Freebsd hakkında bilgi istiyorum

Başlatan sireno52, 13 Haziran 2010 - 14:21:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sireno52

selam arkadaşlar ben free bsd hakkında bilgi istiyorum yalnız şunuda izah etmek isterim ki ben ingilizce  bilmiyorum  bana bir ingilizce sayfa adresi vermeyin.   vede şunu söylemek isterim ki  ben bir kaç sefer free bsd indirdim vede  kurmak  istedim  ne hikmetse bir türlü kuramadım bu free bsd yi kurmak için kitap dahi aldım fakat her halde yanlış bir paketi indirdim için olsa gerek  bir türlükuramadım  neyi indirmem gerekiyor onuda söylerseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim yardım larınız için
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sireno52

ben  ev kulanıcısıyım neyi  indirmem gerekiyor   server merver le uğraşmıyorum   direkt  kendim kulanacağım birde destek ala bileceğim bir türkçe  forum sitesi varm
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

bytan

@keiser'in eklediği bağlantıya baktın mı? Oradaki yönlendirmeleri inceledin mi? İstediğin gibi bir Türkçe forum sitesi ben bilmiyorum. Belki irc olabilir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

rutku

Destek alabileceğin türkçe forum yok. İngilizce bilmiyorsan çok zorlanırsın. Linux kadar belge yok. PcBSD kullanman şimdilik daha iyi olur. Alıştıktan sonra FreeBSD kurarsın.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

ironic

Ayrıca Enixma dergisinde oldukça kapsamlı bir BSD serisi var. Halen de devam ediyor.

adubel

Açık akademi yayınlarından freeBSD 6 diye bir kitap var. Öneririm gerçektende güzel bir kitap.
Bu arada şunu da eklemeliyim. freeBSD  bağımlılık yapıyor bırakamıyorsun. ;)

(Feebsd suan 8.0 sürümünde hatırladıgım kadarıyla bu kitap 6.0 dan anlatıyor ama genede başlangıç için çoğu soruna yardımcı olacaktır)

ırmak

Alıntı yapılan: sireno52 - 13 Haziran 2010 - 14:21:34
selam arkadaşlar ben free bsd hakkında bilgi istiyorum yalnız şunuda izah etmek isterim ki ben ingilizce  bilmiyorum  bana bir ingilizce sayfa adresi vermeyin.   vede şunu söylemek isterim ki  ben bir kaç sefer free bsd indirdim vede  kurmak  istedim  ne hikmetse bir türlü kuramadım bu free bsd yi kurmak için kitap dahi aldım fakat her halde yanlış bir paketi indirdim için olsa gerek  bir türlükuramadım  neyi indirmem gerekiyor onuda söylerseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim yardım larınız için

Bilgisayarınızın genel özellikleri ...?
... adresindeki iso'yu indirdiniz?
Kuramadınız çünkü ..... şekilli bir hata verdi?
Kurulum sonrası ekran hiç gelmedi?

??
?

Bilgi istiyorsunuz ama bir döküman bulup, anlayıp, sizin sorununuza yardımı olacak öneriler sunabilmek için sorun hakkında biraz daha bilgi vermeniz gerekiyor sanırım.
Bu şekilde sorun çok havada kaldı.

sireno52

Alıntı yapılan: adubel - 13 Haziran 2010 - 16:37:30
Açık akademi yayınlarından freeBSD 6 diye bir kitap var. Öneririm gerçektende güzel bir kitap.
Bu arada şunu da eklemeliyim. freeBSD  bağımlılık yapıyor bırakamıyorsun. ;)

(Feebsd suan 8.0 sürümünde hatırladıgım kadarıyla bu kitap 6.0 dan anlatıyor ama genede başlangıç için çoğu soruna yardımcı olacaktır)
yazarları  :ismail yenigül. barış şimşek. atılım boy  ise  o kitap zaten elimin  altında yalnız  bana göre süm hangisi ben bilmiyorum indirme yansısına baktım   http://distrowatch.com/table.php?distribution=freebsd         bu adreste   http://torrents.freebsd.org:8080/   bir sürüseçenek var hangisini indirmem gerekiyor

eribol

powerpc- Eski apple bilgisayarları için
ia64- İntel çift çekirdekler için
amd64- amd64 için
sparc- Solaris sunucular için.

Kendinize uygun olanı indirin.

sireno52

Alıntı yapılan: ırmak - 13 Haziran 2010 - 19:26:57
Alıntı yapılan: sireno52 - 13 Haziran 2010 - 14:21:34

Bilgisayarınızın genel özellikleri ...?
... adresindeki iso'yu indirdiniz?
Kuramadınız çünkü ..... şekilli bir hata verdi?
Kurulum sonrası ekran hiç gelmedi?

??
?

