[Çözüldü] 10.04 (64 Bit) Sürümünde Teamspeak 3 Nasıl Kurulur?

Başlatan acer, 08 Haziran 2010 - 13:56:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acer

Forumda aradım lakin bulmadım. 10.04 (64 bit)'e Teamspeak 3'ü nasıl kurabilirim? Bir anlatım buldum ama ingilizce olduğu için anlamadım. http://robert.penz.name/296/howto-install-teamspeak-3-server-on-ubuntu-10-04-lucid/

badhero

acer

Alıntı yapılan: bethiro - 08 Haziran 2010 - 14:28:52
Sunucuya mı kurmak istiyorsunuz?

Hayır. Urban terror maçlarında arkadaşlarımla iletişim kurmak için ts3 ü kurmak istiyorum. Ama lutfeder sunucu kurulumunu da anlatırsanız ayrıca teşekkür ederiz

badhero

Ne yazık ki İngilizcem verdiğiniz bağlantıdaki cümleleri çevirecek kadar iyi seviyede değil.

Teamspeak'in kendi sitesinden dosyayı indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Dosya *.run uzantılı.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13990.msg171362.html#msg171362

acer

Dediğiniz bağlantıdan kurmaya çalıştım lakin masa üstüne kilitli bir dosya oluşturdu. Dosyanın içine girdiğimde ts3client_linux_amd64 uygulamasına tıkladığımda açılmıyor. Ancak update uygulmasına tıklayıp güncelleyerek girebiliyorum. Bunu her defasında yapmamamk için hatta uygulamalar--->internet sekmesine taşımak için ne yapmalıyım?

hasansahin

Basitçe bir çeviri yaptım.

Teamspeak kurulumundan sonra, sistemi her başlattığınızda manual olarak başlatmak istemezsiniz. Aşağıdaki `belge` neler yaptığımı gösteriyor. Lütfen aşağıdaki komutları root haklarıyla çalıştırınız. (Komutlardan önce sudo eklemeyi unutmayın)

Öncelikle TeamSpeak sunucusu altında çalışacak bir kullanıcı yaratmamız gerekiyor.

sudo adduser --disabled-login teamspeak

Şimdi yazılımı indirelim (Ben 64bit kullandım)

wget http://ftp.4players.de/pub/hosted/ts3/releases/beta-22/teamspeak3-server_linux-amd64-3.0.0-beta22.tar.gz
(Sunucunuza yüklemeyi yapınca, daha yüksek bir versiyon olup olmadığına da göz atın)

Aşağıdaki komut ile arşiv dosyasını açalım.
tar xzf teamspeak3-server_linux-amd64-3.0.0-beta22.tar.gz

Arşivden çıkan dosyayı daha iyi bir dizine taşıyalım. /opt/ts3 dizini yoksa root haklarıyla dizini oluşturun.

sudo mkdir /opt/ts3

sudo mv teamspeak3-server_linux-amd64 /opt/ts3

ve dizin haklarını teamspeak kullanıcına verelim.

chown -R teamspeak /opt/ts3

Eğer /opt/ts3 dizini altına göz atarsanız, orada kullanacağımız bir start/stop scripti göreceksiniz. Aşağıdaki kodları yapıştırarak bir init.d dosyası yaratalım.

cat > /etc/init.d/teamspeak
Önümüze gelen ekrana aşağıdaki kodları yapıştıralım.
Alıntı Yap
#! /bin/sh
### BEGIN INIT INFO
# Provides:          teamspeak
# Required-Start:    networking
# Required-Stop:
# Default-Start:     2 3 4 5
# Default-Stop:      S 0 1 6
# Short-Description: TeamSpeak Server Daemon
# Description:       Starts/Stops/Restarts the TeamSpeak Server Daemon
### END INIT INFO

set -e

PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin
DESC="TeamSpeak Server"
NAME=teamspeak
USER=teamspeak
DIR=/opt/ts3
DAEMON=$DIR/ts3server_startscript.sh
#PIDFILE=/var/run/$NAME.pid
SCRIPTNAME=/etc/init.d/$NAME

# Gracefully exit if the package has been removed.
test -x $DAEMON || exit 0

cd $DIR
sudo -u teamspeak ./ts3server_startscript.sh $1

Enter veya CTRL+D yapıp dosyadan çıkalım ve dosyaya gerekli hakları verelim.
sudo chmod 755 /etc/init.d/teamspeak
Evet şimdi aşağıdaki komut ile deneme yapabiliriz.
sudo etc/init.d/teamspeak start
Şimdi değil ama daha sonra isterseniz /opt/ts3/logs altındaki logları izleyebilirsiniz. Şimdi /etc/init.d/ altında oluşturduğumuz scriptimizi sistem başlangıcına ekleyelim.

