Mythbuntu

Başlatan ssahin, 09 Haziran 2010 - 17:48:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ssahin

About Mythbuntu

Mythbuntu is a community supported add-on for Ubuntu focused upon setting up a standalone MythTV based PVR system. It can be used to prepare a standalone system or for integration with an existing MythTV network. Unlike similar projects, Mythbuntu keeps close ties with Ubuntu and all development is given back to Ubuntu. This architecture allows simple conversions from a standard desktop to a Mythbuntu machine and vice versa. The development cycle of Mythbuntu closely follows that of Ubuntu, releasing every six months along side Ubuntu releases.

Desktop
Mythbuntu uses the XFCE desktop. All unnecessary standard Ubuntu applications such as OpenOffice, Evolution, and a full Gnome desktop are not installed in a default Mythbuntu install. If at any time a user wants to, they can install ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, or xubuntu-desktop and add a full desktop onto their installation. This can easily be done via the Mythbuntu Control Centre.

The Mythbuntu Control Centre is a custom GUI used to configure the system. From here you can select what kind of system (Backend, Frontend, Both) you want. You can also install different desktops such as ubuntu-desktop and kubuntu-desktop. Install Plugins, configure MySQL, set passwords, install proprietary drivers, proprietary codecs, setup remote controls, and a range of other features all from one convenient program.

Live Frontend
A Mythbuntu CD can also be used as a live frontend. This is great if you want to turn a laptop or desktop into a quick frontend or quickly test hardware compatibility. The live frontend provides a GUI to mount network shares, configure a remote, hostname, location of your master backend and a place to save settings. All settings can be saved directly back to a flash drive for easy portability.

sem

Kendi alanında yapamadığı iş yok herhalde... Teşekkürler paylaşım için...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

badhero

Sizin adınıza çok sevindim. Tam da ihtiyacınız olan şey buymuş. :)

hitokiri

Alıntı YapEğer talep gelir ise Kurulumunu detaylı ve resimli anlatabilirim.
şu haliyle bile seve seve wikiye ekleriz anlatım gelirse çok iyi olur :)
Teşekkürler :)

ssahin

Bir TV kartı bekliyorum. gelince özel bir kurulum hazırlayacağım.
wiki için adım adım bir anlatım hazırlarım
seve, seve

saygılar

Ozmo

xbmc projesi var birtane ama onda video barda istediğimiz gibi gezilmiyor bu projede aynı durum geçerli mi ?

ssahin

Video barda  gezinmekten kastiniz ileri geri yapmaksa, hızlı ve yavaş ileri geri hareket edilebiliyor. kumanda ile herhangi bir zamana gitmek mümkünmü bilmiyorum.

xbmc projesini denemedim. mythbuntu çok sıcak geldi bana.

sipazilla

Güzel bildirim kutlarım. Ah birde daha dikkatli olabilseymişiz ortak dilimizi kullanırken. Sevgili arkadaşlar yazılarımızı yazdıktan sonra kontrol etmiyormuyuz?
Alıntı YapDVD ye video dan çıkadığım DVD leri koyduğumda arşive ye avi formatında kendiliğinen aktarmalı
ve niceleri.

ssahin

Evet sanırım haklısın sıpazilla,

Daha anlaşılır bir yazı hazırlayacak zaman bulana kadar en iyisi kaldırmak.

Mythbuntu konusunda yardıma ihtiyacı olan arkadaşlar bana özerl mesaj atabilirler.

Saygılar.

heartsmagic

@ssahin, ortada yazıyı kaldıracak bir durum yok. Böyle ufak tefek eleştiriler için yazıların kaldırılması pek isabetli olmasa gerek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sipazilla

@ssahin lütfen beni yanlış anlama. Eleştirimi sana özel yapmadım. Şöyle söylemek daha uygun sanırım; ubuntu-tr sadece Türkiyeli kullanıcılara hizmet vermiyor, ubuntu-tr aynı zamanda Avrupa ve Asyada yaşayan insanlarada hizmet ediyor. Bunun yanında malesefki herkes tam anlamıyla Türkçeyi anlayamıyor, anlamaya çalışıyor. Özellikle makale yazan arkadaşların makalelerinin daha fazla insana yararlı olabilmesi için daha anlaşılır yazması gerektiğini düşünüyorum. Acemi bir kullanıcı olmama rağmen Zemberek eklentisini önerebilirim.

