Ati Driver Yükledikten Sonraki Bazi Sorunlar

Başlatan trll_pwll, 07 Haziran 2010 - 19:47:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

trll_pwll

Arkadaslar Ubuntu dünyasinda yeniyim. Kurulum sonrasi önerilen donanim sürücüsünü kurunca bazi sorunlar gözlemledim.

Driver kurmadan önce Quadrapassel oyunu:

Kurdugum Driver:

Driver yüklendikten sonra oyun görünmez oldu. Arada görüntünün görünüp sonrasinda geri kaybolduguda oluyor:

Ayrica driver yüklemen önceki güzelim narin boot ekrani driver yükledikten sonra kalitesiz ve kocaman görünmeye basladi.

Sizce sorun nedir acaba?

Not: 19.iletiye "compiz su efekti" sorunu eklenmistir.

if

Boot ekranının düzelmesi için şu yolu deneyebilirsiniz:

sudo nano /boot/grub/menu.lst

komutunu uçbirime girdikten sonra kernel satırına
Alıntı Yapvga=773
parametresi eklenebilir. Eklendiktan sonra ctrl+o ile düzenlediğimiz dosyayı yazdırır ve ctrl+x ile de çıkış yaparız.

Örnek bir kernel satırı:

Alıntı Yapkernel /vmlinuz26 root=/dev/sda3 ro vga=773

Diğer sorununuz hakkında bir fikrim yok maalesef.

trll_pwll

Alıntı yapılan: N.G.D.G. - 07 Haziran 2010 - 20:01:40
Boot ekranının düzelmesi için şu yolu deneyebilirsiniz:

sudo nano /boot/grub/menu.lst

komutunu uçbirime girdikten sonra kernel satırına
Alıntı Yapvga=773
parametresi eklenebilir. Eklendiktan sonra ctrl+o ile düzenlediğimiz dosyayı yazdırır ve ctrl+x ile de çıkış yaparız.

Örnek bir kernel satırı:

Alıntı Yapkernel /vmlinuz26 root=/dev/sda3 ro vga=773

Diğer sorununuz hakkında bir fikrim yok maalesef.

Bombos bir sayfa geliyor! Normal mi sizce? Direk sadece vga=773 olur mu?

if

sudo gedit /boot/grub/menu.lst komutuyla açın. Değişiklikleri yaptıktan sonra "Kaydet" tuşuna basıp kapatabilirsiniz. Sadece vga=773 giremezsiniz, bu parametre kernel satırında olmalı:)

trll_pwll

Alıntı yapılan: N.G.D.G. - 07 Haziran 2010 - 21:08:27
sudo gedit /boot/grub/menu.lst komutuyla açın. Değişiklikleri yaptıktan sonra "Kaydet" tuşuna basıp kapatabilirsiniz. Sadece vga=773 giremezsiniz, bu parametre kernel satırında olmalı:)

Malesef sonuc ayni bos ekran :(

garafatma

sudo chmod +w /boot/grub/grub.cfg

sudo gedit /boot/grub/grub.cfg
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

if

Hayret:)

sudo gedit /boot/grub/grub.cfg komutuyla grub.cfg dosyasını açıp
Alıntı Yapmenuentry "Ubuntu, Linux xx-generic"
şeklinde başlayan kısmın altında
Alıntı Yaplinux   /boot/vmlinuz xx-generic root=UUID=90af46f4-b286-4625-a984-0deaa8262516  quiet splash
gibi bir satır göreceksiniz. O satıra vga=773 yazabilirsiniz. Son hali söyle olmalı:

Alıntı Yaplinux   /boot/vmlinuz-2.6.31-17-generic root=UUID=90af46f4-b286-4625-a984-0deaa8262516 ro  vga=773  quiet splash

Bu sefer olacak:)

trll_pwll

Ilginize cok tesekkür ederim. Malesef son yönteminizi deneyemedim cünkü boot ekran sorununu bu linkteki anlatim ile cözdüm:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18602.0.html

* ilk mesajda belirttigim oyundaki görüntü sorunu icin cözüm önerilerinizi bekliyorum. Driverdan kaynaklanan bir problem oldugunu düsünüyorum, cünkü driver yüklemeden önce sorunsuz calisiyordu.