sudo update-rc.d teamspeak defaults

Eğer sisteminizde çalışan bir firewall(ateş duvarı) varsa, bütün açık portlarınızdan emin olmalısınız. Hangi portların teamspeak tarafından kullanıldığına göz atmak için aşağıdaki komutu kullanınız.
sudo netstat -lnp | grep ts3

Alıntı Yaptcp        0      0 0.0.0.0:10011           0.0.0.0:*               LISTEN      30232/ts3server_lin
tcp        0      0 0.0.0.0:30033           0.0.0.0:*               LISTEN      30232/ts3server_lin
udp        0      0 0.0.0.0:9987            0.0.0.0:*                           30232/ts3server_lin

Umarım bu `belge` birilerinin işine yarar. Eğer daha iyi bir yol veya bir hata bulursanız, lütfen yorum kısmına ekleyiniz.
Maalesef son bölümdeki cümleyi anlayamadım, anlayabilen varsa lütfen ekleme yapsın.

Now you just need to point your TeamSpeak client to the server and go to the menu entry "permissions | use token" and copy and past the token from above into the edit box. (only insert the chars behind "token=")

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

acer

@hasansahin sizin anlatımınız ts3 un server kurulumu galiba.

bytan

Aynen öyle ve isteğin doğrultusunda verdiğin bağlantıyı çevirmiş.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@acer, söylendiği gibi sen sunucu sürümü için bir bağlantı vermişsin ve @hasansahin de çevirmiş. Eğer istediğin şey istemci ise:
http://teamspeak.com/?page=downloads sayfasından kendi mimarine göre "client" paketini indir.
Diyelim ki Masaüstüne indirdin ve 32bit'lik sürümü kullanıyorsun:

cd ~/Masaüstü
sh TeamSpeak3-Client-linux_x86-3.0.0-beta21.run

Sözleşmeyi Enter ile oku, yes diyerek kabul et. Masaüstünde yeni bir dizin oluşacak içinde de ts3client_runscript.sh dosyası olacak. Çift tıklayarak kurulumu yapabilirsin.
Kaynak: http://ubuntu-ky.ubuntuforums.org/showpost.php?p=8962596&postcount=2

Ancak şöyle bir baktım da birçok kişi memnun değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

acer

Teamspeak 3 ü kurdum. Kullandım gayet sağlıklıydı. Taki düne kadar. Dün hiçbir ts serverına giremedim (update yapmama rağmen). Hata olarak da yeni sürümü yüklememi istiyordu. Acaba ben şuanda kurulu olan ts3 ü nasıl kaldırabilirim?

heartsmagic

Nereye, hangi dizine kurulduysa oradan elle silebilirsin. Kurulum betiğinin bir de kaldırma özelliği varsa onu da kullanabilirsin.

Ayrıca çözülen başlıklarına geri bildirim yaparsan seviniriz. Böyle olunca ne olduğunu anlaşılmıyor, senden sonra ihtiyaç hissedecek insanlar da tereddüt içinde kalıyor.

acer

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Eylül 2010 - 01:10:16
Nereye, hangi dizine kurulduysa oradan elle silebilirsin. Kurulum betiğinin bir de kaldırma özelliği varsa onu da kullanabilirsin.

Ayrıca çözülen başlıklarına geri bildirim yaparsan seviniriz. Böyle olunca ne olduğunu anlaşılmıyor, senden sonra ihtiyaç hissedecek insanlar da tereddüt içinde kalıyor.

Geri bildirim yapmadığım için kusura bakmayın. Bundan sonra elmiden geldiğince geri bildirim yaparım. Başlangıç klasöründe '.ts3client' klasörü var bu klasörü silebiliyorum ama masaüstünde üzerinde kilit işareti olan TeamSpeak3-Client-linux_amd64 klasörünü silemiyorum. Sildiğim zaman ' Permission denied' hatası alıyorum.

heartsmagic

sudo nautilus
veya
Alt+F2-> gksu nautilus
ile açar, dizini silersin.

Uçbirimden de yapabilirsin:

sudo rm -rf ~/Masaüstü/TeamSpeak3-Client-linux_amd64

acer

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Eylül 2010 - 16:44:27
sudo nautilus
veya
Alt+F2-> gksu nautilus
ile açar, dizini silersin.

Uçbirimden de yapabilirsin:

sudo rm -rf ~/Masaüstü/TeamSpeak3-Client-linux_amd64
Çok teşekkür ederim. Problemim halledilmiştir