[Nasıl] BURG Kullanarak Temalı Önyükleme Ekranı Oluşturma (Quantal - Güncel)

Başlatan alquirel, 11 Haziran 2010 - 09:33:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

badhero

Çok havalı. Teşekkürler.

Tek kötü yanı splash ekranı çözünürlüğü düştü onu ayarlamaya üşeniyorum şu anda. :)

cafenetland

resim cok agir aciliyor grub ekraninda. hic sarmadi. splash cozunurlugunu de berbat etti.

nasil geri alabilirim ?

alquirel

burg'u yüklerken sudo burg-update komutunu veriyorduk

sudo grub-update komutu işe yarar mı acaba??

bytan

Alttakiler ile grub2 tekrar mbr'ye yazılabilir:

sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

alquirel

cafenetland

Alıntı yapılan: alquirel - 15 Haziran 2010 - 23:07:53
@cafenetland, geri dönüş yapabildin mi?

grub2 ye geri donus yaptim ama splash ekraninin cozunurlugunu eski haline getiremedim. sirf o yuzden format attim pc ye.

alquirel

Alıntı yapılan: cafenetland - 15 Haziran 2010 - 23:58:47
grub2 ye geri donus yaptim ama splash ekraninin cozunurlugunu eski haline getiremedim. sirf o yuzden format attim pc ye.

kesin çözüm desene :)

badhero

Alıntı yapılan: cafenetland - 15 Haziran 2010 - 23:58:47
Alıntı yapılan: alquirel - 15 Haziran 2010 - 23:07:53
@cafenetland, geri dönüş yapabildin mi?

Forumdaki anlatım işe yarıyordu. Keşke biraz daha sabırlı olsaydınız. Sorun yaşadığınız yeri çözebilirdik.

caadas

Geçen gün Burg kurmuştum. Her şey sorunsuzdu. Bugün Ubuntu'nun tüm güncellemelerini yükledim. İçlerinden birinde "yeni kernel" gibi bir ifade de vardı. Ondan sonra mı oldu bilmiyorum ama şu an Burg menüsünde iki ayrı Ubuntu görünüyor. Eskisini nasıl silebilirim? Her ikisinden de giriş yapılabiliyor. Birinin sürüm numarası daha eski.
Ekran görüntüsü şöyle:

hitokiri

sudo gedit /boot/grub/grub.cfg
den dosyayı düzenliyerek veya synaptci eksi dediğin kerneli bulup kaldırırarak yapabilirsin ,
değişkilik yapmayı seçersen dosyayı yedek almayı unutma :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,11844.0.html

caadas

Sanırım güncelleme yöneticisi en son, resimdeki koyu zeminle işaretli paketi yüklemişti. Paket yöneticisinden bunu ve diğer tüm 2.6.32.21 olan paketleri kaldırsam sisteme bir zararı olur mu?

Bunun yerine grub dosyasını da düzenleyebilirim ama o zaman eski sürüm paketler hala sistemde kalacak. Hangi yöntemi tavsiye edersiniz?

hitokiri

herhangibi bir soruna karşı durması iyi olabilir eski kernelin ama sistem temiz kalsın diyorsan,
21 gördüğünü kaldır ben öyle yapıyorum :)
Bir sorun olmaz dikaktli davranırsan :)

caadas

Evet, ben de 21 gördüklerimi sildim. Ondan sonra restart yaptım. Baktım hala menüde duruyorlar ama seçip enter yapınca işlemiyordu. Sistemi 2.6.32.22 sürümden açıp aşağıdaki kodları girince eski sürümler listeden kalktı.
sudo update-grub
sudo update-burg

alquirel

eski sürümleri tamamen kaldırma tercihinize diyeceğim yok, ama dursunlar, sadece menüde görünmesinler isterseniz grub ekranındayken f tuşuna basarak tüm başlatıcılar listesi ile sadece işletim sistemleri listesi arasında geçiş yapabiliyorsunuz. yani ilk sayfadaki yalnızca işletim sistemi logolarının olduğu sayfalara sahib olmak için tek yapılacak f tuşuna basmak, ne grub düzenlemesi ne de sürüm kaldırması...

caadas

Hıhım biliyorum. Ben hem sistemde kalabalık olmasın hem de klasik menünün kısa öz olması için istemiştim. F tuşunu zamanla unutabilirim. 40 yılın başı sistem çökünce bir de recovery aramayım diye küçük bir önlem. :)

alquirel

haklısın aslında, ben de ilk sayfadan kopya çekmiştim bir önceki mesaj için :)

gerçi deneme yanılma, 30 civarı harf tuşu var nihayetinde :P

bytan

Ufak yanlış anlamayı düzelteyim. Burg menüsü için grub.cfg yerine burg.cfg dosyası düzenlenmeli.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

deeperhkn

bytan

Sanmıyorum. Wubi açılırken boot.ini  dosyasını kullanıyor.

PF @ ST

Borowitch

Ben tarif edildiği şekilde yaptım. Burg kuruldu. Fakat açılışta yine bildiği gibi açılıyor. Eski usul. Nerede hata yapmış olabilirim?
Carpe diem quam minimum credula postero.

bytan

Burg'u mbr'ye kurdun mu? Alttaki komut senin makinende doğru yeri mi işaret ediyor ve ne döndürüyor?

sudo burg-install hd0

Ayrıca

sudo update-burg

PF @ ST

Borowitch

Aşağıdaki yanıtı alıyorum

macit@grazon-bolimores:~$ sudo burg-install hd0
[sudo] password for macit:
/usr/sbin/burg-probe: error: cannot stat `hd0'.

bytan

PF @ ST

Borowitch

Alıntı yapılan: bytan - 03 Temmuz 2010 - 04:34:13
Alttaki gibi uygula:

sudo burg-install /dev/sda

Alttaki gibi yanıt verdi;

macit@grazon-bolimores:~$ sudo burg-install /dev/sda
Installation finished. No error reported.

bytan

Yeniden başlattığında karşına burg menüsü geliyor olmalı.

PF @ ST