gelen dizüstü bilgisayar üreticilerinden Dell, resmi sitesinde Ubuntu'nun Windows'tan çok daha iyi olduğunu açıkladı.

Dünyanın önde gelen bilgisayar üreticilerinden Dell, resmi sitesinde bulunan bir sayfada Ubuntu'ya methiyeler düzdü.

Ubuntu hakkında bilinmesi gereken 10 şey başlığı altında toplanan yazıda, Linux tabanlı bu işletim sisteminin Windows'tan daha hızlı açıldığı, daha güvenli olduğu ve ücretsiz olduğu gibi bilgiler yer alıyor.

Uzun süredir Microsoft'la çalışan Dell'in resmi sitesinde böyle bir sayfaya yer vermesinin şaşkınlık yarattığı söylenebilir. Öte yandan, Dell'in Ubuntu yüklü dizüstü bilgisayar satışında dünya lideri konumunda olması yaşanan durumu açıklar gibi duruyor.

windows ile karşılaştırma bölümü ve geniş detay http://www.dell.com/content/topics/segtopic.aspx/ubuntu?c=us&cs=19&l=en&s=dhs&~ck=anavml

sem

Merhabalar... Haber geçilmişti önceden... Oradan devam edin isterseniz...

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20130.0.html
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

omergex

o zaman bıraksın dell windows satmayı sıkıysa :D
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

techworld

Windows® . Life without WallsTM . Dell recommends Windows 7. Bir adım daha atıp bunu kaldırsın.
Bu arada dell türkiyede ubuntu yüklü pc satıyomu-netbook dışı.Satsa güzel olur ama dellin türkiye sitesinde pek bi bilgi bulamadım.
Beklediginiz gün geldi windows 7 yüklü pc falan diyor korkup kapattım sekmeyi :D

techworld

Alıntı yapılan: sem0900 - 16 Haziran 2010 - 23:15:49

bu haberleri güncel haber duyurularda vermek daha mantıklı hoş sohbete pek ugrayan olmuyor genel olarak

badhero

Ubuntu yüklü ya da opsiyonlu dizüstü bilgisayarların raflarda yerini alması çok iyi olur. Bu durum fiyata yansır ve tüketiciler için cazip olur.

Ürün ucuz olduğu için çekinen birine Ubuntu'nun avantajlarını anlatırsanız kesinlikle büyülenir.

eribol

Alıntı yapılan: techworld - 17 Haziran 2010 - 00:14:33
Alıntı yapılan: sem0900 - 16 Haziran 2010 - 23:15:49

bu haberleri güncel haber duyurularda vermek daha mantıklı hoş sohbete pek ugrayan olmuyor genel olarak
Bunun için yeni konu açmak yerine başlığa istekte bulunabilirsiniz. Konuyu kilitliyorum.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20130.0/topicseen.html

ferret

Alıntı yapılan: techworld - 17 Haziran 2010 - 00:10:16
Bu arada dell türkiyede ubuntu yüklü pc satıyomu-netbook dışı.Satsa güzel olur ama dellin türkiye sitesinde pek bi bilgi bulamadım.

Emin olmamakla birlikte sattığını biliyorum (emin değilim derken, bir tanıdığım aldığı Dell bilgisayarda Ubuntu geldiğini söyledi, Windows kurmak için yardım istedi, henüz gidip görmüş değilim).

eribol

Türkiye'de satılmıyor bildiğim kadarıyla. Hem satışta olsa da ne kadar satılır bilmiyorum. Alıcıların çoğu ucuza alıp üstüne windows kurmak için alır. Yani biz alırız ama geriye kalan insanlar şu an pek almazlar gibi. Dell de bir şirket ve bunu düşünmek zorunda.

heartsmagic

Biraz üst üste binmiş gibi oluyor ancak buna rağmen konular birleştirildi.
Başlık açmadan önce forumda ufak bir arama yapmak çok işe yarayabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Alıntı yapılan: eribol - 17 Haziran 2010 - 00:53:34
Alıcıların çoğu ucuza alıp üstüne windows kurmak için alır.

Aynen katılıyorum @eribol bu fikrine...=)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

querme

hadi beee ne güzel haberler geçenlerde kpss başvurusunda lynux yazılım bilme şartı arandığında da hadi be demiştim :D

acer

Ama hala dell orijinal windovs ürünlerini önerir ibareleri görüyoruz.

sudocu

ovgu degil de malumun ilani olmus.
her seyin basi sudo!

ferret

Alıntı yapılan: ferret - 17 Haziran 2010 - 00:50:38
Alıntı yapılan: techworld - 17 Haziran 2010 - 00:10:16

Emin olmamakla birlikte sattığını biliyorum (emin değilim derken, bir tanıdığım aldığı Dell bilgisayarda Ubuntu geldiğini söyledi, Windows kurmak için yardım istedi, henüz gidip görmüş değilim).

Yukaridaki mesajimda belirttigim bilgisayari gordum, Dell'in Vostro serisinden. Uzerinde Ubuntu 9.10 ile gelmis, bilgisayarin uzerinde Windows capable, Windows ready benzeri cikartmalardan yok. Yaninda herhangi bir sekilde Windows CD'si verilmemis, recovery partition yok. Gerci Windows kurdum istek uzerine ama...

Ozellikle olusabilecek soru isaretleri icin belirteyim, cihaz Turkiye'de alinmis, Turkce.

Tuxie

Yah o yüzden bütün bios update ler exe dosyası halinde geliyor maşallah dell'e hayatımda bu kadar kaliteli makine üretip bu kadar yazılım hatası veren bir firma daha görmedim 1 yılda 11 kez bios update yayınlayan ekran sıcaklığı 50 dereceye vuran bir dell ve en önemlisi bir update için bile windows kurmak zorunda kalıyorum çünkü sadece exe yayınlıyorlar

Sherlock Holmes

Eğer Dell Ubuntu yüklü makinelerin satışını yapıyor ise,
buna uygun yani .exe dışında'da güncelleme sunması gerek @Tuxie.
Modele göre güncelleme çeşitliliği uyguluyordur herhalde.
:)

patalojik

Bir haftadır dell vastro kullanıyorum. Ubuntu kuracağım diye canım çıktı. tamtamına 23 tane cd yaktım. Hepsi hatalı yakıldı. Wubi ile kurulum yapabildim. 4-5 dk kurulum yaptı fakat bu sefer network kartımı tanımadı. Grafik ekran (ati hd 5470) 3d efekler aktif olmuyor.
Bu şekilde ubuntu verecekse hiç vermesin. Ubuntu kaybedeceği görünüyor.

canosayan

Alıntı yapılan: patalojik - 14 Ağustos 2010 - 05:33:10
Bir haftadır dell vastro kullanıyorum. Ubuntu kuracağım diye canım çıktı. tamtamına 23 tane cd yaktım. Hepsi hatalı yakıldı. Wubi ile kurulum yapabildim. 4-5 dk kurulum yaptı fakat bu sefer network kartımı tanımadı. Grafik ekran (ati hd 5470) 3d efekler aktif olmuyor.
Bu şekilde ubuntu verecekse hiç vermesin. Ubuntu kaybedeceği görünüyor.

md5 kontrolü yaptınız mı? açıkçası 23 cd'nin hatalı olması yerine kalıbın hatalı olması daha akla yatkın bir durum.
Chmod bizim işimiz.

patalojik

Evet md5 kontrolu yaptım. Kontrolden olumlu çıktı.

Tuxie

Dell zaten lafta olan Ubuntu desteğinide bıraktığını açıkladı.