[Çözülüdü] Acer 5715z fan ve mikrofon problemi

Başlatan maykmayk, 15 Haziran 2010 - 19:28:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maykmayk

Arkadaşlar herkese selamlar ,
3 yıl kadar önce aldığım dizüstü bilgisayarımın üzerinde official windows vista vardı. Ancak malumunuz bu yazılımla hiçbir zaman yıldızımız barışmadı :) Daha sonra çıkan windows 7 kısa süreli bir umut yaşatsa da yıldız barışamama olayı bu işletim sistemi ile de devam etti. Ne yapmalı diye düşünürken mühendis bir arkadaşımın tavsiyesi ile UBUNTU kurmaya karar verdim. Yaklaşık 10 gündür de bu işletim sistemini kullanıyorum. Klavye kısa yolları dahil olmak üzere birçok forumda göze çarpan kablosuz bağlantı sorunu bile yaşamadım. Ancak bu süre zarfında karşılaştığım 2 problemi hem Türk hem de yabancı forumlarda aramama rağmen bulamadım. Bu problemlere cevap verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

1. laptopun üzerindeki sabit mikrofonu kullanamıyorum. Ses kaydı yapmak veya skype, msn gibi programlarda sesli görüşme yapmak mümkün olmuyor.
2. laptop ilk açıldığında fan hiç çalışmıyor. Eğer bu şekilde bırakırsam bir süre sonra çok fazla ısındığı için kapanıyor. Ancak laptop biraz ısındıktan sonra ben restart yaparsam fan çalışmaya başlıyor ve hiç durmuyor. Laptopun tabanına dokunduğumda hiçbir sıcaklık olmamasına rağmen fan durmaksızın çalışıyor. Arasını bir türlü bulamadık anlayacağınız.

Yardımlarınız için teşekkürler...

heartsmagic

Önce fan meselesi üzerine gidelim.
Referans:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/acpi/+bug/209837
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/acpi/+bug/209837/comments/7
Çözüm:
BIOS sürümünü 1.19'dan 1.42'ye yükseltmek.

Mikrofon için Ses tercihlerindeki Giriş aygıtlarında bir tane mi mikrofon görünüyor?
alsamixer komutunu verdiğinde mikrofonlara ait kanalların seviyesi ne, altında MM var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maykmayk

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda her iki problem de çözüldü.

Çok teşekkür ederim...