network sorunu yaşayan var mı

Başlatan cgr98, 12 Haziran 2010 - 23:41:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cgr98

selam, datron tw7a kullanıp da kablosuz bağlantı sorunu yaşayıp da çözen oldu mu hiç? qcom kart sorun çıkarıyor gibi. sorunu tarif ettiğimde pek ilgilenen çıkmadı ama belki datron kullanıcısı vardır...

caglar@cgr:~$  iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

pan0      no wireless extensions.

caglar@cgr:~$

ne anlama gelir bu sizce?

utdmr

lspci | grep -i net'ten çıkan çıktıdan kablosuz ağ aygıtınızı öğrenip, ilgili modüllere bakabilirsiniz.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

bytan

@utdemir'in istediği çıktıyı diğer başlığına aktarabilirsin. Lütfen aynı sorun için 5. konunu da açma.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cgr98

lspci | grep -i net
04:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 13)

not: diğer başlıkta hearthsmacig aşğıdaki iletiyi gönderdiği için buradan devam ediyorum:

@cgr98, foruma sen elveda demedikten sonra bizler sana elveda demeyiz. Fakat forum adına belirli başlı kurallarımız mevcut. Eğer senin sorunun hemen hemen aynı değilse mevcut bir başlıktan devam edilmemesini, eğer bir başlık yoksa da yeterli bilgileri vererek yenisini açmanı istiyoruz. Sen tam olarak ilgili olmayan başlıklarda sorunu sormuş, yeni açtığın başlıktaysa eksik bilgi vermişsin.

Bana öyle geliyor ki en uygunu yeni açtığın başlık olacaktır.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20020.0.html

Diğer sorularına buradan cevap vereyim. Linux dünyasında bildiğin üzere çok farklı kurulum yolları mevcut. Eğer elinin altında bir internet bağlantısı varsa tek bir uygulamadaki tek bir tıklama ile istediğin şeyi kurabilirsin. Eğer internet bağlantın yoksa dağıtımına uygun paket ararsın. Eğer paket de yoksa uygulamayı derlemeye çalışırsın. Bunlar forumdaki ilgili bölümlerde anlatılmakta. Örneğin Yükleme Kaldırma bölümündeki sabit başlıklarda.

İstediğin paketi önce açıp içinde README veya  INSTALL gibi bir dosya olup olmadığına bak. Orada derleme ve/veya kurulum aşamaları anlatılıyor olabilir.

Dediğim gibi bu sorunun için diğer başlıktan devam edelim lütfen. Ayrıca bu kablosuz kart USB ile haricen kullanılan bir şey mi? Quallcom mudur markası?

-------------------------
sorusuna da yanıt vereyim; harici usb değil, içeriden usb bu ve evet qualcom. benim anladığım kadarıyla qualcom için bulunan bir çözüm yok gibi ama forumdan umut kesilmez diyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Haziran 2010 - 23:09:09

bir de ben pek ilgilenen çıkmadı demişim dün başlığı açarken ama o sadece dün içindi:) yoksa daha önce neredeyse şu fareyi bir ver hele deme noktasına gelmiş arkadaşlar var tabii, böylesi bir işe gönül vermiş kimsenin hakkını yemek istemem.

heartsmagic

lsusb çıktını tekrar görebilir miyiz? Qualcom gibi duruyor ama tam adı basılmıyor gibi geldi bana.
Eğer Qualcom ise biraz bakınmak gerekecek ve bir çözüm yolu var mı bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cgr98

caglar@cgr:~$ lsusb
Bus 007 Device 002: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 002: ID 09da:000a A4 Tech Co., Ltd Port Mouse
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 064e:a111 Suyin Corp.
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 18e8:6217 Qcom
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

yukarıdaki gibi çıktı. varsa bir yolu uygulamaya çalışacağım ama bulamazsak mecbur harici usb kullanmak lazım.