Bilgi istiyorsunuz ama bir `belge` bulup, anlayıp, sizin sorununuza yardımı olacak öneriler sunabilmek için sorun hakkında biraz daha bilgi vermeniz gerekiyor sanırım.
Bu şekilde sorun çok havada kaldı.
benim  pc min temel özellikleri :  (İŞLEMCİ: AMD PHENOM II X4 955 QUAD-CORE AM3 BLACK EDT.)   ( ANAKART:  GIGABYTE GA-MA790FXT-UD5P AMD 790FX DDR3)  (RAM:DDR3  4 GB )  (EKRANKARTI: Palit /NVİDİA GeForce 8600GT Super+1GB ) ( MONİTÖR:HEWLETT  PACKA RD  (HP) VS 17E )   (HARDİSK  2x250=500 GB  ) ( İŞLETİM SİSTEMLERİ : 1. HARD DİSK  windows : Vista.... 2. HARD DİSK   UBUNTU   bunlar işlemcim  hem 32 bit  hemde64 bit`i destekliyor  ama şu ana kadar kurduğum sürümlerin hepsi  32 bit

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Haziran 2010 - 19:50:10

Alıntı yapılan: eribol - 13 Haziran 2010 - 19:46:08
powerpc- Eski apple bilgisayarları için
ia64- İntel çift çekirdekler için
amd64- amd64 için
sparc- Solaris sunucular için.

Kendinize uygun olanı indirin.
benim işlemcim  amd  32-64 bit`leri destekliyor ama kurduğum işletim sistemleri hepsi 32 bit   bana tavsiyeniz hangisi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Haziran 2010 - 20:00:40

mesela  bu    http://torrents.freebsd.org:8080/     adreste   FreeBSD-7.3-RELEASE-i386-disc1. disc2. disc3.... var vede  FreeBSD-7.3-RELEASE-pc98-disc1.....  FreeBSD-7.3-RELEASE-pc98-livefs...  bu  bu şekilde bir sürü seçenek var  benim gibi bir ev kulanıcısı bu  paketlerden hangisini kurmal 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Haziran 2010 - 20:15:50

Alıntı yapılan: rutku - 13 Haziran 2010 - 16:21:24
Destek alabileceğin türkçe forum yok. İngilizce bilmiyorsan çok zorlanırsın. Linux kadar belge yok. PcBSD kullanman şimdilik daha iyi olur. Alıştıktan sonra FreeBSD kurarsın.
bu pc bsd hangi masa üstünü kulanıyor  gnome  mi  yoksa kde mi vede sonrada  masa üstlerini değiştirme imkanı varmı

such

Konuyla belki alakasız olacak ama merak ediyorum neden Free BSD kurmak istiyorsunuz?

badhero

http://distrowatch.com/table.php?distribution=pcbsd

dağıtımların hangi masaüstü ortamlarını kullandıklarını distrowatch'tan takip edebilirsiniz. Tahminimce sonradan değiştirilirse sıkıntı olmaz.

http://www.pcbsd.org/content/view/106/11/ bağlantıyı takip ederseniz kalıp dosyalarının çok da karışık olmadığını göreceksiniz.

eribol

Alıntı yapılan: such - 13 Haziran 2010 - 23:00:22
Konuyla belki alakasız olacak ama merak ediyorum neden Free BSD kurmak istiyorsunuz?
Bende merak ediyorum açıkçası. Ayrıca sorun şu;
Alıntı Yapbu  bu şekilde bir sürü seçenek var  benim gibi bir ev kulanıcısı bu  paketlerden hangisini kurmal 
Kurulum ve kullanımı en az bir debian kadar zor ancak debian'da olan paket desteği ve belge kaynağı ile arasında uçurum var.

XRumer

Enixma e-dergide uzuuuuuuuuuuuuuun bir süredir BSD yazı dizisi var ve devam ediyor. BSD için Türkiye'de pek fazla kaynak bulunmadığı göz önünde bulundurulursa Enixma'daki yazı dizisi eşsiz bir kaynaktır.

heartsmagic

Bir ev kullanıcısı olarak, Linux (haydi genel olarak diyeyim) fazla tecrübeli olmayan birisi olarak, yabancı dil artısı da olmadan FreeBSD'yi neden kurmak istiyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

FreeBSD kullanabilmek için ingilizce şart değil ama en azında okuduğunu anlayacak kadar bilirsen çok iyi olur. Çünkü Türkçe belge gerçekten az ve Türkçe forum yok.
Bir zamanlar 20 gün kadar test etmiştim ve ev kullanıcısı için uygun olduğunu düşünmüyorum. Çok korkulan gentoo bile düzgünce ayarlandığı zaman evde çokta
güzel kullanılabilir fakat freebsd için aynı şeyleri düşünemiyorum.

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

İngilizce olmadan Linux bile zor oluyorken FreeBSD'yi düşünemiyorum :) Zamanında dizüstümdeki fan sorununu çözmeye çalışırken göbeğim çatlamıştı. Sonra benim kullandığım model için FreeBSD desteği olmadığını İngilizce forumların birinde çöpçülük yaparken görmüştüm. Kısacası yaşanılan sorunlarda İngilizce en büyük yardımcı bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.