Ubuntu 10.10 için "sudo apt-get purge aptitude" kararı alındı

Başlatan ironic, 10 Haziran 2010 - 13:19:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Bir sonraki Ubuntu dağıtımı Maverick Meerkat' ta APT yönetim önuçlarından biri olan "Aptitude " öntanımlı olarak yer almayacak. Artık öntanımlı olarak sadece apt-get geliyor. İsteyen kullanıcılar depodan Aptitude ' u geri yükleyebilecek.

Bu kararına alınmasına gerekçe olarak Gimp' te olduğu gibi yine CD' den alan kazanma  gösteriliyor. 13 -14 MB civarı

kaynak
kaynak 2

ebubekirs

Mantıklı bir karar aslında. Nasıl olsa isteyen depodan 2 dk'da yükleyebilir. Gerek duyarsa tabii ki.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

heartsmagic

Daimi olarak kullandığım uygulama demek ki kaldırılıyor :) Sonradan kuracağız demektir, böyle yola devam.
Tek fark olarak forumda artık aptitude yerine apt-get şeklinde komutlar vermek olacak. Daha önceki iletilere binaen de "aptitude .. yaptım ama bana bulunamadı dedi" şeklinde geri dönüşler alabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

özgürubuntu

Yiğit Ateş

Zaten bu konuda pek uçbirimi kullanmıyorum, benim için sorun yok :)

ironic

Ubuntu' nun kullanıcıları adına , çok kolay kararlar almasını ben hoş karşılamıyorum. Gimp konusunda haklıydılar ama düğmeler ve bu son olay için ben yapılanı doğru bulmuyorum. Genel kullanıcı alışkanlıklarıyla uğraşmak yerine, uç noktalara kaçan, sınırlı kullanım alanı olan uygulamalardan vazgeçilebilir. Tahkimden döneceğini düşünüyorum.  :) Daha önceleri yine bir kaldırma girişimi olmuş galiba.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ironic - 10 Haziran 2010 - 15:42:26
Ubuntu' nun kullanıcıları adına , çok kolay kararlar almasını ben hoş karşılamıyorum. Gimp konusunda haklıydılar ama düğmeler ve bu son olay için ben yapılanı doğru bulmuyorum. Genel kullanıcı alışkanlıklarıyla uğraşmak yerine, uç noktalara kaçan, sınırlı kullanım alanı olan uygulamalardan vazgeçilebilir. Tahkimden döneceğini düşünüyorum.  :) Daha önceleri yine bir kaldırma girişimi olmuş galiba.
Fatih, zaten kullanıcıların çoğu Synaptic kullanıyor. Yanılıyor muyum? Uçbirim kullananlar zaten deneyimli kullanıcıdır, depodan kurabilirler gibime geliyor.

ironic

Yiğit evet haklısın da elimizdeki değerler yitiriliyor. Artık forumda sadece apt-get kullanmak durumunda kalacağız mesela  :) Kaldırılacak birşey bulunamadıysa, mono' dan vazgeçebilirlerdi. Herkes geliştirici de değil. Mono uygulamaları yerine  elimizde güzel seçenekler mevcut. Çok lazımsa, isteyen yine depodan kurar.

eribol

Ben memnun oldum şahsen çünkü cd içeriğine çok daha fazla gerekli olan paketlerin alınması taraftarıyım. aptitude bir seçenek paketi benim için. Şahsen çok nadir işler için kullanıyorum. Düğmeler konusunda da "Değişim iyidir" diyorum:)

bytan

Aynı işe yarayacak apt-get ve aptitude'nin ikisinin birlikte cd içeriğinde olması bence de gereksiz. Her ne kadar aptitude biraz daha farklı olsa bile. Apt-get çoğu zaman yeterli geliyordu bana.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Sherlock Holmes

Madem bu karar ile Cd'de alan kazanılacak ve fazla kullanılmıyordu,
çok önceden alınması gerekilen bir gelişme diyebilirmiyiz.?  :D

bogace

Arayüzlü kullanım için Snaptic var, konsoldaki kullanıcılar da zaten (en azından ben  ;)) apt-get kullanıyor, bir türlü aptitude a alışamamıştım, ama tercih meselesi tabi
* Korsan Yazılıma Hayır
* PC'niz Ubuntu kaldırmıyorsa Xubuntu deneyin ;)

mbt28

Zaten hiç alışamamışdım apt-get 1 numaradır hele bir de şu tab tuşuyla tamamlama özelliği harika.