ırmak

Bu benim de sorunummuş. Şimdi dile getirilince fark ettim:)
Denilenleri uygulayamadım ama. Çünkü ben de 5 adet kernel satırı var.
Nereye yazacağım vga=773 yazısını bilemedim.
Yardımcı olabilir misisniz?
Teşekkürler.

eribol

/boot/grub/grub.cfg dosyasında her bir kernel bölümünde linux satırı var. sonuna yazmanız yeterli olur diye düşünüyorum. Grub güncellemesinde değişmemesi için de /etc/default/grub dosyasında ki
Alıntı YapRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset video=uvesafb:mode_option=1440x900-24,mtrr=3,scroll=ywrap"
satırına da işlemeniz gerekir. Yedek almanız gerekebilir.

garafatma

@ırmak hangi kernel ile giriş yapıyorsan onun sonuna yazmalısın
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ırmak

Alıntı yapılan: keiser_soze - 08 Haziran 2010 - 12:17:16
@ırmak hangi kernel ile giriş yapıyorsan onun sonuna yazmalısın

Hepsi..
Sanki bunu yapınca bozulacak bir şeyler.
Bıraksam böyle çirkin görünse açılışım daha iyi olacak belki.
Teşekkürler.

bytan

Yedek olarak bir tane kerneli olduğu gibi bırakırsın. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@trll_pwll, ne yazık ki sürücü ile ilgili bir sıkıntıysa bizlerin yapabileceği bir şey yok. Ancak benim gördüğüm bu durum ATI fglrx+Compiz sorunu:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-games/+bug/583077

Compiz'i kapatınca oyunda sorun olmuyormuş. Fakat dediğim gibi sorun ATI + Compiz sorunu. Çözecek birileri varsa sanırım bu AMD/ATI'dir. Belki bizim tarafta da geçici çözümler sunulabilir. xorg.conf dosyasına bir şeyler eklemek gibi. Hata kaydını takip edebilirsin. Dahası o hata kaydına sen de bir not düşebilirsin. Kullandığın kart, yüklediğin sürücü vs. gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

trll_pwll

Alıntı yapılan: ırmak - 08 Haziran 2010 - 20:13:30
Hepsi..
Sanki bunu yapınca bozulacak bir şeyler.
Bıraksam böyle çirkin görünse açılışım daha iyi olacak belki.
Teşekkürler.
Boot ekranin cözümünü bu linkteki anlatimlari yaparak cözdüm.
Denemek isterseniz: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18602.0.html

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Haziran 2010 - 00:05:37
@trll_pwll, ne yazık ki sürücü ile ilgili bir sıkıntıysa bizlerin yapabileceği bir şey yok. Ancak benim gördüğüm bu durum ATI fglrx+Compiz sorunu:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-games/+bug/583077

Compiz'i kapatınca oyunda sorun olmuyormuş. Fakat dediğim gibi sorun ATI + Compiz sorunu. Çözecek birileri varsa sanırım bu AMD/ATI'dir. Belki bizim tarafta da geçici çözümler sunulabilir. xorg.conf dosyasına bir şeyler eklemek gibi. Hata kaydını takip edebilirsin. Dahası o hata kaydına sen de bir not düşebilirsin. Kullandığın kart, yüklediğin sürücü vs. gibi.
Yardiminiz icin tesekkürler. Yazilim merkezindeki "Compiz Fusion Simgesi" ile compizi devre disi birakinca sorun cözüldü.
Ayrica bu konu icinde yardimda veya öneride bulunan tüm arkadaslara tesekkür ederim.

Alıntı yapılan: bytan - 08 Haziran 2010 - 20:22:50
Yedek olarak bir tane kerneli olduğu gibi bırakırsın. :)
Sayin bytan,
Size özel mesaj yada mail atamadigimdan dolayi, konu basligiyla alakasizda olsa bir soru sormak istiyorum.
Neden yazilarimdaki renkleri kaldiriyorsunuz? Daha öncede sormustum size böyle bir yasak mi var, forumunuzda yeniyim maruz görün bilmedigimden soruyorum. Bir arkadasin uyarmasi üzerine (gözleri yoruyor demisti) yazilarimdaki kalin efektini kaldirdim. Ama renkli yazmamin nesi var anlamadim!?
Eger böyle bir yasak yoksa, temelinde özgürlügü ilke edinmis bir forum icin sinirlayici bir etken degilmidir bu?
Yasak olabilme ihtimaline karsin artik sizden bir cevap gelene kadar renkli yazi kullanmiyorum.
Ama lütfen cevap yazin.
Saygilarimla...

