[Çözüldü] 8600 gt Sürücü Kurulum Sorunu

Başlatan wanxpy, 15 Haziran 2010 - 21:08:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wanxpy

Öncelikle herkese merhaba. Linux ve Ubuntu kullanmaya yeni başladım.  Ubuntuyu VirtualBox üzerinden kullanıyorum. Ekran kartımın sürücüsünü nasıl yükleyeceğimi 2 saattir forumu ve wikiyi kurcalamama rağmen bulamadım.
   Sistem/Yönetim/Donanım Sürücüleri bomboş. Envy denen şeyi kurmaya çalıştım ama onuda beceremedim->Konsola "sudo apt-get install envyng-qt"  yazdığımda  " envyng-qt paketi bulunamadı" mesajını alıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ // nVidia 8600gt Sonic // 2 GB DDR2 // Ubuntu 10.04 LTS 32-bit

bytan

Virtualbox ile kurduğun ubuntu'yu açıp alttaki komutu yürüttüğünde, virtualbox üzerinde ekran kartının ne olarak göründüğünü bize aktar:

lspci | grep -i vga
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

zeitgeist

Virtualbox kendi ekran sürücülerini kullanıyordu hatırladığım kadarıyla yani ekran kartı sürücüleri kurulmuyordu.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

wanxpy

Alıntı yapılan: bytan - 15 Haziran 2010 - 22:10:21
Virtualbox ile kurduğun ubuntu'yu açıp alttaki komutu yürüttüğünde, virtualbox üzerinde ekran kartının ne olarak göründüğünü bize aktar:

lspci | grep -i vga

wanxpy@wanxpy-pc:~$ lspci | grep -i vga
00:02.0 VGA compatible controller: InnoTek Systemberatung GmbH VirtualBox Graphics Adapter
AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ // nVidia 8600gt Sonic // 2 GB DDR2 // Ubuntu 10.04 LTS 32-bit

bytan

Gördüğün gibi durum aynen @zeitgeist'in dediği gibi. Makinandaki ekran kartı ile virtualbox'ın kullandığı ekran kartı birbirinden farklı.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

wanxpy

Yani yapacak hiçbir şey yok mu ?
Bir de ekran çözünürlüğümde bir hata var sanırım. Dün pardus kurmuştum onda bir sorun çıkmamıştı. Ubuntu'da ekran ortalanmış küçük bir şekilde, kenarlarda siyah boşluklar var. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Haziran 2010 - 22:51:52

Alıntı YapBir de ekran çözünürlüğümde bir hata var sanırım. Dün pardus kurmuştum onda bir sorun çıkmamıştı. Ubuntu'da ekran ortalanmış küçük bir şekilde, kenarlarda siyah boşluklar var. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı ?

Çözümü buldum. Başkaları da görsün diye iletiyi düzenlemedim. Windowsta çözünürlüğüm ubuntu'dan daha yüksek olduğu için öyle gözüküyormuş. Ama yine de pardusta böyle bir sorun yoktu.

Ama hala ekran kartı sürücümü kuramıyorum. Bunun bir yolu yok mu? İlerde virtualbox yüzündem böyle sorunlarla karşılaşır mıyım?
Eğer karşılaşırsam ubuntuyu sanal olarak değilde normal olarak nasıl kurabilirim. Windows XP kullanıyorum. 2 Harddiskim var. Biri C,D diğeri G,H diye ayrılmış durumda. C'de windows kurulu,D ve G de yedeklerim var. H ise boş. Cd-rom um yok. H'ye kurmak için ne yapabilirim. ?

bytan

Vbox kullandığın sürece bu ekran kartı durumuyla karşılaşacaksın. Doğrudan sabit diskine kurulum yaparsan ubuntu'yu daha rahat kullanabilirsin. Gerek forum gerekse wiki üzerinde kurulum anlatımları var. 

Unetbootin kullanarak cd-rom olmaksızın kurulum yapabilirsin.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17050.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10818.0

PF @ ST

wanxpy

wubi yolunu tercih ettim :) sanırım artık normal ubuntu kurulumu yapmış gibi oldu. Şimdi "Donanım Sürücülerinden" sürüm 173'ü seçtim. Birde current vardı. Ne olduğunu anlamadığım için dokunmadım. Yalnız hala websitelerinde sayfalar takıla takıla iniyor. En son sürücü bu mudur? Birde sanki sistem yavaş gibi geldi. Linux windowstan çok daha hafif diye duymuştum ama bir sürü eklenti, tema ıvır zıvır yüklü xp, ubuntudan daha akıcıydı sanki. (Mesala pecereler arası geçiş, firefox'un açılması vs..) Böyle bir şeyin nedeni ne olabilir ?

badhero

Current olan günceldir. Kurulumdan sonra bilgisayarı yeniden başlattınız mı? Sürücünün kurulu olduğundan emin misiniz?

Ekleme: Şimdi okudum; Virtualbox ile kullanıyormuşsunuz. Zamanında ben de Virtualbox ile Ubuntu ve Pardus kullanmıştım. Performans olarak "berbattılar". Ama normal şekilde kurunca böyle bir sorunla karşılaşmadım.

wanxpy

normal kurulum yaptım. Sorun çözüldü ama şimdi de şöyle bir sorun ortaya çıktı: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20580.0.html

bytan

Etiketlediğin için konuyu kapatalım. Diğer başlığındaki sorun sürücü yüklemene rağmen devam ediyorsa o başlığa aktar.

PF @ ST