ironic

Alıntı yapılan: mbt28 - 20 Haziran 2010 - 01:11:24
Zaten hiç alışamamışdım apt-get 1 numaradır hele bir de şu tab tuşuyla tamamlama özelliği harika.
Aptitude' da yokmuymuş.  :)

sem

Alıntı yapılan: ironic - 20 Haziran 2010 - 01:17:10
Alıntı yapılan: mbt28 - 20 Haziran 2010 - 01:11:24
Aptitude' da yokmuymuş.  :)
=)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mbt28

BELLEROPHONTES

Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

mbt28

aptitude da sanırım apt-get tabanlı konsol için için görsel paket kurma programı.

heartsmagic

Gnome/KDE, vim/emacs alevlenmesine bir de aptitude/apt-get alevlenmesi girecek sanırım :) Şu an ufak tefek farklar var aralarında. apt-get'e autoremove eklenene kadar bağımlılıkları kaldırma konusunda büyük bir fark vardı ama.

krwlng

Synaptic diyoruz fakat 11.4 için synaptic kaldırılması için çalışmalar varmış yani geriye sadece yazılım merkezi ve apt-get kalacak.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: krwlng - 16 Eylül 2010 - 00:33:17
Synaptic diyoruz fakat 11.4 için synaptic kaldırılması için çalışmalar varmış yani geriye sadece yazılım merkezi ve apt-get kalacak.
Çok yanlış bir hamle bence, ben hep Synaptic kullanırdım :)

heartsmagic

Yanlış mıdır bilemem ancak yazılım merkezi yeterince olgunlaşırsa güzel bir hamle olabilir :) Synaptic'in kaldırıldığını belki ruhumuz bile duymaz. Synaptic aslında kuvvetli ancak bence son kullanıcı için pek "sempatik" bir uygulama değil. Örneğin az önce Kubuntu'nun yöneticisini gördüm, gayet açık ne net duruyor her şey. Kullanıcı güncelleme yaptığında gözünün önünde hangi paketler güvenlik güncellemesidir, hangileri hata düzeltmesidir, hangileri daha az önceliklidir hemen sıralanıyor. Son kullanıcı sever böyle açık ve sade işlemleri.

Yazılım merkezinin hedefini biliyoruz. Az çok aldığı yolu da. Eğer Synaptic gibi bir kuvvete de sahip olursa bence güzel şeyler bekliyor Ubuntu kullanıcılarını.

krwlng

Aslında yazılım merkezine entegre edilebilir synaptic, yani yazılım merkezine gelişmiş diye bir ayar eklenir bu ayar seçilince synaptic penceresi görünür gibi. Canonical'a bunu eskiz veya tasarım olarak hazırlayıp göndereceğim belki dikkatlerini çeker.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

BELLEROPHONTES

Alıntı yapılan: eribol - 10 Haziran 2010 - 16:30:35
Ben memnun oldum şahsen çünkü cd içeriğine çok daha fazla gerekli olan paketlerin alınması taraftarıyım. aptitude bir seçenek paketi benim için. Şahsen çok nadir işler için kullanıyorum. Düğmeler konusunda da "Değişim iyidir" diyorum:)
Alıntı yapılan: bytan - 10 Haziran 2010 - 18:46:52
Aynı işe yarayacak apt-get ve aptitude'nin ikisinin birlikte cd içeriğinde olması bence de gereksiz. Her ne kadar aptitude biraz daha farklı olsa bile. Apt-get çoğu zaman yeterli geliyordu bana.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2010 - 18:19:50
Şu an ufak tefek farklar var aralarında. apt-get'e autoremove eklenene kadar bağımlılıkları kaldırma konusunda büyük bir fark vardı ama.

Sürekli uçbirimden apt-get kullanıyorum. Yaklaşık 1 hafta boyunca silinmesi gerekirken silinmeyen 1 paket yüzünden güncelleme yapamıyordum yada bir kısmını yüklüyor gerisini bağımlılıklardan dolayı yükleyemiyoruz gibi birşeyler diyordu. Ancak aptitude ile güncellemeye çalışınca ilk olarak bu paketi kaldırmayı önerdi hemen bende kaldırınca sorunum çözülmüş oldu. Peki burada apt-get aptitude farkı ne? :D
Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

heartsmagic

Genel farkı soruyorsan bir iki yerde değindik, ancak senin sorunundaki farkı soruyorsan bilemiyorum, zira hatayı görmemiz gerekiyordu.