cgr98

merhaba,
uzun süredir aradığım driver tasy tarafından bulunmuş ve http://www.linuxnet.com.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=83942#83942 adresinde yayınlanmış. konudaki son mesajda ne yapmak gerektiğini de anlatmış sağolsun. ben son mesajda onun derlediği yani düzeltilmiş klasörü indiriyorum. adresi de şu: http://www.ozanuzer.com/winbondport-130509-trunk.tar.gz
lakin ben indirdiğim klasörü nasıl kuracağımı bilmiyorum. tasy bu bilgiyi default kabul etmiş haliyle anlatmamış ama bir driver nasıl kurulur, indirdiğin taz dosyasına ne yapmak lazım, bu konuda biri yardımcı olabilirse büyük bir dertten kurulacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Haziran 2010 - 02:37:08

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,11859.0.html
adresinde önerilen yollardan birincisini seçtim. uyguladım.

gpg hatası aldım ve http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10047.0.html anlatımını uyguladım. ama şimdi de synaptic şöyle diyor:

Tüm depo indeksleri indirilemedi

Depo artık mevcut olmayabilir veya ağ problemleri nedeniyle bağlanılamamış olabilir. Eğer mevcutsa başarısız kataloğun eski bir sürümü kullanılacak. Aksi takdirde depo yok sayılacak. Ağ bağlantınızı kontrol edin ve tercihlerdeki depo adresinin doğru olduğundan emin olun.

http://www.ozanuzer.com/winbondport-130509-trunk.tar.gz/dists/jaunty/main/binary-i386/Packages.gz 404  Not Found getirilmesi başarısız oldu
Bazı indeks dosyaları indirilemedi, dosyalar gözardı edildi veya eski dosyalar kullanıldı.

işleri doğru yaptığım kanısındayım. zira adreste klasör mevcut zaten synaptic de bir sürüsünü indiriyor görüyorum. şimdi ne yapmam gerekir acaba?

heartsmagic

İndirilen dizinde bir linux dizini var, o dizinde:
make derlemeyi başlatır. Zaten bir README.txt dosyası da mevcut. Fakat bende derleme hata veriyor, yeni çekirdek sürümümüzden kaynaklanıyor olabilir. Gerçi ben Maverick üzerindeyim ancak Lucid ile de hata alacağını tahmin ediyorum.

Kablosuz aygıtın nedir? Belki yeni çekirdekte bir iyileştirme olmuştur. Belki de farklı bir çözüm vardır?

lspci
lsusb

Aygıt USB girişli mi?

cgr98

caglar@cgr:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 PCI Express Root Port (rev 03)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HEM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA IDE Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G86 [GeForce 8400M GS] (rev a1)
04:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 13)
0b:09.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx12 Cardbus Controller
0b:09.1 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments PCIxx12 OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
0b:09.2 Mass storage controller: Texas Instruments 5-in-1 Multimedia Card Reader (SD/MMC/MS/MS PRO/xD)
0b:09.3 SD Host controller: Texas Instruments PCIxx12 SDA Standard Compliant SD Host Controller

caglar@cgr:~$ lsusb
Bus 007 Device 002: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 002: ID 09da:000a A4 Tech Co., Ltd Port Mouse
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 064e:a111 Suyin Corp.
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 18e8:6217 Qcom
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

aygıt içeriden usb. sorunu defalarca kez yazdım ve aramalar sonucunda pek fazla kişinin karşılaşmadığını fark ettim. ama ubuntu aleminde vardır mutlaka bir çare diyorum hala:)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Haziran 2010 - 02:59:38

bir de acaba tasy'nin ilk bulduğu adresteki dosya çekirdeğe göre yenilenmiş olabilir mi?
http://winbondport.googlecode.com/files/winbondport-030408-trunk.tgz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Haziran 2010 - 03:18:10

aynı hatayı http://winbondport.googlecode.com/files/winbondport-030408-trunk.tgz adresinde de aldım. bilginize..

heartsmagic

@cgr98, senden öncelikli ricamız tek başlık kullanman. Zira farklı başlıklar açman yardım almanı kolaylaştırmak aksine zorlaştırır. Örneğin birleştirdiğim bu başlıktan devam etseydin senden tekrar lsusb çıktını istemezdim. Vakit bulamadığım için Quallcom'u araştıramadım fakat başlıklara mümkün mertebe bakmaya çalışırım. Seninkine de sıra gelecekti elbette. Ayrıca sadece ben değil diğer arkadaşlar da aynı sıkıntıları yaşarlar, eğer farklı başlıklar açarsan. Lütfen, daha önce de bunu izah etmiştik sana. Kurallara mümkün mertebe riayet etmeni bekliyorum.