Umarım kırıcı olamamışım.

bytan

@ssahin, eleştirisiz hele ki böyle ufak tefek eleştirilerin bile olmadığı bir başlık açılabileceğini düşünmüyorsundur değil mi? Her başlığa, her konuya eleştiri gelebilir ve gayet doğaldır. Yazıyı baştan aşağı ingilizceye çevirmiş olmana ise cidden üzüldüm.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Madem böyle, ilgili bölüme taşıyorum!

eribol

Az önce bu başlıkta birkaç mesaj vardı yanlış anımsamıyorsam. @hitokiri'nin mesajını göremiyorum. Hafızam mı beni yanıltıyor acaba?

heartsmagic

@hitokiri yazmışsa da ben hatırlamıyorum.

hitokiri

Alıntı yapılan: hitokiri - 09 Haziran 2010 - 18:39:42
Alıntı YapEğer talep gelir ise Kurulumunu detaylı ve resimli anlatabilirim.
şu haliyle bile seve seve wikiye ekleriz anlatım gelirse çok iyi olur :)
Teşekkürler :)
burda işte bi gözden kaçma olmuş yalnız çok şaşırdım bu tepkiye :)
çiğ damlasından nem kaptı ,
ne güzel wikiye ekliycektim :(
big and happy wiki :)
(tamam olmadı :) )

kaansef

Bu yazılımı wikiye eklememde bi sakınca varmı?(Anlatımı hazırlayınca benimkini kaldırıp, sizinkini koyarız.)
# 28065

hitokiri

Alıntı YapBu yazılımı wikiye eklememde bi sakınca varmı?(Anlatımı hazırlayınca benimkini kaldırıp, sizinkini koyarız.)
ekle ayrı ayrı oluyr olur veya birleştiririz bulunsun ;)

kaansef

Tamam.Teşekkürler @hitokiri.
# 28065

badhero

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Haziran 2010 - 23:32:28

Peki ama bu sefer de başlık İngilizce, bütün gönderiler ise Türkçe oldu.

bytan

Alıntı yapılan: badhero - 31 Ekim 2010 - 01:04:38

Başlık aynı zamanda bir isim.

http://www.mythbuntu.org/

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

badhero

Alıntı yapılan: bytan - 31 Ekim 2010 - 11:27:13

Başlık derken ilk gönderideki içeriğin İngilizce olmasını kastetmiştim. :)

bytan

Alıntı yapılan: badhero - 31 Ekim 2010 - 11:39:23
Alıntı yapılan: bytan - 31 Ekim 2010 - 11:27:13

Başlık derken ilk gönderideki içeriğin İngilizce olmasını kastetmiştim. :)

Konu malum. Bir de bölüme uysun diye çevirme zahmetine girmedik.

PF @ ST

Yiğit Ateş

Türkçesini de ben ekleyeyim:

Mythbuntu

Mythbuntu; bağımsız bir MythTV tabanlı PVR sistemi oluşturmak amacını güden, Ubuntu için hazırlanmış topluluk destekli bir eklentidir. Bağımsız bir sistem hazırlamak için veya var olan bir MythTV ağıyla bütünleşik olarak kullanılabilir. Diğer benzer projelerin aksine; Mythbuntu, Ubuntu ile sıkı bağlara sahiptir ve tüm geliştirme çalışmaları Ubuntu'ya yansır. Bu mimari, standart bir masaüstünden bir Mythbuntu makinesine basit dönüşümleri mümkün kılar. Mythbuntu'nun geliştirme döngüsü, Ubuntu'yu yakından takip eder ve her altı ayda bir çıkan Ubuntu sürümlerinden sonra Mythbuntu da yayımlanır.

Masaüstü

Mythbuntu, XFCE masaüstünü kullanır. Varsayılan Mythbuntu kurulumu; Openoffice, Evolution ve Gnome masaüstü bileşenleri gibi gereksiz standart Ubuntu uygulamalarını içermez. Eğer daha sonra kullanıcı bu uygulamaları isterse, ubuntu-desktop, kubuntu-desktop veya xubuntu-desktop paketlerini kurarak kurulumlarını tam bir masaüstü kurulumuna dönüştürebilirler. Bu işlem, Mythbuntu Denetim Merkezi aracılığıyla kolayca yapılabilir.

Mythbuntu Denetim Merkezi, sistemi yapılandırmak için kullanılan özel bir grafiksel kullanıcı arayüzüdür. Buradan ne tür bir sistem istediğinizi seçebilirsiniz (Arka uç, arayüz veya her ikisi de). Ayrıca, ubuntu-desktop ve kubuntu-desktop gibi farklı masaüstü ortamlarını da kurabilirsiniz. Eklentileri kurabilir, MySQL'i yapılandırabilir, parolaları ayarlayabilir; sahipli sürücüleri, sahipli çözücüleri kurabilir, uzaktan kontrolü ayarlayabilir ve diğer tüm özellikleri bu kullanışlı merkez aracılığıyla zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.

Canlı Arayüz

Bir Mythbuntu CD'si, canlı bir arayüz olarak da kullanılabilir. Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızı hemen bir arayüz haline getirmek veya hızlı bir şekilde donanım uyumluluğunu sınamak istiyorsanız bu özelliği çok beğeneceksiniz. Canlı arayüz, ağ paylaşımlarını bağlamak; merkez arka ucun, uzak sunucu ayarlarını, makine adını, konumunu yapılandırmak için bir grafiksel kullanıcı arayüzü sağlar ve ayarlar da burada saklanır. Tüm ayarlar, kolay taşınması amacıyla doğrudan bir parmak belleğe de kaydedilebilir.

hitokiri

Eline sağlık @Yiğit Ateş ,
Wikide de çokta güzel oldu =)
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Mythbuntu