heartsmagic

Alıntı yapılan: trll_pwll - 09 Haziran 2010 - 01:56:25
Sayin bytan,
Size özel mesaj yada mail atamadigimdan dolayi, konu basligiyla alakasizda olsa bir soru sormak istiyorum.
Neden yazilarimdaki renkleri kaldiriyorsunuz? Daha öncede sormustum size böyle bir yasak mi var, forumunuzda yeniyim maruz görün bilmedigimden soruyorum. Bir arkadasin uyarmasi üzerine (gözleri yoruyor demisti) yazilarimdaki kalin efektini kaldirdim. Ama renkli yazmamin nesi var anlamadim!?
Eger böyle bir yasak yoksa, temelinde özgürlügü ilke edinmis bir forum icin sinirlayici bir etken degilmidir bu?
Yasak olabilme ihtimaline karsin artik sizden bir cevap gelene kadar renkli yazi kullanmiyorum.
Ama lütfen cevap yazin.
Saygilarimla...

Ben cevap vereyim. Bir yerlere kural olarak yazıp yazmadığımızı hatırlamıyorum ancak forum genelinde düz yazı haricinde başka türlü yazıları uygun görmüyoruz. Neden olarak da genel görünümü çarpıklaştırmasını gösterebiliriz. Bazı vurgular için ara ara rahatlıkla kullanılabilir ancak yazının tümünün renkli, koyu, eğik, farklı karakterler içeren şekillerde yazılmasını mümkün mertebe tercih etmiyoruz.

trll_pwll

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Haziran 2010 - 02:24:53
Alıntı yapılan: trll_pwll - 09 Haziran 2010 - 01:56:25
Sayin bytan,
Ama lütfen cevap yazin.
Saygilarimla...

Ben cevap vereyim. Bir yerlere kural olarak yazıp yazmadığımızı hatırlamıyorum ancak forum genelinde düz yazı haricinde başka türlü yazıları uygun görmüyoruz. Neden olarak da genel görünümü çarpıklaştırmasını gösterebiliriz. Bazı vurgular için ara ara rahatlıkla kullanılabilir ancak yazının tümünün renkli, koyu, eğik, farklı karakterler içeren şekillerde yazılmasını mümkün mertebe tercih etmiyoruz.
Peki, bundan sonra bende forum düzeni bozmamak adina normal yazida renk kullanmayacagim.
Aciklamaniz icin tesekkürler...

heartsmagic

Biz de anlayışın için teşekkür ederiz.

bytan

Alıntı YapSize özel mesaj yada mail atamadigimdan dolayi, konu basligiyla alakasizda olsa bir soru sormak istiyorum.
...
Ama lütfen cevap yazin.

@trll_pwll,

30 ileti sınırına ulaştığında özel ileti atabilir hale geleceksin. Konuyla ilgili anlayışın için de teşekkürler.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

trll_pwll

Arkadaslar bir sorun daha gözlemledim !
Ati driver yüklemeden önce sorunsuz calisan compiz su efekti, driver yüklendikten sonra calismiyor.
Calistirmak istedigimde ekranin isik ayari düsüyor ve öyle kaliyor. Nasil düzeltebilirim ?

trll_pwll

Son yazdigim, compiz su efekti sorununa bir cözüm öneriniz yok mu arkadaslar?

heartsmagic

Alıntı yapılan: trll_pwll - 22 Haziran 2010 - 00:44:51
Son yazdigim, compiz su efekti sorununa bir cözüm öneriniz yok mu arkadaslar?

Eğer varsa birileri buraya mutlaka geçecektir.
Forumlarda genelde bir gün arayla "bump" etmek, yani konuyu canlandırmak sorun değildir. Fakat mesele ATI+Compiz+bir efekt meselesi olunca acilen bir şey beklemen pek makul değil :)
Çözüm bekleyen başkaları da var:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/517942