Xfce program yüklerken bir kaç soru?

Başlatan ynt, 20 Haziran 2008 - 17:40:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ynt

xubuntuda program yüklerken ilk başta xfce nin bir programı yoksa gnomeye uygun bir program yüklüyorum.
kdeye ait programlar kde paketlerini de yükleyeceğini düşündüğüm için kurmuyorum. acaba kde programları yüklemek sistemimi ağırlaştırır mı yoksa sadece o programın tükettiği kaynak mı önemlidir?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: ynt - 20 Haziran 2008 - 17:40:45
xubuntuda program yüklerken ilk başta xfce nin bir programı yoksa gnomeye uygun bir program yüklüyorum.
kdeye ait programlar kde paketlerini de yükleyeceğini düşündüğüm için kurmuyorum. acaba kde programları yüklemek sistemimi ağırlaştırır mı yoksa sadece o programın tükettiği kaynak mı önemlidir?

Bir kde programını daha doğrusu qt de yazılmış programı kurarsan.
Paket bağımlılıklarından dolayı biraz fazla download yaparsın.
Ağırlık sorunu olmaz.

ynt

çok teşekkür ederim bu cevap benim için çok önemliydi.

ufuk_k

KDE programlarının çalışma hızları ya da sisteme getirdikleri yük farketmiyor. Ancak bir KDE programı (amarok, vb.) Gnome altında daha geç açılıyor, ilk açılışta. Demek istediğim, masaüstünü o gün açtığın andan beri ilk defa bir KDE uygulaması çalıştırıyorsan yavaş açılıyor. Sonra çalıştırdıkların normal şekilde açılıyor. Yavaşlık çok problem olacak bir yavaşlık değil.

ynt

konuyla hafiften bağlantılı olarak mesela ubuntu kullanıyoruz biz yanına xfce vs. bir masaüstü yöneticisi ekleyip yeni bir oturum açtığımızda bu durumda başlangıçta çalışsan gnome uygulamaları, xubuntu olandan daha fazla olup bu sistemin xubuntuya göre daha ağır olması sonucunu doğurur mu?

çünkü pardus kullanırken xfce yüklediğimde verim alamamıştım bu durumun arka planda çalışan kde uygulamalarından kaynaklandığını söylemişlerdi onun için merak ediyorum.

ufuk_k

KDE programı çalıştırırsan, elbette arkada çalışan KDE uygulamaları olacak, çünkü hepsi KDE kütüphanelerine ihtiyaç duyuyor. Demek istediğim şu, sen XFCE kurup, Gnome ya da KDE uygulaması kullanırsan mutlaka bir yüklenme olur. En az derecede yüklenme olması, için tamamen kullandığın masaüstünün uygulamalarıyla çalışman lazım, ki bu da her zaman mümkün değil.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: ynt - 20 Haziran 2008 - 20:35:09
konuyla hafiften bağlantılı olarak mesela ubuntu kullanıyoruz biz yanına xfce vs. bir masaüstü yöneticisi ekleyip yeni bir oturum açtığımızda bu durumda başlangıçta çalışsan gnome uygulamaları, xubuntu olandan daha fazla olup bu sistemin xubuntuya göre daha ağır olması sonucunu doğurur mu?

çünkü pardus kullanırken xfce yüklediğimde verim alamamıştım bu durumun arka planda çalışan kde uygulamalarından kaynaklandığını söylemişlerdi onun için merak ediyorum.

Pardus un durumu çok farklı. Geliştiricileri sadece qt üzerine eğiliyor.
Xfce ve gnome gtk üzerine kurulu masaüstü ortamları.
Çok bir sorun olacağını tahmin etmiyorum.