Grub menüsünü esgeçmek, istenmesi durumunda gösterilmesini sağlamak...

Başlatan Uzay, 13 Haziran 2010 - 02:15:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uzay

Bilgisayarımda Vista ve Lucid var. Grub menüsünde 10 saniye vesaire gibi bir süre beklemek istemiyorum. Listedeki ilk seçenek Lucid ve doğrudan onun açılmasını istiyorum. Ancak açılış esnasında belirli bir tuş ya da tuş kombinasyonuyla grub'daki açılış seçeneklerine ulaşmak istiyorum. Aklımdakini tam olarak ifade edebilmişimdir umarım... Bu mümkün müdür?
Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

heartsmagic

sudo gedit /etc/default/grub ile dosyayı aç ve oradaki bölümlerden aşağıdaki kısımları belirtildiği gibi yap.

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT="0"

Başlangıçta Shift' basılı tutarsan Grub menüsü gelir, aksi takdirde ilk sıradaki sistem açılır.

Not: Bu bölümde soru değil de, tavsiyeleri/önerileri/bilgileri paylaşıyoruz genelde. Konumuzu daha uygun bir yere taşıyalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Uzay

Grub doyasında değişiklik yaptıktan sonra küçük bir ilave de gerekiyormuş. Değişikliklerin uygulanabilmesi için:sudo update-grub

GRUB_TIMEOUT değerini sıfır yapınca menü görünmüyor. Buraya kadar tamam, ancak shift tuşuna basılı tutunca menü gelmiyor...
Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

heartsmagic

Grub güncellemesini unutmuşum.
Shift ile aslında görünmesi gerekiyor diye biliyorum. Hani hiç denemediğim, kullanmadığım için kesin konuşmam doğru olmaz.

such

Alıntı yapılan: uzayo - 13 Haziran 2010 - 23:08:07
Grub doyasında değişiklik yaptıktan sonra küçük bir ilave de gerekiyormuş. Değişikliklerin uygulanabilmesi için:sudo update-grub

GRUB_TIMEOUT değerini sıfır yapınca menü görünmüyor. Buraya kadar tamam, ancak shift tuşuna basılı tutunca menü gelmiyor...

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT="10"

Olması gerekiyor bence. Benim grub menüsü böyle.

heartsmagic

kib

Herkese merhaba.

Arkadaşın dediği shift tuşunu kullanabilme olayını bende denedim ama beceremedim. Ubuntu forumunda grub2'nin default olarak sadece tek işletim sistemi yüklü olduğunda menü gizleme yapabildiğini, bunu becerebilmek için için şöyle bir değişiklik gerekiyor diyor:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1287602

(Bu arada çok faydalı bir link, tavsiye ederim acemiler için . Bu döküman sayesinde grub menüsünü bayağı değiştirebildim  :) )

7.sırada:

gksu gedit /etc/grub.d/30_os-prober

adjust_timeout () {
# if [ "x${found_other_os}" = "x" ] ; then
if [ "x${GRUB_HIDDEN_TIMEOUT}" != "x" ] ; then
if [ "x${GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET}" = "xtrue" ] ; then
...
...
EOF
fi
fi
#fi
}

if [ "x${GRUB_DISABLE_OS_PROBER}" = "xtrue" ]; then

yukarda yaptığım gibi if statement'ı # işareti ile kapatarak menü gizlemeyi aktif hale getirebilirsiniz deniliyor, yaptım ama sonra /etc/default/grub da ne denediysem başaramadım. Yardım lütfen!

bytan

O dosyada yaptığın işlemleri geriye alıp, /etc/default/grub dosyasında alttaki satırın başındaki # karakterini sil:

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0

Sonrasında:

sudo update-grub
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kib

o dosyayı düzeltmedim ama diğerinde GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 yapınca çalıştı!!! Teşekkürler.

Sizde Windows da kurulumu bilmiyorum ama benim yazdığım yöntem dual boot için sanki..