Quallcom için biraz bakınalım.

heartsmagic

Ayrıca hemen belirteyim, sana verilen şey bir depo adresi değil. Eklediğin o adresi sources.list dosyandan kaldır.
Verilen şey normal bir paket bağlantısı. Arşivden çıkartıp dediğim şekilde derlemeyi deneyebilirsin ki denemişsin. Hata alman normaldir. Sitesindeki paket hemen hemen aynısı. Bizzat denedim ve ben de hata aldım.

heartsmagic

Bu tam olarak nasıl bir modemdir? 3g ile mi bağlantı kuruyor, çevirmeli bağlantı mı yapılıyor Windows üzerinde. Şurada bir şeyler var gibi:
https://lists.launchpad.net/sony-vaio-z-series/msg00798.html

cgr98

konuyu orada yeniden açmamın nedeni ben değilim aslında. o başlıkta ilk sorduğum şey indirdiğim şeyi nasıl yükleyeceğim. genel bir yükleme yolu sorduğum için benim driver sorunumdan bağımsız ondan daha geniş bir konu olduğunu düşündüğüm için yeni başlık açtım. tabii bu başlıkta sorduğum sorunun yanıtını bulma ihtimalim var mıydı dediğimiz zaman sanırım varmış.

peki ben bu durumda haber bekliyorum. ihtimal vermediğim bir seçenek gerçekleşecek gibi olduğu için biraz heyecan yapmış olabilirim, zira sırf bu sorunu çözebilmek için ayaktayım.

dediğim gibi, sorun aynı olsa da konu farklı olduğu için yeniden yazdım.

en son gönderdiğin linke baktım da oradan naıl bir yol izlemek gerektiğini çıkaramadım.

bildiğimiz kablosuz eternet kartı bu arkadaş. datron tw7a serilerinin bir kısmında bunlardan var. datron sitesinde windows için driver yüklemişlerdi de onu kullanıyordum windows zamanlarında. başka bilgi gerekiyorsa vermeye çalışayım ama linkteki anlatımdan ne yapacağımı çıkaramadım tam olarak.

heartsmagic

Kablsouz ethernet dediğin kablosuz ağ kartının USB hali mi? Bu kart sayesinde kablosuz ağlara bağlanıyorsun yani?
Eğer öyleyse verdiğim bağlantı iş görmez sanıyorum zira farklı bir mesele o. Çok bir şey çıkmıyor ne yazık ki genel forumda da. Dizüstü marka modelinden yola çıkarak da bakındım, sonuç sıfır.

cgr98

durum aynen tarif ettiğin gibi.

bu durumda http://www.linuxnet.com.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=83942#83942 adresinde aynı sorunu yaşayan arkadaş bunu çözmüş de şimdi ben sistemin bir üst sürümünü kullandığım için mi çözemiyorum? çünkü id numarasına kadar onunla her şey aynı bende.

heartsmagic

Benim şüphelendiğim konu çekirdek konusu. Yanlış tahmin ediyor da olabilirim. Fakat derleme aşamasında hata alıyorsak bir şeylerin değişmesi lazım. Ya geliştiriciler değiştirecek ya da oradaki arkadaş gibi biz çözümü bulacağız bir şekilde.

cgr98

oradaki arkadaş (tasy) gibi bir çözümü benim bulma ihtimalim zaten yok, henüz çok yeni bir kullanıcıyım. ama kendisinin mail adresini filan bulabilsem zamanında o sorunu çözmüş birinin bununla ilgili de kesinlikle fikri vardır. hatta kendisi bu forumun da üyesi.

tasy

Vay arkadaş adama lazım olmuşum ama ortalardan kaybolmuşum :) Hakkını helal et artık 10 sene sonra yazıyorum :) Zamanında ulaşsaydın yeni kernele göre derler yine atardım driver'ı. Sağlık olsun.